Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Kistesó egy érzékeny léleknek fórum

Kistesó egy érzékeny léleknek (beszélgetős fórum)


1 2 3
68. Ennész (válaszként erre: 1. - Gerencsi)
2012. máj. 14. 14:28
Szia! Kb. a feléig ha elolvastam. Mindenekelőtt azt szeretném elmondani, hogy én 2. gyerek vagyok, de ez csak most tudatosult bennem, ahogy elolvastam egyesek hozzászólását. Szóval a szülők nevelése itt a lényeg. Nekem bátyám van. Neki pláne nem lehetett könnyű megemészteni, hogy jön egy másik, pláne négy évesen. Amikor nagyobbacskák lettünk, rengeteget piszkáltuk egymást, de ez a lehető legtermészetesebb dolog. Ha visszagondolok, soha el nem cserélném a bátyámmal együtt töltött gyerekkoromat! És igen, biztos itt jön a "saját magából indul ki" dolog, valamint a "két különböző jellem vagyunk", merthogy nagyon azok vagyunk. De így 30 környékén is azt tudom mondani, hogy csodálatos, hogy rá bármikor számíthatok... Jó, most órákon át írhatnék a témáról. Nem teszem! Csak annyi, hogy nekem jó 3-4 egyke haverom van. Mindegyikük a legalább 2 gyerekre esküszik. Gondolom nem véletlen. Az, hogy az első gyerek zokon veszi a testvér érkezését, a lehető legtermészetesebb dolog. Szinte elvárás ez Tőle! Úgyhogy nyugalom! Még egy hasonlat: Barátnőmnek a harmadik gyermekét várta. Amikor a nagyobbiknak (kb. 3 éves volt) elmondták, hogy mit szólnál még egy testvérhez, Ő azt reagálta, ok, de kislány legyen. Nos, persze hogy a harmadik is fiú lett. Most dobják ki az ablakon, mert nem az lett, amit a legidősebb mondott??? :) Egy gyerek még nem tud reálisan dönteni ebben a kérdésben (sem). Akárhány éves is. Szóval hajrá! Szépen vezessétek be a kis gondolatai közé, hogy milyen természetes változás előtt áll a kis családotok. Sok sikert hozzá! És bocsi ezért a borzasztó hosszúságért!!
67. egypt (válaszként erre: 65. - Gerencsi)
2012. máj. 14. 13:22

Szerintem ennyi idősen ez egyáltalán nem valami kirívó eset, nagyon sok kétéves sírós és fél az idegenektől. Ahol nagyobb a család és gyakran találkoznak, ott szerintem ritkán fordul elő ilyen.

Nem tudom, jár -e közösségbe, illetve mikor tervezitek, akarjátok -e bölcsibe, oviba adni. Az sokkal nagyobb törést okozhat, mint egy kistestvér, de hosszabb távon mindenképp szükséges, na meg kötelező is... Az viszont nem lenne szerencsés, ha a tesó születésével egybeesne a közösségbe adás, vagy előtte, vagy utána kellene.

Szerintem a ti esetetekben pont hogy nagyon jót fog neki tenni egy testvér. Azt is megérzi a gyerek, mikor a szülők nagyon rátelepednek érzelmileg (nem negatívan értem), mikor ők az egyetlenek, ő a "kisbaba", ettől is lehetnek félénkebbek.

66. trapiti (válaszként erre: 65. - Gerencsi)
2012. máj. 14. 13:05

Nálunk a kislányom unokatesója ugyanilyen. Most 5.5 éves, az utóbbi hónapokban jutott el odáig hogy nem sír ha meglátja a lányomat, mostanra jól megértik egymást, de még mindig nehezen oldódik fel, kb. egy óra kell hozzá miután odaérünk. Elhozni hozzánk még mindig nem lehet.

Ők is két gyereket terveztek, de az 5 év alatt sosem érezték úgy hogy ne lenne túl nagy törés. Mostanában merült fel, hogy esetleg lehetne, és szerintem jól tették, hogy kivártak.

65. Gerencsi (válaszként erre: 64. - Egypt)
2012. máj. 14. 12:54
Születése óta nagyon sírós baba. Súlyosan hasfájós volt, bár ma már azt mondom, hogy nem volt hasfájósabb az átlagnál, csak ő ezt is nehezebben viselte. A fogzással is megszenvedtünk, az alvással is, ma pedig az a legnagyobb gond, hogy egyszerűen fél az idegenektől, legyen az gyerek vagy felnőtt. Kell legalább egy óra, míg egy kicsit feloldódik. Aki nem szimpi neki, attól elfordul, és bevágja a durcát. Pedig igyekszünk folyton társaságban lenni. Apósomékkal kéthetente találkozunk, de eleinte mindig sír tőlük. A múltkor ballagás után vendégségben voltunk egy kis lakásban, és annyira sírt, hogy el kellett vonulni egy külön szobába játszani. Akkor mert kijönni, amikor már kevesebben voltunk. Van olyan ismerős, aki még csak sírva látta, mert ahányszor találkoztunk, a lányom mindig elhatárolódott tőle. Csak azt sajnálom, hogy ők el sem tudják képzelni, hogy egyébként milyen tündéri tud lenni, amikor ismerős társaságban van.
64. egypt (válaszként erre: 62. - Gerencsi)
2012. máj. 14. 12:42

Pontosan ezt gondolom én is, és pont ezt tapasztaltam.

Egyébként pontosan miben nyilvánul meg, hogy ő egy érzékeny lélek?

63. trapiti (válaszként erre: 62. - Gerencsi)
2012. máj. 14. 12:28

Hát akkor szerintem ezt eldöntött kérdés... :)

A lányodat szinte biztosan megviseli a tesó érkezése, de majd túl lesz rajta.

2012. máj. 14. 12:25
Én is úgy gondolom, hogy nem egy kétéves gyerek fogja eldönteni, kell-e neki tesó, vagy nem. Nagyobb korban már lehet, hogy bonyolultabb a dolog. Nincs baj az egykékkel sem, de ők valószínűleg sosem fogják megérteni, mit jelent egy testvér, nem is érthetik. Viszont a másik babát nem csupán a saját "szórakoztatásunkra" szeretnénk, hanem éppen azért, mert talán így nem csak őt nyomjuk agyon a szeretetünkkel, ami az érzékenységére is jó hatással lenne egy idő után. Szeretném, ha lenne neki még valaki az életben rajtunk kívül, akivel számíthatnak egymásra. Az én tesómmal folyton veszekedtünk, ma sem igazán tartjuk a kapcsolatot, de ennek ellenére is rengeteg olyan élményem van gyerekkorból és felnőttkorból is, amit csak a testvérével élhet meg az ember. Ezenkívül amikor kell, ma is tényleg számíthatunk egymásra. Egyébként pedig elég nagy baj manapság, hogy ilyen nagy gondot okoz nekünk már az is, hogy kell-e még gyerek, vagy sem. :(
61. egypt (válaszként erre: 58. - Loch ness)
2012. máj. 14. 11:12
Én pont azon gondolkodtam, hogy én nem ismerek senkit, aki bánná, hogy van testvére (nyilván ilyen is van, de szerintem nagyon ritka), és a mi családunkban is nagyon sokat jelentettek a szüleimnek a testvéreik, pedig pl. apunak nem volt velük valami szoros kapcsolata, és a családban ő volt a legkevésbé kedvenc gyerek, mégis fontos neki a testvéri kötelék.
60. egypt (válaszként erre: 57. - Trapiti)
2012. máj. 14. 11:09
De nem a két gyerek miatt. Ugyanezt elmondhatnám az egy gyerekes családokról is, messze nem annyira idilliek közelről, sőt iskolás tapasztalatom szerint sokkal több gond van az egykékkel. Persze kivételek mindig akadnak.
59. loch ness (válaszként erre: 57. - Trapiti)
2012. máj. 14. 10:47

Na, az olyan nagycsalád, ahol nem vállalják fel a vállalt gyerekeket, szerintem nem helyes. Nagyon pártolom a nagycsaládokat, de én is kérdeztem már olyat, hogy "minek ezeknek ennyi gyerek?! Mert megszülték őket, aztán alig foglalkoztak velük.


Ha meg a nagyobbak nevelik a kicsiket, az végképp elfogadhatatlan. A szülő nem ruházhatja át a gyerekére az ő vállalását!

2012. máj. 14. 10:44

Nekünk volt a családban olyan, aki négyévesen egy párnával akarta megfojtani a csecsemő testvérét, annyira ki volt rá akadva, hogy ő most már nem egyetlen gyerek. Később pedig hihetetlenül megszerették egymást, ami felnőtt korukban is tart.


Egy kicsi gyerek sok mindenben nem tudja, mi a jó neki. Végigolvastam a hozzászólásokat, és ennek ellenére az a véleményem, hogy még mindig sokkal jobb, ha lesz egy testvére, aki ellen most esetleg tiltakozik, de utána nagy valószínűséggel örülni fog neki. A testvérkapcsolatok nem szoktak felhőtlenek lenni, főleg gyerekkorban, sokszor csak felnőttkorukra érik meg a dolog, de akkor aztán igazán szép és szoros kapcsolat lesz, normál esetben.


Egyébként meg az a hozzászólás tetszett nekem legjobban, ahol azt írták, hogy ha nem egy, hanem 2-3 testvére van egy gyereknek, akkor könnyebben talál köztük olyat, akivel jóban van. Ez tényleg működik! Édesanyámék is többen vannak testvérek, és különböző mélységű, erősségű kapcsolatok vannak köztük keresztül-kasul. De mind nagyon szeretik egymást, és pl. ha valami vita van, az egymáshoz közelebb álló testvérek közül az egyik tud közvetíteni a harmadik felé, akivel ő közelebbi kapcsolatban van, mint a második... Nekem mindig nagyon tetszett a nagy család, nálunk általában 4-6 gyereke van mindenkinek, és megvan a hangulata a dolognak (hozzáteszem, nem pénzkérdés, vannak jobb módú és igen szerényen élők is köztük).

57. trapiti (válaszként erre: 56. - Egypt)
2012. máj. 14. 10:36

Igen, a Te álláspontod az általánosan elfogadott, a szülők általában nem mondanak le a saját elképzelésükről a gyerekük miatt. Én most úgy gondolom, helyesen döntöttem, és az is ugyanezt gondolja aki másképp tesz. Csak az élet fogja megmutatni, ki csinálta jól... Két gyereknél még nem annyira kiélezett talán ez a helyzet, de egészen közelről látok példát arra is, ahol a szülők ugyanilyen alapon (miszerint a gyerekeiknek nincs beleszólása abba, hogy hány testvérük legyen) már 9 gyereknél tartanak. Meg kell mondjam, főleg a nagyoknál ez komoly, nehezen feldolgozható probléma, tekintve hogy nem csak arról van szó, hogy osztozniuk kell, hanem gyakorlatilag ők nevelik a kicsiket.

Két gyerekről presze erről nincs szó, csak a szemlélet ugyanaz...

És amit én még látok, hogy a két gyerekes családok élete a valóságban, a mindennapokban messze nem annyira idilli, mint az a kép amit akkor festenek róla amikor valakit meg kell győzni...

56. egypt (válaszként erre: 55. - Trapiti)
2012. máj. 14. 10:18

Magadból indulsz ki, ez persze természetes. A ti esetetekben én sem vállalnék még egy gyereket, igazából eszembe sem jutna ilyesmi.

Viszont a kérdező anyuka helyében biztos nem mondanék le egy második gyerekről az érzékeny lélek miatt. Kétévesen a legtöbb gyerek érzékeny, mire a tesó megszületik, ő is rengeteget fog változni minden téren. Oda kell rá nyilván figyelni, esetleg egy szakembert megkérdezni a dologról és ha kell, segítséget kérni, de egy egészséges gyereknek egy testvér érkezése nem okoz feldolgozhatatlan problémát.

55. trapiti (válaszként erre: 53. - Egypt)
2012. máj. 14. 10:12
Megkérdezni nem lehet. Viszont ha egy extra érzékeny gyerekről van szó, aki minden változást nehezen visel, ott borítékolható hogy nehéz lesz. De valószínű igazatok van, én vagyok az ufo aki próbálja a gyereke érzéseit is figyelembe venni... Biztos vagyok benne, hogy a legtöbb családban ezt a szempontot nem veszik figyelembe, jön a tesó, a nagy meg majd feldolgozza és kész... csak itt egy olyan anyuka kérdezett, aki szerintem nem ok nélkül tart a testvér vállalásától.
54. egypt (válaszként erre: 52. - Cippora)
2012. máj. 14. 10:05

Nem is gondoltam ilyenre. Az egykeségnek is lehet sok előnye, és a testvér sem feltétlenül előny. Szerintem rengeteg múlik a szülőkön, igazából hiába a különböző természet, ha a szülő tudatosan odafigyel, akkor nagyon sokat tehet azért, hogy igazi jó kapcsolat alakuljon ki a gyerekek között, egy ilyen szoros testvéri kötelék pedig óriási nagy ajándék.

Nekem még kicsik a gyerekeim, és persze tartottam tőle, hogyan fogadja a nagy a kicsit, főleg hogy addig ő volt a kiskirályfi, körülötte forgott a világ, de úgy látom, nagyon jót tett neki a kistestvér féltékenység és veszekedések ellenére is. Míg a gyerek egyedül van, addig a szülő sokszor túlfélti, túlaggódja, túlfigyeli, túlzottan rá koncentrál, aminek jó oldala is van, de valahogy úgy érzem, nálunk most "egészségesebb" így, hogy megoszlik a figyelem a kettő között, és a nagy rengeteget tanult, ami előnyére vált.

53. egypt (válaszként erre: 44. - Trapiti)
2012. máj. 14. 10:00
Ne felejtsük el, hogy itt egy kétévesről van szó. Őt nem lehet megkérdezni, hogy szeretne -e testvért, fogalma sincs, milyen egy testvérrel és milyen lesz anélkül felnőni, senki nem tudhatja, hogy később milyen lesz a kapcsolatuk, de még egy idősebb gyerek esetében sem tudni, hogy valójában hogy alakulnak a dolgok.
52. Cippora (válaszként erre: 38. - Egypt)
2012. máj. 14. 08:07

Én egyke vagyok,de nem pártolom ezt,igaz nem is vagyok ellene az egykeségnek,mindössze úgy gondolom,hogy nem vagyok azért hátrányos helyzetű,mert nincs.Biztos jó lenne,egy JÓ testvér,de sajnos annyi rossz testvéri kapcsolatot látok magam körül,hogy úgy nem gondolkodom ezen :)

Akinek rendben az egészségi,párkapcsolati,anyagi helyzete az úgyis szül testvért szerintem,akinek meg nem annak nem is szabad!Szerintem...

51. mézgapaula (válaszként erre: 1. - Gerencsi)
2012. máj. 14. 04:50

Szia, szerintem érdemes lenne minél hamarabb megszületnie a testvérnek, mert később csak rosszabb lesz a helyzet.

Amúgy sajnálom, hogy többen, akik itt nincsenek jóban a testvérükkel, úgy gondolkoznak, inkább legyen egyke. A logikus az lenne, hogy inkább legyen 2-3 testvére, valamelyikkel csak megtalálják a közös hangot:-) Nagy családból származó szülőknek ritkán van egyke gyerekük, hacsak nem a körülmények miatt.


Az érzékenységről: én kisiskolás koromban egy félreértett rokoni megjegyzés miatt hónapokig, sőt talán évekig rettegtem attól, hogy kistestvérünk születik. Mégpedig azért, mert világéletemben idegenkedtem a csecsemőktől. A mai fejemmel úgy látom, 3-4 éves korára már lehet, hogy én lettem volna a legbüszkébb rá. De az is lehet, hogy előtte azért világgá mentem volna:-)


Szerintem vágjatok bele és ha úgy tűnik, tényleg nagyobb törést okoz, egy pszichológus még mindig tud segíteni.

50. b235ac96d5 (válaszként erre: 2. - 8e9170fe09)
2012. máj. 14. 02:12
Bocsi, de a csonka család nem ott kezdődik, hogy van-e tesó!
49. e57e061615 (válaszként erre: 47. - Fazema)
2012. máj. 14. 01:14
Két lehetséges oka van. Adottság, és a környezet. Senki nem fogja innen megmondani, hogy pontosan mi milyen arányban. Ne aggódd túl a dolgot. Minden esetre piros pont, hogy ez foglalkoztat. :O)
48. fazema
2012. máj. 14. 00:20
Én, mindenképpen a több gyermek mellett vagyok, mert sajnos nagyon sok esetben előfordul, hogy elveszti a szülő egyetlen gyermekét, és már nem lehet másik nekik. Mi, többen vagyunk testvérek, de ha még vannak konfliktusok is, akkor is jó.
47. fazema (válaszként erre: 31. - E57e061615)
2012. máj. 14. 00:18
Félreértettél, én az érzékenysége miatt kérném a tanácsát, mert lehet, hogy oka van annak, hogy ő ilyen.
2012. máj. 13. 23:53
Az,hogy a testvéreddel milyen lesz az érzelemvilágod, mindig lutri.Nem lehet tudni előre.Van aki nagyon jól megvan vele felnőttként is, van aki azt kívánja, bárcsak ne lenne.Mindkettőre ismerek élő példát...Én mindig csak 1 gyereket terveztem, de iker lett belőle.Jelenleg azt érzem, jó, hogy vannak egymásnak.A szívem fog megszakadni, de lehet később ők nem így fogják érezni...
45. e57e061615 (válaszként erre: 44. - Trapiti)
2012. máj. 13. 23:37
2-3 évesen ezeket nem lehet sajnos megjósolni.
44. trapiti (válaszként erre: 38. - Egypt)
2012. máj. 13. 23:33

Szerintem nem... nagyon sok egyke épp azt mondja, mennyire nem jó. És okan azért vállalnak több gyereket mert egykék voltak. Sokan meg épp fordítva, azért csak egyet, mert nekik nem volt annyira jó többen lenni...


Szerintem senki nem beszélt itt arról, hogy a gyerekének szülne-e vagy sem... csak van aki egyáltalán nem veszi figyelembe a gyereke érzéseit, van aki pedid több más szempont mellett ezt is számításba veszi.

43. trapiti (válaszként erre: 40. - E57e061615)
2012. máj. 13. 23:30

Írtam már azt is, hogy a mi helyzetünk azért nem egészen ugyanolyan mint azoknál akik szülnek egy-két-három gyereket. Vér szerinti gyereket már nem vállalnék, mert nem teszem ki a lányomat ennek. Még egy örökbefogadásnak szintén nem vágnék bele, biológiai testvérre pedig nulla az esély.

Én elsősorban a meglévő gyerekemért érzem felelősnek magam, és ha nem tudom megoldani, hogy ne okozzon törést egy második gyerek érkezése, akkor nem lesz második. Ilyen értelemben lehet hogy az átlagnál jobban tekintetbe veszem a gyerek érzéseit, ezzel egyetértek :)

2012. máj. 13. 23:28
Igazából talán azért vagyok olyan elfogult, mert azt éreztem a szívem mélyén egész életemben, hogy nem kellett volna megszületnem. Az elsőt szeretik, aztán sok időre rá egy másikat is. Én csak vmi elcseszett közjáték vagyok, akinek magyarázatot kell találni a létezésére.
2012. máj. 13. 23:24

(a legszemeltebb helyzet)= legszembetűnőbb


gyereke=gyerek

40. e57e061615 (válaszként erre: 36. - Trapiti)
2012. máj. 13. 23:21

Sok mindenben egyetértünk. Ha anyagilag többet nem bírunk (a legszemeltebb helyzet), akkor stop. Ha érzelmileg, akkor is stop. Csak a stopot másként értelmezzük.

Én lehet, hogy a gyereke nem akarását nem venném úgy figyelembe, mint te. Ezek a dolgok is példákon alapszanak. Az apám gyűlölte a húgát. 3-4 év után ezt senki nem hitte volna el.

39. timycat (válaszként erre: 34. - Trapiti)
2012. máj. 13. 23:21
Maximálisan osztom a véleményed!
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook