Középiskolai felvételi (beszélgetés)
Tegnap az Istvános online programon az igazgatóhelyettes egy, az írásbelik alapján meghatározott behívási ponthatárról beszélt idénre is. A szám, amit említett (nem fontos, mert nem annyi lesz valószínűleg), semmiképp sem tartalmazta a hozott pontokat a szóbeli behíváshoz. Két évvel ezelőtt is ugyanígy volt, csak az írásbeli számított. Csodálkoznék, ha pont tavaly nem...
A kalkulátor meg azért kéri be a jegyeket, mert van olyan suli, ahol beleszámítják és úgy van beprogramozva a suliknál, hogy ahol igen, ott használja ezt az infot, ahol nem, ott meg ne használja.
No, hát akkor ügyesek, együttműködőek, jófejek voltak, ha nem adták elő kegyként. Persze, ettől még kérdés, hogy adhatták-e volna elő-e úgy vagy sem.
De abban igazad van, hogy sok (esetleg legtöbb) helyen "pattogó" szülőnek minősítik azokat, akik szeretnék tudni a jogaikat is, nem csak a "kötelességeiket".
Szűröm is ezeket a sulikat, amennyire tőlem telik.
Valóban, az Apáczai is csak az írásbeli eredmény alapján határozta meg a szóbelizők körét. Azzal a különbséggel, hogy a 4 évfolyamos képzéseknél a magyar ill. matek pontszámokat a szakoknak megfelelően súlyozták:
„(6 évfolyamos)
Szóbeli beosztás
2020. február 20.
Hat évfolyamos képzésünkön a szóbeli behívás ponthatára 66 pont (központi írásbeli felvételi összpontszáma, hozott pontok nélkül).
A 66 és 70 pont közötti tanulókat várjuk az általuk választott tantárgy szóbeli felvételijére.
Akik legalább 71 pontot értek el, mentességet kapnak a tantárgyi szóbeli alól és csak ismerkedő beszélgetésen vesznek részt.
(4 évfolyamos:)
Szóbeli beosztás
2020. február 27.
A különböző tagozatok szóbeli meghallgatásaira a központi felvételi vizsgán elért eredmény alapján hívjuk be a jelentkezőket. A központi írásbeli vizsgán szerzett pontszámokat a különféle tagozatokon más súllyal vesszük számításba:
A ponthatárok tagozatonként az alábbiak:
matematika-fizika tagozat: 67 pont (Matematika pontszám egésze plusz a magyar nyelvi pontszám fele.)
természettudományi tagozat: 64 pont (Matematika pontszám egésze plusz a magyar nyelvi pontszám fele.)
biológia tagozat: 62 pont (Matematika pontszám egésze plusz a magyar nyelvi pontszám fele.)
humán tagozat: 62 pont (Magyar nyelvi pontszám egésze plusz a matematika pontszám fele.)
A matematika-fizika tagozaton azok a tanulók, akik összpontszáma eléri a 72 pontot, vagy maximális matematika pontszám (50 pont) elérése mellett magyar nyelvből legalább 38 pontot értek el, mentesülnek a szaktárgyi felvételi vizsgák alól, és ismerkedő beszélgetésen vesznek részt.”
Ez a tavalyi hirdetmény a Szent Istvánban és azelőtt is (2015-ig visszamenőleg biztosan) csak a központi írásbeli eredmény alapján hívták be a szóbelizőket (ez persze nem zárja ki, hogy idén máshogy lesz):
„Szóbeli felvételi ponthatárok és meghallgatás beosztás
2020. február 21.
Tisztelt Szülők, felvételiző Diákok!
A szóbeli felvételi meghallgatásra a behívási ponthatárok (a magyar és a matematika központi írásbeli összege) a következők:
6 évfolyamos képzés: 62 pont
4 évfolyamos képzés: 80 pont
Mentesség:
6 évfolyamos képzés: 79 pont
4 évfolyamos képzés: 95 pont”
Köszönöm, értem. DE: akkor nincs értelme olyan intézményekben gondolkodni, amelyeknek az igazgatója ezt a lehetőséget nem nyitja meg, mert pl. náluk ez nem szokás.
Magyarán, előre kell tájékozódni, hogy az adott intézménynek mi az ezzel kapcsolatos "politikája", hitvallása.
VAGY: nem jó az értelmezés, és valójában erősebb a diák jelentkezési joga, mint az igazgató döntési joga, és ez egy joghézagos dolog.
Ezért kérnék valakit, akinek van személyes tapasztalata erről, hogy írjon ide vagy privibe.
Én meg majd kérek az OH-tól jogértelmezést, mert az mintha nem lenne eldöntve ebben a szövegben, hogy sima jelentkezéses, felvételis utat joga van-e megtagadni az igazgatónak, ha a gyerek jogi státusza megegyezik a 8-adikosokéval, lényegileg, és csak abban áll a státuszkülönbség, hogy nem az iskola jelntkezteti a NYEK-est, hanem önállóan kell jelentkeznie... mint az alább le van írva, mármint az, hogyan...
Ebből nekem inkább az kacsint ki, hogy tk. nincs igazán mérlegelési, megtiltási joga az igazgatónak.
De ezt egy igazgató tudná megmondani, ha persze ő tudná, mert jogban ők se nagy dílerek általában, tisztelet a kivételeknek.
NEM alapjoga. Meg kell kérdezni az adott intézmény igazgatóját, hogy megenged-e, hogy nyekről fevételizzen hozzájuk vki.
Nálunk anno ez felmerült egy halvány próbálkozás szintjén, és rákérdeztem a VMG-ben és a berzsenyiben, mindkét helyen megengedték volna, de végül nem adtuk be a jelentkezést. Volt, aki a Jedlikbe felvételizett nyekről, azt is külön engedélyezte az igazgató.
Szóval NEM automatikus a dolog.
Akkor a kalkulátorban miért csak az írásbeli eredménye szerepel? Emlékszem valamelyik évben 76 pont volt, máskor 80.
Nem vitatkozni akarok, tényleg érdekel.
A szöveg alapján jelentkezési joga minden nyekes diáknak van másik középiskola 9. osztályába. Ugyanúgy, ahogy minden nyolc és hatosztályosba járó is 8.-ban jogosult 4 (1+4) osztályos gimibe jelentkezni.
De a felvételről vagy átvételről az iskola igazgatója dönt.
Azért nem lesz túl kellemes szülőként, hogy nem mehetünk be az iskola épületébe. Elkísérjük a gyereket, betereljük az iskolába, a gyerek megtalálja a termet, majd szépen leül előtte. És vár. Mert simán lehet, hogy csúszik a szóbeli egy fél órát vagy egy órát. A szülőnek persze fogalma sincs, hogy mi van bent a gyerekkel: vajon bekerült már a vizsgára? Mikor fog végezni?
Aki kocsival megy, beül az autóba, és vár, oké. De aki BKV-zik? Még csak egy kávézóba sem lehet beülni...
A gyerek meg bent van egy vadidegen helyen, nincs semmi támogatás. Várja a sorát... Azért nem ilyen felvételit képzeltem a gyerekemnek. Tavaly az egyik helyen elsők voltunk, az jó volt, ott nem volt csúszás. Egy másik helyen talán másodikok vagy harmadikok, az is okés volt. De a harmadik helyen a nap közepére kaptunk időpontot, és legalább egy órát csúszott a vizsga.
Szerencsére most az egyik szóbelink online lesz, egy másikban szóbeli mentes a lányom, van egy, ahol az eddigi információk alapján személyesen kell szóbelizni, és van még egy mentősuli, ahol nagyon bízok a szóbeli mentességben. Szóval remélhetőleg csak egy helyen kell majd ezt a kis közjátékot eljátszanunk, de nem nagyon várom...
És tavaly minden szóbeli után beültünk valahová, megjutalmazandó a gyermeket. Hát, idén ez is elmarad:-(
Szia Levia!
Szerintem nem mi egyedül gondolkodunk azon, hogy egy ...ul sikerült felvételi után egy technikumos NYEK-re "kerítjük be" (de csúnya szó, de hát azzal főzünk, amink van) a gyereket. Aztán "majd meglátjuk"... ha tetszik, marad, ha nem, akkor ESETLEG újra felvételizik.
Itt jön az általad citált szövegrész, majd a rá vonatkozó kérdésem a szöveg alatt...
"Amennyiben a középiskola igazgatója a KIFIR rendszeren kívül kívánja átvenni a tanulót a 9. évfolyamra, maga szabja meg az átvétel követelményeit, pl. különbözeti vizsgákat, nyelvi szintfelmérőt írhat elő, és ezek eredménye alapján dönt az átvételről.
Amennyiben azonban a választott középiskola igazgatója úgy határoz, az átvétel feltételéül szabhatja, hogy a jelentkező – az összes többi jelentkezővel azonos feltételek mellett – felvételizzen a középfokú felvételi eljárás keretében a 9. évfolyamra. A tanulónak ebben az esetben – a tanév rendjében megadott határidők szerint – jelentkezési lapot és tanulói adatlapot kell benyújtania a KIFIR rendszerben."
KÉRDÉS (megértem, ha nincs rá biztos válasz, akkor, kérem, ha valakinek van tapasztalata, jelezze):
A szöveg szerint akkor egy NYEK-es 9-edikes gyereknek CSAK AKKOR van joga felvételizni X intézménybe, ha azt annak az igazgatója megengedi (pl. felvételi tájékoztatóban ezt jelzi, mint az E5 gimnázium)...?
Vagyis, ez NEM, mondjuk úgy, "ALAPJOGA" a NYEK-es gyereknek, hogy NYEK közben (központik januárban vannak), kiindulva abból, hogy "jogilag mintha 8-adikos lenne" (saját szófüzér, nem mástól idézet) felvételit tegyen.
Magyarán, szrinted, JOGA van-e egy NYEK-re járó gyereknek BÁRMELYIK középfokú intézménybe jelentkezni a NYEK-es éve alatt, vagy csak az esetben teheti azt meg, ahol ezt az igazgató engedélyezi... előzetesen (de, akkor, milyen formában)...?
Mit gondolsz...?
Hamár szó került a középsuliból középsuliba váltásról. A nyek utáni újboli felvételizésnek is ez az alapja, kiegészítve az alábbiakkal:
A 9/Ny nyelvi előkészítő évfolyam és a 9. évfolyam nem azonos évfolyamokat jelöl, tehát a tanulónak nem kell évfolyamot ismételnie ahhoz, hogy egy másik középiskolában a 9. évfolyamon folytathassa a tanulmányait.
Szia !
A Keletiről nem sokat írt ismerős.
Szerinte ha jó tanuló a fiú akkor a Keletiben is jó tanuló lesz, nem olyan magas a követelmény. Ő lánya anno 4,5 körüli bizivel és 50 ponttal ment oda.
Ő közlekedés és szállítmányozás ágazaton tanult, most logisztikai technikusira jár. Azt írta, néhány szakmai tanárral volt emberileg és szaktanárilag is konfliktusuk, de voltak jófej tanárok is. Az angol oktatás pocsék volt, most az 5. évben próbál majd emeltezni angolból, mert tovább akar tanulni és még nincs semmilyen emelt érettségije. Neki az osztálya nem valami jó, a lányok nagyon fúrják egymást. A fiúk helyzetét nem tudom. Ismerősöm ennyit írt.
Lányom tavaly volt a Berzében szóbelizni, én kísértem el. Nekem nem annyira tetszett a suli (talán mert gimiben láttam szívesebben a lányomat), gyerekemnek tetszett. Viszont ami a suli oldaláról "lejött", hogy családias közösség van, az ott jártunkkor is érződött. Sajnos többet nem tudok a Berzéről.
A Nkt. 50. § (1) bekezdése valamint a szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény 54. § (1) bekezdése szerint a tanulói jogviszony felvétel vagy átvétel útján keletkezik. A felvétel és átvétel jelentkezés alapján történik. A felvételről vagy átvételről az iskola igazgatója dönt.
Ha egy tanuló már középiskolába jár, egy másik középiskolában való továbbtanulása kizárólag átvétellel történik. Ennek módját és feltételrendszerét a „fogadó" középiskola igazgatója határozza meg.
Amennyiben a középiskola igazgatója a KIFIR rendszeren kívül kívánja átvenni a tanulót a 9. évfolyamra, maga szabja meg az átvétel követelményeit, pl. különbözeti vizsgákat, nyelvi szintfelmérőt írhat elő, és ezek eredménye alapján dönt az átvételről.
Amennyiben azonban a választott középiskola igazgatója úgy határoz, az átvétel feltételéül szabhatja, hogy a jelentkező – az összes többi jelentkezővel azonos feltételek mellett – felvételizzen a középfokú felvételi eljárás keretében a 9. évfolyamra. A tanulónak ebben az esetben – a tanév rendjében megadott határidők szerint – jelentkezési lapot és tanulói adatlapot kell benyújtania a KIFIR rendszerben.
További ajánlott fórumok:
- Középiskolai felvételi matematikából 2010-ben
- Óvódák, bölcsődék, általános iskolák, középiskolák, bárhol a világon
- TB ügyintéző tanfolyamra jelentkeztem. Van valakinek információja, mire lehet számítani felvételinél?
- Mikor lesz fent a neten a középiskolák végleges felvételi sorrendje?
- 2011 középiskolai felvételi
- Hol lehet megnézni a tavalyi középiskolai felvételi ponthatárokat?