Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Kezdő cicásnak mit ajánlanál. Honnan vegyen cicát? Menhely, tenyésztő? Milyen kezdő csomag kell a cicákhoz? fórum

Kezdő cicásnak mit ajánlanál. Honnan vegyen cicát? Menhely, tenyésztő? Milyen kezdő csomag kell a cicákhoz? (tudásbázis kérdés)


1 2 3 4 5 6 7
96. d878fb6317 (válaszként erre: 95. - 99279bb06f)
2013. júl. 5. 17:08
A mi összes macskánk süket a férjem szerint, mert hiába szól hozzájuk, még csak a fejüket sem fordítják arra.:)
95. 99279bb06f (válaszként erre: 68. - D878fb6317)
2013. júl. 5. 16:43

Nem olvastam el az egész fórumot, csak azt a részt, hogy "erős hanggal, vagy tapsolással" kell a cicát elijeszteni, ha olyasmit csinál, amit nem szeretnénk.


A cicának JÓ a hallása, nem szükséges tapsolni, kiabálni neki. Meghallja ha csöndben mondod, akkor is. :)


Amikor tanítom be a cicákat, akkor ha olyat csinál, amit nem szeretnék többet látni, akkor odamegyek, és az arcába mondom, hogy nem szabad és megmutatom, hogy MIT NEM szabad. De nem kiabálva, mert az felesleges. Meg a férjem is elzavart volna, ha az 5-7 cicának kiabáltam volna. Csöndben is megértik. :)

94. szafaripók (válaszként erre: 93. - Ata06)
2013. júl. 4. 22:41
Szerintem ha írsz a magazinnak egy e-mailt, hogy szeretnéd megrendelni, akkor az elég. Vagy először csak kérdezd meg, hogy hogyan!:)
93. Ata06 (válaszként erre: 92. - Szafaripók)
2013. júl. 4. 21:39

Próbáltam utána nézni, de nem találtam.:(

Meg kell vennem a Macska magazint, hogy ezt meg tudjam rendelni?

2013. júl. 4. 18:43

Az Alapítvány a Macskákért kiadásában egyébként megjelent egy füzet, amiben pont az ilyen kérdések vannak összegyűjtve.

Az a címe, hogy "Hű társad a Macska". 99 ft + postaköltség... Pont most látom A Macska magazinban!:))

91. Porcica (válaszként erre: 90. - D878fb6317)
2013. júl. 4. 14:53
Ez így van! Mert amúgy kiszagolják! És ha nagyon megmakacsolják magukat, akkor sehogy nem bírod beléjük kényszeríteni a gyógyszert, az tuti! :)
90. d878fb6317 (válaszként erre: 89. - Szafaripók)
2013. júl. 4. 14:00

Ez így van.

És ha a májkrémet megtartod ínyenc falatnak, akkor a gyógyszer jól belecsempészhető.

2013. júl. 4. 13:02

Szerintem abszolút nemtől független a természetük. Nekem volt lakásban tartott fiú is, lány is, igazi különbséget emiatt nem tapasztaltam.

Igen, vannak olyan betegségek, amik "fajtafüggőek" lehetnek (pl. perzsáknál a rövid orr miatt különböző szem-és légzőrendszeri betegségek), de ha mindenképpen fajtatisztát akartok, keress rá az adott fajtára, és rátalálsz.

De tény, hogy emiatt kár "kiadnotok" 25-30 ezer forintot (ez törzskönyv nélkül!!), és menhelyen is találni gyönyörű cicust (még fajtisztát is...).

Amit még senki nem írt - kölyökmacskáknak mi szoktunk adni májkrémet (olyat, amit mi is megeszünk). Nagyon szokták szeretni!:)

88. csgybzs (válaszként erre: 52. - Ata06)
2013. júl. 4. 10:05

A kölyök cicáknak ugyanannyi előnye van, mint hátránya. Egy kölyök még ugrál, kapar, mászik, rosszalkodik, hiperaktív, egy felnőtt már tisztában van a szabályokkal, ami viszont nem biztos, hogy az, amiket ti szeretnétek. :) ettől függetlenül egy felnőtt macska is tud alkalmazkodni, nagyon is. Sőt, a mentett cicák iszonyú hálásak.


Nekünk Panni egyke, igényli az elvonulást, nyugit, nem gondolkodtunk társban neki.

87. csgybzs (válaszként erre: 62. - Szafaripók)
2013. júl. 4. 10:02
Köszi köszi, ezért meg egy nagy like! :)
86. csgybzs (válaszként erre: 73. - Ata06)
2013. júl. 4. 10:01

Nem a nemén múlik a természete. Szerintem mindenképpen meg kell ismerkedned a cicával és látni fogod, hogy kölcsönös-e a szimpátia.

Én a Macskamentő Alapítvány önkéntese vagyok, nem javaslok fajta macskát, rengeteg fajta, vagy fél keverék macskát adnak le menhelyekre, Illatos útra.

Választhatsz felnőttet is.

Én először ideiglenes befogadója lettem a cicánknak, Panninak. Másfél kiló volt, frissen ivartalanított kis apró csomag, talán másfél éves. A lakásból alig teszi ki a lábát, nem mászik fel asztalra, nem kunyizik kaját, álomcica. És felnőtt... egy hét alatt beilleszkedett.

Találkoznod kell feltétlen a cicával és megérezni, hogy van-e kötődés, kölcsönös szimpátia.

A Macskamentők Alapítványnak lesz örökbe adó napja most hétvégén, ha a közelben élsz, gyere ki, lesznek tinédzser cicák. :)

85. emagdi (válaszként erre: 84. - Ata06)
2013. júl. 4. 09:23

a táp márkája... hát, attól függ, hogy mennyit szeretnétek rákölteni.

alapvetően a száraz tápból kellene hogy álljon az étkezés nagy része, azok jobb minőségűek, mint a nedves tápok.

minden olyan száraztáp, amelyik színes, meg általában látod a tv-ben reklámozni, az felejtős (whiskas, friskies, kitekat és társai). ezekben nagyon sok a mesterséges anyag, színező, ki tudja mi. ha meg is eszi a cica, hosszabb távon beteg lehet tőle, hasonlóan mintha mondjuk egy gyereket valaki állandóan mcdonalds-os ételekkel etetne.


középkategóriás (de jó) táp pl a purina one, ez a hiper-szupermarketekben is kapható.


állatkereskedésekben v állatorvosnál vásárolhatók a legjobb minőségű tápok, de ezek általában 2-3x drágábbak, mint a középkategóriásak.


szerintem nedves tápból minél kevesebbet célszerű adni. mivel hamar megszárad (tányéron is, de a felbontott konzerv is) ezért a kis kiszerelésű fajtákat érdemes venni (alutasak, kis konzerv).

itt is vannak minőségbeli különbségek, de amúgy a termékek ára elég jól jelzi hogy melyik milyen:)


a legeslegjobb persze ha valaki húst vesz a cicának, azt elkészíti, és azzal etet. (sertésen kívül bármi mehet). nyersen is, sütve is, főzve is kiváló. a macskáknak zömében fehérjére van szükségük, csak nagyon kevés szénhidrátra, úgyhogy a hússal etetés a legjobb választás.


kiscicának én annyit adnék enni, amennyit csak kíván, mivel fejlődésben van.

a macskák többször keveset esznek, az a legjobb, ha száraz mindig van neki kirakva, nedveset meg kap mondjuk naponta kétszer.

84. Ata06
2013. júl. 3. 23:22

Köszi a tanácsot! :)

Tápnak mit javasolnátok? Hányszor kell a cicát etetni eleinte? Hogy osszuk el neki a kaját?

83. emagdi
2013. júl. 3. 21:13
ja, még annyi az almosládához, hogy nyugodtan vegyetek olyat, amin nincs billenőajtó (csak bejárat), illetve azt a billenőajtót szerintem érdemes levenni, főleg az elején amíg megszokja az új almosládát. (de utána sem sok értelme van szerintem)
82. emagdi
2013. júl. 3. 21:11

ha esetleg tenyésztőtől hozzátok a cicát, akkor kérdezzetek rá hogy addig milyen fajta tápot kapott (ha nem mondaná magától), az első hétre olyat érdemes venni neki, mert azt biztosan szívesen megeszi. utána lehet próbálkozni nála esetleg mással, ha később más márkával v típusú étellel tervezitek a táplálást.

menhelyről származó cicák gondolom kb bármit megesznek.

81. emagdi (válaszként erre: 80. - Ata06)
2013. júl. 3. 21:08

igen, egy akkora macska ami már elhozható az anyja mellől, az simán bele tud menni:)

de egyébként a fedél levehető...(mert ugye tisztítani is fedél nélkül célszerű:))

80. Ata06 (válaszként erre: 77. - Emagdi)
2013. júl. 3. 19:48
Magdi! Az almos ládába, ha fedele van, a pici is be tud mászni?
79. Ata06 (válaszként erre: 78. - D878fb6317)
2013. júl. 3. 19:15

Ez nem az én döntésem ,én csak nyomozok meg elmondom mire jutottam. :) :P

De úgy néz ki, hogy pici cica lesz a befutó, nem nagyobb. A fajta tekintetében még nem jutottunk dűlőre!:/

Azért nagyon köszönöm, hogy továbbra is a segítségemre vagytok! :))))

78. d878fb6317 (válaszként erre: 73. - Ata06)
2013. júl. 3. 17:50

Nálunk az egy szem kandúr a legbújósabb és legkevésbé izgága. De valóban még az első ivarzás előtt érdemes ivartalanítani.

Én a házi macskát választanám. Szerintem kevés igazán lelkiismeretes tenyésztő van, inkább szaporítók vannak túlsúlyban, ezért fenn áll a veszélye, hogy nem lesz egészséges a cica.

Ha nem akartok kiállításra járni szerintem teljesen felesleges fajta tisztát venni, mikor rengeteg cica vár gazdára.

77. emagdi
2013. júl. 3. 17:49

még az előzőekhez: almosládából mindenképp a fedeles a jobb szerintem, macskának is, meg a gazdinak is. (védettebb érzés, valamint nem szóródik ki kaparásnál az alom a tálca mellé). érdemes jó nagyot venni, mert ha megnő a macska akkor is el kell, hogy férjen benne:)


alomból csakis csomósodóst. a legszuperebb a fressnapfban kapható premiere excellent nevű alom, ez elég drága, de istenkirályság. de megfelelően jó az aldiban v lidl-ben kapható alom is. de ez is olyan, hogy ki lehet próbálni többfélét, és azt kell utána venni amelyik a legjobban bevált.


kajához tanács: olyan táppal kell az elején is etetni, amilyet a későbbiekben is tervezel neki adni, mert minőségben lefelé nem szívesen lép majd vissza az állat (nem fogja megenni az olcsóbb tápot, ha tudja, hogy van jobb is:))

76. emagdi
2013. júl. 3. 17:37
egyébként szerintem nem kell ennyire túlpörögni ezt a kérdést, egy-két alapszabály van a macskatartásnál, egyébként meg az egyik legegyszerűbben lakásban tartható állatfajta :)))
75. emagdi (válaszként erre: 71. - Ata06)
2013. júl. 3. 17:34

azt mondanám, hogy célszerű lenne kölyök macskát befogadnotok, lehetőleg olyat aki nem járt még kint tartósan (nem volt kinti macska), mert az nem biztos hogy utána megszokná a bezártságot.

kiscicát még nagyon jól meg lehet tanítani a szabályokra, illetve a családtagokhoz is jobban tud alkalmazkodni (főleg kisgyerekhez), mint egy felnőtt állat. (biztos a felnőtt állatok nagy része is gond nélkül tudna adaptálódni a ti körülményeitekhez, csak hát nehéz előre kiszűrni, hogy melyik igen, melyik nem.)

74. emagdi (válaszként erre: 73. - Ata06)
2013. júl. 3. 17:30

kandúr macskák általában bújósabbak (csak még ivarérés előtt, tehát kb fél éves korában, ivartalaníttatni kell).


ha valamilyen tenyésztett fajtájú cicát vásárolnátok, akkor ott jól utána lehet olvasni (pl neten) az adott fajtára jellemző tulajdonságoknak, pl hogy mennyire élénk az állat, mennyire nagy a mozgásigénye, mennyire tanítható stb. illetve az adott fajtára vonatkozó esetleg speciális betegségekre való hajlamnak is.


az mondjuk mindegyikre igaz, hogy ahol esetleg nagy a beltenyésztés ott ugye gyengébb lehet a cica génállománya, és gyakoribbak lehetnek a betegségek. (ez házimacskánál kizárt ugye:))

érdemes utánanézni a tenyésztőnek, akik igényesek azok figyelnek, hogy megfelelően kevert legyen a vérvonal. (egyéb esetekben el lehet kérni emailben a cica törzskönyvét, és elolvasni a neveket)

73. Ata06 (válaszként erre: 72. - Szafaripók)
2013. júl. 3. 16:54

Köszi! :)

Nem a gyereket féltem :P ,hanem a cicát tőle! :D

Egy gyerek nagyon bele tud merülni egy pici állatba, nem igazán lenne jó, ha valami baja történne a cicusnak.

Kérdés. Milyen legyen a neme? Lány vagy fiú? Mindenképpen ivartalanítva lesz, de melyik a kezelhetőbb, bújósabb.

Az is megfordult a fejünkben, hogy esetleg fajta cicát veszünk. Vásárláskor milyen genetikai betegségekre kell figyelnünk? Léteznek a macska fajtáknál is fajta betegségek?

2013. júl. 3. 12:42

Nyers húst én egyáltalán nem adok a macskáimnak, max. nyesedéket főzéskor, de azt se szívesen.


Víz: nálunk olyan magas a víz vastartalma, hogy mi is lehetőség szerint inkább palackos vizet iszunk. A cicánknak is azt adunk - a fressnapfban lehet kapni kifejezett "macskavizet" (kutyavizet is), amiben még pluszban van taurin is, ami fontos a szervezetének.

De ha nálatok jó a vízminőség, nyugodtan ihat azt is.

Tej: kismacskák legtöbbször (legalábbis nálunk mindig) hasmenősek lesznek tőle, sokszor a nagyok is. Én inkább tejfölt, aludttejet szoktam adni nekik, attól nem volt még ilyen gond, ill. macskatejet, csak azt nem mindegyik issza meg nálunk.

Gyerek: alapvetően semmi baja nem lesz a gyereknek, ha állatot símogat. Ha alapvetően egészséges a cica, nem kell félni. Ill. ha van valamilyen betegsége, az sem feltétlenül terjed állatról emberre.

Viszont a gyerkőc mosson kezet macskázás ELŐTT (és persze után) is, pláne, ha kiscicát vesztek magatokhoz. Mutassátok meg a gyereknek, hogyan lehet megfogni a macskát (pl. ne a nyakát, ne nyomja a hasát...), ill. hogy ne símolja visszafelé a szőrét. Mondjátok el neki, hogy ha csóvál, az nem azt jelenti, mint a kutyáknál, őgyhogy inkább hagyja. Alapvetően ne rohanjátok le a cicát, és ha nem akarja magát simoltatni, ne eröltessétek, mert csak megkarmol!

Betegséget, ha van a cicának elmondják a menhelyen, mert bizonyos betegségek spéci ellátást igényelnek, de egyébként nincs további következményük. Kérdezzetek rá, hogy van-e allergiája, fertőző betegsége, leukózisa, macskaaids-e. Minden bekerülő macskát tesztelni szoktak ezekre, úgyhogy tudniuk illene.

Kinti macska is jól tud alkalmazkodni a benti élethez, csak biztosítsatok neki búvóhelyeket (dobozokat imádják), ill. vadásznivalót (csörgőlabdda, kindertojásbelső megtöltve pl. lencsével) - órákig képesek végigpofozni a lakáson.

És tényleg meg lehet nevelni őket, türelem kell hozzá. A miénk nem megy fel az asztalra akkor sem, ha kaja van rajta, - max olyankor, ha légyre vadászik, de akkor teljesen bepörög és átgázol mindenen...:)

71. Ata06
2013. júl. 3. 10:42

Köszönöm, hogy ennyit foglalkoztok velem és segítetek! :)

Nem tudom milyen fertőző betegségei lehetnek a cicáknak. Mire figyeljünk? Hallottam macska AIDS-ről, meg leukémiáról is náluk.

Ha menhelyről hozunk, mikre kérdezzünk rá? Milyen vizsgálatokból lehet tudni, hogy nem beteg cicát viszünk haza? Itt nem a náthára vagy más egyszerű betegségre gondolok, hanem komolyra, amit állandóan kezelni kell vagy esetleg még rosszabbra is fordulhat.

Ha a menhelyen kinti cica és nem kölyök esetleg, akkor meg fogja szokni a bezártságot?

70. Porcica (válaszként erre: 65. - Ata06)
2013. júl. 3. 07:45

A macskát nem megvadítani kell, hanem nevelni. A vizipisztoly szerintem barbár módszer, bárki ajánlotta is! Én mindig picit megbökdösöm a fenekét, ha olyan helyre megy, ami tilos, vagy egy picit rácsapok neki, de csak legyintés méretűt. Mellette pedig megismétlem többször nyomatékosan, hogy "nem".Egy idő után megtanulja a szavakat, és már akkor rá tudok szólni, ha látom, hogy oda akar ugrani, ahová nem szabad. Közben kézjeleket is mutatok neki, pl a "nem" mellé, az újjamat is figyelmeztetőleg feltartom. Náluk is fontos a következetesség. Ha valamit ma szabad, azt holnap ne tiltsuk meg neki, és fordítva! Persze legyen azért olyan, amit szabad. a cicák szeretnek elbújni, és szeretnek felülni valahová szétnézni. Lakásban legyen olyan ablakpárkány, ami az övé, nálam van asját plédje is, amit időnként kimosok, és máshová teszek be, mert szeretik a változatosságot.

Nagyon kell vigyázni a mosógéppel, mert szeretnek belebújni! Mielőtt mosásra kerül a sor, mindig gondosan meg kell győződni róla, hogy a cica ne legyen a mosógépben. Pillanatok alatt elbújnak benne, szóval mielőtt bezárod az ajtaját, győződj meg róla, hogy a cica kívül van!

Az én cicám nem szereti a gyerekeket, mert nincs hozzászokva. A cicát simogatni szabad, de nyúzni nem! Azt ne engedje meg neki!

Fostos = menni kezd a hasa, és becsipásodik. Ez valóban előfordulhat, ha kicsi macskához mosatlan kézzel nyúlnak (úgy értem a játszótérről, buszról bejövet), vagy ha nagyon megnyomorgatják a kis hsát.

69. Porcica (válaszként erre: 64. - Ata06)
2013. júl. 3. 07:38

A macskák ragadozók, meg kehet kínálgatni őket nyers hússal. Sertést ne adjatok neki, attól képesek lesznek elférgesedni. Én csak akkor adok neki nyers húst, ha főzök, és közben előkészítem a húst (csirke, pulyka, marha, és máj). Azt is csak falatonként, nem tányérból, mert úgy esik jól neki. A cicák nagyon tudnak valamit! Ha a hús nem jó minőségű, neki bizony egy falat sem kell belőle. Nem romlott, csak egyszerűen nem jó minőségű a hús. Ha a cicának nem kell, onnan magamnak sem veszek többet. Szóval ha kajához húst készítek, mindig úgy számolok, hogy neki is jusson pár falat.

Kutyának nincs szüksége nyers húra! Úgytudom, nekik kifejezetten főve ajánlják. Legalább is, mikor volt kutyám, én mindig megfőztem neki.

Én úgy szoktam neki letesztelni a kaját, hogy csak egy tasakkal veszek, aztán ha ízlik, veszek még. Nem adokneki dobozost, mert mire elfogyna, megromlik, vagy átveszi a fémdoboz szagát, vagy csak egyszerűen már nem friss. Tasakos is mindig úgy van, hogy van több féle, és váltogatom. 3-4 márkát megeszik, de neki kedvence a frisk..s. A tasak azért is jó, mert ha feltéped a tasakot, akkor ki tudod neki nyomni belőle az 1/3-át, a többit a tasak teteje légmentesen tartja. Ha elfogy a tányérból, akkor meg adok neki még. A tányért naponta elmosom, hogy a maradék maszat ne romoljon bele. Az én cicám a szaftosat szereti, de anya öreg cicája meg csak a peté nevezetű, májkrém szerűt szerette. Ez is ízlésfüggő. Nagy ínyencek! Ha már kialakult az ízlése, akkor azért nem olyan nehéz nekik a kajáról gondoskodni.

A vizes tálka is nagy kérdés. Cica otthon egy nagy, 5 literes befőttes üvegből iszik, ami a saját akváriuma. Ez úgy alakult ki, hogy abba az üvegbe beletettem 1-2 vizinövényt addig, amíg az akváriumot takarítottam. Ő meg elkezdett abból inni, nagyon jóízűen. A cicák nem szereti a klóros vizet, szóval jó, ha állni hagyjuk, hogy kipárologjon belőle a klór. Amúgy arra is érzékenyek, hogyne legyen poros a víz teteje. az én cicám a mancsával lehúzza róla ami a tetejére szállt, mielőttiszikbelőle. Na szóval úgy hagytam neki az üveget, és azóta abból iszik, neki csak az az egy van. A fürdőszobában van, a mosdó mellett a földön. A lényeg, hogy ne legyen a vize bezárva, olyan hely kell, ahol mindig hozzáfér. Ha a víz nem lenne már jó minőségileg, akkor tudják jelezni. Az ember idővelm egszokja, megismeri a macska-kommunkikációt. Csak figyelni kell rájuk. :)

68. d878fb6317 (válaszként erre: 65. - Ata06)
2013. júl. 3. 07:32

Igen a spriccelés működhet, de csak tettenéréskor.

Pl. felmegy az asztalra.

Kézzel soha ne bántsátok, mert nagyon haragtartóak, így a spriccelőhöz kötik a rossz élményt.

Vagy tapsolással, valami szokatlan erős hanggal lehet még eltántorítani a rosszalkodástól.

67. d878fb6317 (válaszként erre: 64. - Ata06)
2013. júl. 3. 07:28

Nyers húst kaphat kicsit, disznóhúst SOHA ne adj nyersen Neki.

Valóban válogatósak, próbálkozni kell, mert inkább nem esznek. Minden szobába azért nem kell vizet rakni, csak mindig férjen hozzá.

Az, hogy a gyerek mennyit simogatja, ezt úgyis a cica dönti el, ha menekül elbújik, akkor nem szabad hagyni, hogy túlnyúzzák. Ez macskánként változó. Általában, ha kicsiként ezt szokják meg akkor jól viselik, nálunk nincs gyerek, így, ha véletlenül jön egy már a hangjától menekülnek.

1 2 3 4 5 6 7

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook