Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Kúszás fórum

Kúszás (beszélgetős fórum)


18. fagyii (válaszként erre: 17. - Ede71)
2013. nov. 16. 23:46

Szia! Én úgy vagyok vele, hogy ha megnézi egy szakember, abból baj sosem lehet. Egyébként szerintem igen, szükség lehet rá.

Egyébként hogy ül fel? Hasizomból háton fekvésből, vagy hasról kiül oldalra? Ha mászni ennyire nem akar még, akkor a kúszást kéne kicsit "erőltetni", arra motiválni, hogy változtassa a helyét. Erre írtam korábbi hozzászólásban (6. és 7.) pár ötletet. Lehet vele egyszerre ketten is gyakorolni, egyik szülő előről csalogatja, a másik hátulról segíti a lábmozgást és a kitámasztást.

Ha megírod (akár privátba), hogy merrre vagytok helyileg, akkor megpróbálok ajánlani olyan szakembert/központot/kórházat, ahová el lehetne vinni, hogy legalább megnézzék.

17. Ede71 (válaszként erre: 3. - Fagyii)
2013. nov. 16. 23:24

szia, egy anyukával együtt szültem, azóta is összejárunk, kisfiam 10 hónapos a jövő héten, kúszott, mászik, felül és feláll. az barátnő fia felül, de nem kúszik és nem mászik csak hempereg, ha mászás pózba segítjük akkor kidobja a karját és lábát, "repülő" pózba. mondtam neki hogy szerintem szóljon a védőnőnek hogy nem mászik, meg is említette neki,de a védőnő szerint nincs semmi probléma...

egyébként a kisfiú tapsol, kommunikál, stb. de ahova leültetik ott elvan. nem akarok tolakodó sem lenni, de szerintem szükség lenne valami féle tornára a kicsinek, szerinted?

16. tixtina (válaszként erre: 15. - Fagyii)
2013. nov. 16. 23:16

Mi elég későn vettük észre a lányomnál,pontosabban az óvónéni mondta,hogy tornaórán mindig nagyon lemarad a többektől,és javasolta,hogy vigyük el a nevelési tanácsadóba.Ekkor 5 éves volt.

Azóta sokat fejlődött,most is jár az iskolában tornára -hetente két alkalommal.

15. fagyii (válaszként erre: 14. - Tixtina)
2013. nov. 16. 23:03

Szerintem mindkettőnek beletartozna a munkakörébe, hogy ha észrevesz valamit, akkor azt jelzi a szülő felé, vagy hogy tanácsokat adjon. Viszont vannak dolgok, amik mondjuk a védőnő számára természetesek, az újdonsült anyuka számára pedig a kegkevésbé sem azok. És kérdés nélkül a védőnőnek nem jut az eszébe, hogy ezt is mondani kéne.

Az meg külön kategória, aki kérdésre sem mondja. Nagyon sokan vannak úgy, nem feltétlenül védőnők, de akár ők is, sőt fejlesztők és egyéb szakemberek is, akik "elodázzák" a problémát, és bár én magam is optimista vagyok, de ők már-már túl optimisták, és úgy állnak hozzá, hogy úgysem lesz ebből semmi gond.. majd behozza a lemaradást.. majd jól fogja csinálni.. stb. Aztán mégsem lesz igazuk, pedig megelőzni a bajt sokkal egyszerűbb, mint később javítani rajta, főleg, hogyha túl sokáig húzzák-halasztják (hiszen "majd behozza"), mivel a lehető legkorábban el kell kezdeni a fejlesztést, a korai fejlesztés a leghatásosabb, mert sokkal fogékonyabb egy baba az új dolgokra, mint később a gyerek, akinek már berögzült 1-1 egyénileg kialakult megoldási módja a meglévő problémára.

14. tixtina (válaszként erre: 12. - Fagyii)
2013. nov. 15. 20:44

Persze,értettem:DD


Időnként én is kúszok mászok a játékparkokban a gyerekekkel.:)


Igen a védőnők munkájával én nagyon meg vagyok elégedve,de szerintem ez a kúszás-mászás egy nagyon lényeges dolog a mozgásfejlődésben,és bizony nagyon sok anyuka nincs kellőképpen felvilágosítva.

Aztán,hogy ez a gyermekorvos,vagy a védőnő,vagy más feladata lenne?

2013. nov. 15. 14:43
A mi lányunk egy percet se kúszott, 6 hónapos korától 8 hónapos koráig csak mászott, akkor felállt, és kapaszkodva gyakorolt, de továbbra is mászott ide-oda...
12. fagyii (válaszként erre: 11. - Tixtina)
2013. nov. 15. 14:09

Nem azt mondtam, hogy késő fejleszteni, csak annyit, hogy neked már hiába mondom, hogy hogyan kellett volna.

Természetesen a probléma jól fejleszthető, szakember bevonásával és a szülők megfelelő hozzáállásával. Ez utóbbi nálatok a jelek szerint példaértékű. :)

Az, hogy a védőnő hogyan végzi a munkáját, az meg egy teljesen más téma... és nem szeretném bírálni, különösen nem ennyi információ alapján. De az igazat megvallva, sok olyan mozgásproblémával találkoztam már, ami 1-2 korai jó tanáccsal megelőzhető lehetett volna. És sajnos sokszor látom azt, hogy a védőnők nem az elvárható szinten figyelnek oda 1-1 problémásabb esetre. De mondom, nem szeretnék senkit "lehúzni", és főleg nem általánosított véleményt formálni a védőnőkről.

11. tixtina (válaszként erre: 10. - Fagyii)
2013. nov. 15. 13:14

Nem egészen,mert egy apuka a 16 éves lányának rendezett be egy szobát,hogy kússzon,másszon.:)


Letettem a lányomat a szoba közepére,de nem nagyon akart kúszni.Igaz,hogy a játékszőnyeg elvonhatta a figyelmét.

Ahogy írod-6 hónaposan kezd el kúszni-akkortól állt fel.Hiba volt bent hagyni a járókában.

Azt nem értem,hogy ezt a védőnők miért nem mondják el??Nagyon fontos lenne erről tájékoztatni az anyukákat.

10. fagyii (válaszként erre: 9. - Tixtina)
2013. nov. 15. 09:44

Bár a te esetetedben már mindegy, de a többieknek...

Fontos, hogy a pici minél többet legyen hason. De nem az ágyban, nem a járókában, hanem a szoba közepén, hogy minél nagyobb teret tudjon bejárni, felfedezni. Nyilván ott is fog találni olyan dolgot, amiben fel fog tudni kapaszkodni, és feláll, ha akar, de kevésbé lesz igénye rá. Sok járókás gyerek azért áll fel nagyon hamar, mert odabent elkezd "unatkozni", interakciókra vágyik a járókán kívülről. És a korai állás, járás miatt lehet a talp gyenge.

De igazi gondot igazából az jelenthet, ha a kúszás ÉS a mászás is kimarad. Ezért is mondtam korábban, hogyha elkezd mászni, nem kell visszafogni. A kúszással és a mászással nagyjából ugyanazok a dolgok fejlődnek, csak a kúszás egyszerűbb.

Pár hónap kúszás nem számít kevésnek... A "nagykönyv" szerint 6 hónaposan kezd kúszni a baba, és 8 hónaposan mászni (de természetesen vannak egyéni eltérések), szóval a kettő között nem telik el olyan sok idő.

2013. nov. 14. 23:23

Sajnos a lányomnál kimaradt.

Most 6 és fél éves--fejlesztő tornára hordjuk.

Az egyensúlyérzéke nem jó,gyenge a talpa-ez utóbbi nem feltétlenül a kúszás hiányának tudható be.

Sajnos túl hamar felállt a kiságyban-6 hónaposan,és onnantól már lépkedett az ágyba kapaszkodva.

Alig pár hónapot,ha kúszott:OO

8. anya4005 (válaszként erre: 1. - Adry06)
2013. nov. 14. 22:51
A nagyfiam nem kúszott,mikor "kellett" volna,de az öccsétől megtanúlta-2 évesen! :-))
7. fagyii (válaszként erre: 6. - Fagyii)
2013. nov. 14. 20:08
Ja, és még valami. Csinálj házilag "lejtőt" (szivacs alá párnát téve pl.), és arra tedd a babát, nagyobb lesz a sikerélménye a gravitáció miatt.
6. fagyii (válaszként erre: 5. - Durciful)
2013. nov. 14. 19:51
Először természetes, hogy hátrafelé kúszik. Viszont ez nem szokott tovább tartani pár napnál, maximum egy hétnél. Próbáld motiválni az előre haladásra, tegyél elé játékot úgy, hogy ne érje el. Próbálhatsz a lábacskájánál is segíteni neki, behajlítani a térdét és megtámasztani a talpát, hogy a kezedről lökje el magát.
2013. nov. 14. 19:20
Az én babám pár napja múlt 6 hónapos, 1 hónapja kúszik - hátrafelé :( Egyébként az egész napját négykézláb tölti, forgatja a csípőjét, felemeli magasba a popsit, nyújtott lábban forgatja a csípőjét, ilyenkor olyan, mintha fekvőtámaszozni szeretne. Előre nem nagyon halad. Ha nagyon akar valamit, ami előtte van, vagy nyújtózik, ahogy csak bír, vagy ránehezedik a karjaira és teljes erejéből a két karjával előre húzza a testét. Az előre kúszás azért nem megy még, mert a kis lábfejei gyakran a levegőben kalimpálnak. Remélem rájön a technikára.
2013. nov. 14. 18:55
Viszont természetesen, hogyha kúszás helyett mászni kezd, nem lehet, meg nem is kell "lefogni" és kúszásra kényszeríteni.
2013. nov. 14. 18:54

Ugyan sajátom nincs, de elég babát láttam már... És mozgásfejlesztéssel foglalkozom.

6 hónaposan jó, ha kúszik, de igazából a 7-8. hónapig nincs elkésve. Bár 8hósan már elvileg a mászásnak is mennie kéne.

Ha nem akar kúszni, érdemes "rávezetni", megtanítani rá. Motiválni arra, hogy előre haladjon. (Ehhez részletes tanácsok is vannak a neten, meg videók is, de ha szeretnéd, én is írok erről bővebben.)

Nem csak az izmok erősödéséhez fontos a kúszás, hanem a kúszás igazából az első, amivel felfedezi a világot, kialakul a térlátása, és itt hangolja először össze a két agyfélteke működését, és a 4 végtag mozgását. Kialakulnak az úgy nevezett fiziológiás mozgások, ami pedig később a járás megfelelő ritmusának kialakulásához is szükséges.

2. Nikk_1982 (válaszként erre: 1. - Adry06)
2013. nov. 14. 14:17

Szia!

Enyém 8 hónaposan kezdte. Szerintem a mászáshoz kell a kúszás is, hogy erősödjenek az izmok

2013. nov. 14. 14:15

Sziasztok!


Babátok mikor kezdett el kúszni? esetleg van olyan akinél kimaradt????


köszönöm


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook