Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Lúdtalp fórum

Lúdtalp (beszélgetős fórum)


26. trapiti (válaszként erre: 19. - Channa*)
2015. szept. 3. 08:29

Egyébként éppen itt olvasható egy jó összefoglaló arról, amit én is írok... nem annyira gyakori a lúdtalp (vagyis a kóros elváltozás) ahogyan azt ti gondoljátok. Ami gyakori az a "lapos láb" a még ki nem alakult felnőttkori lábboltozat, ami nem kóros és panaszmentes. De itt nem erről van szó, nyilvánvaló szerintem ha a gyereknek semmi panasza, nem is kérne a szülő sem könnyítést.

A panaszt okozó lúdtalp viszont kezelést igényel és a fájdalmat fokozó mozgásformák elkerülését.

25. trapiti (válaszként erre: 24. - Channa*)
2015. szept. 3. 08:25
Nem, 25-ből kb. 5-6 a lúdtalpas, 20-25% az arány. De nyilván nem ülne ennyi a kispadon, mert nem felmentésről hanem könnyítésről volt szó. És mondjuk ha 5-ből 3-nak nincs panasza, akkor nekik még arról sem. De annak a kettőnek akinek gondja van ebből, csak árt ha túlerőltetik. Nem hiszem, hogy a kérdést feltevő rosszat akarna, nagyon jól teszi hogy szakemberhez hordja a gyereket és gyógytornára járatja. De komolyan nem értem, hogy miért gondolja az ennyi ember az eset pontos ismerete nélkül, hogy ő tudja a tutit... Okozhat panaszt, fájhat, és egyáltalán nem biztos, hogy az iskolai tornaóra a szokásos háztömb körüli futtatással meg tornaterem híjján lépcsőztetéssel és társaival hasznos egy olyan gyerek számára akinek eleve ortopédiai problémái vannak.
24. Channa* (válaszként erre: 23. - Trapiti)
2015. szept. 3. 07:07

Minden versenysport árt. Ez köztudott.

A túl fiatalon el kezdett meg még többet, hiszen a növésben lévő testet "megerőszakolják" egy más fejlődéssel, így nem éri el az illető azt a magasságot, amit versenysport nélkül elért volna, vagy túlerőlteti bizonyos testrészeit, ízületeit, amely később problémát okoz.


A lényeg, hog a lúdtalp fájdalom nagyon ritka. Problémát nem okoz, így tornaóra könnyítést sem igényel. Ha így lenne, akkor egy normál 24 fős osztályból 18 a kispadon ülne egész órán, mert kb. ilyen arányban fordulnak elő lúdtalpas emberek.


Persze, ha valaki rosszat akar a gyerekének, akkor miért ne kérhetne?

23. trapiti (válaszként erre: 22. - Gribedli***)
2015. szept. 2. 10:06
Nem fogok erről vitatkozni, életem első 20 évében belülről ismertem a balett és a torna világát, pontosan tudom miről beszélek. Hobbi szinten mindkettő nagyon jó, de a versenytornának, vagy a komoly szinten művelt balettnek ugyanannyi a veszélye is mint a haszna. (Pl. 7-8 évesen sem képes mindeni a spárgára, sőt nem is kell hogy az legyen később sem, és a spicccipő sehány évesen sem egészséges). Észre kell venni, hogy ki az a gyerek aki alkalmas rá az adottságai miatt és ki az aki nem. Nagyon sok más mozgásforma, sport van ami jó tartást és jó mozgást biztosít. Én balettos, tornás múlttal azt gondoltam mindig hogy majd a lányomat is ilyesmi irányba terelem. Aztán be kellett látni, hogy az ő adottságai, izomzata egészen más, sokkal masszívabb és kevésbé laza. Eszem ágában nincs balettoztatni, úszik és aikido-ra jár, amit imád és elég komolyan is műveli.
22. gribedli*** (válaszként erre: 21. - Trapiti)
2015. szept. 2. 09:05

Ne keverd a gimnasztikával. Az izületek túllazítása a gimnasztikában fordul elő, bár ez is nagyon egyéni mert mindenkinek van egy alap hajlékonysága, ezért nem is mindig a gimnasztika a ludas, hanem ott válik nyilvánvalóvá, hogy valakinek mennyire lazák az izületei.


Azok a kislányok, akik nálunk nem balettre járnak, hanem ritmikusra vagy művésztornára, ők már 2 évvel korábban elkezdik a nyitásokat, mert muszáj. Pl a lányom osztálytársa már tavaly is tudott spárgázni, a nehezebb formáját is, mert ők 4-5 évesen már csinálták. Míg a balettben meg csak az udén kezdik, egész eddig csak kis spárgát csináltak, ami a legkönnyebb változata, ráadásul nem volt kötelező a nyújtott láb. Csak azok csinálták nyújtott lábbal, akiknél már genetikailag is adott volt, hogy képes. A többieknek az idén (7-8 évesek) lesz a spárga. A spicc cipőt pedig 11 évesen fogják csak használni, de most alapozzák a tartást, mert kell az a pár év, hogy megerősödjön a lábfej.


Tehát tévedések elkerülése végett mondom, hogy senki sem kényszeríti a kislányokat spicc cipőbe, most puha balettcipőjük van. Míg a spárga a gimnasztikásoknál alap csak nagyon korán, a balettben nem. Heti 1 óra pedig propedeutikus tréning vagyis csupa tartásjavító gyakorlatok, csak a többi órák a koreográfia és pozíciók. A lehető legjobb alap, hogy felnőttként is megmaradjon az a gyönyörű tartás és mozgáskultúra, egészséges gerinc.

21. trapiti (válaszként erre: 20. - Gribedli***)
2015. szept. 2. 08:47

A topik témája nem az volt, hogy hogyan ne kelljen sportolni, hanem hogy a gyógytorna MELLETT ki írhatja elő a tornaórai könnyítést. Mert pl. akinek fájdalmakat okoz, vagy túlerőlteti a lábboltozatát, azzal tényleg ne akaron már a tornatanár három iskolakört lefuttatni... Vannak olyan mozgásformák amik nem használnak, tipikusan a futással és az ugrással szokott gond lenni.

Ugyanakkor a topikindító nem felmentést szeretett volna, hanem részleges könnyítést... de mindegy is, mert gondolom már megoldotta :)

A balettről meg annyit: sokszor túllőnek azzal is az egészséges határon, és bizony ott is nagy károkat tudnak okozni, úgyhogy annyira azért az esm 100% hogy annyira egészséges... ld. ízületek túllazítása pl.

20. gribedli*** (válaszként erre: 16. - Csipkerózsika)
2015. szept. 2. 08:41

Épp ez az, hogy akinél genetikus, ott pont hogy nem lesz deform, hanem az okozhat problémát, ha túl van kezelve. Azzal teljesen egyetértek, hogy a talp tartása kihat az egész test tartására, ezért ha valakinél megvan a helyes tartás lúdtalp mellett is, annál a lúdtalp kezelése is okozhat megváltozott tartást és nem mindig a jó irányban. Pl a gerincnek ugye van 3 görbülete, és ezekből jön a 2 homorulat, vagyis a gerinc nem egyenes, hanem ha a falnál állok, a derekam mögött el kell férnie 3 ujjamnak a fal és a derekam között, a nyakam mögött pedig 2 ujjamnak.


Nos, a férjem túlkezelt, szép ívelt lába okozhatta nála, hogy a nyaki szakaszon pont egyenes. Ami nem jó, mert a görbületeknek meg kell lenniük a pontos helyen, ellenkező esetben esélyes a gerincsérv, porckopás, stb.


A kislányomnál ezt megelőzendő, továbbra is járni fog balettre idén a hugi is), mert mivel semmi sem biztos, úgy gondoltuk, hogy a legjobb még gyerekként kialakítani a helyes tartást, azokat az izmokat is fejleszteni, amik a gerinc mellett is futnak, így garantált, hogy ha kinövi a lúdtalpat, minden oké, de ha nem növi ki, nem lesz semmilyen következménye. Igaz, esélyes, hogy spontán kinövi, a balettben rengeteget vannak lábujjhegyen és a spicc cipő viseléséhez is teljesen félkör alakban kell már tartani a lábfejet, ezt is tanulgatják, szóval neki nagyon meg van mozgatva a lábfej és tud vele "markolni".


Mivel a topik témája az volt, hogy hogyan NE kelljen sportolnia a gyereknek, mi csak azt mondtuk, hogy nem indokolt abbahagyni, inkább stimolálni kellene.

19. Channa* (válaszként erre: 18. - Csipkerózsika)
2015. szept. 1. 21:50

Ahogy gondolod, én nem akarlak meggyőzni, de a fájdalmas lúdtalp igen ritka, és más problémát sem okoz.


[link]

18. Csipkerózsika (válaszként erre: 17. - Channa*)
2015. szept. 1. 21:30

Ez nem feltétlenül szemmel látható. Nálunk max annyi látszik, hogy kicsit x-es a lábunk. És én is sportoltam rengeteget, hosszabb távokon a biciklizésnél a talpam fájt, gyaloglásnál meg térd és attól lefelé.

A test természetesen törekszik arra, hogy egyensúlyban legyen és minden funkciót betöltsön - tehát egyenesen állni és biztonságosan mozogni is tudjon - ha valahol deformitás van a testben, lehet az gerincferdülés, a lábak eltérő hossza, vagy lúdtalp, akkor megfelelő módon ellensúlyozza ezt más helyeken. Pl. meg lehet figyelni, hogy mondjuk akinek picivel rövidebb az egyik lába, annak ugye a medencéje sem egyenes, hanem egyik irányba dől, egyik oldalon lejjebb van. Hogy egyensúlyban legyen és működőképes legyen a test, ezért a felsőtest, tehát a vállak épp ellenkezőleg fognak a vízszinteshez képest dőlni. De attól ez még nem egy egészséges állapot, mivel bizonyos izmok így túlfeszülnek, mások pedig túlzottan megnyúlnak és ez problémákat okozhat, főleg megterhelésnél.

17. Channa* (válaszként erre: 16. - Csipkerózsika)
2015. szept. 1. 21:08

Hát nem tudom...

Az én, a gyerekem, és bátyám tartásával sincs gond, szép egyenes a hátunk, nem vagyunk csámpásak sem, és mind a hárman sokat mozogtunk (én judóztam, a bátyám bírkózott, a fiam focizik), illetve jelenleg is sokat mozgunk (foci, kerékpár, aerobic, stb.)

Persze az élsport az tesz károkat az emberben, ahogy bennünk is, de ez nem a lúdtalp miatt van.

16. Csipkerózsika (válaszként erre: 14. - Channa*)
2015. szept. 1. 14:51
A lúdtalp eleve eredményez egy olyan tartást, ami nem helyes, mert a testnek valahol máshol ellensúlyoznia kell a lúdtalp, a boka deformitását.
15. Csipkerózsika (válaszként erre: 14. - Channa*)
2015. szept. 1. 14:45

Önmagában lehet, hogy nem fáj, de megváltoztatja, úgymond torzítja a tartást, vagyis inkább úgy mondom, hogy olyan tartás alakul ki, ami nem természetes, nem helyes, amiből következik, hogy bizonyos helyeken fájdalmat és túlerőltetést okozhat.

Anyukámnak pl. a térdei fájtak mindig tőle, nekem a lábfejeim és a csípőim érzékenyebbek.

14. Channa* (válaszként erre: 13. - Loch ness)
2015. aug. 30. 16:01

Szerintem neked más bajod van. A lúdtalp nem fáj. Nem egyedül az én tapasztalatom, hanem sok-sok ismerős is ezt mondja.

Én a helyedben megnézetném a vénáimat, illetve a derekamat, gerincemet. Esetleg tartásjavjtás? Én biztos vagyok benne, hogy inkább ettől van gondod. Vagy túlsúly?

2015. aug. 30. 11:57
A lúdtalptól kegyetlenül tud fájni az ember lába, saját tapasztalat. Bizonyítottan attól van. Gyerekkoromban is sokszor éreztem úgy, mintha el lenne törve az alsó lábszáram, és azon kellene járkálnom. Legyetek hálásak azért, hogy nektek nincs vele ekkora gondotok.
12. gribedli*** (válaszként erre: 11. - Channa*)
2015. aug. 25. 08:34
Igen, ő sokszor mondja, meg az anyja is, hogy lehet, hogy úgy kellett volna hagyni. Szerintem mindenkinek van egy adott struktúrája, nem betegség a lúdtalp, hanem ahhoz a fajta testalkathoz azzal van a legnagyobb stabilitása, ahogy egy nem lúdtalpasnak meg a magasabbal. Nekem befér 4 ujjam szélességben, kb 1cm magas a rés. Egy ortopéd orvos ismerősünknek, akinek megmutattuk a kislány lábát, van szintén lúdtalpas lánya. Már felnőtt. Ez a doki abból él, hogy lúdtalpas embereket kezel, műt, és érdekes módon a saját lányánál azt mondta, hogy márpedig nem fogja megműteni, mert nem indokolt. Nagyon sokrétű a dolog. Mindenki azt gondolja, hogy de jó lenne, ha megműtenék, vagy de jó lenne, ha magasabb lábboltozata lenne, de azt kevesen veszik figyelembe, hogy esetleg nekik, az ő testalkatuknak pont megfelelő az a lábfej, ami van:)
11. Channa* (válaszként erre: 10. - Gribedli***)
2015. aug. 25. 08:17

Most, hogy írod ezeket...

A férjemnek is gyönyörű lába van:D Szépen ível a talpa, magas a lábfeje, stb., bezzeg nekem és a fiúnknak az ellenkező irányba ível:D, mégis a férjemnek fáj legtöbbet a lába:(

Nekem még életembe nem fájt a lábam, ilyen fájdalmat nem ismerek, max, amikor kitöri a cipő, de az nem a lúdtalpam miatt van..

10. gribedli*** (válaszként erre: 4. - Trapiti)
2015. aug. 25. 07:58
Az enyémnek az lenne büntetés, ha nem futhatna... Egyébként nem tűri a cipőt, zoknit, itthon mindig mezítláb van és így szaladgálnak kint a füvön is, lehet, hogy azért nem szereti a cipőt pont, mert a talpát zavarja, de soha nem panaszkodott. Igaz, neki enyhe is és csak az egyik lábán, de én bízom benne, hogy elnövi, de ismétlem, fontosabb számomra, hogy szép tartása legyen és ne legyen hát/derék problémája, mint az, hogy ívelt legyen a talpa vagy egyenes. Látom a férjemet, hogy a "csecse" ívelt lábával mit összeszenved, hogy cipőt találjon magának és egy hosszú nap után bizony fáj az is. De amikor ő gyerek volt, ezt a "betegséget" még nagyon komolyan vették pedig nem betegség, és mindenkinek lúdtalpbetétet kellett hordania, most meg felnőttként ott ücsörögnek az ortopédián.
9. gribedli*** (válaszként erre: 1. - Anyabab)
2015. aug. 25. 07:48

Miért kell a könnyítés? Ellenkezőleg, a mozgás mindenkinek kell és a lúdtalpnál sem ront. Ez genetikus is, mert sok sportolónak van lúdtalpa, de így van meg a stabilitása, ha megműtenék, lehet, hogy pont attól lenne derékfájása. Ezért ma már úgy szokták hagyni, ha nem okoz problémát.


Gyerekeknél meg még növésben van, de abszolút folytatnám a gyógytornát is, nemhogy még a tesiórán könnyítés! A középső lányomnak van enyhe lúdtalpa, de csak az egyik lábán. A doki szerint: sport, sport, sport! És majd meglátjuk. Balettezik+normál tesióra könnyítés nélkül+ nagyon aktív, futkározós gyerek. A balettnek része a propedeutikus tréning is, látni is, hogy nagyon szép kecses mozgása lett már mostanra is, 7 éves és 3 éves kora óta jár.


Nem kap betétet valószínű mert a férjemtől örökölte, aki anno kapott betétet és sajnos emiatt lett magas a talpboltozata, ami fájdalmasabb, mint a lúdtalp (persze, ő ezzel is sportolt, úgyhogy még a túl magas boltozat sem ment fel) és a doki szerint félő, hogy vele is megtörténik. Nemcsak az esztétika a fontos. Hanem fontosabb, hogy ne legyen valakinek később hátfájása, stb. És sokaknál pont akkor jönne elő, ha már nem lenne lúdtalpa, ezért nem kell megerőszakolni a természetet, de feleslegesen pihentetni sem kell, hanem az aktivitás maradjon ugyanolyan! Ezt úgy mondom, hogy persze, kérdezd meg a dokit, az ő véleménye számít, de ha ő nem tért ki külön, hogy könnyíteni kell, akkor nem kell kényszerpihenő.

8. Channa* (válaszként erre: 7. - Trapiti)
2015. aug. 25. 07:05

Lehet.

A lúdtalppal kapcsolatban van tapasztalatom, a többit ortopéd orvostól hallottam, pont nem rég volt a TV-ben...

7. trapiti (válaszként erre: 6. - Channa*)
2015. aug. 24. 22:41
Ebben nincs igazad. Olvass utána.
6. Channa* (válaszként erre: 4. - Trapiti)
2015. aug. 24. 17:52

Azt írod, hogy sok ilyen problémával küzdő gyerek...De honnan tudod, hogy a lúdtalp miatt?

A véleményem változatlan, a lúdtalp miatt nem kell felmentés, mert nem okoz fájdalmakat.


Mint tudjuk mindenki lúdtalppal születik és épp a mozgás az, ami kialakítja a lábfej és talp megfelelő felépítését, azaz a mozgást nem könnyíteni kell, hanem erősíteni, esetleg speciális lábtornát alkalmazni, bár orvosok szerint meddő próbálkozás, hiszen nincs olyan ember, akinek lenne napi fél-1 órája naponta ilyen tornára.

2015. aug. 24. 12:29
Szerintem a szakorvosi vélemény ami biztos.
4. trapiti (válaszként erre: 3. - Channa*)
2015. aug. 24. 12:28

Azért ez nem egészen így van...


Nem is teljes felmentésről ír, hanem könnyítésről. Pl. sok ilyen problémával küzdő gyerek nem tud sokat futni, mert fájdalmat okoz. Amit írt a fórumindító, hogy gyógytornász is foglalkozik a gyerekkel, tehát biztosan nem enyhe eset.


Nem arról va szó, hogy ne mmozogjon, hanem hogy bizonyos mozgásformák ártanak neki, ezeket el kell kerülni és emellett megtalálni azt amit tud csinálni.

2015. aug. 23. 08:40
Miért akarod felmentetni? Lúdtalp miatt? Nehogy már! A mozgás kell a gyereknek is! Nem árt neki! A lúdtalp nem fáj! Nekem is az van 48 éve és semmi bajom tőle. A bátyámnak is az van és bírkózott versenysportolóként, a fiamnak is az van és focizik! Ez nem akadályoz semmiben, de a nem mozgás fogja. Mindig kudarcok fogják érni később is a tesiórákon. Meggondolandó nagyon a felmentés! Nem alakul ki a megfelelő mozgáskoordináció, stb.
2015. aug. 23. 05:38
Szakorvos.
2015. aug. 22. 23:16
Sziasztok! Tudjátok esetleg, hogy tesi alól ki adhat könnyített felmentést? Szakorvos vagy a gyógytornász is? (egy éve minden héten foglalkozott a gyerkőccel)

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook