Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Lehet/van különbség laborok értékelése között? fórum

Lehet/van különbség laborok értékelése között? (tudásbázis kérdés)


19. Várhegyi Márton (válaszként erre: 18. - Pethoevi)
2012. máj. 15. 20:48
A mértékegységben inkább országonként lehet eltérés (de leginkább az USA és a többi ország között).
2012. máj. 15. 20:35

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat!

Nekem TSH-t,T4-et,prolaktint és APC-rezisztenciát néznek majd.A TSH és a T4 lesz kontroll.De mondjuk azt hiszem,így belegondoltam,miután feltettem a kérdést,h a dokinéni (elég profi) tudni fogja,bármelyik laborban is nézetem.Főleg úgy,h tényleg ott van a ref. tartomány.Bár a TSH bőven jó,csak mi babát szeretnénk és ahhoz sok.


Szóval igazából nem is a ref.tartományok miatt kérdéses a dolog,hanem maga a mértékegység,stb.De valszeg,ha elsőre ennek a labornak az eredményét vittem volna,akkor is tudta volna,h mi a helyzet.Ugye?:-)

17. cikicakk (válaszként erre: 16. - Várhegyi Márton)
2012. máj. 15. 19:25
így van,szerencsére ma már olyan laboreredményeket adnak ki,amelyiken ott a to-ig határ.Tehát még a laikus is észre veszi ha valami nem stimmel.Ráadásul a laborok jelzik is,Nálink csillagokkal.Ha csak elenyésző a különbség a tól-ig határban akkor egy csillag,ha már kicsit több vagy kevesebb mit a megengedett maximum,vagy minimum,akkor két csillag,de ha már ennél is komolyabb az etérés akkor 3 csillaggal szokták jelölni.Szegeden viszont nem minősítik mennyiségi eltérésekként,csak annyit írnak, hogy ha magasabb az érték mint az egészséges szint hogy " M" ha alacsonyabb a szint akkor anyit, hogy "A"
16. Várhegyi Márton (válaszként erre: 14. - Cikicakk)
2012. máj. 15. 19:19
Ezért mindig az adott laboratúrium által megadott referenciatartományt kell figyelembe venni. Ez szerencsére ott van a lapon.
15. Várhegyi Márton (válaszként erre: 9. - Várhegyi Márton)
2012. máj. 15. 19:18
Jav.: Emiatt a mért érték és a...
14. cikicakk (válaszként erre: 9. - Várhegyi Márton)
2012. máj. 15. 19:06

Teljesn igazad van.Például nálunk Szegeden egészen más a mérési technika mint Hódmezővásárhelyen.Csak egy példát mondok.Nekem mostanában egy pókcsípés miatt csúnya allergiám lett,ami a májm

űködésemet is erősen befolyásolta.Hozzá voltam szokva, hogy városunkban(Hódmezővásárhely) a Gamm értél maximum 30.Teljesen kiakadtam mikor kézhez kaptam a Szegedi eredményem, agol a GGT eredményem 86 lett.Elkeseredetten mondtam az orvosnak, hogy ezt én nagyon soknak találom,ráadásul szinte minden orvos a GGT eredmény eltérést az alkohollal kapcsolatba hozza össze.Tőlem is megkérdezte, hogy őszintén válaszoljak,ugye nem iszok? Mondtam, hogy nem is ihatnék,hisz epilepsziás vagyok,amire erős gyógyszereket szedek és már magukban ezek a gyógyszerek is megemelték a GGt eredményem.Hozzá jötte még a depresszió elleni hangulatjavítók,kedélyjavítók,nyugtatók és altatók.Ja még a pánikbetegségre is adtak gyógyszereket+ a súlyos reumatológiai eltérésekre is.Ma már sikerült a legtöbb hangulatjavítótol megszabadulni,de az epilepszia elleni gyógyszereket szednem kell.Kicsit bővebben válaszoltam mint amit kérdeztél,de a lényeg, hogy laborok választják ki melyik renszert,melyik mérési tecnikát alkalmazzák.

13. katie_rose (válaszként erre: 11. - Várhegyi Márton)
2012. máj. 15. 18:51
Referenciatartomány! Na ez nem jutott az eszembe! :D
12. Várhegyi Márton (válaszként erre: 6. - Katie_rose)
2012. máj. 15. 18:50

Ezzel már nem akartam bonyolítani, de valóban, eltérő referenciatartományok lehetnek amiatt is, hogy eltérő populáción állapították meg a normális értékeket.

(Az összkoleszterin felső határa amúgy szerintem Mo.-on mindenhol 5,2 mmol/l.)

11. Várhegyi Márton (válaszként erre: 7. - Suesue)
2012. máj. 15. 18:48
A referenciatartományok is eltérhetnek.
2012. máj. 15. 18:47
Nem tudom, mit kell ellenőrizni, de ha mondjuk 5,6 a vérsejtszámod, akkor az minden laborban 5,6 lesz, és mivel ugyanaz az orvos végzi az értékelést, ezért nincs olyan, hogy más lenne a kontrollnál a referencia érték.
9. Várhegyi Márton (válaszként erre: 2. - Pethoevi)
2012. máj. 15. 18:47

Az egyes laborok eltérő mérési technikákat alkalmazhatnak, emiatt a mérték és a referenciatartományok eltérőek lehetnek. Ez elsősorban hormonok és enzimek esetében számottevő.


Egyébként meg ha ugyanazzal a laborral nézeted meg ugyanazt a vérmintát kétszer, akkor is lehet eltérés. Ha egy nap két vérmintát vesznek eltérő időben, azok között is lehet eltérés, ami a labortól független, ugyanis a különböző értékek mindig mutatnak egy kis ingadozást.

2012. máj. 15. 18:43
Ha kontrollról van szó, akkor célszerű ugyanabban a laborban végeztetni a vizsgálatot - az eredmény így lesz mérvadó.
2012. máj. 15. 18:43

Teljesen mindegy, hogy váltasz-e labort vagy nem a kontroll értékek ugyanazok, mármint határszám.

Külföldön lehet eltérés, mert ott másképp nézik.

6. katie_rose (válaszként erre: 4. - Pethoevi)
2012. máj. 15. 18:42

Nem a műszerük érzékenységén múlik,hanem hogy milyen értékhatárokat tart az adott kórház elfogadhatónak. Pl az egyik laborban az 5.6os koleszterin lehet normális,míg egy másikban ez már magas (mert pl ők 5.5ig tartják jónak).

De ezek nem jelentős különbségek!

5. bd55e3f068 (válaszként erre: 4. - Pethoevi)
2012. máj. 15. 18:41
Nincs ilyen különbség, ha máshol csináltatod meg, az is rendben lesz.
4. pethoevi (válaszként erre: 3. - Bd55e3f068)
2012. máj. 15. 18:40

:-)

Igazad van,félreértesz:)

a kérdés arra vonatkozik,h van-e különbség 2 labor értékelési rendszere között?Vagy tökmindegy,h hová megyek,mert az eredmény ugyanaz (elvileg).


Van egy eredményem,amit most kontroll kellene nézni és másik laborba szeretnék menni.Ebből nem lenne gond olyan téren,h más értékeléssel dolgozik a másik labor,vagy érzékenyebb a műszere és más az eredmény (kicsit)

Tudom,furin hangzik,de nekem ez most fontos

2012. máj. 15. 18:37
Vagy meg tudnak csinálni valamit, vagy nem. Felesleges két laborba menni.
2012. máj. 15. 18:33
Ha ugyanazon a napon ugyanazokat nézetném meg 2 külön laborral,lenne különbség?Értem ezalatt,h elképzelhető,h valamelyiknek érzékenyebb műszerük van,vagy ilyen nincs és tökmindegy,h hol vetetek vért?
2012. máj. 15. 18:32
Lehet/van különbség laborok értékelése között?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook