Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Konfliktusmegoldás a párkapcsolatban fórum

Konfliktusmegoldás a párkapcsolatban (beszélgetős fórum)


1 2
2015. ápr. 25. 06:38
A legapróbb problémát is higgadtan átbeszélni.
2015. ápr. 25. 02:40
csendesen,veszekedes nelkul kell megoldani.
39. Averill (válaszként erre: 19. - Sárii)
2015. ápr. 24. 08:34
Szerintem röviden és egyszerűen hisztis pöcs.
38. 2bed2dfa3a (válaszként erre: 32. - Sárii)
2015. ápr. 24. 07:46

Szia! Ha még aktuális, itt van egy több részből álló videó az erőszakmentes kommunikációról. Ez az első rész, a többit megtalálod:

[link]

2015. márc. 5. 15:20
Abbol amit leirtal nekem az jon le hogy te azon akadsz ki hogy a parod tulajdonkepp nem kezeli a problemat mert befordul es erdektelen.ami erthetoen benned meg nagyobb ingerlekenyseget valt ki.szoval szerintem nem az a kozponti kerdes hogy hogyan simitsatok el egy vitas helyzetet hanemaz hogy egyaltalan hogy vedd ra a parod hogy vitatkozzatok.nem veszekedni nagy kulonbseg.ami nehez lesz lehet ha sajat tapasztalatomat nezem.voltam ilyen helyzetben es a baj ott kezdodott hogy az illeto nem csak ebben mindenben elkerulo magatartast folytatott hiaba vilagitottam ra hogy a szonyeg ala sopres nemmegoldas.de o mesterien uzte ezt.sok sikert
36. 2c5f60da64 (válaszként erre: 32. - Sárii)
2015. márc. 5. 14:52

Én egy céges tréningen tanultam ezt, és tényleg beválik. Sajnos helyszínt nem tudok. Ha az ember gyakorolja, akkor egy idő után automatikussá válik és kiküszöbölhető a konfliktus.


Viszont... ha egy kapcsolatban sokszor kell ezt gyakorolni, akkor ott már valami nem stimmel, a két ember nem passzol, vagy az egyikkel van nagyon nagy gond, mert konfliktusokat generál. A magánéletben én lazítani szeretek/szeretnék, elengedni magam és nem azon agyalni, hogy most megint legyek asszertív, mert a másiknak nehéz a természete, vagy pusztán csak folyamatosan egyet nem értés van.

2015. márc. 5. 09:17
Jó reggelt.
34. gribedli*** (válaszként erre: 19. - Sárii)
2015. márc. 4. 10:21

Azért zárkózik be hirtelen, mert támadva érzi magát. Általában a passzívabb fél úgy éli meg, hogy cseszegetve van és mivel a cseszegetősebb (vitát kezdeményező) nem hallgat rá, és nem hagyja abba, az az egyetlen módja a vita lezárásának, hogy hirtelen bezárkózik, elszigetelődik, így te veszekedhetsz csak magadban.


Írod, hogy mintha csak téged érdekelne a dolgok megoldása, ebből azt szűröm le, hogy a viták többségét te kezdeményezed. Nos, mint írtam, ha csak olyankor, mikor "problémamegoldani" készülsz, inkább egy pillanatig megpróbálod beleélni magad az ő helyzetébe mielőtt kinyitod a szád, az is lehet, hogy nem is lesz semmilyen vita mert látni fogod, hogy nincs is probléma csak gondolkozás nélkül már elkezdtél volna vitázni egy hülyeségen.


Ez nem jelenti azt, hogy seperd a szőnyeg alá, egyáltalán nem! Csak meg kell különböztetni a komoly problémákat a piti dolgoktól, és amikor meg tényleg komoly a baj, nagyon nem az a lényeg, hogy ki nyeri a szócsatát, hanem az, hogy mi a konkrét megoldás, ki tud több intelligens ötlettel hozzájárulni! És akkor nem fog átmenni abba, hogy ki alázza meg jobban a másikat, mire a másik már csak azzal fog reagálni, hogy ignorál, nem szól többet, átnéz.


A sok könyvet a témáról azért nem tartom jónak mert úgysem fogjátok mindketten elolvasni. Amennyiben meg őt megkérnéd erre, tuti, hogy azt fogja hinni, hogy azért teszed, hogy közösen neked adjatok igazat mindenkorra...írtad, hogy makacs is, szóval ilyenbe nem megy majd bele. Te meg nem akarsz igazat adni neki, ezért itt a legfontosabb első lépés amit tehetsz, az empátia gyakorlása. Már fél megoldás, hidd el!

33. gribedli*** (válaszként erre: 1. - Sárii)
2015. márc. 4. 10:09

Szerintem a leggyorsabb módszer egy vita lezárásához az empátia, mármint elszámolni 3-ig (vagy 10-ig:D...), egy kicsit beleélni magunkat a partner helyzetébe és elgondolkodni azon, hogy miért mondott egy bizonyos dolgot, az ő szemszögéből a mi hozzáállásunk is lehet sértő.


Úgy gondolom, hogy minden vitához két ember kell minimum, ezért ha csak te gyakorolod az empátiád, már azzal is nagyon gyorsan lecsökkentetted a vitákat kb a felére. Tehát még ha a másik ezt fel sem fogta, akkor is már mindjárt kevesebb vita lesz lévén, hogy te kezded beismerni, hogy hol a hiba a te hozzáállásodban és ezen változtatsz.


Persze, ez nem elég és nem kell mindig igazat adni a másiknak, sőt, azzal, hogy empatikusabb vagy, még nem is okvetlenül adtál igazat neki, de biztos, hogy kevesebb odavágott rosszindulatú megjegyzés lesz a te részedről, ami kiváltana hasonló rosszindulatú kommenteket válaszul és ugye ezekből kevesebb=sokkal több normálisan eltöltött idő, nem pedig a sok duzzogás.


Egyébként meg a jó jót szül az esetek nagy részében, szóval különösebb erőlködés nélkül is a másik is észreveszi magát és változtat ő is az ő hozzáállásán. Ha mindez nem lenne elég, mert a másik az, aki többet piszkálódik vagy veszekedést kezdeményez, akkor pedig arra kell kérni, hogy élje egy kicsit bele magát a mi helyzetünkbe, vagyis pont azt fogja tenni, amit mi teszünk és így senki sem fog rosszindulatú kommenteket egymás fejéhez vágni.


A vita meg amúgy kell. A veszekedés nem jó, de a vita az jó, akár hangosabb vita is, mert felszínre hoz dolgokat, amiket nyugodt állapotban nem merne elmondani az ember, de a vita hevében kibukik. A rosszindulatú, megalázó kommentek viszont nem ilyen felszínre hozott megoldatlan problémák, hanem előre eltervezett, bántó megjegyzések, és pont ezért van az, hogy duzzogás a vége, mert a másik érzi azt, hogy nem véletlenül volt, hanem direkt bántásból. Ezen márpedig jogos megsértődni, de mondom, nem kell idáig eljutni, hanem még a vita elején empatiát gyakorolni és erre kérni a másikat.

32. Sárii
2015. márc. 4. 09:23
Sziasztok! Erről az asszertív kommunikációról én is hallottam, keresgéltem is a neten, elég sok tanfolyam indul. Tudnátok ajánlani helyszínt hogy melyik a legjobb?
31. ca43169457 (válaszként erre: 29. - 2c5f60da64)
2015. márc. 4. 07:16
Jó reggelt Mindenkinek! Hát szerintem senkinek nem hiányzik, igazad van Banya.
30. one euro (válaszként erre: 5. - Sárii)
2015. márc. 3. 19:20

Hozzácelluxozz két tic tacot a szemfogaidhoz ,kicsit meglepnéd :)Csak egy ötlet volt:"Nyugodj már le haver!


Talán,így!:))

2015. márc. 3. 19:07
Asszertív kommunikáció... ez bejön. Erre nem tudnak mit lépni. Persze, ha túl gyakori a konfliktus, jobb lelépni. Kinek hiányzik az, az otthon biztonságot és nyugalmat adó (elvileg) melegében?
2015. márc. 3. 11:15

Itt az a baj,hogy az egyik fél elzárkózik a konfliktus megbeszélésről,nem partner benne.

Tehát kezelni sem engedi a problémát.Ezt kellene valahogy elérnie a fórumindítónak.

27. ca43169457 (válaszként erre: 26. - 1e072b34d7)
2015. márc. 3. 11:03
Egyetértek veled...
2015. márc. 3. 10:44

A párkapcsolati konfliktushelyzetek kezelése nagyban hasonlít a munkában, üzleti életben előforduló konfliktusok megoldásához.

Erre vannak az un. konfliktuskezelő tréningek.

25. ca43169457 (válaszként erre: 24. - Ca43169457)
2015. márc. 3. 10:42
Szóval és gondolattal: Érdemes Popper Péter és Bagdy Emőke előadásait is hallgatnot a youtube-on. Sok mindenre választ kaphatsz. Egy alapgondolat, hogy az nem jó a kapcsolataban, ha nincs konfliktus, csak nem mindegy, hogyan kezeljük. Egészséges vitának lenni kell, de hisztinek erőszaknak nincs érzelmi zsarolásnak szerintem nincs helye...
24. ca43169457 (válaszként erre: 10. - Pieta4)
2015. márc. 3. 10:36
Bagdy Emőke, Popper Péter...
23. ca43169457 (válaszként erre: 6. - Sárii)
2015. márc. 3. 08:16
Pál Ferenc: A MAGÁNYTÓL AZ ÖSSZETARTOZÁSIG. Ajánlom, olvasd el.
22. pieta4 (válaszként erre: 19. - Sárii)
2015. márc. 2. 19:55
Ezek szerint nem éltek együtt?
21. ancsika688 (válaszként erre: 19. - Sárii)
2015. márc. 2. 19:28

Szerintem nem jó az,ha elmenekül/-tök/ a konfliktusok elől.Az még oké,hogy pár óráig nem beszélitek meg,lehiggadtok,de egy-két nap az sok.

Ilyenkor azért jobban megmarad a tüske,mindkettőtökben,és egyszer majd akaratlanul is egymás szemére hányjátok.

Meg kell tanulni,bocsánatot kérni,és kommunikálni egymással.

20. kriszta773 (válaszként erre: 19. - Sárii)
2015. márc. 2. 18:02
de mégis milyen viták ezek, ahol nincs se kiabálás, se sértegetés, csak "nem tudom", és nem beszéltek inkább napokig. utána te szoktad keresni?
19. Sárii
2015. márc. 2. 17:11

Köszönöm a véleményeket! Néha picit az az érzésem, hogy csak én próbálom helyrehozni viták után és ez már picit fárasztó. Rajta meg néha azt érzem, hogy nem érdekli és feladja. Azzal szokott felidegesíteni (mármint nem kiabálok vagy ilyesmi) hogy hirtelen bezárkózik, vagy ha kérdezek valamit akkor azt mondja nem tudom.

Erre még nem tudtam kitalálni semmi olyat hogy sikerüljön helyrehozni a helyzetet. Az hogy várunk 1-2 órát az nálunk nem megy mert ilyenkor inkább elköszönünk egymástól és vagy másnap vagy harmadnap valamelyikünk jelentkezni, addig meg úgy van hagyva. Én ezen nagyon szeretnék változtatni de ha azt érzem, hogy őt nem érdekli, akkor valahogy én is feladom, mert ezáltal azt érzem, hogy nem fontos neki sem a kapcsolatunk, sem én.

2015. márc. 2. 16:20
a dolog már a konfliktus KÖZBEN kezdődik, amikor odafigyelünk egymás IGÉNYEIRE, (és nem a követeléseire), úgy, hogy ragaszkodunk a saját IGÉNYEINKHEZ (és nem a követeléseinkhez). kell hozzá némi életbölcsesség, meg némi rutin, de menni fog...
2015. márc. 2. 16:16

Ismerős kérdés, én és a párom is elég heves vérmérsékletűek tudunk lenni és sokat kellett dolgozni azon, hogy ne menjen át egy pitiáner vita ordibálásba. :)

Én a magam részéről úgy látom, hogy nagyon fontos először lehiggadni, illetve nekem inkább az segít, ha kiadhatom valami semleges helyen/helyzetben a dühömet. Mert amíg nincs nyugodt idegállapot, addig háborús övezetté változtatja a kapcsolatot egy nézeteltérés. Úgyhogy érdemes - ha lehet - picit későbbre halasztani a megbeszélést.

És kínosan ügyelni kell a hangnemre és a megfogalmazásra, hogy ne durvuljon el a vita sem hangmagasságban, sem a tisztelet tekintetében.

Valahol olvastam pár jó tippet, pl. hogy mindig csak az objektív dolgokat kezeljük tényként, minden másról úgy beszéljünk, mint szubjektív tapasztalatunkról. Vagyis kezdhetünk egy csomó mondatot úgy, hogy "én úgy érzem, hogy...." vagy ..... érzem magam. Ez sokkal jobban hangzik, mint ha kapásból vádaskodna az ember.

Még egy dolog van, amit a párommal mi találtunk ki, az pedig a stop-gomb. Vagyis közösen kifundáltuk, hogy mi az a gesztus vagy mondat, amivel le tudjuk állítani a kitörni készülő vihart, mikor valamelyikünk már érzi, hogy kezd elszaladni velünk a ló. Amelyik félnek sikerül megőrizni a lélekjelenlétét, az például megöleli a másikat, vagy megcsókolja, vagy szerelmet vall neki. Ezzel tutira megáll a folyamat.

16. 8122eadc5b (válaszként erre: 1. - Sárii)
2015. márc. 2. 15:55
Hülye vagy, de így szeretlek :D
15. 1e072b34d7 (válaszként erre: 1. - Sárii)
2015. márc. 2. 15:53

A dolog nem itt kezdődik, csak itt végződik.

Jó ha az ember önzetlen tud lenni egy kapcsolatban, a másiknak örömet szerezni, és a másik örömének együtt örülni.

14. pieta4
2015. márc. 2. 15:17

A napokig való duzzogást nem az eredeti konfliktus váltja ki, hanem a vita hevében tett meggondolatlan odaszúrások, sértegetések.

Én ezt úgy kerülöm el, hogy az elején közlöm az illetővel, hogy most álljunk le, kell egy kis idő, s majd 1 óra múlva beszélhetünk. Addig általában mindenki lehiggad.

13. unom
2015. márc. 2. 15:12

Szerintem a vitákkal nincs baj egy kapcsolatban, az lenne a fura, ha mindig, mindenben egyetértenénk.

Azzal már inkább, ha a vita veszekedéssé, egymás sértegetésévé fajul, esetleg napokig tartó duzzogás követi. Ezekre mindkettőtöknek saját magának kell megtalálni a megoldást.

12. Ayrana
2015. márc. 2. 15:12
Tökéletesen egyetértek Remonival. Ha látom,hogy tényleg eldurvulna a helyzet inkább feladom én a vitát és akár egy óra múlva is meg lehet beszélni nyugodtabban. Persze nem kell mindig igazat adni a másiknak,de normális keretek között le kell állni, mielőtt nagy balhé lesz és később lehet higgadtan rendezni.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook