Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Környezetmérnökök!Valaki tudna segíteni? fórum

Környezetmérnökök!Valaki tudna segíteni? (beszélgetős fórum)

24. SiriSaor (válaszként erre: 23. - Alex33)
2012. júl. 25. 15:03

Tökéletes jellemzése ez a debreceni környezetmérnök nemképzésnek...sajnos volt benne részem, mert senki sem figyelmeztetett, hogy ezzel a döntéssel átállok a setét oldalra.

Van 1-2 tanár, akiért tűzbe mennék, mert komolyan veszi a munkáját, de ez édeskevés...


Maga a szak megéri a pénzét, de csak akkor, ha kellő energiát fektet bele az ember, és olyan helyen tanul, ahol tényleg szakembereket képeznek...a PE és a BME valóban tökéletes választás, utánuk következik a SZIE és a NYME...a többiről nem sokat tudok...


Szakmai nyelvvel kiegészítve pedig igencsak kapkodnak az ember után ezzel a végzettségel is, úgyhogy hajrá fiúk&lányok!;)

23. Alex33
2012. máj. 4. 14:17

Ráadásul:

Az országban lévő környezetmérnök képzéseknek intézményenként van egy jellege. Egyik egyetemen jó vízgazdálkodókat másikon remek környezeti kémiához értőket képeznek stb.


Ebből a sorból csak a Debreceni Egyetem, Műszaki Kar, Környezetmérnöki képzése lóg ki. Semmilyen koncepció, kiemelt terület vagy tudás sem jellemzi az ott folyó képzést. Igazi káosz van, az MSc képzésük pedig kritikán aluli! Alacsony szintű az oktatás, mindenbe belekapnak de esemmiben sem mélyülnek el. A tudással amit ott kapsz, semmire se mész!

Az egész tanszékük egy izzadságszagú küzdelem az életbenmaradásukért, látszik, hogy csak azért van a képzés, hogy legyen munkájuk az oktatóiknak. Egyébként jellegtelen, értéktelen az egész.


Az oktatóknak semmi közük a környezetmérnökséghez. Mindenféle vegyész meg gépész tanít. De van szenilis öreg tanár is aki majd elalszik a saját óráján.


Csatlakozom rita63 véleményéhez, elhelyezkedés ezzel a diplomával egyenlő a nullával. Ne válasszátok ezt a szakot. Akkor inkább a TTK környezettan szak, vagy ha környezetmérnök, akkor Veszprém vagy Bp. de semmi képpen se Debrecen!

22. rita63
2011. okt. 9. 17:26

Bemásolom ide is, biztos ami biztos.


Környezetmérnökként végeztem pár éve. Nem tudtam a „szakmában” elhelyezkedni, pedig jó eredménnyel végeztem anno. Leírom gondolataimat, elsősorban a pályaválasztás előtt álló célközönségnek.


I. Ha most állsz pályaválasztás előtt, NEM ajánlom ezt a szakot elvégzésre, elhelyezkedési esélyek rosszak. Ha érdekel a műszaki pálya válassz más mérnök szakot: gépész, villamos, építész, építő, vegyész, geodéta. Ezek konkrétabb, mélyebb tudást adnak egy szakterületen, másrészt ha jó vagy, tényleg van is rájuk kereslet. A környezetmérnök tulajdonképpen nem ért mélyebben egy szakterülethez sem. Természettudományos alaptárgyai a többi mérnökéhez hasonlók (matematika, fizika, kémia) de a felsőbb évfolyamokon már nem adnak elmélyült tudást semmiben, hanem belekapsz ebbe-abba, féléves tantárgyacskák keretében. Attól, hogy tanulsz egy félév természetvédelmet, még nem téged fognak majd természetvédelmi parkok alkalmazni, hanem pl. egy biológust. Szennyvíz- és víz területeken sem környezetmérnököt fognak keresni, hanem építőmérnököt. Környezetvédelmi minták analitikájához pedig vegyészmérnököt keresnek. Összefoglalva, nem érezheted majd végzéskor, hogy te tényleg értesz is valamihez, másrészt kevés esélyed van rá, hogy elhelyezkedj mérnöki pályán.


II. A környezetmérnöki képzést azért indítják, hogy az egyetemen oktatóknak(!) legyen munkájuk, ne kelljen elbocsátani őket. Azt nem nézik, hogy a hallgatók el tudnak-e majd helyezkedni vele. Szerintem tudatában vannak, hogy nem piacképes a szak, de nem elég lelkiismeretesek ahhoz, hogy ebből levonják a tanulságot.

Pl. az egyik egyetemen, mivel a bányász képzésre már nincs nagy érdeklődés, elindították hát a környezetmérnökit, hogy ne kelljen a karon az oktatókat elbocsátani. Vagy például, agrár egyetemeken is indítanak ma már környezetmérnöki képzést, miért? mert az agrár szakma iránti érdeklődés szintén visszaesett és valamit ki kellett találni. Nagyjából ugyanazt tanulod, mint a régi szakokon, némi környezetvédelemmel leöntve. Mindkét helyről, tapasztalatból írom!


III. Elhelyezkedhetsz pl. környezeti hatástanulmány író cégekhez. Ha van egy tervezett nagyobb beruházás, fel kell deríteni annak hatásait a környezeti elemekre (talaj, víz, levegő, élővilág, környező lakosság stb.). Erre hivatott lenne a környezetvédelmi hatástanulmány, melyet a beruházó elkészíttet egy ilyen céggel s benyújt a környezetvédelmi felügyelőségre (ez jogszabályi kötelezettség). A gyakorlatban környezetmérnökként lényegében az a feladatod, hogy a beruházót képviseld és leírd, „tudományosan” alátámaszd, hogy nem lesz jogszabályokba ütköző negatív hatás. Meg van kötve a kezed, mert nem készíthetsz elfogulatlan és reális elemzést (a beruházó fizet, aki lojalitást vár). Érzékenyebb lelkeket, akikben van a környezet védelme iránti elkötelezettség, ez megviselheti. Volt szerencsém nekem is egy hatástanulmány készítéséhez, ami mintegy próbaidő volt egy cégnél. Szerintük szépen megcsináltam ugyan, de ki kellett volna belőle húzni „dolgokat”. Erre nem voltam hajlandó, így véget is ért hatástanulmány írói karrierem.

Környezetmérnök végzettséggel, ha akarod, kétéves kurzusokon továbbképezheted magad szakmérnökké (pl. talajtani, levegőtisztasági, zaj), hogy aztán annál nagyobb szaktudással támaszd alá a hazugságot. Szakmai fejlődésre tehát van lehetőség.


IV. (Elvileg) elhelyezkedhetsz regionális környezetvédelmi felügyelőségeken, vízügyi igazgatóságokon, nemzeti parkoknál (régiónként 1-1 van), gyakorlatilag csak, ha van ismerősöd, aki ott dolgozik. A felügyelőségeknél is előfordulnak hasonló dolgok, hogy „lojálisak” egy céghez, gyároshoz, ha a felettesed azt mondja, meg kell adni az engedélyt, meg kell adni, különben repülsz. Ugyanez van ellenőrzéseknél, felülvizsgálatoknál.

Továbbá mehetsz még környezetvédelmi civil szervezethez, ha lelkes mozgalmár típus vagy és szeretnéd a környezetbarát életmódot népszerűsíteni. Valamilyen többlet tudás (jó nyelvtudás, pénzügyi ismeret, számítástechnika stb.) jól jöhet, hogy te kapd meg az ilyen állást + már egyetemi éveid alatt ismerkedj meg egy ilyen szervezettel, légy aktív.


V. Összefoglalásként elmondható, hogy a környezetmérnök végzettségű emberekre kicsi a kereslet, másrészt sokszor nem is a környezet védelméről, hanem az ellenkezőjéről a megalkuvásról szól a környezetmérnöki munka, korrupt terület.

Nekem nagy kiábrándulás volt ez a szak, 5 évet lelkesen végigtanultam, hogy aztán szembesüljek, nincs is ilyen „szakma”, hogy környezetmérnöki. Ha reál érdeklődésű vagy, menj orvosnak, tanárnak, más mérnöknek, de ne környezetmérnöknek!

21. rita63
2011. okt. 9. 17:05

Környezetmérnökként végeztem pár éve. Pályaválasztás előtt állóknak leírtam a véleményem itt:

[link]

20. bettike0930 (válaszként erre: 17. - Boszorkánylepke)
2010. máj. 25. 20:46

Ja még vmi.

Én is egyet értek azzal,h sajnálatos a helyzet.

Én a környezetvédelem terén szerettem volna dolgozni majd a jövőben és azért is szemeltem ki a környezetmérnökit,de senki sem ajánlotta.

Még bejelöltem a természetvédelmi-mérnökit,de ennél sem tudom igazán, h pontosan mit is csinál.

19. bettike0930 (válaszként erre: 17. - Boszorkánylepke)
2010. máj. 25. 20:43

Köszi,ezt jó tudni.

Még az is lehet h sorrendmódisítással előrébb hozom a vegyészmérnöki kart.

Am bejelöltem még az élelmiszermérnökit és a közgázt.Még mindig nem tudom melyik lesz az első.

2010. márc. 24. 14:38

Ó, most látom, hogy milyen régi ez a fórum.


Bettike! Remélem jól választottál.

2010. márc. 24. 12:20

Azt hiszem, hogy nagyon sok "túl"képzett fiatal van, akik nem tudnak elhelyezkedni. Szinte majdnem mindegyik felsőfokú intézményben képeznek környezetmérnököket, akik közül aztán csak páran tudnak a szakmában elhelyezkedni.

A vállalatok/Kft-k nem alkalmaznak környezetmérnök szakembert, hanem megoldják külsős munkaerővel, szerződéssel. Jól látom, mert környezetvédelemmel foglalkozó intézményben dolgozom.

Szépen hangzik, hogy környezetmérnök, de nálunk sokkal jobban megbecsülik a vegyészmérnököket, a vízépítő mérnököket. Igazából nincs nagy becsülete a környezetmérnöki diplomának. Sajnos :)

Én a helyedben biztosan más pályát választanék.

Önmagában egy környezetmérnöki diplomával nem lesz könnyű elhelyezkedni.

Sok sikert kívánok!

2009. dec. 30. 16:31
:(
2009. dec. 30. 11:07

Jó reggelt!

Ha vki tud még vmit,akkor szívesen várom:)

2009. dec. 29. 23:36

Jóéjt!

Bajuszos angyalokat!:)XD

2009. dec. 29. 23:35

de azért étnyleg érdekel:)

csak minden érdekel és csak aztán szeretnék dönteni.

12. huszka
2009. dec. 29. 23:34
Jóéjt Lányok! :)
2009. dec. 29. 23:34

hát semmi sem jöhet be mindenkinek.:(

ezért is fontos döntés ez az egyetemválasztás.

Én még nem vok elég érett egy ilyen döntéshez:)

de komolyan.Egyik nap ovónéni akarok lenni,a másikon vegyészmérnök,a harmadikon matematikus:)

ma a Környezetmérnök elég érdekesnek tűnt:)

10. huszka
2009. dec. 29. 23:28
Bettike...gondolom, szakirányt lehet választani :)
2009. dec. 29. 23:28
Egyébként sógorom is környezettanon kezdte a főiskolát, de befejezte, mert nem tetszik neki...
2009. dec. 29. 23:24
jól hangzik egy laborban dolgozni:)
2009. dec. 29. 23:23

Hát, nem szeretném elvenni a kedved, de az öcsém épp ma mesélte, hogy abban a gyárban ahol egyetem mellett dolgozik, pont egy ilyen végzettségű srác kezeli a csomagológépet. :(

Persze válság van, meg minden, de ez akkor is elgondolkodtató.

6. huszka (válaszként erre: 5. - Bettike0930)
2009. dec. 29. 23:22

Én igen.. Egy laborban dolgozom, mint tudományos segédmunkatárs. Én agrármérnökön belül állatbiotechnológia szakirányt választottam, amivel kutató laborban dolgoztam. Engem ez érdekelt. Sikerült is elhelyezkednem, csak éppen nem állatokkal, hanem bacikkal dolgozom. Kolléganőm környezetmérnökként jött oda dolgozni. Ő agrokémiai tanszéken írta a szakdolgozatát, így az analitikai laborban dolgozott (most kismama) és hulladékgazdálkodás órát tartott.

Még nem alszom :) Még...

2009. dec. 29. 23:20

Köszi a választ:)Nem is számítottam ilyen gyors válaszra(már elég késő van:))

Örülök h pozitívat írtál róla.

Teis el tudtál helyezkedni?(ha nem vagyok indiszkrét)

2009. dec. 29. 23:17

Én agrármérnökként végeztem Gödöllőn. Ott a környezetmérnöki szak könnyebb volt, mint az agrármérnöki. A debreceni képzést nem ismerem. Sokan azt hiszik, hogy környezetvédelem...húúú...én nem tudom. Akiket ismerek, el tudtak helyezkedni itt-ott. Ha érdekelnek a reál tárgyak, akkor válaszd nyugodtan.

Bocsi, ha nem tudtam lényegében segíteni...de biztosan érdekes..engem érdekelne :)))

2009. dec. 29. 23:14
Mindenképpen Debrecen.
2009. dec. 29. 23:13
Szia! Hova szeretnél jelentkezni?
2009. dec. 29. 23:08

Sziasztok!

Pályaválasztás előtt állok és érdekesnek tűnt ez a szak is,de nem tudok róla sokmindent.

Ha valaki most tanulja vagy már végzett vagy.......

Nem tudna esetleg segíteni?

Nehéz elvégezni?Kemény a kémia,biosz és hasonlók?Érdekes?El lehet vele helyezkedni?

Remélem vki tud segíteni.Előre is köszönöm ha így lesz!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook