Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Matek példa, segítenél? fórum

Matek példa, segítenél? (tudásbázis kérdés)

2012. szept. 10. 21:40

Nagyon köszönöm a segítséget! :-)

Így már érthető.

3. Matek53 (válaszként erre: 1. - *ForróCsoki*)
2012. szept. 10. 17:26

Szia Forrócsoki !


Példa: 18-nak a 9-es maradéka nulla, mert 18:9=2 és a maradék nulla. 19-nek a 9-es maradéka egy, mert

19:9=2

1 a maradék. 20-nak a 9-es maradéka kettő. 31-nek a 9-es maradéka négy.


18+19+20+31=88

maradékok összege 0+1+2+4=7


88:9=9

7 a maradék.


Tehát a maradékok összege megegyezik a számok összegének maradékával.

Remélem, sikerült megérteni.

Azaz 176-nak a 9-es maradéka 5.

2012. szept. 10. 17:10

Kilenc

eggyel kevesebb, mint számrendszerünk alapszáma, vagyis mint tiz. Innen van, hogy ha valamely számot elosztunk 9-cel, akkor ugyanazt a maradékot kapjuk, mintha a jegyek összegét osztjuk el vele. P. 128-at vagy az 1 + 2 + 8 = 11 összeget osztván 9-cel, a maradék egyaránt 2. Hasonló csak a 3-mal való osztásnál következik még be, még pedig ennél is azért, mert 3 a 9-nek osztója. Régebben igen el volt terjedve az összeadás, kivonás vagy szorzás próbájául a kilencek kihányását használni. Az eljárás lényegben abban állott, hogy az illető műveletnél ugy az adott számokat, mint az eredményt elosztották 9-cel, s azután az eredmény maradékát összehasonlították az adott számok maradékainak összegével, különbségével, illetőleg szorzatával. Helyes számításnál az összehasonlítandó két szám vagy teljesen egyenlő, vagy csak oly számmal térhet el egymástól, mely 9-cel osztható. A próba tényleges alkalmazásánál a többjegyü számokat jegyeik összegével pótolják.


Remélem tudtam segíteni. :)

2012. szept. 10. 16:59

Ma az egyik szomszéd kislány jött le egy matekpéldával, amit nem tudnak megoldani, mert nem értik a kérdést...


A kérdés a következő: Határozd meg a számok kilences maradékát, majd a művelet végén (összeadás) az eredmény kilences maradékát is.


Arra emlékszem, hogy az összeadott összeg 176 volt, de sajnos nem írtam fel milyen számokból állt.

De pl. a 176-nak hogy határozom meg a 9-es maradékát? Én osztásra gondoltam, de nem vagyok matekzseni, gondolom ez alapján az összeadásban szereplő számok kilences maradéka is meghatározható ugyanazzal a módszerrel, mint az az össze adott összegé.


Előre is köszönöm a segítséget.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook