Korai hozzátáplálás. (beszélgetés)
Már az elején szépen meglértem mindenkit, hgo yne az okosítással jöjjenek, hogy korán nem lehet kezdeni.. hanem azokra voltam kíváncsi, akik korábban kezdték...
Egyébként meg ha idegesítelek, kerülj ki, nem kötelező olvasni...
Ma mi is saját ültetésű hagymát ettünk a reggeli vajas/sajtos zsemléhez:)
Amúgy ezek mellett nagyon édesszájúak........mint apuka:)
Ezt eleinte úgy oldottuk meg, hogy egy nagy tálcára mindenféle fajta/színű gyümit/zöldséget szeleteltünk, így kívánatosabb és egyszerűbb is volt enni:) Most már természetesen ők bontják a banánt, harapják az almát stb.
Egyébként az én fiam is iszonyat finnyás, a játszón is könyököl, hogy véletlenül se legyen homokos a tenyere.....:))
Emiatt aztán nagyon óvatosan is eszik, nehogy lecsöpögtesse magát, mert akkor rögtön nagyfürdést/ruhacserét kér:)
Köszi:)
Nem könnyű, de bele lehet rázódni, illetve némely dologban mindkét oldalról muszáj alkalmazkoni....+ a férjem egy óriási kincs, mert rengeteget segít. Csak megsúgom, hogy már nem a szakmájában dolgozik, de egyébként klassz szakács:) Ja, és vegetáriánus......bár tej és halféléket még eszik, de más húst nem.
Köszönöm :))
Ja és persze a málnát rendesen ette a bokorról, csak nem is figyeltem, hogy mennyit szedett le, de biztos sokat, mert utána a hasa bánta, de szerencsére nem fájt neki, mert nem sírt, csak kijött belőle 3 adagban.
Na az enyém is ilyen, hogy nem fogta meg délután az őszibarackot meg ragacsos lett a keze, és én adtam a szájába apránként :)
Na az enyém is bevágott a múltkor két csirkecombot :)
Eleinte lehet hogy a tej/tápszer (utóbbiból az 1-es elég keserű...) édessége miatt jobban elfogadja, de nálunk pl 1 éves koruk körül a lightos paprikáskrumpli elképzelhetetlen volt csemegeuborka nélkül:))
Azóta is sláger meg a hagyma, káposzta stb. meg első időkben úgy jöttek haza az oviból, hogy megdícsérték őket, mert ezekből repetát is kérnek:)
Amit még nagyon szerettek az a paradicsomszósz krumplival sűrítve, később pedig főtt marhahusival sűrítve. Mivel nehezen fő meg, így néha csináltam egy naaaagy lábas marhalevest teli husival, és kis adagokban lefagyasztottam. Meggyhez is menő volt:)
nekem az őszi téli időszak nehéz volt,mert nem vettem meg a külföldi zöldséget gyümölcsöt,csak a magyart,szerencsére anyunál volt alma kevés sütőtök.meg eltett paradicsom.De már vártam a tavaszt.addig meg fagyasztott zöldségből főztem.
ezért volt jó hogy csak 7 hótól kezdtünk, mert 1 évesen már a miénkből evett,olyanokat főztem magunknak amiből ehetett.így csak 3 hónap volt ilyen nagyon külön főzünk.azóta is kissé diétás a főztöm a család szerint napközis(cukor só fűszer hiány).édességet nehéz mellőzni, a család 2 éves koráig bírta, most már vesznek neki ilyesmit is.addig csak gyümit zöldséget hozhattak csoki helyett,vagy mondtam ültessenek valamit a kertbe-most is ültette kukoricát sütőtököt paradicsomot:).
Jaaaj de édi gyerkőceid vannak:))
Le a kalappal..ikrek...most látom be micsoda meló 2 gyerek(1 is igen le tud szivni:)
Lehetsz is:)
Nálunk is a tejen/tápszeren, később a forralt vizen kívül minden kanállal ment.
Utóbbit elég sokáig gond nélkül itták, de amikor nagy ritkán kaptak/kapnak gyümölcslevet, akkor a mai napig is hígítom vízzel:)
Köszi szépen:)
A Te kis lurkód sem kutya:))
enyém is válogat, pedig nem volt olyan gyümi zöldség hús máj amit ne evett volna.
most olyanok miatt nem eszi a gyümit mert csöpögős lesz a keze nem fogja meg(lusta újra etetem).van hogy egy hétig nem eszik húst utánna meg 3 csirkecombot.szerintem ez még normális(amúgyis hisztis dacos korba van).szept. megy oviba, meglátjuk.egyedül a borsót nem eszi,ez volt a kedvenc főzeléke, valószínű beevett belőle és ezért hagyja ki.
Ez az:)
Minden a család/baba igényei szerint. Nyilván ha nálunk is lett volna bármi negatív előzmény, akkor tuti óvatosabbak lettünk volna.
Bélflóra meg természetes, hogy ekkorkáknál még nem olyan, mint egy felnőttnél, de most nem is "erős" kajákról van szó amik ezt megzavarják, illetve a hozzátpálálás bevezetése nem teljes anyatej/tápszer megvonással jár. Sőt, eleinte csak desszert gyanánt:)
Volt pár dolog, amit tanácsra - répa - nem adtunk csak üvegeset, és azt túrbóztuk fel.
A többiből is próbáltunk jót venni, de sajnos korlátozottak a lehetőségeink, így ha jó áron kaptunk, akkor betáraztunk a bébiételekből, de mindig csak olyat, amihez mi raktunk külön pl. krumplit, később húst. A pépekből is simát vettünk, és mi tettünk hozzá gyümiket.
Ha mi főztünk, akkor kis adagokban fagyasztottunk, és felengedés után ismét turmixoltuk, így olyan lett, mint ha frissen csináltuk volna.
Sajnos nem tudunk mindent kivédeni, persze eleinte fokozottan figyeljük az alapanyagok eredetét, de muszáj abból gazdálkodni ami van, tehát valamilyen szinten alkalmazkodni ehhez a helyzethez. Alapos mosás, stb. bár nem is tudom, mert az ember ha belegondol........inkább nem is teszem, mert akkor felkopna az álunk:)
Ez nagyjából az a helyzet, mint a saját főzés, vagy bébiétel. Mi azért is kevertük, hogy minél hamarabb szokják a mi ízeinket. Persze sót, cukrot (utóbbi kivéve paradicsom) nem használtunk, de a többi mégis csak friss íz, és nem "eltett", mégha tényleg csúcsminőségű akkor sem az igazi, meg persze baromi drága.
én édesebb fajta almát és főtt krumplit adtam neki cukor só nélkül ezek voltak az elsők amit kóstolt, mindegyikhez fintorgott, egy két kanállal evett meg, de minden nap próbáltam és megszokta megette.később szerette a savanyú dolgokat!
később is natur dolgokat adtam neki.
az üveges bébiitalt hígitottam fele-fele arányban forralt vízzel(aki korán kezdi nem mindegy milyen a víz) és az üveges gyümipürékhez kevertem főtt rizst krumplit turmixolva, ha passzolt akkor egy almát rezelve vagy egy banánt így nem szokta meg az édeset, és nem is volt annyira pürés.
az enyém is mindent infacol stb. bevette kanálból-de nem ez dönti el hogy kaphat e pürét.
sőt a klinikán pohárból kapták a pótlást a lefejt tejet.
én először csak a reszelt alma szűrőn átnyomott levét adtam.olyan 1dl mondanak egy adagnak. de először az enyém csak nyalogatta.és vigyázni kell, nehogy megfájduljon a pocija, az enyém irtó mohó volt amikor már belejött és nagy adagokat evett-előfordult hogy megfájdult a pocija.
Minden ízt fokozatosan kell szoktatni..persze hogy az édeset fogadja el szívesebben...a tápszer is édes és az anyatej is:)))
Az én lányom is mindent megeszik... a meggyet is:)) pofa vágás és kéri a következőt.
Olyat is hallottam már, hogy a hozzátáplálást ne édessel kezdjük, mert akkor csak azt fogja enni a baba? Létezhet ez?
Nekem mindent megevett a fiam, de volt olyan amit egyik nap nem evett meg, azt mondjuk a következő héten megette :)
Nahh ez a fórum engem is érdekel:)
Mi lassan 11 hetesek vagyunk és már 70-80%ban tápszeresek vagyunk sajnos.
Az én kicsi fiam az espumisant és társait első naptól kezdve kiskanálból veszi be és olyan gyönyörűen h öröm nézni.
Lassan én is gondolkodom a hozzátápláláson.De úgy gondolom h megvárom h elérje a 3 hónapot és utána elkezdem almával.
Szia!
Gratula, tök jól leírtál mindent :)
Nagyon szép családod van :)
Még kicsit gondolkodtam ezen az örökös vita témán, és szerintem még egy fontos dolog
a kis bababelek "edzésére" a lassú fokozatosság (zöldség/gyümölcslevek-pürék-főzelékek-szilárd), illetve ha újat vezetünk be, akkor egyszerre csak egyet, és aztán figyeljünk.
Nem tudok elszakadni:))
Az én legkedvesebb barátnőm szöges ellentétem, de látom, hogy ez náluk működik. Elmondom a véleményem, vagyis inkább, hogy mi hogyan csináljuk és kész. Ezzel le is van zárva a téma.
Több mint 15 éve imádom a csajt:)))))
1-2 javítás, mert siettem:))
NEM TÍLTANI, HANEM MÉRTÉKRE TANÍTANI
Én ezeket mindig meghallgattaM és rájuk szabtam:))
Tényleg az utolsó: mindkét félnek van igazsága, de ne ítélkezzünk, hanem segítsünk egymásnak. Ami nem egyenlő a saját véleményünk másikra tukmálásával.
Persze vannak tudományos alátámasztások, de én még mindig azt mondom, hogy a legjobb az arany középút:))
Régen még 6 hét szoptatás volt az elfogadott, majd a 3, 4 hó, most már a 6-nál tartunk. Egy évtized múlva már 1 év lesz?
Sziasztok!
Bár nekünk rég nem aktuális, hisz az ikrek 4 évesek múltak, de ezzel nem igazán tudok egyet érteni.
Jó jó az anyatej a legjobb, de nem minden esetben/áron.
Az erős immunrendszer szerintem nem csak ezen múlik! Nagyon sok babát ismertem, akik csak és kizárólag szopiztak, és egyik betegségből estek a másikba. Egy kis orrfolyás, piros torok, de néha előfordult ennél picit komolyabb is.
Persze a másik oldal sem maradt ki, de ez a véleményed szerint "normális", bár az anyatejeseknél miért ha annyira véd? Vagy ezzel erősödik az immunrendszer? Van benne igazság, de szerintem egyáltalán nem kell szentírásnak venni.
Rólunk:
3 hós korukig hála eleget tudtak szopizni, majd még 5 és fél-ig az addig fagyasztott anyatejnek is köszönhetően még mindig jól álltunk az arányokkal. Voltak napok mikor egyáltalán nem kellett tápszerrel pótolnom.
4 és fél hósan kezdtünk egy kis gyümölccsel, ami 5-6 hóig kicsit bővitve az étlapot elég is volt.
Onnantól fokozatosan jöttek a többiek.
Direktbe tejet csak bő másfél éves korukban kaptak, de előtte már egy kis sajt, friss gyümölcsös natúr joghurt/túró simán csúszott, vagy anya tejleveséből 1-2 kanál:)
Esküszöm 2 és fél éves korukig minta egészségesen ettek. Rengeteg párolt zöldség, gyümölcs, főzelék stb. fogyott.
Azóta picit változott a helyzet (főként az ovinak köszönhetően), de igyekszünk tartani a dolgokat, és mindig a védőnőm tanácsa jut eszembe:
MÉRTÉKRE TANÍTÁS.
Tehát van édesség a polcon, de megvan az ideje, hogy mikor kapnak. Eddig bevált:)
A másik: még azt vettem észre, hogy szintén nagyobb arányban fordul elő "hozzátáplálási" nehézség/probléma ahol relatív "túl óvatosak".
Előttem már valaki jól megfogalmazta: nem az idő számít, na jó, nem kell egy 3 hóst főzelékekkel tömni, de szerintem egy 3-4-5 hónapost már simán lehet egy kis hígított gyümilével kínálgatni, majd később gyhússal sűríteni azt, főként ha tápszeres a baba.
Most látom mennyit írtam, de még annyit fűznék hozzá, hogy mi még soha nem kaptunk antibiotikumot........és nem azért mert nem akartam.
Tudom ez alkat kérdése is, de pl. ovi előtt évente max 1-szeri 3 napos nem túl magas lázzal járó, orrfolyásos balhé esett meg velünk. Azóta ez kicsit gyakoribb lett, de még mindig nem vészes.
A másik lényeges dolog, hogy minden család/baba más, nem lehet egy séma szerint nevelni őket. Jó esetben az ösztönök mellett egy kis segítséggel/pár fontos szabállyal egyénre szabva simán vehető ez az akadály.
Egyszer valakitől hallottam: minden gyerek mellé új könyvet kéne írni:)
Az én férjem pl nem hogy fogyott, hanem hízott a kórházban:) Éjszakákat ordított végig, mert nem volt elég a tej, majd miután jól belakott csend lett:) Most egy egészséges majd 2 méter magas pacák:))
Tényleg az utolsó: a nyugodt, kiegyensúlyozott környezet amivel a szülő a legtöbbet teheti a csöppségért.
Ehhez az is kell, hogy más szülőtársak ne "beszéljék" tele az amúgy is bizonytalan anya fejét, hanem klassz/bevált TANÁCSOKKAL segítsen a lehető legtöbbet kihozni az adott helyzetből.
Én ezeket mindig meghallgattak és rájuk szabtam:))
További ajánlott fórumok:
- Beszélgessünk a hozzátáplálásról!
- A hozzátáplálásról, és ami nagyon kiborít...
- Ha nem eszik a baba....a hozzátáplálásról.
- 3 hós a babám. Tudom, hogy csak 4 hós kortól lehet elkezdeni a hozzátáplálást, de mégis mikor? És mivel?
- Szerintetek a 4 hónapos fiam hozzátáplálása megkezdésével a pocakfájás javulna vagy csak rontanék a helyzeten?
- Hogyan tartható fenn a szoptatás, hozzátáplálás mellet? Kislányom 8 hós, idáig szinte csak szopis volt, mióta kanalazunk tejem alig van:(