Mammográfia (beszélgetős fórum)


1 2
2012. febr. 16. 17:02

Most kaptam ezt az emilt, és éppen előjegyeztettem magam mammográfiás vizsgálatra. . . . most akkor mit tegyek, menjek ne menjek???

60 éves vagyok 2 évente járok szűrésre, de erről eddig nem hallottam, ijesztő amit írnak a mammográfiáról!!


Szendi Gábor:

Mellbeverő kérdések


Akik nem bírják a bizonytalanságot, azoknak javaslom, ne is olvassák el ezt a cikket. Akik viszont felelős döntést szeretnek hozni egészségükkel kapcsolatban, olvassák és mérlegeljenek. Mert súlyos kérdésről van szó.


Alátámasztható a mammográfiás mellrákszűrés hasznossága?


Ez volt a címe Peter Gøtzsche és Ole Olsen 2000-ben -az egyik legrangosabb orvosi lapban, a Lancet-ban- megjelent tanulmányának. A szerzők az összes kutatást elemezték, amely azt vizsgálta, vajon a mammográfiás szűrés valóban életeket ment-e. A címben feltett kérdésükre a válasz: NEM. Válaszuk megdöbbentette az egész onkológiai szakmát, ahogy megdöbbentheti mindazokat a nőket is, akik szorgalmasan járnak mammográfiai szűrésre, abban a hiszemben, hogy ezzel elébe mennek egy súlyos, netán halálos rákos megbetegedésnek. Hogy lehet az, hogy kormányok évtizedek óta milliárdokat költenek egy szűrési eljárásra, és arról most kiderül, hogy teljesen haszontalan, mi több, ártalmas? Egyáltalán milyen alapon került bevezetésre annak idején, ha évtizedek múltán meg az derül ki, hogy értelmetlen?

A kérdés elemzése bevilágít abba a folyamatba, amit orvostudományi mítoszteremtésnek nevezhetünk.

A kezdeti vizsgálatok ugyanis 20-30%-os mellrákhalálozás csökkenésről számoltak be, s ez eufórizálta az orvostársadalmat és a közegészségügyet - na meg a mellráktól egyre jobban rettegő nőket. A mammográfiás szűrés ettől kezdve politikai kérdéssé vált, írták nemrég Dr. Elmore és Dr. Choe az Annals of Internal Medicine szerkesztői közleményében, és ez elhomályosította a szakma tekintetét. Amikor 1997-ben az amerikai kormányzati Nemzeti Egészség Intézet nyilvánosságra hozta álláspontját, miszerint eldönthetetlen a mammográfia hasznossága, a döntést meghozó bizottságot csalással vádolták meg, és a szenátus 98:0 arányban megszavazta a mammográfia szükségességét. Ebben a légkörben Gøtzsche és Olsen elemzése szikra volt a lőporos hordóba. A szakma össztüzet zúdított ellenük. Hiszen kiépült egy hatalmas apparátus, egy szűrőhálózat, kiépült egy iparág, orvosok ezrei gondolták hasznosnak páciensük számára a szűrést, és politikusok fürdőznek a szűrési mozgalom sikereiben. És most vallják be, hogy ez az egész semmit nem ér? Ez óriási blamázs volna. Pedig sajnos, ez az igazság. Gøtzsche és Margrethe Nielsen 2008-ban újraelemezték a korábbi és azóta felgyűlt adatokat, és ugyanarra a következtetésre jutottak. Mindezt a nagy tekintélyű, független elemzéseket közreadó, nonprofit Cochrane szervezet színeiben "követték el".


A mammográfia elleni érvek


A korábbi, nagy eredményekről számot adó vizsgálatokban a semmiféle szűrésen részt nem vevő nők mellrákhalálozását hasonlították össze olyan nőkével, akiket klinikus szűrt mellvizsgálattal összekötött mammográfiával. Amikor azonban a későbbiekben Kanadában és Svédországban igen nagy mintán a tapintásos mellvizsgálat és a mammográfia hatásosságát vetették össze, kiderült, hogy a mammográfia semmiféle plusz hasznot nem jelent. Ha a mammográfia egy életet sem ment meg, felmerül a kérdés, nem jelent-e fölösleges veszélyt? De sajnos, igen.

Az egyik nagy veszély a túlkezelés.

A mammográfia egyrészt olyan apró elváltozásokat is megmutat, amelyek hagyományos vizsgálattal nem fedezhetők fel. Ezek egy része ártalmatlan, más részük rendellenes, de nyugvó sejtcsoport, melyekből az illető nő életében soha nem fejlődne ki tumor. Ha viszont már az onkológus "látókörébe" került, onnantól el kell dönteni a nyugtalanító kérdést, ez most jóindulatú-e, vagy sem. És mivel orvosi szempontból mindig kockázatmentesebbnek tűnik az "inkább fölöslegesen műtsünk, mint hogy meghaljon valaki" elv, a mammográfia bevezetésének hatására 20-60%-al több fölösleges mellműtét, mellamputáció, nyirokcsomó eltávolítás, sugár- és kemoterápia történik. Utólag pedig soha nem lehet megmondani, hogy fölösleges volt az egész.

A másik nagy probléma az un. hamis pozitív eredmény, vagyis, amikor ráknak vélnek egy elváltozást, ami később nem bizonyul annak. Egy amerikai vizsgálat szerint, akik 40 éves koruktól mammográfiára kezdenek évente járni, tíz év alatt legalább egyszer hamis pozitív eredményt kapnak, s ennek következtében e 10 év alatt tízezer nőből 2000-től vesznek a mellből szövetmintát. Mivel a szövettan eredményére gyakran hónapokat kell várni, szinte felmérhetetlen az a pszichés károsodás, amit az utólag tévesnek bizonyuló riasztás miatt a nők elszenvednek.


Ideje volna a valódi megelőzésnek


Az orvoslás és a média rendkívül eltúlozza a mellrák veszélyt, a vizsgálatok szerint a nők hússzor nagyobb veszélyben érzik magukat a valóságosnál, és viszont az indokoltnál százszor nagyobb biztonságban érzik magukat, ha mammográfiára járnak. Aki félelemben él, nem tud reális döntést hozni. Ilyen-olyan szervezetek mozgalmakat indítanak a mellrák leküzdésére, és teljes mellszélességgel kiállnak a mammográfiás szűrés mellett. A rákdetektálás valóban fontos, de ennek hatékony módja a szakszerű tapintásos vizsgálat. Ez azonban a legjobb esetben is rákdetektálási program és nem rákmegelőzési program. Ha akkora hévvel történne a D vitamin mellrák megelőző hatásának propagálása, mint a mammográfiáé, valóban drasztikusan csökkenhetne a mellrákos halálozás világszerte. Amíg azonban politikai és ideológiai kérdés túlhangsúlyozni egy haszontalan és veszélyes szűrési módszert, és ugyancsak politikai és ideológiai kérdéssé vált a napozás tiltása és az elavult D vitamin szükséglet melletti kiállás, marad az egyén józan döntése. Ami azért járhat majd némi szorongással.

44. Mona6908 (válaszként erre: 39. - Vámpír)
2011. ápr. 27. 13:11
Fura, hogy Neked azt mondták a zsírcsomóra, hogy felszívódik, én úgy hallottam, hogy azt kivágják, ha rossz helyen van, vagy nem bántják, ha nem zavar, mert ártalmatlan.
2011. ápr. 27. 12:08
ok úgy lesz. Ha persze kapok időpontot
42. 7529edede9 (válaszként erre: 41. - Vámpír)
2011. ápr. 27. 08:17
Az semmit nem jelent,nekem is úgy írták ki és mikor leadtam a beutalót akkor mondtam,h csak UH-ot kérek.Erre mondta a drnő,h nem is csinálnánk magának mást.Szóval először csak UH-ot kérj ha találnának esetleg vmit akkor úgyis tovább vizsgálnak.
41. Vámpír (válaszként erre: 40. - 7529edede9)
2011. ápr. 27. 07:55
Az a baj, hogy már meg van a beutalóm a mammora :-(
40. 7529edede9 (válaszként erre: 39. - Vámpír)
2011. ápr. 26. 18:15
Én meg azt javaslom neked,h UH-ra menjél nagyon könnyen vagdalkoznak a körzetisek a mammográfiával oda se figyelnek kinek mondják.Engem vontatókötéllel sem lehetne mammora elküldeni pedig valamivel idősebb vagyok mint te.Kérjél UH-ra beutalót első körben.
2011. ápr. 26. 16:32
nekem évek óta van a mellemben egy csomó, a nőgyógyászom vette észre, akkor kb 5 éve elküldött ultrahangra. Azt mondták zsírcsomó és felszívódik. Hát nem szívódott fel. Most megint mennék a dokimhoz, de hosszan tartó betegség miatt nem rendel. Igy elmentem a körzetihez és azt mondta menjek mammográfiára.
38. dovima (válaszként erre: 37. - Vámpír)
2011. ápr. 25. 19:43
Igen én is hallottam ezt,de azt mondta a drnő hogy inkább ha találunk vmit akkor menjünk,bár azt is hallottam hogy van olyan mellrák amit a szervezet legyőz??Na ezt nehezen hiszem...
2011. ápr. 25. 18:59
én úgy hallottam nagyobb a rák előfordulása, ha fiatal korban csinálják
36. dovima (válaszként erre: 34. - Vámpír)
2011. ápr. 25. 17:12
Nekem pont 1 hétre adtak időpontot szentendrén az sztk-ba mentem és egy nagyon kedves és hozzáértő doktornő volt,teljesen megvizsgált elöször a rtg-t csinálta utána mikor az kész lett behívott megmutatta és kézzel és uh-val is megnézett.Igazából nincs korhoz kötve azt mondta h ő már vizsgált 19 éves lányt is mert panasza volt és sajnos talált is nála vmit,de azért az esetek több %-ban semmi kóros nincs 45 alatt....
35. 7529edede9 (válaszként erre: 34. - Vámpír)
2011. ápr. 25. 15:33
Sajna így van,hosszú heteket kell várni mindenhová ha nem magánúton megy az ember.
2011. ápr. 25. 15:19
elolvastam köszi, csak mástól is tudni szerettem volna. Engem elküldtek, és 32 vagyok. Az meg megint más tészta hogy kértem időpontot és azt mondták nincs. jövő héten hivjam vagy azutáni héten hátha lesz időpont. EZ milyen?
33. 7529edede9 (válaszként erre: 32. - Vámpír)
2011. ápr. 25. 15:11

Szia,

olvasd el a 19. bejegyzésem.

32. Vámpír (válaszként erre: 32. - Dovima)
2011. ápr. 25. 15:08
most pontosan hány éves kortól lehet ??
2011. ápr. 20. 12:10

Sziasztok,


Most mennék mammográfiára. Soha nem voltam, fájdalmas? Most 32 éves vagyok.

30. dovima
2011. ápr. 6. 15:13

Sziasztok!

Voltam a mammográfián és minden ok,semmi eltérés nincs,mondta a dokinő hogy azért évente nem árt....

2011. márc. 30. 17:18
38 éves kortól,(bocsánat)
28. mercus13 (válaszként erre: 6. - 7529edede9)
2011. márc. 30. 17:18

Szia rbarso!


Igazad van,ilyen korban még nem csinálnak mammográfiát.Én is nemrég voltam(csomót éreztem a mellemben) és nekem is azt mondták,hogy uh-t csinálnak,mert mammográfiát csak 38 évs kortól végeznek.

27. ikin
2011. márc. 30. 15:51
Már csak egy hetet kell várnod és te is megnyugszol. Amúgy borzasztó hogy miért nem figyel az orvos az elejtett megjegyzéseire, egy hozzá nem értő ember teljesen bepánikol. Az eredményt mindenképp írd meg.
26. dovima (válaszként erre: 23. - Ikin)
2011. márc. 30. 14:52

Szia!

Én is 36 éves vagyok és köszi a bíztatást,igazából nekem az a fura hogy ugye mint írtam épp most van meg és csak ugy megtapogatott a doktornő és akkor mondta h itt egy baromi nagy csomó,de mikor mondtam h épp megvan akkor azt mondta h jah,de azért menjek el megnézetni...remélem nem lesz semmi,mert azóta agyon nyomkorászom magam..

25. Derya (válaszként erre: 22. - 7529edede9)
2011. márc. 30. 14:12
köszi, elolvasom.
24. ikin
2011. márc. 30. 14:07
És 36 éves vagyok :)
23. ikin
2011. márc. 30. 14:05
Én egy hete találtam csomót a hónaljam és a mellem között félúton. A bőrgyógyász mammográfiát és vér vizsgálatot kért, mert nem fáj ,nem viszket.Kiderült hogy egy 0.7 cm átmérőjü ciszta .Semmit nem kell vele csinálni ahogy jött úgy elis tünhet. Ha zavar ,a sebészeten kiveszik . A mammográfiai szürésre viszont mostantól évente elkell mennem.A vérképem is jó. Egy szóval nagyobb volt az ijedség mint kellett volna de így nyugodtabb vagyok . Mindenki figyeljen magára.Szép napot.
22. 7529edede9 (válaszként erre: 21. - Derya)
2011. márc. 30. 13:41

Erről beszélek,olvasd el ha érdekel:)


[link]

21. Derya (válaszként erre: 20. - 7529edede9)
2011. márc. 30. 13:36
a mammográfia egy röntgen vizsgálat. vagyis nem lézerrel, hanem röntgen sugárral végzik.
2011. márc. 30. 13:32
Most jut eszembe, létezik olyan,h lézeres mammográfia,sajnos csak magánúton lehet és 30e Ft most a vizsgálat de ha szükséges lenne akkor én csak erre mennék el.
2011. márc. 30. 13:28

Egy orvosi oldalon nyilatkozta egy dr.nő:


"Hogy kinél indokolt a mammográfia és kinél nem, sok mindentől függ. A legfontosabb szempont az életkor. Szervezett szűrésre 45-65 éves nőknek küldik a behívólevelet. Kivételes esetben a 45 év alatti hölgyeket is beutalhatja a háziorvos vagy a nőgyógyász mammográfiára, ha indokoltnak látja. Meg kell jegyezni, hogy a mammográfia ebben az életkorban kevésbé hatékony diagnosztikai módszer, mint egy 45 év feletti nőnél. Mindig egyénileg kell mérlegelni, hogy valóban szükség van-e rá, milyen információ várható tőle.


Ha valaki 45 éves kor fölött nem kap behívólevelet a szűrésre, az adminisztratív hiba következménye lehet. Az illető valószínűleg nem szerepel azon a lakossági címlistán, amit a háziorvos hivatott leadni a szisztematikus szűrést szervező ÁNTSZ-nek. Ez akkor fordulhat elő például, ha valaki nem adta le a kártyáját a háziorvosnak."

18. 7529edede9 (válaszként erre: 17. - Derya)
2011. márc. 30. 13:21
45 éves kortól küldenek egy ún. "meghívót" vizsgálatra aztán vagy elmegy az ember v nem.Gondolom azért nem kaptál mert még hivatalosan nem kaphatsz.
17. Derya (válaszként erre: 12. - 7529edede9)
2011. márc. 30. 11:16

én nem írtam hivatalos meghívóról!

nem tudom milyen a hivatalos meghívó, én önként mentem vizsgálatra.

41 éves vagyok, és a szakma szabályai szerint 40 éves kor fölött mammográfiával kezdik a vizsgálatot és szükség esetén uh. 40 alatt ez fordítva van.

elég nehezen értem el, hogy csak az uh-ot csinálják meg.

16. dovima
2011. márc. 30. 11:04
6-ára
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook