Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Kerti teendők - a levendula fórum

Kerti teendők - a levendula (beszélgetős fórum)


2012. jún. 15. 13:19

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, mikor kell a levendulavirágot leszedni, ha meg akarom szárítani illatosítónak?

A válaszokat köszönöm.

2010. márc. 3. 19:08
Köszönöm
2010. márc. 3. 18:31
Sok sikert kívánok a levendula neveléséhez.
3. 91c956613e (válaszként erre: 2. - 9c8432d068)
2010. márc. 3. 18:05

Köszönöm a kimerítő válaszodat.Közben nézegettem

a neten és találkoztam a mag fagyasztásával és

bizonytalan vagyok.

Tavaly én egyből a helyére szórtam a magot(mint az

őszirózsát),eltoltam.Betartom az utasításokat mert

hiányzik a kertemből.

Kösz: maradj ilyen jó továbbra is

2010. márc. 3. 17:14

Levendula nevelése:



Ha magról vetjük, a vetés ideje március. A cserépben a vetőmagot vetés után ne takarjuk be földdel, csak nyomjuk bele a táptalajba, ha túl mélyre kerül a mag, nem fog kikelni. A kikelt növénykét tűzdeljük át kis cserepekbe. A palántákat májusban ültetjük ki, a tő- és sortávolság fajtánként különbözik, kis bokroknál 50x40 cm, nagy termetű növénynél 100x100 cm. Ha van már egy gyökeres növényünk, amelyet áruházban, vagy virágüzletben vettünk, nyáron bármikor elültethetjük a kertben, ültetés után vágjuk vissza a lombját.

A második év tavaszán (március közepe, vége az ideális időszak), felszedjük, a gyökeres részeket leválasztjuk róla, elültetjük a megadott sortávolságra, egészen picire visszavágjuk. Az ágacska gyorsan gyarapodik, nyáron már néhány szál virágot fog hozni. A levendula napfényigényes és szárazságtűrő növény, de nagy melegben igényli az öntözést. A levendulát nem szabad rézzel permetezni, mivel örökzöld, a lombját károsítja a réz. Általában nem igényel permetezést, csak a levéltetű és gombás fertőzések ellen kell megvédeni.


A virágokat a nyári zivatarok, erős széllökések veszélyeztetik és károsítják, szétborítják a bokrokat, letördelik a virágszárakat. A szárak lassanként növekszenek, június végére teljesen kifejlődnek, július elején kinyílnak az első virágok, július közepén éri el a teljes virágzást. A virág levágásakor megkezdhetjük a bokor formázását; gömb alakúra vághatjuk metszőollóval, ha sorba ültettük, akkor sávban tartsuk. (Provance-ban hosszú sávokban termesztik a levendulát.) A nagyobb bokrok formázását sövényvágó ollóval végezhetjük.

A levendulát csokorba köthetjük, vagy apróra vágva, a napon megszáríthatjuk, illatzsákocskákba tölthetjük. A levendula bokrok télre felkészítő visszavágását november elején végezzük el. Azért kell ősszel alaposan visszavágni a bokrokat, hogy az ágak rugalmasan viseljék a hó terhét, tavasszal visszaálljanak megszokott alakjukba. A tél a legveszélyesebb időszak, ha a hőmérséklet tartósan mínusz tíz fok alatt van, akkor nagy a valószínűsége, hogy a bokrok kifagynak, vagy a közepük fagy ki, amely a bokor pusztulásához fog vezetni.

2010. márc. 3. 14:10

Tanácsot szeretnék kérni a levendula vetéséről.

Többször sikertelenül próbálkoztam.

Szívesen veszek minden véleményt és köszönöm.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook