Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Magyar népszokások fórum

Magyar népszokások (beszélgetős fórum)

Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Magyar népszokások

2010. ápr. 24. 22:13
Nálunk még szokás a locsolás,természetesen vődőrrel és hideg vizzel.Lakodalomba menyaszony szőktetés,cipő lopás"a fiatalok élvezik az alkudozást a kereszt apákkal"az uj aszony még szokot apropénzt sőpőrni.Bár egyre ritkábbak a"nagy"100 fős lakodalmak.A férjem a lányainknak is állitot májusfát"13 éveskorukig"azota 6éve a fiuk állitanak ki is szokták "táncolni"Csoportosan járnak a fiuk mai napig,locsolni,májusfát állitani,mulatni,vigyáznak afalubeli lányokra,illetve az ismerősőkre.Halotak napján tőkböl halálfejet faragunk"én is a lányaimmal"Temetőben gyertyát gyujtunk a szereteink sirjánál,a barátok ismerősők sirjánál is elmondunk egy halk imát."Meglepő de nagyon sok fiatal is van a temetőben"Illedelmesen és tissztelet tudoan viselkednek."valjuk be manapság már nagyon ritka"De szerintem falun a fiatalok másak mint városban,itt mindenki ismer mindenkit.
2010. jan. 5. 14:51
Na igen. Szívesen foglalkoznék vele a gyermekcsoportommal, ezért is keresem az anyagot hozzá. A gyerekeket ugyanis három mondat nem köti le. De játékban, vagy megénekelve, verselve nagyon is vevők lennének rá. (Egyébként a Néprajzi Lexikonban - lejjebb utaltak rá - már találtam némi anyagot, köszönöm a segítséget!)
2010. jan. 5. 13:07
Rajtunk múlik, hogy mennyire tartjuk meg, adjuk tovább hagyományainkat.
2009. dec. 26. 18:42
2009. dec. 26. 18:09
És honnan lehetne ezekről többet megtudni? Mert engem pl. érdekelne. De hiába keresgéltem itt a neten sem találtam csak néhány szót, az meg nem elég. (Konkrétan a pünkösd, és az aratási, őszi betakarítási szokásokat kerestem, de szinte semmi eredménnyel.)
2009. dec. 26. 11:37
A múltkor a keresztlányom beteg lett én mentem érte az oviba.A gyerekek köszöntek-Dicsértessék a Jézus Krisztus,meglepődtem...de rég hallottam ...gyerekként mindennap.
2009. dec. 26. 11:31
Egyetértek. Ma már többet tudnak a gyerekeink az amerikai szokásokról, mint a mieinkről. De ez valahol a mi hibánk. Nekünk szülőknek kellene mesélni ezekről a dolgokról a gyerekeinknek. Pl az év végi szokások széles palettájáról. Luca naphoz is rengeteg szokás kötődik. Aztán itt a Betlehemezés, regölés, stb. De pl a hagyományos újév köszöntés is már teljesen kimegy a "divatból". Az én gyerekeim még jártak újévet köszönteni amikor kicsik volta, de manapság már senki sem jön.
2009. dec. 26. 10:27
Igen,.igen,igen.Én kiakadtam mikor a gyerekem jött,Halovén parti lesz a suliban.(tudom nem így kellene írni)Nem járnak kántálni,stb...hol vannak a szokásaink.Minek nekünk Valentin nap?Ez is mióta a mi ünnepünk?Közben meg a miénket elfelejtjük?
2009. dec. 26. 10:03
Szerintem említést kell tennünk hagyományainkról, mert mára már szinte elfelejtődnek, kimennek a divatból. Gyermekeink már nem a magyar szokásokat követik, hanem az amerikai és más felvett szokásokat. Ez a trend, pedig nekünk is szép hagyományaink vannak. Az év nagyon sok napjára és egyéb ünnepekre vonatkozóan.

Ugrás a teljes írásra: Magyar népszokások

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook