Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Külföldön élőket kérdezem, hogy alakul a kétnyelvűség a gyerekekkel? fórum

Külföldön élőket kérdezem, hogy alakul a kétnyelvűség a gyerekekkel? (beszélgetős fórum)


1 2 3
57. gribedli*** (válaszként erre: 53. - 06e553ed2d)
2014. febr. 4. 17:45
Hat igen, az olvasast gyakorolni kell, de hamar megy majd ez is. Amig annyira nem tudsz olvasni, hogy elvezhetetlen a mese, addig inkabb beszelj melle, vagy csak 1-1 mondatot olvass el oldalankent! Pl a kepes konyvekben olyan 3-4 mondatot tesznek oldalankent plusz egy rajz. Ha elvezhetetlen neki, ugyis lapozni akar, ezert eleg 1 mondatot elolvasni, azt, amelyikben benne van a lenyeg a rajzrol.
56. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 55. - 06e553ed2d)
2014. febr. 4. 17:45
Ha a szavakra klikkelsz ki is mondja azokat. Szerintem a képek még a kicsinek is tetszeni fognak. :)
55. 06e553ed2d (válaszként erre: 54. - 9b10f3d7ff)
2014. febr. 4. 17:40
Köszi :)))
54. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 53. - 06e553ed2d)
2014. febr. 4. 17:39

Ajánlom addig is ezt, nézegessétek :)


[link]

2014. febr. 4. 17:35

Köszi,en is ezel nyugtatom magam ..matek,kemia,fizika,nem felek mert ott a nyelv szinte mindegy az olyanok mint az irodalom..stb amit erteni kell szorol szora!

Most vettem mese könyveket es meg mondom összinten ezert ilyettem meg,semit nem ertek,nem tudok neki belölük olvasni.../tünder,varazs,mano,stb mind mind olyan szavak amikre edig nekem nem Volt szüksegem.Imadok neki meselni,magyarul !üll es tatott szajjal hallgatja..nagyon edes!

Nemetül mikor fogok en ilyen szinten meset legalabb olvasni...De tutii hogy most belemerülök es elkezdem ezeket is valahogy meg tanulni..

52. gribedli*** (válaszként erre: 50. - 06e553ed2d)
2014. febr. 4. 17:24
A nemet igy is ugy is rogzul majd az oviban, ha a ferjed tori a magyart, hagyd, hadd tegye! Ez megkonnyiti a te dolgodat!
51. gribedli*** (válaszként erre: 48. - 06e553ed2d)
2014. febr. 4. 17:21

Emiatt ne aggodj, mert eleve ha foglalkozol vele napi szinten, hozza haza az iskolas konyveit es te vele egyutt kell, hogy meg egyszer atragd az iskolaban tanultakat. Szoval egy az egyben matek-irodalom-nyelvtan, ezek mind mind az alapoktol lesznek es gyerektempoban. Ahol nehezebb kezd lenni, az majd az algebra es a tobbi de maguk a kifejezesek ott is pontrol pontra megtanulhatok. Ne ugy kepzeld el, hogy egyszerre csak belecseppensz a kozepebe es egy kukkot nem ertesz. Nyilvan, ha most tennenek eled egy 12 eveseknek valo matekkonyvet, nem ertened. De mire a te gyereked annyi lesz, erteni fogod, ha nap mint nap segitesz neki a haziban.


Mondjuk sosem keso beiratkozni egy esti suliba, hogy ezt a folyamatot meggyorsitsd, vagyis hogy ne aggodj amiatt, hogy majd a gyerek tananyagat nem erted. Mint mondtam, ismerek olyanokat, akik nem ertik, de ok nem tanulnak a gyerekeikkel, mert van korrepetalo tanar, aki helyettuk megteszi. Bar talan emiatt is, ezek az anyukak nem motivaltak abban, hogy megtanuljak a nyelvet rendesen, ahol elnek, inkabb tovabbra is kulfoldikent viselkednek es csak annyit beszelnek mint egy turista. De az o dolguk:)

2014. febr. 4. 17:19

Erdekes amit irsz hogy tanuljon meg a ferjem magyarul...en pont ezert vitatkozom vele,nem tud magyarul de amit en a gyerekel beszelek (szep,gyere legy szi,ügyess vagy,szeretlek ...stb) hasznalok azt ö is magyarul mondja neki... ;))

Nekem meg az Volt a meglattasom hogy ö beszeljen vele nemetül es akor majd igy szokja meg ,es 1xre mind kettö rögzül... ...

49. gribedli*** (válaszként erre: 45. - Milcsi7)
2014. febr. 4. 17:11

En nem ereztem aldozatnak, sot, mivel nem volt semmilyen magyar konyv, amire tudtam volna alapozni, munkafuzetet, kiszinezot, beszedkartyakat gyartottam nekik:) megjegyzem, a legertelmesebb dolog ez az utobbi, mert amire emlekszik meg most is, azok a beszedkartyas dolgok.


Mondokak, dalocskak, rajzfilm, amig kicsik voltak, egyfolytaban ment. En is igy alltam hozza, hogy ez egy csodalatos ajandek, amit adhatunk, csak mi van, ha a gyerek ezzel nem ert egyet?


Irod: nem szabad hagyni, hogy ne akarjon magyarul beszelni. Ezt konnyu mondani.


En arra jutottam, hogy vegulis olyan jol beszelek olaszul, es 20 eves koromban tanultam meg, szoval ennyi erovel nekik sem lesz annyira nehez, ha nem anyanyelvkent kezeli az agyuk a magyart, hanem felnottkorban sajat dontesbol tanuljak meg (ahogy en az olaszt) en allok rendelkezesukre:)


Kikenyszeriteni nem tudom. A magyar tabor jo otlet, es ha a parod megtanulna magyarul, az is jo lenne! Anno beszereztem egy konyvet a ketnyelvusegrol es ott azt is tanacsoltak, hogy egy nagyon jo pillanat, hogy a hazastars is megtanuljon azon a nyelven, amit a gyereknek akarsz megtanitani, mert igy annyira az alapoktol kezdi, hogy ez egy felnottnek is nagyon konnyu feladat! :)))


Ha sikerul meggyozni a ferjedet, egy plusz tenyezo amellett szol, hogy tenyleg nagyon konnyu dolgod lesz! (Nalunk ez nem ment, nem tudtam meggyozni de probald meg, hatha nalatok bejon, vesziteni nem vesztesz semmit)

48. 06e553ed2d (válaszként erre: 40. - Gbabi50)
2014. febr. 4. 17:11
Nem azon van a para hogy a gyerek meg tanulja e a masodik nyelvet hanem azon hogy mi szülök tudjuk e a gyerekünket egy idegen orszagban,szamunkra mar felnöttkent megtanult idegen nyelven ugy nevelni,segiteni ahogy azt a sajat anyanyelvü orszagunkban tennenk Van-e hatranya,szenved-e valamilyen serülest a gyerek ...stb
47. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 40. - Gbabi50)
2014. febr. 4. 16:37
Én is ezt tapasztaltam, ezeknek a gyerekeknek teljesen természetes a több nyelv. Ismerősöm magyar, férje külföldi egy harmadik országban élnek. Így a gyerekek alapból három nyelvet beszélnek kitűnően és pluszban az iskolai két nyelv. Tehát összesen öt nyelven beszélnek, írnak és olvasnak. Semmi zavart nem okozott náluk. Hároméves korukig tudják "anyanyelvi" szinten alakítani a hangokat, tehát minél előbb tanulnak idegen nyelvet annál szebben fogják beszélni.
2014. febr. 4. 16:36
Akárhogy is alakul az élet, a gyerek tanulja meg mindkét szülő nyelvét.
2014. febr. 4. 16:28
Én Belgiumban élek, a párom falamnd a fiam 21 hónapos. Teljes munkaidőben dolgozom, a gyerek bölcsibe jár 7 hós kora óta. Kábé ugyanannyi szót tud magyarul, mint hollandul, de mindkét nyelven tökéletesen ért. Talán később fog elkezdeni folyékonyan beszélni, de én mindent megteszek azért, hogy kétnyelvű legyen. Egyrészt az otthoni rokonság miatt, másrészt szerintem ez egy hatalmas ajándék, amit a saját gyerekünknek adhatunk. Én is hallottam, hogy majd lesz olyan, hogy a gyerek megpróbál ellenállni, de nem szabad hagyni és akkor minden menni fog a maga útján és meg fogja tanulni szépen mind a két nyelvet. Persze nekem is nagy parám, hogy majd magyarul nem fog megtanulni. Még annyi jó tanácsot kaptam, hogy ha eléri már azt a kort, hogy mehet táborozni, akkor sok magyar táborba írassam be, hogy legyenek magyar barátai, akikkel rendszeresen tartja a kapcsolatot. Az "anyanyelve" mindig a flamand lesz, hiszen itt élünk, itt jár iskolába, itt lesznek a barátai, de ettől még lehet kétnyelvű, csak ez hatalmas áldozattal jár az anyuka részéről is. Nálunk egyelőre otthon csak magyar mesék mennek, és persze én is sokat beszélek hozzá, mondókázok stb., hogy tanulja a nyelvet. Nem mondom, hogy nem kimerítő, de remélem, hogy megéri. Majd pár év múlva megmondom. :)
2014. febr. 4. 16:11

Sziasztok!


A ketnyelvuseggel a kovetkezo a tapasztalatom,leanyaimmal magyarul beszeltem a ferjem romanul mondta hogy en is beszeljek romanul tiltakoztam egyszer rossz a hansulyom es lehet valamit rosszul fejezek ki/magyariskolaban jartam annak idejen/az iskolaban megtanultak a romannyelvet rendesen es On szorgalmukbol kenyszerites nelkul kezdtek olvasni es irni/na nem tudnak helyesirast itt mondhatom sajnos mar en se tudok eveken keresztul csak roman irast hasznaltam a szolgalatban/Az unokaimmal magyarul beszeltem a vejeimtol nem volt hogy tanuljanak romanul az egyik szovatai a masik szatmari,az ovodaban amikor beirattuk annyit tudtak mondani szarut mana/kezicsokolom/iskolasak es ha veletlenul romanul beszelek kijavitanak a hangsuly miatt,mind a ket nyelvet gyonyoruen beszelik es most tanulnak angolul es azt is jol beszelik.A magyarirast netten keresztul tanuljak talaltak levelezotarsakat

43. gribedli*** (válaszként erre: 36. - 06e553ed2d)
2014. febr. 4. 15:33

A sulival nincs gond es erettsegiig nem is lesz, mert en itt erettsegiztem le es igy mindenben tudok neki segiteni, ami a hazi feladatokat, kikerdezest, fogalmazasokat illeti. Ki is javitom, helyesirast, fogalmazasi hibak stb. Sot, amelyik tantargyat utalja, en azokat pont szeretem, tori es foldrajz, ezekbol kulon elmagyarazom neki az osszefuggeseket, es rajzokat gyartok neki meg tablazatokat :))))


Erettsegi utan mar nem tudok neki segiteni de nem is erdekel, mert addigra onallo lesz.

42. 66429b468f (válaszként erre: 38. - 06e553ed2d)
2014. febr. 4. 15:30
Megkövetlek, mivel nem magyar anyanyelvû vagy!
41. 66429b468f (válaszként erre: 12. - 06e553ed2d)
2014. febr. 4. 15:25
Angolra tanít a fiam, aki még a magyar anyanyelv mellett beszél másik kettôt-hármat. De nem adnak el sem németül, sem oroszul. Latin-olasz-franciát kóstolgatom. Amúgy csak olvasással együtt tanulok nyelvet. Billentyûzetben szívesen segítek.
2014. febr. 4. 15:22
Nem értem miért van olyan para a kétnyelvűség miatt,én Erdélyben születtem,ott nagyon természetes hogy az ember beszél magyarul,románul,mellé még az iskolában megtanulja a 2 idegen nyelvet.Aki ebbe születik bele annak természetes ,amikor Romániában vagyok,vannak olyan barátaim akikkel mind 2 nyelvet egyszerre használom,nem keverve hanem felváltva,sokszor nem is tudom milyen nyelven beszélek.
2014. febr. 4. 15:22
Köszönöm szepen a valaszaitokat,felebredt a fiam ,tehat mennem kell,irjatok ha van meg valakinek vmi,tapasztalata.
2014. febr. 4. 15:16
szlovak!
37. andi6020 (válaszként erre: 35. - 06e553ed2d)
2014. febr. 4. 15:12
Amúgy neked mi az anyanyelved?
36. 06e553ed2d (válaszként erre: 34. - Gribedli***)
2014. febr. 4. 15:11

..hat nem Volt könyü dolgod,azaz nincs!

De veled mi Volt tudtal anyahoz meltoan segiteni neki a tanulasban,nem erezted hogy lemarad a többiektöl mert esetleg te nem tudod neki anyanyelvi szinten biztositani a segitseget?

35. 06e553ed2d (válaszként erre: 33. - Maku2434)
2014. febr. 4. 15:07
8 honap az nem idö,en negy nyelven beszelek,mind a negyet hallasra tanultam,ne foglalkoz a nyelvtanal csak beszelj, a legjobb nyelv tanulas modja.a nyelvtan majd jöhet ha mar mondatoban beszelsz,A gyerekek peldajat ved figyelembe...szavak,mondatok,ragoznak/rosszul :),es majd kessöbb a suliba jönn a nyelvtan... SZERINTEM...;/
34. gribedli*** (válaszként erre: 29. - 06e553ed2d)
2014. febr. 4. 15:04

Hat nem tudom, az elso gyerekem 18 honapos koraig amit beszelt, tenyleg par szo volt, de a felet magyarul tudta ezeknek, es hasznalta. Viszont a baby parking, ahova vittem, nem segitette elo a fejlodest, mert panaszkodtak, hogy nem ertik, mit hablatyol a gyerek es o sec perc elkezdte tobbet hasznalni az olasz szavakat, mert az ovoneni is "keszsegesen kijavitotta", hogy ezt es ezt nem igy mondjak. Fokozatosan nem akart magyarul megszolalni de 4 evesen mar visszautasitotta azt is, hogy en igy beszeljek hozza. 6 evesen ujra nekialltunk, es akkor mar a betuket is tanitgattam, es ezt is annyira utalta, hogy szinte sirva fakadt, ha erre kerult a sor, en nem akartam eroltetni, mert ez nem lehet nyug.


Ha van a kozeledben magyar iskola, meg van oldva mert ha elviszed akar csak heti 1x, tudatosul benne, hogy igenis sokan vannak, akik beszelnek magyarul, mas gyerekek is, nemcsak o es te. Nekem ez is ellenem volt, hogy folyton belekotott, hogy minek tanulja o meg, ha en tudok olaszul es megertem ha igy mondja, es senki massal nem kell magyarul beszelnie? Es erre mit mondjak? Hobbibol? Igy igazat kellett neki adnom. A gyokereire meg nem hivatkoztam soha mert en nem vagyok hungarikum es nem is fogom ebben a szellemben nevelni a gyerekeket. Majd ha nagy lesz, valaszt, kesz

2014. febr. 4. 15:02
En meg csak 8 honapja vagyok kint..sajnos.meg csak nagyon alapfokon megy a dokog...egyszeru mondtokat el tudok mo dani de bonyolult dolgokat meg nem...es ezt a keveset is konyvbol tanultam..hiaba dolgozok es.nemet anyanyelvuekkel vagyok korulveve ram nem ragad ugy..meg szerintem a nemet nem egy olyan nyelv amit ugy meg tudsz rendesen tanulni hogy hallod valahol es megmarad...ha a nyelvtant nem tudjuk akkor nem tudunk ertelmes mo.datokat mo dani..ennel a nyelvnel mi.den a nyelvtanra epul...legalabbis szerintem
32. 06e553ed2d (válaszként erre: 30. - Gribedli***)
2014. febr. 4. 14:58
Nagyon jol mondod...ezt en erzem a sajat börömön is...mar most!!!1,5 eves gyerekel...
2014. febr. 4. 14:56
Michelle.r mondja jól, minden szülő csak a saját anyanyelvén beszéljen a gyerekhez.
30. gribedli*** (válaszként erre: 13. - Michelle.r)
2014. febr. 4. 14:54

Ezt a mindennapi eletben nagyon nehez megvalositani, ha a hazastars nem tud magyarul, eleve amikor a csalad egyutt van, nem lehet mindig mindent 2x elmondani, egyszer apunak elmondom, hogy mit fogok mondani a gyereknek, aztan elmondom a gyereknek, majd a gyerek valaszat leforditom apunak es igy tovabb. Nagyon nagyon korulmenyes.


Akiknek a gyereke a kornyezetemben tud az anyja nyelven (ukranok, arabok, bolgarok, nemetek, francia es a ferj olasz, aki nem beszeli az o nyelvuket) csak azert van, mert az adott anyuka meg 10 ev itt tartozkodas utan is csak a nyekegesig tudott eljutni olaszul, keptelen osszerakni egy normalis mondatot. A gyerek kenytelen az anyjaval azon a nyelven komunikalni.


Plusz az olyan hazasparoknal is jol beszelik mindket nyelvet, ahol mindket szulo kulfoldi vagyis a gyerek az oviban olaszul beszel de otthon meg mindenki a masikat beszeli. Igy olyan kenyelmes, mert apu es anyu is egy nyelvet hasznalnak

29. 06e553ed2d (válaszként erre: 22. - Gribedli***)
2014. febr. 4. 14:52
Nekem azt mondta egy tanar hogy a gyerek valaszt a nyelvek közzül es amelyk könyebb termeszetesen azt fogja hasznalni,egy ismerösöm mindeg magyarul beszel a lanyaval a gyerek nemetül valaszol,ert mindent de nem akar meg szolalni...
28. zebracsikó (válaszként erre: 27. - Maku2434)
2014. febr. 4. 14:51

Megtanulják, ne aggódj mindkét R hangot.

A magyar, nyelvhegyi pergés persze sokkal nehezebb, a német uvulárishoz hasonló R egyszerűbb. Logopédus tudja megtanítani, ha mégse menne neki a magyar R hang.

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook