Köszvény (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
19. troy (válaszként erre: 18. - Ági36)
2009. szept. 8. 09:11

sziasztok

33 éves vagyok és kb 2 hónappal ezelőtt két ujjamon a kezemen megjelentek.Biztos vagyok benne hogy örököltem, mivel nem eszem húst(havi egyszer), alkoholt 2-3 havonta iszom, belsőséget stb.egyáltalán nem.Tehát az életvitelem egyáltalán nem indolkolja.Anyukámnak viszont van ,mint kiderült....

El tudnak múlni ezek a lerakódások, vagy ezek már örökre itt maradnak?Most el kezdtem csalánteát inni.

18. Ági36
2009. ápr. 3. 14:05
Nekem is magas a húgysavam ill. csak volt,szenvedtem is eleget ettől.Csak javasolni tudom azt a mószert,amit itt olvastam, csalántea+ millurit gyógyszer.Tényleg szépen csökkenti.Kiegészitésül elmondanám nagyon jó a magyar Eszterin nevű gyógyszer és a Parádi kénes gyógyvíz.Ez utóbbit nagyon sok barátommal isszuk és a hatása egyértelmen nagyon jó.
17. totti48 (válaszként erre: 1. - Reiki)
2009. jan. 9. 13:48
Ezzel ahozzászolással minden köszvényes betegnek szeretnék segiteni.22éves voltam amikor kezdődött.Akkor még nem tudtam hogy mi ez,mostmár tudom.Nagyon sokat szenvedtem és ezáltal ,sokat is kisérleteztem.Igazábol semmi sem használt,még rá nem találtam a csalánmagolajra.Reggel éjgyomorra egy mokkáskanálnyi és utánna 1fél oráig semmi azután minden mehet tovább.Persze nem észnélkül.Hajduszoboszlón gyártják nem drága 100%os anyag.Mindenkinek jó gyógyulást,nekem ez az egy segitett.
16. Reiki
2008. dec. 20. 18:08

Miskolczi Diána kérését szeretném tolmácsolni.

Keres a szakdolgozatához köszvényes pacienseket.



Jelentkezni lehet a sanya2929@gmail.com és a


miskolczidiana@freemail.hu emailcimen

2008. dec. 20. 14:26
Igen sokat szenvedtem a köszvényes rohamoktól, de a milurit és a csalán tea rendszeres fogyasztása, úgy érzem megoldja a problémát.
2008. ápr. 18. 21:14

Az élelmiszerek purintartalma

Nagyon magas purintartalom (150-1500 mg/100g) Belsőségek, birkaszív, csirkemell, élesztő, füstölt húsok, garnéla, halak, halikra, hering, húskivonatok, kagyló, lazac, liba, makréla, pisztráng, szardínia, tonhal


Magas purintartalom (75-150 mg/100g) Birka-, borjú-, kacsa-, marha-, sertés-, szarvas-, pulyka-, nyúl-, őzhús, csirkecomb, füstölt sonka, kolbász, ponty, szalámi, szalonna, virsli, fogas, földimogyoró, lencse, mák, mazsola, napraforgómag, szárazbab, szárazborsó, szójakocka


Közepes purintartalom (30-75 mg/100g) Angolna, zöldbab, paraj, kelbimbó, füge, banán, karfiol, barna kenyér


Kevés purintartalom (10-30 mg/100g) Burgonya főtt és nyers, cékla, envídia, lila és fehér káposzta, karalábé, kínai kel, főzőtök, padlizsán, retek, saláta, vöröshagyma, zellergyökér, fehérliszt, gyümölcsök (12-30), dió, fehérliszt, fehér kenyér,


Alacsony purintartalom (5-10 mg/100g) Tej, tejtermékek, gabonafélék, uborka, paradicsom, tojás

13. nayloon (válaszként erre: 12. - Gilla48)
2008. ápr. 18. 21:13
Szerintem a teljes kiörlésű vagy a rozskenyér biztosan megfelel neked, egészséges, és a gabona félékben kevés a purin így azok fogyaszthatóak.
2008. ápr. 5. 22:40
sziasztok!Én teljesen kezdő vagyok, és köszvényes meg sokizületi gyulladásom is van.Itt nálatok nagyon jó ötleteket találtam, de még sokmindent nemtudok. Nagyon nehezen alakul az étrendem. Szeretnék magamnak kenyeret sütni, ami mindkét betegségemre fogyasztható.
11. Reiki
2007. szept. 12. 00:19
Igen a hirtelen fogyáshoz is szokott társulni a roham, igen alattomos egy betegség sajna((
10. nosza
2007. aug. 30. 21:22

sziasztok! Én 1 vok a "minden másodikból":)


korán, 26 évesen jött elöször és mindig visszatér....


de ez csakis az én hibám, mert jókat eszem és az a felesleges 10 kiló sem akar lemenni


az érdekessége a dolognak , hogy pont akkor alakult ki amikor 6 hét alatt 18 kilót fogytam...


vagy lehet hogy pont ez volt a baj....?

2007. júl. 13. 13:50
A Naturland Reumás panaszokat enyhítő teakeverékét is ajánlják a köszvényes tünetek enyhítésére, és az egész Inno Rheuma termék családot!
2007. júl. 13. 13:48

Gyógynövények köszvény és más reumás megbetegedések esetére


Gyermekláncfű - csalán - nyírfa

Mindenki ismeri őket, tavasszal sokan salátaként fogyasztják. A reuma (és köszvény) gyógynövény-terápiája a szervezet anyagcseréjének megváltoztatását, és enyhe ingerhatás révén a kiválasztószervek tevékenységének a megélénkítését célozza meg. Gyűjtsön friss gyermekláncfűlevelet, csalánlevelet és az éppen kizöldülő nyír levelét. Aprítsa össze finomra, és ezt az egészséges fűszert adja röviddel a tálalás előtt bármilyen leveshez, zöldséges egytálételhez vagy salátához. A finoman összevágott leveleket vajas kenyérre is szórhatja, de fogyaszthatja túróhoz, kenhető sajtokhoz, vagy burgonyára szórva. Ha rendszeresen eszi, a legjobb úton halad ahhoz, hogy anyagcseréjét megélénkítse. Ha ezt a fűszert nem érzi elég ízletesnek, kora tavasszal cickafarkkal együtt is alkalmazhatja.

A gyermekláncfű levelei és gyökere tarakszacint tartalmaz, ez az a keserűanyag, ami az élénkítő hatásért felelős. De egészen biztosan tartalmaz még további anyagokat is, melyeknek szerepük van hatásában. Enzimatikusan aktív anyagokat, vitaminokat, nyomelemeket, ásványokat és nem utolsósorban szaponint is. A legfeltűnőbb vizelethajtó tulajdonsága, amit az ember azonnal megérez, amint elfogyasztott egy gyermekláncfű-salátát.

Mivel a gyermekláncfű igen régóta ismert gyógynövény, indikációs területe is nagy. Ha az ember alaposan végignézi ezt a sort, az anyagcsere-betegségben felhasználhatóságát indokoltnak találja. Vízhajtó tulajdonsága mellett mindig szóba kerül a májra és epehólyagra kifejtett hatása. A Német Szövetségi Egészségügyi Hivatal gyógynövényekkel kapcsolatos szakmai szabványában nem említi ugyan hatásosságát köszvényben és reumás megbetegedésekben, de elismeri anyagcsere-élénkítő, ezáltal indirekt antidyskrasiás hatását.

A gyermekláncfűtea-kúra (Taraxaci radix cum herba = gyermekláncfűgyökér és -levél) jó hatású reumás panaszok, elsősorban krónikus degeneratív ízületi betegségek és köszvény esetében. Ajánlom mind a tavaszi, mind az őszi kúrát, mert kopásos ízületi betegségben (arthrosis) és más ízületi bajokban (arthritis) alkalmazva újra és újra jó eredményeket hallok. A gyermekláncfűtea elkészítése igen egyszerű.

Elkészítése: 2 púpos teáskanálnyi drogot (gyökeret és a levelet) 1 liter hideg vízzel kell leönteni, lassan forrásig hevíteni, 10-15 percig állni hagyni, majd leszűrni.

Alkalmazása: kúraszerűen, legalább 6 héten át (de jobb, ha 8 hétig) naponta 2 csésze teát ajánlott elfogyasztani, reggeli után ill. a reggelihez és lefekvés előtt.

Ha a tea elkészítése túl sok gondot jelentene - a teát ugyanis mindig frissen kell elkészíteni -, akkor (a gyógyszertárban is kapható) gyermekláncfű-sűrítményt is fogyaszthatja.

Alkalmazása: legalább 6 (de jobb, ha 8) héten át kúraszerűen naponta 2x1, esetleg 1,5 evőkanál gyermekláncfűlevelet vegyen be.

A csalán ugyancsak azon leghatásosabb anyagcsere-befolyásoló szerek közé tartozik, amit köszvény és egyéb reumás betegségek esetén érdemes kipróbálni. Az utóbbi időkben ez a gyógynövény divatba jött, alig van olyan panasz, amire csalánteát vagy csalánlevelet ne tartanának hasznosnak. Nyugodt lelkiismerettel javaslom a csalánteát jóindulatú prosztatapanaszok és reumás megbetegedések esetén, mert hatásos. Elsősorban köszvényben segít, mert a csalán kimossa a szervezetből a húgysavfelesleget. Izomfájdalmak esetén is segít a csalánteakúra.

Elkészítése: 2 púpos teáskanálnyi csalánt (jobb, ha szár nélkül, csak levelekből áll a készítmény) 1/4 liter forrásban lévő vízzel öntsön le. 5-10 percig hagyja állni, majd szűrje le.

Alkalmazása: 3-4 héten keresztül az étkezések közötti időszakokban naponta 3-4 csésze teát javasolt elfogyasztani.

Figyelmeztetés: Ha ritkán is, de előfordulhat, hogy csalántea fogyasztása után allergiás tünetek, mint ödéma, bőrviszketés, vizeletretenció, vagy gyomorpanaszok lépnek fel. Ilyen jellegű allergiás tünetek megjelenésekor a teakúrát azonnal meg kell szakítani, és orvosát feltétlenül meg kell keresnie.

Ha már a csalánról beszélünk, nem lehet említés nélkül hagyni egy, a régmúlt időkben kedvelt módszert, a csalánvesszőzést, ami isiásznál, lumbágónál, és izomfájdalmaknál hatásos. Bár ezt a módszert egyszer már elfelejtették, újból felfedezésre került. Mivel dr. Rudolf Fritz Weiss gyógynövénytan-professzor a fitoterápiás tankönyvében dicsérően szól róla, újra kezdenek hinni benne, és újra kipróbálásra kerül.

A csalánvesszőzés alkalmazása: egy nyaláb friss csalánhajtással kell a fájdalmas testrészt megcsapkodni, 3 egymást követő napon. Ezután 3 napos szünet következik, hogy a szenzibilizációt, azaz a tartós, túl erős égő érzést a bőrön elkerülhessük. Fontos, hogy a vesszőzés után hideg víz ne kerüljön a kezelt bőrfelületre, mivel akkor a jóleső melegérzés kellemetlen égéssé változik.

A nyírfa a harmadik olyan gyógynövény, amivel reumás panaszoknál, elsősorban köszvénynél tartós kezelés során enyhülés érhető el. A hatást a kutatók ma sem tudják pontosan megmagyarázni, úgy vélik, hogy a növényben levő hatóanyagok a húgysav kiválasztását serkentik. Nyírfalevéltea és nyírfaszirup formájában alkalmazható (gyógyszertárban kapható).

Alkalmazása: legalább 4 héten keresztül, kúraszerűen, az étkezések közötti időszakokban naponta 2-3 csésze teát ajánlott elfogyasztani.

A nyírfaszirup alkalmazása: legalább 4 héten keresztül, kúraszerűen, naponta 2-3 teáskanálnyi szirupot javasolt elfogyasztani.

2007. júl. 13. 13:47

Reuma- és köszvény teakeverék:

csalánlevél 28,5 g

gyermekláncfűgyökér zöld levelekkel 27,5 g

nyírfalevél 16 g

málnalevél 14 g

fűzfakéreg 8 g

hibiszkuszvirág 6 g

Fogyasztása: Legalább 3-4 héten keresztül, kúraszerűen naponta 2-4 csésze tea elfogyasztása javasolt.

2007. júl. 12. 12:51

Diéta a köszvényes betegek részére



A köszvény lényege a purinanyagcsere zavara, amelynek következtében a húgysav felszaporodik a vérben, majd lerakódik az ízületekben, miközben fájdalmakkal járó heveny vagy idült ízületi megbetegedéseket okoz.

A kiváltó okok között szerepel a bőséges táplálkozás, az elhízás, a nagyobb mennyiségű hús, zsíros ételek, illetőleg szeszes italok fogyasztása. Ebből következik, hogy az ilyen betegségben szenvedők kerüljék az egyszeri bőséges, nagyobb mennyiségű húsfogyasztást, és tartózkodjanak a szeszes italok fogyasztásától.


A vérben kimutatható, emelkedett húgysavmennyiség egy része a szervezetbe kerülő purinbázisokból keletkezik, ezért az orvos purinszegény étrendet ír elő. Az engedélyezett napi purinfogyasztás ebben a betegségben nem több mint 100-200 mg. A diéta összeállításánál ezért ismerni kell az egyes élelmiszerek purintartalmát.


Igen alacsony,5 mg/100 g purint tartalmaz a tej, a tejtermékek a sajt, a túró, további a saláták és a gyümölcsök.


Alacsony, 10 mg/100 g puristaitalommal rendelkezik a fehér kenyér, a burgonya, a paradicsom, a főzőtök, a karalábé, a sárgarépa, a retek, a cékla. Ezeket az élelmianyagokat nyugodtan fagyaszthatja a köszvényben szenvedő beteg.


Jelentós, 60-100 mg/100 purint tartalmaz a sertés-, a mar-ha-, a baromfihús, a tengeri és az édesvízi halak, a bab, a borsó és a lencse. Ezek az. élelmiszerek mérsékelten szerepelhetnek az étrendben.


Igen magas, 200 mg/100 g purintartalma van a májnak, a vesének, az olajos szardíniának, a húskivonatokban gazdag ételeknek, mint például a húsleves és a kocsonya. Ezektől az ételektől tartózkodjék a köszvényes beteg.


A zsiradékok fogyasztását is korlátozni kell, ezért a húsokból a zsúrszegény, sovány húsokat és húskészítményeket kell a diétában a köszvényes beteg részére adni. Célszerű a zsírszegény, kor-szerű ételkészítési eljárások (teflonedény, alufólia stb.) használata, mert így zsírszegény és ízletes ételeket lehet készíteni.


Az élvezeti szerek közül az alkoholtartalmú italok fogyasztása tilos, de a kávé és a tea élvezete megengedett, mert a bennük található purinokat a szervezet nem használja fel a húgysavképzéshez.

2007. júl. 12. 12:50

A jólét kockázata: a köszvény


Köszvény a purinanyagcsere öröklődő zavara, amelynek következtében húgysav halmozódik fel a szervezetben. A vérben megemelkedik a húgysavszint, és a húgysav nátriumsókristályok alakjában lerakódik a szövetekben.

Örökölt vagy szerzett formaElsődleges és másodlagos köszvényt különítünk el.Elsődleges köszvényben: az urátkicsapódásért felelős magas szérum húgysavszint örökletes anyagcserezavar következménye.

Másodlagos köszvényben: más módon létrejövő magas szérum húgysavszint felelős a betegség kialakulásáért (pl. fokozott sejtszétesés vagy csökkent kiválasztás).A köszvény főként kövér, piknikus testalkatú emberek, mintegy 95 százalékban férfiak betegsége. Általában a negyvenedik életév után alakul ki. Öt százalékban nőkön is megjelenik a menopauza (a havivérzés megszűnése) után.

Örökletes megbetegedés, az öröklés domináns és nincs nemhez kötve.Köszvényes rohama betegség legjellemzőbb megjelenési formája a köszvényes roham. Legtöbbször éjszaka jelenik meg, elsősorban a láb nagyujjának alapízületén, ezt hívjuk podagrának. Előszeretettel jelenik meg még a térdben, a könyökben, a kéz és a láb ujjain.

Tünetei: az ízület megduzzad, felette a bőr kipirul, lilásvörös, rendkívül nyomásérzékeny. A rohamot általános tünetek - láz, hőemelkedés, fejfájás, szapora szívműködés, hányinger, hányás - kísérhetik. A roham néhány naptól néhány hétig tart.Kiváltásában szerepet játszik: a bő táplálkozás, alkoholabúzus, nagy testi megterhelés, lelki trauma, bizonyos gyógyszerek.Mi vezet a diagnózishoz?- A beteg kikérdezése (bő étkezés, alkoholfogyasztás) már gyanút kelt.- Megtekintés, vizsgálat (jellemző tünetek; fájdalom, nyomásérzékenység).- Laborok: szérumhúgysavszint meghatározása, 24 órás gyűjtött vizeletben húgysavtartalom meghatározása, perdöntő a tű alakú mononátrium-urát-kristályok kimutatása az ízületi folyadékból, tophusból, más szövetnedvekből.- Radiológiai vizsgálat előrehaladott stádiumban ad felvilágosítást.- Az érintett ízület körül helyi csontritkulás.- A csontszélek kimaródnak.- Körülírt, sima, éles szélű felritkulás látható, olyan, mintha lyukasztóvas ütötte volna.A kezelés lehetőségeiHeveny köszvényes roham kezelésére kitűnő szerünk a Colchicin, az őszi kikerics alkaloidája. Emellett indokolt lehet szteroid adása is.A köszvényes anyagcserezavar kezelésében a húgysavszintézist gátló szerek adásához folyamodunk.Húgysavürítést fokozó szerek is használatosak, ha a kiválasztás is csökkent. Emellett bő folyadékfogyasztás és a vizelet lúgosítása szükséges. Ez utóbbi vesekövesség, illetve vesekárosodás esetén nem alkalmazható.Helyileg az érintett ízület nyugalomba helyezésével, hideg borogatásokkal, jegeléssel enyhítjük a beteg fájdalmát.A diéta fontos eleme a kezelésnek. Kerülni kell a belsőségeket, zsíros húsokat, zsíros kolbászféléket, felvágottakat, csokoládét, kávét, teát, hüvelyeseket és az alkoholfogyasztás is tilos.A köszvényhez klinikai képében nagyon hasonló megbetegedést okoz a kalcium-pirofoszfát-dihidrát-(CPPD) kristályoknak az ízületi porcba vagy az ízület körüli szövetekbe való lerakódása. Elkülönítése csak a gyengén kettősen törő CPPD-kristályok kimutatásával lehetséges.Hasonló tüneteket okozhatnak néha korábban a mikrokristályos szteroidok is (hidrokortizon-injekció) az ízületbe juttatva.Dr. Döbrössy Marianne reumatológus adjunktusA húgysav lerakódik a szövetekbenA szövetekben nátriumsókristályok alakjában lerakódó húgysav - az ízületekben rohamokban megjelenő, vagy tartós ízületi gyulladást okoz,- a húgyutakban vesekő képződik, esetleg diffúz vesebetegség alakul ki,- a bőrben húgysavkristályokat tartalmazó csomók, to-phusok keletkeznek.Nem mindegy, mit és mennyit eszünk!A táplálkozásnak - a fokozott nukleinsav-bevitelnek - jelentős szerepe van a betegség kialakulásában. Ezt bizonyítja, hogy:- a köszvényesek általában kövér emberek,- a köszvényesetek száma éhezésben csökken.- a purinmentes diéta terápiás hatású.Atípusos esetekA köszvény tünetei gyakran atípusosan jelentkeznek, ilyenkor kezdetben félrevezetőek lehetnek.- A roham jelentkezhet diffúz lábduzzanat formájában bokán, csuklón, könyökön, a kéz kisízületein, még a gerinc kisízületein is.- Gyakran nem rohamok, hanem szubakut sokízületi gyulladás képében zajlik.- Van úgy, hogy az első roham egyben egyetlen is, másik sohasem követi.- A krónikus tophusos köszvény ízületi deformitásai fokozatosan fejlődnek ki.A tophusok általában az ízületek környékén, ujjakon, könyökön és a fülön a legjellemzőbbek.A betegség leggyakoribb szövődménye az urátkövek képződése. Urátkristályok rakódhatnak le a vese működő szövetében is, helyi gyulladást okozva. Ez végül veseelégtelenséghez vezethet.

2007. júl. 12. 12:48
Sajnos, genetikusan öröklődik, de remélhetőleg elkerülöd.
2007. júl. 11. 23:33
Nekem édesapám szenved ebbe a betegségbe! Úgytudom kerűlni kell a füsatölt és zsíros ételeket! Sok zöldséget és gyümölcsöt kell enni,(mint egy diéta) Azt nem tudná valaki megmondani hogy mekkora esélyem van rá hogy örököljem? Vagy elkerűlhetetlen?
2. dee (válaszként erre: 1. - Reiki)
2007. júl. 11. 23:15
Diétával kordában tartható!Jobbulást és gyógypuszit neked!
2007. júl. 11. 21:46

Inditsunk fórumot ezen betegségről, mely lasan minden második embert érint.

Kinek milyen tapasztalatai vannak, mi segít, mit lehet és mit nem.

❮❮ ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook