Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Lehet baja a nyuszinak, ha egész nap ég a villany, ahol van? fórum

Lehet baja a nyuszinak, ha egész nap ég a villany, ahol van? (tudásbázis kérdés)


1 2 3 4
78. tamassy (válaszként erre: 69. - Moonlight1984)
2011. jan. 13. 10:50

Amelyik nyúl a tarlón ugrál, és eszi szerinted a gabona maradékot, az a mezei nyúl...

Üregi alig van itthon, csajk mutatóban létezik , és az sem él tarlóközelben. Biztos Te is tudod, mi közöttük a különbség!

77. Tücke (válaszként erre: 72. - 388b941089)
2011. jan. 13. 10:49
ez nem alapszabály az enyémek napközben tök aktívak éjjel alszanak...
76. tamassy (válaszként erre: 73. - Fisica)
2011. jan. 13. 10:48

Igen, a hízónyúltáp baromi jó lesz a törpenyuladnak.:S Hamasroan vágósúlyba fog kerülni. :S :/


Írtam, más a hobbinyúl és más a hízónyúltartás! Ez alapvető különbség!!!

75. tamassy (válaszként erre: 73. - Fisica)
2011. jan. 13. 10:47
Ha normális tápot etetsz (akármelyiket) tök felesleg plusz nyalósó, mert van a tápban. A "szuper" magkeverék mellé persze kell.
74. tamassy (válaszként erre: 72. - 388b941089)
2011. jan. 13. 10:46

Dehogynem! Képesek felvenni a a gazda életritmusátz.

Az lehet, hogy a Tiéd pl. nem :P

73. Fisica
2011. jan. 13. 10:38

a szervezetének szüksége van a sóra, nem feltétlenül sókristály formájában, de kell neki.

a kajájukat meg nem fontos kisállatboltban és hiperszuper marketekben megvenni, amik azt állítják, hogy ez milyen vitaminos meg az milyen jó, el kell menni egy natúr takarmány boltba, ahol malac táptól kezdve napos csibe cuccokig van minden, és ott megvenni a nyuszi tápot, a búzát..

72. 388b941089 (válaszként erre: 70. - Tamassy)
2011. jan. 13. 10:25
éjszaka nem is pihen a nyuszi...ez alapszabály... a mi nyuszink napközben alszik a legtöbbet és éjszaka éled fel....
71. gubaa (válaszként erre: 69. - Moonlight1984)
2011. jan. 12. 22:25

A vadon élő állatok ösztönösen azt eszik meg, amire szükségük van. - ezt te írtad.

De a mi nyulaink nem élnek már vadon.

Amíg az ember barlanglakó volt, addig a nyers húst is megette.

Persze, hogy a nyulak sem egyformák.

Én csak azt látom, hogy amióta nem esznek az enyémek gabonát, ki vannak cserélödve: ugrálnak, jókedvüek, rohangálnak. És nincsenek elhízva.

Pedig elötte is ugyanúgy egész nap szabadon voltak, csak kétpofára falták a szárazeledelt.

Én is azt hittem, hogy a vitamin miatt az is kell nekik. Meg a sok szinezöanyag, meg cukor, amivel elbolondítják az ízét.

Mindenkinek szíve joga, hogy mivel és hogyan eteti a tapsifülesét is, én csak azért vetettem ezt a témát fel, mert megjártam vele a nyulak útját, és ha annakidején valaki ezt nekem elmondja, hogy ilyen is van, hálás lettem volna, és csomó pénzt, ideget meg energiát megspóroltam volna magamnak meg a kisnyusziknak.

A nyuszi amúgy is érzékeny állat, sokkal fogékonyabb a betegségekre, mint pl egy macska.

Még valami: minek egy nyuszinak só? A természetben melyik sóbányába járnak?:)

70. tamassy (válaszként erre: 69. - Moonlight1984)
2011. jan. 12. 21:19

Más a húsnyúl tartás, és más a hobbinyúl tartás!!!!

Túl élte a tartásotokat, egészen addig, amíg le nem vágtátok, vagy el nem küldtétek a kamionokkal Olaszországba-élőállat szállítmányként. :S :/


Én 5 év megszakítással 1994 óta tartok házi kedvencként, hobbiból nyulat. Volt házi, törpe, és most van mini kosorrú és törpe nyuszim. És ők sem kapnak magkeveréket! De más, nekik káros dolgokat sem!! A nyuszi növényevő, ezért etetésekor olyan élelemre kell gondolni, ami növényi eredetű és a természetben is megtalálható. Legfontosabb számára a széna. Lehet egyszerű, alpesi, gyógynövényes, házi, a lényeg hogy szép zöld, illatos, penész és pormentes legyen és összetételében is megfeleljen a nyuszinak. Legyenek benne finom szálú, de durvább, rágni való részek is. A széna a magas rosttartalmával részben a nyúl emésztését tartja rendben, valamint segít a fogak folyamatos koptatásában is. Az évente - rendszerint - kétszeri vedlés alkalmával pedig a sok széna fogyasztása a legjobb béltisztító! (A nyulak rengeteget mosakodnak, a kimosakodott szőr egy részét lenyelik, ami a belekbe kerül. Ha nem tud kiürülni, bélelzáródást okozhat, ami nagyon komoly betegség!)

A széna mellett mindig álljon rendelkezésére víz is a nyuszinak.

Nasi szinten a nyúl kaphat zöldséget és gyümölcsöt is, de lehetőleg (nem kizárólag, mert aki tudja mit csinál, nyugodtan etethet előbb is) 3 hónapos kor után, de akkor is csak lassan, naponta megemelt adagokkal és egyszerre mindig egyfélével próbálkozzunk.

Lehetőleg kerülni kell a magas cukortartalmú zöldségeket és gyümölcsöket (sárgarépa, alma, körte, szilva, szőlő). Előnyben részesítendő a fehérrépa (petrezselyem gyökér), zeller és ezek levelei, kapor, fűszernövények (pl. imádják a bazsalikomot.)

Száraz eleség – ma már sokféle kapható; kifejezetten törpenyulak számára készültet vegyünk! Házi kedvencnek felesleges adni hizlaló olajos magvakat (napraforgó, mogyoró, dió), hiszen ezek hamar felhizlalják kis kedvenceinket. Kukoricával sem ajánlott etetni őket, mert összetétele nem jó a nyúlnak, valamit gyakran fertőzött gombatoxinokkal. Mi pedig nem elhízott, ezért betegségekre hajlamos nyuszit szeretnénk, hanem egészséges, hosszú életű kis kedvencet!

A nyuszink kb. 8 hónapos korára éri el felnőtt méretét. Addig naponta egyszer jár neki száraz eleség (táp), ami kb. (összesen) egy szűk női maréknak felel meg. Felnőtt nyuszinak is naponta egyszer adjunk enni (1 csapott evőkanál tápot), inkább vacsorára, mert éjjel így jobban nyugton marad, csendesebben pihen.

Ha a nyúl előtt állandón van a táp, előbb-utóbb teljesen le fog szokni a szénázásról, hiszen kényelmesebb neki tápot enni. A szénaevés hiánya idejekorán emésztéssel és fogakkal kapcsolatos betegségekhez (pl. fog túlnövés, foggyökéren tályog) és legrosszabb esetben a kedvencünk halálához vezethet.

A nyúl semmilyen állati eredetű fehérjét nem kaphat! Tiltólistán van még minden cukros, tejes, csokoládés, mézes termék és a száraz kenyér is! (Ez utóbbi kovásszal vagy élesztővel készült, mely árt a nyúl emésztőrendszerének!) Ezek csak a nyuszikat betegítik meg, de őket akár halálosan!!! A nyuszik bélflórája nagyon érzékeny, és ha tönkremegy nagyon nehéz helyreállítani.

Tilos továbbá a burgonya, mindenféle hagyma, citrusfélék és a primőrök mindegyike (mert nagy mennyiségű növényvédő-szer maradvány lehet bennük, de ha BIZTOSAN tudjuk, hogy nem permetes, akkor jó eledelek lehetnek), ismeretlen eredetű saláta (ebben is nagyon magas a szermaradék általában, és magas víztartalma könnyen okoz hasmenést).


Aki többet akar megtudni a hobbinyúl tartásról, javaslom az alábbi oldalak tanulmányozását. www.torpenyul.hu

www.torpenyul.eoldal.hu

www.medirabbit.com

www.torpenyul.lap.hu

[link]


Akit miondez nem érdekel, nyugodtan etessen akármivel! Csak ne csodálkozzon, ha a nyúl előbb utóbb, és idő előtt feldobja szegény a talpát. :S :/

69. moonlight1984 (válaszként erre: 67. - Gubaa)
2011. jan. 12. 20:45

Roppant izgalmas ez a téma, főleg ha végiggondolom hogy gyerekkoromban, kamaszkoromban és még nemrégiben is felneveltünk már több száz nyulat saját takarmánykeverékkel-hogyan élte vajon mind túl?

Meg ha már a természetben élő nyulakról van szó, vajon aratás után miért ugrálnak a tarlón és falják két pofára a leszóródott gabonát?A vadon élő állatok ösztönösen azt eszik meg, amire szükségük van.

Táplálékuk jóval változatosabb, mint amit mi valaha is meg tudunk adni a nyusziknak.Ezért pl a só is kell a ketrecben nevelt nyúlnak, mert csak ahhoz jut, amit mi adunk neki, a vadonban az ott élők megtalálják amire szükségük van.

a bolti szines puffasztott vackok tényleg nem hiszem, hogy jók nekik.

De a természetes gabonamagvak miatt egy nyúl sem pusztul el szerintem-hacsak nem agyontenyésztett, genetikailag beteg vagy amúgy is betegségre hajlamos állat.

68. gubaa (válaszként erre: 63. - Mayalina)
2011. jan. 12. 19:38

Még valami.

A székletét laborban megnézték, és kimutatták benne az élesztögomba mellett a gabonamaradványokat.

Halom pénz, de itt legalább lelkiismeretesen utánajárnak a dolognak.

67. gubaa (válaszként erre: 63. - Mayalina)
2011. jan. 12. 19:33

Pedig attól lettek betegek, élesztögombásak.

Állatklinikát is megjártam velük, és kemény egy hetes széna-víz diéta után jöttek csak helyre, a gyógyszeres kezelés mellett.

Minden nyúl más, ahogy minden ember más.

Ilyen szarokat nem adok többet nekik, mert az a nyuszi aki a mezön él, ö sem kap se jutalomfalatokat, sós követ sem nyal. Mégin jól van.

Nagyon sokat utánaolvastam a dolognak anno, mert én is így álltam hozzá, mint te. Szivesen belinkelem azokat az oldalakat, csak nem tudom mennyire értessz németül...

De itt egy magyar oldal:


[link]


Ajánlom figyelmedbe a 20-ik oldalt.


Itt már (Németország) kapható olyan eledel is, amelyik direkt nem tartalmaz gabonaféléket. Ugyanis az nem nyuszinak való. Etetheted vele, de nagyon keveset adj neki, ha már mindenképpen azt akarod belenyomni.

Szerencsés vagy, hogy te ilyen ügyesen táplálod a nyuszidat, de azért legyél óvatos.

66. gubaa (válaszként erre: 65. - Tücke)
2011. jan. 12. 19:17
Nekem meg majdnem belehalt mind a kettö...
65. Tücke (válaszként erre: 59. - Gubaa)
2011. jan. 12. 17:13
ez hüleség semmi baja nem lesz a magvaktól ha lenne már rég kihalt volna mind a 18nyulam
64. Tücke (válaszként erre: 63. - Mayalina)
2011. jan. 12. 17:12
nem kamu csak élete első 8hetében nem szabad kézbe venni meg emelgetni amíg az elválasztás meg nem történik.... utána már lehet
63. Mayalina (válaszként erre: 59. - Gubaa)
2011. jan. 12. 15:44

Hát téged jól átvágtak a palánkon!

Tuti nem a magvaktól lett baja a nyuszidnak.

Egyrészt nem csak a Fress... árul magvakból összetett nyuszikaját.

Másrészt az én nyuszimnak az volt a fő tápláléka, és soha semmi gondja nem volt.

Harmadrészt én úgy veszek állatot (kutyá, nyulat, bármit), hogy előtte alaposan utánanézek a helyes tartásmódjának pont azért, hogy nehogy rosszat tegyek vele.

Állatorvost is megkérdeztem a neki adható táplálékról, sóval ennyi.

Kutattam fórumokon, témába vágó honlapokon, állatorvost kérdeztem, és olyan embereket a környezetemben, akiknek rendszeresen van nyuszijuk.

Sajnálom a rossz tapasztalatod, de vagy valami génkezelt, vagy egyéb adalékanyaggal ellátott magot adtál neki (amiről nyílván nem tudhattál), vagy totál mástól volt a baj.


Ennyi erővel mondhatnánk azt is, hogy ne vegyük sokat ölbe, mert elfostosodik. :-DDD

Csak megsúgom előre, hogy ez is kamu.

62. 388b941089 (válaszként erre: 61. - Gubaa)
2011. jan. 12. 15:07

áááááááááááá

Puszedli csak ilyeneket kap

mindenhol azt írják, h ezeket kell nekik adni.

ha nem ezeket, akkor viszont mit?

61. gubaa (válaszként erre: 60. - 388b941089)
2011. jan. 12. 14:58
Pontosan. Ami abban az eledelben van, pl amit a Fress--apf is árul.
60. 388b941089 (válaszként erre: 59. - Gubaa)
2011. jan. 12. 13:23

milyen magra gondolsz Gubaa? :)

zab, árpa, búza ilyesmi?

59. gubaa (válaszként erre: 44. - Mayalina)
2011. jan. 12. 13:07

Nyuszinak nem való a mag, nem tyúk !

Kifejezetten káros nekik a mag, mert a gabonamagvak erjedésnek indulnak a gyomorban, és a bélben, elszaporodnak az élesztögombák, hasmenést kap, és ha nem szemfüles a gazdi, el is pusztulhat a nyuszika egy heves hasmarstól.

Ergo NO MAGVAK.

Tapasztalatból beszélek. Szerencsére idöben kaptam észbe, de kezelni kellett a nyulaimat, azóta tabu a mag.

58. gubaa (válaszként erre: 11. - Kiscsibe kicsibe)
2011. jan. 12. 13:03

Szia.

Van egy nyuszifórumunk, ha van kedved, gyere oda eszmecserére:)

57. judit87 (válaszként erre: 56. - Tücke)
2011. jan. 11. 23:25
Értem én.Írtad lejebb is, hogy heti pár alkalommal kap.Szerintem az is rendszeresnek számít.Na de hagyjuk ezt a kenyér témát:)Sok szerencsét az új nyuszigazdinak:)
56. Tücke (válaszként erre: 55. - Judit87)
2011. jan. 11. 21:05
félre értettél valamit nem kell mindennap kapnia szárazkenyeret vagy ropit heti 1-2 alkalommal egy fél szeletet bőven elég neki...
55. judit87 (válaszként erre: 54. - Fisica)
2011. jan. 11. 20:57
Azért ne bontsd le:)De gondolom nem rendszeresen napi szinte ette a falat.Az enyém újságpapírt evett mert kivolt engedve és megtalálta, mire észrevettem megette a lap 1/4ét:S.Na szóval úgy értem ha rendszeresen kap nem nyuszinak való kaját lehetséges ,hogy megbetegszik tőle vagy ha nem akkor mondjuk rövidebb ideig él vagy stb.
54. Fisica (válaszként erre: 49. - Judit87)
2011. jan. 11. 20:33
sok sok évig volt nyuszink egyiknek se lett semmi baja, ha a falat rágja nyuszi akkor bontsam le? az se nyuszi kaja:) persze a só miatt csinálta, kell neki.
53. Mayalina (válaszként erre: 47. - Judit87)
2011. jan. 11. 16:01

Nekem ezzel az altatással bejött, de tény, hogy előtte volt küzdelem. :-D

És amúgy igaz az is, hogy a fejére nagyon ki van írva minden: ha mérges az is, meg ha jó kedve van, vagy álmos, az is. :)

52. judit87 (válaszként erre: 51. - Moonlight1984)
2011. jan. 11. 14:37
Óh ezt a pulcsis dolgot kifogom próbálni:)Sajnos egyedül kell véghezvinnem a dolgokat mert jobban járok ha egyedül csinálom.Köszi az ötletet.
51. moonlight1984 (válaszként erre: 42. - Judit87)
2011. jan. 11. 13:48

Legegyszerűbb,ha van segítség, aki megfogja stabilan.

Ha egyedül kell, vagy harcimarcit játszik akkor kimustrált pulcsit húzni rá, az aktuális lábat kibújtatni az egyik ujján,így se karmolni nem tud, sőt ugrálni sem tud annyira ,főleg ha a buksija is el van takarva.

Fő a gyorsaság-mire észbe kap, kész is van.Aztán finom répa vagy almaszelettel le lehet kenyerezni :-)

2011. jan. 11. 12:53
*gondolja
49. judit87 (válaszként erre: 45. - Fisica)
2011. jan. 11. 12:52
Attól, hogy szereti nem biztos hogy jó is neki a keksz meg a ropi.Én anno a degumnak adtam ropit, mert szerette, de utánna mondták hogy nem jó neki az emberi kaja.És igazuk is volt.Persze ez csak az én véleményem.Úgyis mindenk azt ad nekik, amire úgy gondoljam, hogy jó dolog max. később rájön, hogy mégsem.Csak nehogy a nyuszika bánja...
1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook