Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Kullancs elleni védekezés, tények és tévhitek fórum

Kullancs elleni védekezés, tények és tévhitek (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Kullancs elleni védekezés, tények és tévhitek

21. nefaria (válaszként erre: 20. - Pzm3)
2013. jún. 6. 08:56
Figyeld pár napig a helyét, meg a lánykádat, hogy nem lázas-e, nem fájlalja-e valamijét. A kullancs.hu oldalon találsz egy csomó infót, hogy mire kell figyelni, de a legfontosabb: túra után mindig át kell nézni egymást!
20. pzm3
2013. jún. 5. 14:13
Épp tegnap este szedtem ki a lányomból egyet.Kicsit aggódom mert a lány előtte piszkálgatta,hogy mi az.Vasárnap voltunk a Bakonyban túrázn és ha ott szedte össze,több mint két napg benne volt.Na,ez idegesit igazán.Nagyon remélem,hogy nem lesz semmi baj.
2013. jún. 5. 14:03
Nagyon sok helyen elmondták már (köztük Lakos András szakértő is) hogy a bevizsgáltatás felesleges. A kullancsok nagy része pl. Lyme bacival fertőzött, mégis kis %-ban adják át, főleg az számít, amit előttem írtak: hogy mennyi időn belül és hogyan kerül ki a testből. Így szerintem pénzkidobás a bevizsgáltatás, és felesleges para.
18. 8bff41629d (válaszként erre: 17. - Pangea)
2013. jún. 5. 11:49
Ahogy elnézem mostanában ezt a "kullancsügyet" úgy álltalában, jól látszik az, hogy ez a terület sem maradhatott akkor már ki a "biznisz" kategóriábol...Lassan már egész iparág épül rá a kullancsokkal kapcsolatos hisztériakeltésre ahogy megfigyelem...Dehát ugye manapság már vajon mire nem épül rá egy-egy jól jövedelmező néphülyítési iparág? Viszont annyit megjegyeznék, hogy én mondjuk egyálltalán nem szoktam foglalkozni a mindenhonnan ömlő "jaj de veszélyesek a kullancsok" marketingpropagandával, ugyanis nem árt tudni azt, hogy addig nem veszélyes még a legfertőzöttebb kullancs sem, ameddig NEM KEZD EL VÉRT SZÍVNI...Viszont ez az állapot csak a kullancsösszeszedés után SOK-SOK ÓRA múlva kezdődik...Szóval ha valaki mondjuk egy néhány órás(!!!)erdei kirándulás után kullancsot talál a bőrében, és az állat jól láthatóan még nem jutott el a vérszívás stádiumáig, szerintem felesleges túllihegni a dolgot...Meg kell fogni óvatosan egy finom csipesszel az állatot közvetlenül a fejénél, szóval NEM A POTROHÁNÁL, és szép lassan ki kell húzni a bőrböl, aztán ennyi...Énbennem is volt már rengeteg kullancs az idők során, de még egyszersem volt velük semmi egészségügyi problémám...Viszont ha az állat már jól láthatóan szívott vért is, azaz, a valószínü kullancsösszeszedéstöl már eltelt legalább vagy 8-10 óra, és már látszik az állat potrohán hogy tele van már szívott vérrel, ez esetben valóban ajánlatos a kivizsgáltatás...De csak ez esetben...Legalábbis szerintem...
17. Pangea
2013. jún. 4. 14:48

Üdvözletem!

A hétvégi túránk során a párommal mi is összeszedtünk néhány kullancsot. Arra gondoltunk, hogy - biztos, ami biztos - beküldjük vizsgálatra.

A neten olvastam, hogy a géndiagnosztikai centrumban megvizsgálják és kb 2 hét elteltével kapunk eredményt. "Mindössze" 4500 forintba kerül ez. Azt nem írják, hogy kullancsonként és/vagy személyenként.

Gondolom kullancsonként meg kell venni a beküldő szettet, ami valószínűleg nem 10-20 Ft.

Tehát, ha van egy féltucat kullancsunk, akkor annak a bevizsgáltatása (a küldőszettekkel és postaköltségekkel együtt) akár 30 ezer forintot is kitehet??

Elég rosszul állunk anyagilag, így ezt nem tudjuk megfinanszírozni magunknak. Tehát marad bizakodás, hogy nem voltak fertőzöttek a kullancsok, illetve nem kaptuk el a fertőzést, mivel nem voltak pár óránál tovább bennünk. :-I

16. 8bff41629d (válaszként erre: 15. - Nefaria)
2013. máj. 6. 08:49
Mondjuk én nem állítom azért kategórikusan azt, hogy az aljnövényzetben nem bujkálhat alkalomadtán kullancs, inkább úgy fogalmaznék, hogy A LEGFŐBB RIZIKÓFAKTOR kullancsügyben az, ha vakaki leül az avarba-fűbe pihenni egy kicsit az erdőkben...Ilyen esetekben akár egy-két perc alatt is be lehet szerezni néhány kullancsot, ha nem figyel oda eléggé az ember...Sőt, mint azt írtam lentebb is, már annyi is elég, ha kullancsveszélyes vidéken CSAK MEGÁLL valaki néhány percre, mondjuk megnézni egy szép gombát, vagy valami egyébb látnivalót...Úgyhogy ahogy én megfigyeltem már az idők folyamán, a FOLYAMATOS MOZGÁS az erdőkben, hasznos dolog azért mindig, ha valaki nem akar összeszedni néhány kullancsot...Éshát lehetőség szerint igyekezzünk mindig NAPOS, száraz-meleg tisztásokon leülni az avarba, meg megállni kicsit pihenni, ugyanis a kullancs nemnagyon kedveli a napsütötte helyeket, inkább a nyirkos-árnyékos területeken szeret tanyázni..
15. nefaria (válaszként erre: 14. - 8bff41629d)
2013. máj. 3. 21:23
Igen, én is teljesen egyetértek veled, ez a legfőbb kullancsveszély szerintem is. Figyelni kell, hogy hová ül le pihenni, enni az ember. Pl. ha látható, hogy ott szoktak az állatok is pihenni, na ott tuti lesz kullancs. De a Visegrádi hg.ben az "emberállat" pihenőhelyein is találtam már kullancsot, ilyen asztalos-pados pihenőnél. Bár én egyébként találtam már a nadrágszáramon úgy is, miután - kényszerűségből - át kellett gázolni egy kb. térdig-combig érő gazoson, egyszerűen azért, mert arra ment az út, és hát nem a kéktúra volt, szóval gyéren járt, így benőtte a növényzet. Ott pl. nem ültem le, mégis a nadrágszáramon a kullanccsal jöttem ki.
14. 8bff41629d (válaszként erre: 8. - F5155b5701)
2013. máj. 3. 09:36
Kicsit pontosítanám a dolgot a saját tapasztalataim alapján...Én, mint a természetben-erdőkben gyakran járó illető, sajnos sűrűn találkozok minden évben kullancsokkal, éshát azt kell hogy mondjam, hogy a "kullancsveszély" legfőbb rizikófaktora meglátásom szerint az, ha valaki leül az erdő avarjába-talajára pihenni egy kicsit...Na...Ahány kullancsot én eddig láttam magamon mászkálni, az szinte mind ilyen esetekben mászott fel rám a talajrol, illetve üldögélés közben kellett látnom, hogy mászik felém az avarbol...Ha nem álltam sokáig egyhelyben, illetve nem ültem le az avarba, akkor soha nem volt dolgom eddig kullanccsal, akármennyit is járkáltam erdőkben...Szóval én azt mondanám újracsak, hogy az a legveszélyesebb dolog kullancsügyben, ha valaki leül-lefekszik az erdő avarába huzamosabb ideig... Kullancs, tapasztalataim szerint soha nem került rám még eddig se fákrol, se aljnövényzetröl,legalábbis eddig még nemigen, csakis szinte kizárólag az avarbol...(Azért elég beszédes dolog látni azt mindig, ha leülök valamikor pihenni egy kicsit az erdők avarába, hogy csakúgy másznak felém a kullancsok az avarbol,szinte minden iránybol...Volt már olyan esetem is, hogy egy 5 perces erdei pihenő alatt fogtam vagy 5-6 ilyen rusnya jószágot is a közelemben mászkálva,avagy már a nadrágomon-cipőmön-ingemen tartózkodva...)
2013. ápr. 23. 20:01
És a gyufás módszer? Ez is többször terjedt már a neten, én úgy tudom, kamu, mivel a gyufa fejében (már?) nincs foszfor. Egyébként én évente 2-3 kulit "bekapok", pedig védekezek ellenük (zárt ruházat, spré, bozótos kerülése, többszöri ellenőrzés még túra közben). Úgy vettem észre, évről-évre több van. Szerencsére még nem volt baj, a legfontosabb szerintem, hogy mielőbb ki kell szedni!
2013. ápr. 7. 14:10
Tegnap rátettem a kutyára a kullancs elleni cseppet. eddig azért nem, mert féltem hogy lefagy róla, vagy hogy lemossa az eső.
11. Kata1230 (válaszként erre: 10. - Norci10)
2013. márc. 6. 14:04
Köszönöm válaszodat :)
10. norci10 (válaszként erre: 9. - Kata1230)
2013. márc. 5. 18:18
Lyme-kór ellen nincs védőoltás,ennyit tudok. Akár "minden héten" megfertőződhetsz vele. De a kullancs okozta agyvelőgyulladás elleni védőoltást nagyon javasolják. Drága is és többször újra kell oltani,de inkább,mint a baj...
2013. márc. 4. 14:23

Nagyon hasznos cikk, köszönjük.

Nekem az lenne a kérdésem, hogy nekünk embereknek lehet kérni kullancs elleni védőoltást. Ez mennyire hasznos, érdemes annak aki sokat van szabadban és sokat kirándul?

A kutyámnak most már én is beszerzem a nyakörvet és természetesen minden este átnézem.

8. f5155b5701 (válaszként erre: 6. - Mese habbal)
2013. márc. 3. 21:09
Sokan hiszik tévesen hogy a fákról támad. Pedig nem onnan hanem az aljnövényzetről.
2013. márc. 3. 21:07
Jó hogy írtad, hogy márciustól. Teszek is kullancs elleni valamit a kutyára.
2013. márc. 2. 22:18

végre valaki leírta.. engem mindenki ki szokott röhögni, amikor azt mondom, hogy a kullancs az aljnövényzetben van, és nem a fákról ugrál :D


sajnos tényleg sok van... én is márciusban már szoktam találni a kutyában... épp most kezdtem utánajárni, hogy beszerezzem az idei kiltixünket... és a lakótelepen a zöld részeken, vagy esetleg a népligetben szedi össze, nem nagyon járunk erdőkben (sajnos)...

2013. márc. 2. 18:46

Nekem még soha nem volt kullancsom és a 8 éves lányomnak sem. Remélem ez így is marad.

Ha kirándulni megyünk, betartjuk pl. a zokniba húzni a nadrágot, nem leülni a földre és így tovább, meg persze este átnézzük egymást. Szerintem itt is ez a leglényegesebb, hogy itt is betartsuk a szakemberek által javasolt alapvető szabályokat (mint a kézmosásnál) és akkor általában elkerül a baj.

2013. márc. 2. 18:29
épp ma találtam a lakásban, a földön egy kullancsot. valószínű, behoztuk, amikor a gyerekekkel sétálni voltunk. nem gondoltam volna, hogy ilyenkor már aktívak...
2013. márc. 2. 14:40
Való igaz,hogy nem kell a kullancshoz erdő!!! Itthon,a saját kertemben a málnáról vándorolt rám...pfff. A kisebbik lányom még rosszabbul járt: Lyme-kóros lett,de szerencsére kikezelték. Ő sem volt sehol,csak a mi kis alföldi falunkban... :(((
2013. márc. 2. 10:35
Köszönjük Hoxa, nagyon hasznos a cikked! :)
1. Hoxa
2013. márc. 2. 09:08
A kullancsok most a legaktívabbak: a városokban is jelen vannak, és akár házi kedvenceink egészségét, életét is veszélyeztethetik. Dr. Földvári Gábor, a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Kar Parazitológiai és Állattani Tanszékének adjunktusa segítségével összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat, tévhiteket.

Ugrás a teljes írásra: Kullancs elleni védekezés, tények és tévhitek

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook