Középiskolai felvételi (beszélgetés)
Az utolsó évfilyam, aki válaazthat, akinek a nyelvvizaga még nem belépő követelmény a felsőoktatásba. :-)
Nem könnyű okosnak lenni, és szerencsésen is navigálni!
...arról nem beszélve, hogy ezeket milyen drága még egyszer letenni...
És ha alapra nem akar kimenni a gyermek, csal esetleg MA-ra, akkor jobb, ha gimi alatt egyáltalán le sem teszi. Éngyerekem pl ezt a stratégiát követi most, de nem kizárt, hogy rosszul jár majd vele a végén.
Külföldi továbbtanulásnál az egyetemek egyedileg megszab(hat)ják, mit és milyen frisset fogadnak el.
Több példát láttunk arra, hogy 3 éven belülinek kell lenni (mi épp beleférünk, jó hogy nam hamarabb sikerült. Akkor azt gondoltuk, minél előbb van a zsebben, annál jobb. Ma már árnyaltabban látjuk a dolgokat)
köszönöm .. eddig az járt a fejemben hogy az emelt nyelv több pont mit a nyelvvizsga.
De ahol meg nem kell az emelt szintű érettségi ott meg a nyelvvizsga lesz hasznos.
Van a nyelvvizsgának elévülési ideje? Régen mintha lett volna...
Szerencsére nem a top gimikben általánosan.
Egy iskola egy szakán ilyen a helyzet, ahogy Virgilius is írta, másutt ettől eltérők a követelmények.
Érdekesek a hozzászólások Köszönöm
Nagyon fontos lesz az emelt szintű érettségi a nyelvből ha valaki felsőoktatásban majd tovább akar tanulni és ezek szerint nehezebb a top gimikben eljutni az előrehozott érettségi lehetőségéhez az osztályozó vizsga miatt - ezt is fontos megfontolni az iskolaválasztásnál.
A könnyebb gimikben meg be van szűkülve a nyelvválasztás.
Messze vagyunk a skandináv oktatástól ... sajnos
Egyre jobban kieső helyen van a Rákóczi nekünk pont ezért a “nyelvi stratégia” miatt.
Sem olaszt sem spanyolt nem akarunk tanulni. Én tanultam spanyolul és olaszul is - és saját tapasztalat hogy pont semmire nem jó - de ez saját vélemény ... biztos van 1-2% aki hasznát veszi, de akkor is ötödik vagy hatodik nyelvként tudom elképzelni, semmiképpen nem második nyelvként
Pl pont a Rákócziban könnyebb.
De nem választhat az angol mellé bármilyen nyelvet, nálunk ezért esett ki. Nemcsak németet nem választhat, hanem a választhatókból is csak azt a kettőt, amit az adott osztályban a legtöbben szeretnének tanulni. Tehát pl spanyol vagy olasz, és akkor francia vagy latin nem lehet.
Melyik osztályt nézegetitek? A nyekest? Ott latint biztos nem lehet, franciát talán, ha szerencsétek van. Viszont az Eu osztályban automatice franciás lesz, és erős is nyelvből az az osztály.
Mehettek, osztályzóvizsga kell hozzá. Ennek feltételei gimiről-gimire, tagozatról tagozatra változnak.
A Toldy pl. rendkívül jó ilyen szempontból (meg sok másból is).
Itt sem az érettségi nehezebb, az pont olyan, mint bárhol másutt, hanem az annak feltételéül állított 11.-ben opcionális osztályzóvizsga komplex.
Nyelviseknek ez C1 szintű és pl. műelemzést is tartalmaz. És akkor is megugrandó, ha amúgy van már C1 szintű nyelvvizsga korábbról.
De Pl. a humánosok esetében az elvárt szint arányosan alacsonyabb, B2 körüli. Az ő esetükben sem váltja ki nyelvvizsga.
Igen én is ezt kérdezem...hogy lehet-e osztályzat nélkül érettségizni
pl. Rákócziban nem lehet együtt németet és angolt tanulni....akkor mondjuk választanánk az angolt mert német az már jól megy (sőt német tuti menni fog az előrehozott emelt érettségi - nade ha nincs jegyünk németből akkor is mehetünk előrehozott érettségire?)
Nem értem egyébként a Rákóczi, de sem az Api nyelvi koncepcióját ... egyikben sem lehet németet és angolt együtt tanulni ...😢😱🙃
De van/lesz műelemzés. Nem ezzel lenne a gond, olvasnának, elemeznènek. Csak még nem tudni hányat és micsodát. Így kérdéses, hogy megéri-e beáldozni rá a szünetet. Pedig nem rossz ötlet az előrehozott érettségi, jövőre meg egy szintemelő.
Ja és a döntő többség nem akarja leadni a nyelvet.
Célnyelvi országismeretet, szerintem de... Irodalmi műelemzést viszont az osztályozóvizsgán sem.
A legtöbb gimiben rutinból mennek előrehozottra, és kb a fél suli meg is csinálja. Hogy jó-e, az más kérdés. Abból a szempontból biztos, hogy 12.-ben felszabadul jó sok idejük.
Amúgy ha olyan nyelvből szeretne vizsgázni valaki, amit a saját iskolájában nem tanítanak, akkor az osztályozóvizsgákat leteheti másik gimiben is, csak idejekorán konkretizálni és jelentkezni kell.
Bár így lenne mindenhol!
De a nyelvvizsgán nem kérnek pl. temérdek irodalmi műelemzést, célnyelvi országismeretet, mint az osztályzóvizsgán.
Az EJG nyelvis osztálya 11-ben kapott ilyen lehetőséget, az angol és a német mellett olaszt és/vagy latint vehettek fel, hasonlóan, mint egy faktot. (Jegyet tudtommal nem kapnak belőle, csak "hobbiból" tanulnak. Bizonyítványba beírják.)
Az osztályzóvizsga előírása illetve a követelményrendszere gimiről gimire változik. Itt jóval durvább (nyelvből). mint az emelt érettségi. Ismerünk olyan gimit, ahol viszont merő formalitás. Na ott magas is az előrehozott érettségik aránya.
Más:
Az lenne a kérdésem hogy amennyiben egy tantárgyból nincsen erdemjegy a gimnáziumban akkor lehet e később abból később érettségizni? Attól tartok hogy nem.
Pl. Nekünk most van egy felsőfokú nyelvvizsgank egy nyelvből és szeretnénk másik 2 nyelvet tanulni a gimnáziumban. Lehet-e ettől még abból a nyelvből érettségizni amelyet nagyon jól tudunk már de most azért nem választanánk mert nincs értelme lógatni a lábunkat egy nyelvórán
Tudom nem ide tartozik a kérdés ... de nem mindegy milyen iskolát valsszunk.
Esetleg van olyan középiskola ahol lehet 3 nyelvet tanulni? Angol német és egy harmadikat?
További ajánlott fórumok:
- Középiskolai felvételi matematikából 2010-ben
- Óvódák, bölcsődék, általános iskolák, középiskolák, bárhol a világon
- TB ügyintéző tanfolyamra jelentkeztem. Van valakinek információja, mire lehet számítani felvételinél?
- Mikor lesz fent a neten a középiskolák végleges felvételi sorrendje?
- 2011 középiskolai felvételi
- Hol lehet megnézni a tavalyi középiskolai felvételi ponthatárokat?