Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Külföld-menni vagy maradni? fórum

Külföld-menni vagy maradni? (beszélgetős fórum)


1 2
6. e129a25c82 (válaszként erre: 4. - 1bf89bddf4)
2013. dec. 27. 11:03
Köszönöm, hogy megosztottad velem, főleg a levelet!!! Kedvet kaptam!!
2013. dec. 27. 09:23
Csak kétszer dobta vissza a rendszer "csúnya szavakra" hivatkozva...
2013. dec. 27. 09:22

Nagyon sokan beszélnek róla, tervezgetik, de nagyon kevesen teszik meg. Belátom, a dolog magában foglal némi rizikót is, mert mi van, ha nem jön be.


Sok, tényleg sok barátom és közelebbi ismerősöm ment ki és nekik kivétel nélkül bejött a dolog.


Azaz, egy esetben nem. 2011-ben a cégnél, ahol dolgoztunk, az egész mérnöki osztályt elengedték, talán úgy vélték, hogy már évek óta dolgozunk ott és jobb 20 évesekkel helyettesíteni bennünket. Én hamar találtam munkát, de a társaim fejükbe vették, hogy Németországba mennek és engem kértek meg, mint aki beszél németül, hogy közvetítsek.


Aztán már nem is kellett közvetíteni, mert a német munkáltató társa magyar volt. A lényeg, hogy 3 hónapig dolgoztak ott, mérnök létükre afféle szigetelő és burkoló munkát végezve német építkezéseken és nem láttak egy k*nyit sem. Sőt, a magyar résztulajdonos szerint még a fiúk tartoztak neki pénzzel. Később láttam a szerződést, s bár nem vagyok munkaügyi jogász, de olyan ügyesen volt megfogalmazva, hogy évekig lehetett volna pereskedni ez alapján. Akkoriban, 2-3 évvel ezelőtt ez a fajta cs*lás nagyon elterjedt volt német és osztrák nyelvterületen. Magyar vállalkozó-német partner, 2-3 hónapig dolgoztatják a csoportokat, aztán valamilyen indokra hivatkozva nem fizetik ki őket. Ha találkoztok egy Váradi Gyula nevű emberrel (és még ugyanezt csinálja, bár miért is ne), még ha nagyon kell a munka, akkor se menjetek bele, mert nagyon megbánjátok.


A barátaim, akik kimentek és sikerült nekik, szinte kivétel nélkül Angliában élnek. Jóbarátom már 7 éve van kint a párjával. Szemeteskocsit vezet. Lehet, hogy alj* munkának tűnik, de nagyon szépen megélnek ebből, legutóbb a Kanári szigeteken voltak nyaralni, van két autójuk és egy szép nagy házban laknak.


Ha most erre azt mondod, hogy azt a munkát kapják, amit a született brit nem végezne el, akkor részben igazad van. Ám van ellenpélda is. Barátom 2010-ben ment ki, szállodában volt londiner tanári és mérnöki diplomával. Majd 2012 végén felvették mérnöknek az egyik céghez....


Gondolom ő sem ült addig a babérjain. Most pedig, hogy ne csak urban legend-nek hasson az írásom, bemásolom ide nagyon kedves barátom levelét, aki anno tájékoztatott, hogy mi, merre, hány óra, ha én is ki akarok menni. Ez 2010-ben volt, referenciának talán jó:


"A referencián azt értem, hogy ha be akarsz költözni egy házba, azaz TE akarsz kivenni egyet, akár egyedül, akár mással, szinte mindenhol kérnek referenciát, hogy előtte hol laktál, azaz akinél laktál, a bérlőnek kellett írni egy referenciát rólad, hogy minden oké volt veled, stb. A papírok beszerzése is kicsit ördögi kör, de azért össze lehet hozni, ha végig gondolja az ember. Pl. Bankszámla nyitás, a lényeg, hogy legyen mivel igazolni a lakcímedet, a Bankok között is vannak különbségek, kinek mi kell, ingyenes lesz e bank számla vagy lesz havidíjad, stb. Ahol számolnak fel havi díjat, oda általába elég az útlevél, ami általában mindenkinek van, de vannak sokszor kivételek. Én a legjobb megoldásnak azt találtam, hogy a magyar jogsimat lecseréltem angolra, ehhez csak pénz kellett, a címet ráírtam, és 2 hét múlva jött is az angol jogsim, ami egy tökéletes hivatalos okmány itt. Bankszámlanyitáshoz, bármihez. Van az ugy nevezett NI Number ez az otthoni TB megfelelője, ez egy interjú formájában zajlik, szóval tök más mint otthon, persze ez csak a külföldiekre vonatkozik, az angolok ugyanugy mint mi otthon kapunk társadalom biztosítást és fizetünk. Ahhoz hogy el tudj menni egy ilyen NI interjúra, kell hogy legyen már munkád és jövedelmed, mert igazolni is kell, illetve kell a WRS papír, ami magyarul a munkavállalási engedélyed, másnéven Home Office-nak is hívják. Az NI interjú általában a 10-15 perces telefonbeszélgetés után kb 3-4 hét múlva esedékes. A munkavállalási (WRS) kérvényt a munkakezdéstől számított 30 napon belül el kell hogy küldjed nekik és kb 2 hét mire megküldik neked az igazolást ez most nem tudom mennyibe kerül mikor én kijöttem 90 font volt, ja a jogsi 50 körül van. Amint megjött a WRS, lehet hívni a TB-t, hogy mennél interjúra, szóval kb 2 hónap és lerendeződik minden, ha viszonylag hamar kapsz munkát.


Itt térnék ki arra is, hogy én ezért is úgy kalkuláltam, hogy minimum 3 hónapot kihúzzak a pénzemből, ha esteleg nem kapnék munkát. Plusz bele számoltam a WRS, meg a jogsi költségét, plusz érdemes jópár legalább 6 igazolvány képet hozni azzal már ne kelljen itt sz*r*kodni, mert kell mindenhova, plusz egy független telefon se árt.


Szóval otthonról ami kell papír, az az utlevél, a jogsi meg ha van esetleg angol nyelvű referenciád előző melóhelyről az se mellékes. Más nagyon nem kell. De ha eszembe jut valami azt még persze megírom. :)



Pénz az induláshoz. Mint fentebb irtam érdemes úgy kalkulálni hogy azért jó 2-3 hónapot kihúzzon az ember (persze ez csak az én véleményem, ki hogy érzi) Egy hónap kb. lakás, rezsi, fenti kiadások a papírok beszerzéséhez, utiköltség ide oda buszozni az elején, olyan 350-400 fonttal lehet számolni a kezdetekkor, szóval én mindenkinek azt mondom, 250-300 ezer forint alatt nem nagyon érdemes kijönni, szerintem ez egy elég türhető összeg. A kezdetekkor majd fele annyi volt az órabérem mint most, mivel nem közvetlenül a cégtől kaptam a fizetést, hanem az ügynökségtől aki szerezte nekem a melót, aztán 1 év után mint jó munkásember :) átvett a cég, és a bérem így azért megnövekedett, nem beszélve a bonusokról, mivel mi dolgozunk ünnepekkor is, azt elég jól megfizetik. Amikor ügynökségnél voltam akkor, úgy kijöttem a pénzből, hogy egy hangyányit félre is tudtam rakni, ami 1 év alatt 2-3 ezer fontott jelentett, tudom ez nem sok de minimál bérrel nézve nem vészes, mondjuk mellette vettem még 1 kocsit, meg azért elég sok mindent, ruhákat, műszaki cikkeket, szóval nem úgy raktam ezt félre, hogy semmit nem vettem és semmit nem csináltam. Aztán mikor átvett a cég, onnantól kezdődött egy újabb és jobb "élet". Májusban lesz, hogy dolgozok 2 éve, ugy hogy a cég fizet, nem az ügynökség, csak összehasonlítás képpen írom, nem nagyképűségből félre ne érts!! illetve azért hogy meghozzam az emberek kedvét, hogy merjen belevágni a kijövetelbe, Szóval ha ügynökséggel számolok majd két évet, az kb 4-6 ezer font, viszont, hogy a cég adja a béremet, sikerült négy hónap híján 2 év alatt majd 20000-et félreraknom, azaz sikerült volna ha nem lennék ekkora autó b*zi és ne vettem volna még egy Volvo-t csak mert 300 lovas. :) Na de mind1, nem akartam kihagyni az életemből, majd eladom, meg van még időm gyűjteni. Szóval lehet félrerakni, és mondhatom, hogy emellett, hogy félrerakok, úgy gondolom ez nem kevés összeg, ha az otthoni életemhez kellene hasonlítani, mert én otthon nem sok mindent szedtem össze, pedig dolgoztam 8 évet, de semmit nem tudok felmutatni otthonról. Itt meg most van két kocsim, a házat berendeztük szépen, meg van a lakásba minden ami kell, nyaraltunk, mentünk ide-oda, szóval szerintem megéri mindenképp kijönni. Én otthon egyébként elég kis idegb*jos voltam, mindig hamar felkaptam a vizet minden sz*rra, és ezt szerencsére itt ki tudtam nőni, szóval nekem nagyon jótt tett, hogy kijöttem."

3. e129a25c82 (válaszként erre: 2. - 342402de6d)
2013. dec. 27. 08:27
Rövid, frappáns, tartalmas:):) De hova, jajj de hova...:)
2013. dec. 27. 08:24
Menni.
2013. dec. 27. 08:12

Sziasztok!


Először is, tudom, vagyis gondolom, hogy talán van már ugyanilyen vagy hasonló téma, ha így van, annak is nagyon örülök, ha oda navigáltok:)...bár friss infókra és jelenlegi helyzetre lennék igazán kíváncsi...


Szóval úgy tervezem, vagyis gondolkodom rajta, hogy pár hónapra/évre kimennék dolgozni külföldre(illetve a párommal). Elég sok ismerősünk él már külföldön, rendelkezünk így némi tapasztalattal, de mivel nem könnyű dönteni és valamilyen szinten az életünk/jövőnk "múlik rajta", így szeretnénk minél több tapasztalattal gazdagodni.


Tehát nagyon megköszönném, ha írnátok Ti, olyanok, akik külföldön éltek/dolgoztok x ideje. Ami minket elsősorban érdekelne, az Németország, Ausztria, engem Svájc is talán, Anglia, de mást sem vetünk el, bár azért nem gondolkodunk például Amerikában...a szeretteinkhez ennél azért közelebb szeretnénk maradni.


Nagyon kíváncsi lennék például arra, hogy "a Te országodban" milyen a megélhetés és hozzá viszonyítva a fizetés; diplomával, nyelvet beszélve esetleg van-e esély valami magasabb pozícióra; mennyit lehet félretenni; milyeekn az élet-, és munkafeltételek, az árak, az ottaniak viszonyulása a külföldi munkát végzőkhöz. Érdekelne, hogy érzed ott Magad, tervezel-e visszajönni, bánod-e már hogy ott vagy, kimentél, vagy még egyszer megtennéd. Hogyan lehet munkát találni és mennyit kell keresgélni. Vannak-e tipikusan olyan munkák, amikre keresik a magyarokat. Milyen "kezdő tőkével" kell kimenni ahhoz, hogy ha pár hónapig semmi nem jön össze, akkor is valamiből meg lehessen élni. Hirtelen ennyi jutott eszembe (tudom, ez is rengeteg).


Több helyen is elindítom ezt a fórumot, mivel lehet, hogy máshol más olvassa, így ha valaki több helyen is regisztrálva van, és ugyanebbe a szövegbe ütközik, nem azért van, hogy idegesítselek Titeket, hanem tényleg nagy a dilemma.


Mindenkinek köszönöm, aki bármilyen tapasztalatot megoszt velem!!:)

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook