Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Kezdő vagyok. Szeretnék télire eltenni befőttet lekvárt kovászos uborkát. Ha valakinek van ötlete, receptje számomra szívesen venném :) fórum

Kezdő vagyok. Szeretnék télire eltenni befőttet lekvárt kovászos uborkát. Ha valakinek van ötlete, receptje számomra szívesen venném :) (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5
141. janszi
2022. nov. 19. 22:19
Lekváros uborkát,kovászos kolbászt?
2014. júl. 8. 19:34

Kedves tapasztalt lekvárfőzők!

Miután befőztem 20 kg barackot lekvárnak, egy problémával találtam magam szemben: amikor az üveget töltöm, ugye színültig pakolom,hogy minél kevesebb levegő maradjék benne. De sajna olyan buzgó vagyok ezen a téren, hogy véletlenül többször is "púpozva" pakoltam meg lekvárral az üveget, és amikor a tető rákerült, egy kis lekvár kicsorgott az üvegből.

Ronthatja-e a lekvárom eltarthatóságát, hogy a kupak menete alá (ami egyébként jól zár, enyhén homorú a tető) némi lekvár került?


Tavaly is főztem, nem emlékszem, hogy ezzel a jelenséggel szembesültem volna...


Köszönöm ha válaszol valaki.

139. Borzoska3 (válaszként erre: 138. - Dolgozolaany)
2011. aug. 20. 22:45

Bp. III. ker Bécsi úton a borászati üzletben találtam 2 dl-est, most lehet kapni - szerencsém volt.

Áttértem ezekre a pici üvegekre, mert egyszerre kb. ennyi fogy el (kivéve, ha sütök)

138. dolgozolaany (válaszként erre: 136. - Borzoska3)
2011. aug. 20. 11:30

Nekem is elfogytak!!! De egyrészt gyerekes ismerőstől kell kérni ill. NLC-s vagy egyéb babafórumon biztosan tudnak segíteni.

Én még el is ajándékoztam belőlük, mert a bölcsességfog műtétek miatt csak pépeset tudtam enni és voltak akciós babakaják, így megérte. :DD

137. c33bd8536b (válaszként erre: 134. - 94c6717951)
2011. aug. 9. 16:40
Azért nem nélkülözhetetlen.:)
136. Borzoska3 (válaszként erre: 135. - Dolgozolaany)
2011. aug. 8. 19:20
Tegnap délelőtt én is eltettem áfonyát ! A piacon vettem (nem is tudtam, hogy ilyen drága) 2 kilót, és lekvár lett belőle. Gyümölcscentrifugán lepépesítettem, és megfőztem a dzsemesítővel. A 2 kg gyümölcshöz csak 15 dkg cukor kellett, annyira érett - édes volt. Valami nagyon finom lett. Elfogytak a pici 2 decis befőttes üvegeim, most azon dolgozom, hogy hol a csudába lehet ezt venni ?
135. dolgozolaany (válaszként erre: 127. - Borzoska3)
2011. aug. 8. 19:08
Áfonya-josta lekvárt tettem el 2 hete és nagyon finom lett. Az áfonya fagyasztott volt, felolvadás után Dzsemfixxel készítettem el. Nem törtem át, darabosan szeretjük, savanykásan, kevés cukorral.
2011. júl. 24. 15:22
Dr Oetker dzsemfix nélkülözhetetlen szerintem
2011. júl. 24. 14:59

Most jön nem sokára a szilva szezon.


A lekvárhoz nagyon finom a jól érett nagy szemű vörös szilva.

Üvegbe való eltevéshez pedig bármilyen fajtájú szilva megfelelő.

A jól kimosott üvegbe szintén jól tisztára mosott szilvákkal rakjuk tele.

Tegyünk rá - üvegenként - 3 evőkanál kristálycukrot és egy késhegynyi szalicilt.

Öntsük fel annyi hidegvízzel, hogy ellepje. Tegyük rá a fém tetőt, majd vízbemártott celofánnal is kössük át.

Egy nagyobb lábasba tegyünk alulra papírt, majd erre helyezzük az üvegeket. Tetejüket takarjuk le konyharuhával. Tegyük fel a tűzhelyre, és lassan kezdjük a vizet forrósítani. Amikor már gyöngyözik belül az üvegben a szilva, akkor zárjuk el a tűzhely gombját. Hagyjuk ebben a forró vízben kihűlni az üvegeket.

Majd tárolás céljából tegyük hűvös helyre.

Szintén évekig ropogós finom marad az eltett szilva, amely akár kompótként, vagy szilvás gombócba téve is alkalmas gyümölcs marad. A leve meg akár a hosszúévek alatt szép átlátszó kocsonyás és finom lesz.

Nagyon egészséges minden nap egy-egy szem szilva befőttet elfogyasztani, amely a bélrendszer működést rendben tartja.

2011. júl. 24. 14:37
UI: Ehhez a szilva lekvár készítéshez a legalkalmasabb a hagyoményos 24X37 cm-es zomác tepsi, ugyan is abba pontosan 3kg ledarált szilva fér bele.
131. Ilcsi Mama (válaszként erre: 1. - Arianne113)
2011. júl. 24. 14:29

No. még egy kis aktuális szilva lekvár recept is.

Ilcsi Mama szilva lekvárja tepsiben, sütőben készítve.


Három kiló szilvát jól megmosunk, húsdarálón ledaráljuk, belekeverünk a 3 kg szilvához 60 dkg kristálycukrot. Tepsibe öntjük, előmelegített sütőbe tesszük felforrásig, majd a hőfokot vegyük le alapra és otthagyhatjuk kb. másfél órát. Így nem pötyög, tehát nem lesz szükség a sütő tisztítására. Ha sűrűbb lekvárt szeretnénk, akkor hagyjuk valamivel tovább a sütőben.

Kevés szalicilt keverjünk bele, mielőtt a kisebb méretű üvegbe raknánk.

Fémtetővel történő lezárás után még vízbemártott celofánnal is kössük át, és címkézzük fel, hogy melyik évben készült.

Legalább egy napig takarók között kell, tartsuk.

Nagyon hosszú éveken át eltartható lekvárt tudunk ilyen módon készíteni - kevés munkával –. Jó étvágyat

130. Ilcsi Mama (válaszként erre: 1. - Arianne113)
2011. júl. 24. 14:12

Kedves "Arianne113" és mások is akit esetleg érdekel!

Ilcsi Mama féle sárgabarack dzsem, vagy lekvár.


Először is egy nagyobb lábasba forralok vizet. A megmosott barackokból egy mélytányérnyit belerakok a forró vízbe. Párperc multával, szűrőkanál segítségével kiszedem a barackokat külön- külön egy-egy adagot, így hamarabb meghűl. Majd addig ismétlem a folyamatot, míg az összes barack mennyiségét mind le nem forráztam.

Közben a barackok héját könnyen le tudom húzni és a magokat is, el tudom távolítani a gyümölcsből. Még ilyen forró állapotban a gyümölcs húsát felrakom a tűzhelyre.(Én erre a célra nagyobb teflon lábast használok, de alkalmas még erre a ma oly népszerű üvegtetejű garnitúra nagyobb edénye is.)

Amikor már minden bőrétől és a magjától megfosztott barack a lábasban van, akkor kevergetve felfőzöm. Majd attól függően, hogy - dzsem, vagy lekvárt készítek-e belőle – hagyom a levét elfőni. Majd Kg-ként olyan 20 dkg-nyi kristálycukrot adok hozzá. Ezzel még a cukorolvadásig kevergetem kevéske szalicilt, keverek hozzá, majd az elkészített jól kimosott és kiszárított kisebb üvegekbe, töltöm. Fémtetőt rakok rá, majd vízbe mártott celofánnal is lekötöm az üvegeket.

Ezt követően egy napon át jó meleg takarók között tárolom.

Felcímkézem, majd hűvös helyen tárolva, hosszúévekig fogyasztható.

129. Ilcsi Mama (válaszként erre: 1. - Arianne113)
2011. júl. 24. 13:35

Kedves Arianne 113!

Ma már bizonyosan a megy szezon elment, de csak most találkoztam a kéréseddel. Kiprópált és gyorsan készíthető receptem van majd jó lesz talán jövőre is.

Megy eltevése hidegen.

Általában olyan 6 -10. kg-os mennyiséget készítek el egy alkalommal.

A meggyet szárától megfosztva, jól megmosom. Lehetőleg még jó vizes állapotban egy nagy edénybe tesszük. (erre a célra én a kis unokáim által már rég nem használt műanyagfürösztőt szeretem). A meggy Kg-ként, olyan 30. dkg kristálycukrot szórok rá, egyidejűleg egy kávéskanálnyi szalicilt keverek hozzá, hogy ne kezdjen el erjedni.

A cukor kezdeti olvadását egy dl hidegvízzel elősegítem, majd jól elkeverem a cukrot a meggyel.

Letakarva, 1-2 napon át, többször átkevergetem. Mikor már a cukor sziruposra olvadt, akkor az előre elkészített, kimosott és leszárított üvegeket, meggyel jól megtöltve felöntöm a maradék sziruppal.

Az esetlegesen megmaradt megy szirupból ásványvíz, vagy szódavízzel nagyon finom frissítő ital is készíthető.

Az üvegeket a fém tetővel lezárva, még további vizbe mártott celofánnal is lekötöm. Nem kell vele mást tenni, mint lehetőleg hűvösebb helyen tárolni.

Érdemes eltevési évjelzést ráírni, mert ha minden évben nagyobb mennyiséget rakunk el, akkor jó, ha látjuk, hogy mikor milyen évben készítettük.

Nekem a mi nap az unokám a pincéből egy 1999. évjáratot hozott fel.

„Mondta is, hogy kíváncsi, hogy ilyen hosszú év elteltével milyen a gyümölcs állapota. „

Ugyan olyan ropogós és nagyon finom volt, mintha csak most tettük volna el.

Én nem szoktam az eltevéskor kimagozni sem. Ugyan is akkor, amikor szeretném felhasználni, esetleg egy meggyes pitéhez, vagy gyors megy dzsemkészítéshez, akkor könnyebb egy üvegnyit kimagolni, mint egyben a nagy mennyiséget.

Jó eltevést kívánok nektek:

7 X-en túli: Ilcsi Mama.

128. krautmanno (válaszként erre: 126. - Borzoska3)
2011. júl. 24. 00:01

Köszönöm.:)

Már tettem el.De ezt felírom magamnak és jövőre kipróbálom.

2011. júl. 23. 23:57

Áfonya lekvárt tettetek már el ?

Hogy kell csinálni ?

126. Borzoska3 (válaszként erre: 122. - Krautmanno)
2011. júl. 23. 23:53

Ha még aktuális :)

Múlt héten tettem el sárgabarack befőttet. A piacon vettem apró rózsabarackot (kb akkora volt mint egy méretes dió) megmostam, felfőztem a befőtt tartósítót, a zacsin levő utasítás szerint. A lébe tettem még szegfűszeget és darabos fahéjat is (teatojásba) hogy egyszerre ki lehessen venni - ne kerüljön bele az üvegbe. Az üvegekbe beletettem előre az összes barackot, úgy, hogy puposan kilógott még a tetején is. A forró lébe csak 1 üvegnyi barackot tettem bele egyszerre, amikor látszott, hogy picit változik a színe (1-2 perc) szűrőkanállal kiszedtem, vissza az üvegbe, rátöltöttem a levet, annyit hogy ellepje és lezártam. Nagyon finom lett, tavaly is jól sikerült.

125. zani (válaszként erre: 124. - Hatan)
2011. júl. 14. 20:42
"hűazannya"! le a kalappal, nem kis meló lehetett, főleg ez a vízbe-mártogatós művelet 50 kg barackkal. jobb mint a szauna :)
124. Hatan (válaszként erre: 123. - Tejespite)
2011. júl. 14. 16:27

Engem érdekel a bodza lekvár!

Túl vagyok 50kg sárgabarack elrakásán.

Egyszerű recept szerint.

Barackot 5-6 szemet egyszerre (rózsa típusú, vagy a nagyobb sárgabarack) forró vízben kb 20-30mp belemártani szűrőkanállal.Így nem kell megmosni sem.Lehúzni a héját, kimagozni.Edénybe tenni, kézzel szétnyomkodni ha kész, 5 kg-ként 8-10 szem citrompótló vagy késhegynyi citromsavat belekeverni.Ettől nem barnul meg.Késhegynyi szalicilt belekeverni.Tetejére 1-kg egész gyümire számolva 30-40 dkg cukrot (5 kg-hoz kb 1,5-2kg) édességtől függően rászórni és lefedni.

Két három nap alatt a cukrot "megeszi" a barack, felkeverni, felfőzni.Az első forrástól kb. 20 percig főzni.Forrón-melegen tartott (ne durranjon el az üveg) üvegbe tenni, késhegynyi szalicilt üvegenként, száraz dunsztba tenni pár napra.

Ez a lekvár kicsit darabos marad, attól függ mennyire nyomkodod szét vagy főzöd szét.

(A vízbe mártást nem kell túlzásba vinni, mert ahogyan a paradicsom, a barack is megszívhatja magát vízzel.)

2011. júl. 13. 16:02

Ehhez a témához még nem írtam, csak betettem a kedvencek közé, és most benéztem. Most mindjárt kettőhöz is írok ötletet.

A lecsót mindig üvegbe teszem el, mert nem régen van fagyónk, és az is kicsi. Az olajos változatot is csináltam, elállt, jó is lett, de elkészítve a családom visszasírta a régi receptet,ami a következő: 3 kg 30 dk paradicsomhoz számítok 1 kg paprikát. Mi a sok paradicsomos változatot szeretjük, és addig kisérletezgettem, h ez jött be. A paradicsomnak leszedem a bőrét a szokásos módon, összedarabolom és felfőzöm egy pár percig, majd beledobom a felszeletelt paprikát és összerottyantom. Forrón üvegekbe teszem, folpack, arra nátrium benzoát (a gyerekem szalicilérzékeny, és amúgy is állítólag a Nabenzoát valamivel "egészségesebb" ha egyáltalán ezt a szót ide lehet használni). Száraz dunsztba teszem. Szégyen, de most nem emlékszem vagy 5 vagy 7 db 720 ml-es üveggel lesz belőle, de én is szoktam apró üvegekbe tenni és akár rácos ételekhez vagy paprikás krumpliba vagy más, paradicsomot-paprikát igényló ételbe jó. Pl. krumplilevesbe is.

A bodzáról: pár éve rengeteg bodzalekvárt főztem. Az érett bodzát beletettem egy nagy vajlingba, hagytam egy kicsit állni, h a rosszak feljöjjenek a felszínre. Azokat kidobtam, a többit jól megmostam, vizet öntve rá felfőztem, de előtte kézzel jól összegyurkolásztam. Utána botmixerrel kicsit átmixeltem, és igy kiváltak a magok, és könnyebb volt levesszűrőn kézzel átnyomkodni. (egy ismerősöm azt mondta, h ad egy konyhakész szép nagy tyúkot egy üveg lekvárért, mert ezt a macerát ugyan ő meg nem csinálná).Állítólag nem árt a magja, de elég sokat keresgettem a neten, és egy helyen találtam h a mag erős hasmenést okozhat, és biztosra akartam menni, igy magtalanítottam. 1 kg bodzabogyóhoz 4 evőkanál vizet tettem, ebből 7 dl lé lett. Na és ezt a levet használtam ilyen-olyan gyümölcs húsával keverve lekvárnak. Nagyon szépek, különlegesek és finomak. A Terebess-en találtok ötleteket hozzá, én kevertem őszibarackkal, almával, körtével, sárgarépával, használtam hozzá barna nádcukrot, annak különleges az íze, és fűszereket. Ha vkit érdekel, írhatok még róla, de ha nem, nem akarom itt fölöslegesen "osztani az észt".

Akinek van bodzája, türelme és ideje, megéri kipróbálni!!

MANDELLA, leírnád a sdinnye-őszibarack lekvár receptjét? Nálunk rengeteg lekvár fogy, imádja a családom.

122. krautmanno (válaszként erre: 120. - Mandella)
2011. jún. 29. 19:38
Kipróbálom majd,mert biztosan finom.De most előbb sárgabarack befőtt receptet kérnék valakitől.
121. krautmanno (válaszként erre: 119. - Hatan)
2011. jún. 29. 19:37

Hát ez az.:(((

Így nem lesz befőttem.:(

2011. jún. 29. 19:26
ha különlegeset szeretnél, próbáld ki a sárgadinnye-őszibarack lekvárt, nagyon finom!
119. Hatan
2011. jún. 29. 19:21
Akkor hajrá! De recept még mindig nincs:(
118. krautmanno (válaszként erre: 117. - Hatan)
2011. jún. 29. 19:19
Az enyém most pont olyan.:)
117. Hatan (válaszként erre: 116. - Krautmanno)
2011. jún. 29. 18:53
Nehéz kifogni, hogy érett legyen de kemény.
116. krautmanno (válaszként erre: 115. - Hatan)
2011. jún. 29. 18:45
Úgy tudom,hogy a kemény gyümölcsöt lehet befőttnek elrakni.
115. Hatan (válaszként erre: 114. - Krautmanno)
2011. jún. 29. 18:42

Sziasztok!Erre én is kíváncsi vagyok.

Csak a barack lekvár megy nálunk. Gondolom a sárgabarackkal az lehet a gond, hogy a héja elválik a gyümölcstől amíg dunsztolod, ha meg lepucolod róla, azt csak forrón lehet lehúzni, és a gyümölcs is felpuhul. Ha nem forrón szeded le, azt csak késsel lehet(fárasztó) vagy akkor ha a gyümi már túl érett, viszont akkor szétmállik az üvegben.

Akár száraz dunsztba rakod akár főzöd üvegben, valahogy szétmegy. Mi a rózsa barackot használjuk generációk óta lekvárnak.

Nem tudom azt sem, hogy az őszit hogyan lehet kompótnak.

Alma, körte, cseresznye, meggy, szilva az jó, de a puha héjúak nem.

2011. jún. 29. 18:22

Sziasztok!

Van valakinek jól bevált sárgabarack befőtt receptje?Az idén sok van és szeretnék befőttnek is eltenni,nemcsak lekvárnak.Viszont még sose csináltam.

113. smudlaagi54 (válaszként erre: 75. - Havran)
2011. jún. 25. 05:04

Sziasztok!Én kétféleképpen szoktam lecsót elrakni.Ha nyáron sok a paprikám,paradicsomom,akár 3-4 kg paprikából is megcsinálom a lecsót!Annyit kiveszek belőle,amennyit akkor megeszünk frissen,és a többihez hozzákeverek kb késhegynyi szalicilt elkeverem,és üvegekbe rakom.Kicsi 2 decisekbe,és 7 decisekbe!A kicsi jó akár tojásos lecsónak,vagy ételbe,ha lecsós ízesítés kell.A másik fajta,

megmosom összevágom a paradicsomot,megfőzöm,és átpasszírozom.Visszarakom,és ha felforrt,akkor belerakom az ízlés szerint felvágott,paprikát.

Addig főzöm,amíg kicsit összeesik a paprika,

belekeverem a szalicilt, belerakom az üvegekbe,rá a paradicsom levet,és lezárom.A maradék paradicsomlé,is üvegekbe kerül,húsgombócokhoz szoktam használni,(töltött paprika)mert benne van a paprika íze is!Nem szoktam nagyon sokat elrakni egyszerre,így hűtő táskában szoktam dunsztolni, egy táskába 12 db 7 dl-es üveg fér bele.

112. krautmanno (válaszként erre: 111. - Hatan)
2011. jún. 24. 22:13
Szia!Jó éjszakát.
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook