Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Kell útlevél Jugoszláviába? fórum

Kell útlevél Jugoszláviába? (tudásbázis kérdés)

1 2
39. laszlozsu (válaszként erre: 38. - Lanu)
2010. aug. 16. 16:27

Igen, a Te helyzeted azért más, hisz valaha a Vajdaságban azért a magyar volt a hivatalos nyelv.

Valaha. Ettől függetlenül ez változni valóban nem fog.

38. lanu
2010. aug. 16. 08:55

Én sem akarlak megbántani,de szerintem egy magyar anyanyelvű vajdaságban kicsit más,mint a kínai. Ők bevándorodtak,én itt születtem,egy olyan városkában,ahol a szerb is magyarul beszél. :)

Most úgyérzem,mintha arról panaszkodtam volna,hogy enyje már,kanadában senki sem beszél magyarul,hogy lehetséges már ez? :D

Szóval,természetesen meg kell tanulni szerbül,mert anélkül nem igazán kapsz munkát és bizony az sem árt,ha tudsz kommunikálni. :) vázsi? :D

2010. aug. 15. 15:01

Csak a nyelvhasználatra szeretnék reagálni.

Előre leszögezem nem áll szándékomban senkit megbántani.

Az én meglátásom szerint minden országban az adott ország nyelve a hivatalos.Tudom,hogy Triatlon miatt alakult ki ez a helyzet,de szerintem ezt el kell fogadni.Magyarországon sem kell tudniuk a hivatalokban vagy a kórházakban a kisebbség nyelvén beszélni(roma,kínai stb.)Pedig elég sok nemzetség él már ebben az országban.

36. lanu (válaszként erre: 34. - Mitválasszak)
2010. aug. 13. 20:26

Nem csak a zenéről van szó,az jutott az eszembe legelőször,mert itt Szabadkán tényleg nincs egy normális szórakozóhely,ahol,akár angol zenét hallanál...

nem beszélve az egészségügyről,az orvosok,a nővérek..senki nem tud magyarul... a nőgyógyászt az alapján választod,hogy beszéli-e a nyelvedet,nem pedig azért,hogy milyen jó orvos.

A szülésről ne is beszéljünk...itt nincs labda,vagy kád. Kikötnek,otthagynak és lesz,ami lesz.

Tény és való,hogy nem tudok telyesen szerbül beszélni,majd talán megtanulok.De a gyerekemet jövőre szerb tagozatba kell íratnom,mert nincs magyarul az ovoda,a mi körzetünkben.Arra nviszont nincs lehetőségem,hogy máshová vigyem.Legalább megtanulja a nyelvet...de milyen áron?

Én tudom,hogy magyarországon sem könnyebb,mint itt,de ott azért szeretek,mert bárhol tudok MAGYARUL beszélni. :)

de azért szerintem az felháborító,hogy itt Szabadkán sehol nem tudnak és nem is akarnak magyarul beszélni az emberek.Már a magyar is automatikusan szerbül szólal meg..és ez elszomorít,de ez van.

:)

35. laszlozsu (válaszként erre: 34. - Mitválasszak)
2010. aug. 12. 17:18

Tudom, hogy Lanunak címezted a választ, de egyetlen dologra reagálni szeretnék.

A zenére. Itthon azért elég vegyesen adják a rádiók a zenét. Megtalálható a magyar zene mellett még sok más nyelven is. Túlnyomórészt angol, de ugyanúgy játszanak német, sőt volt egy román sláger is pár éve, azt is sokáig adták a rádiók, emellett török együttes is uralta a rádiók slágerlistáját. Szóval itthon nagyobb zenei nyelvi választék.

34. mitválasszak (válaszként erre: 30. - Lanu)
2010. aug. 12. 12:57

Hát, én sem állítom hogy nagy szám az ország...De ha jobban belegondolsz az, hogy szerb zenét hallasz "valamennyire" normális. Magyarországon milyen szól?

Vagy Németországban? Nem a kisebbség nyelvén, az biztos. Én Becse mellett élek, elfogadtam a helyzetet, hogy meg kell tanulni szerbül, ha itt élsz. Ez minden országban így van, ha nem az anyaországban élsz...

33. laszlozsu (válaszként erre: 32. - Lanu)
2010. aug. 8. 15:48

Bár csak átutazóban voltam az országotokban, de szerintem Macedóniában sokkal nagyobb gáz lehet.

Belgrádnak pl. sokkal világvárosibb arca van, mint Szkopjénak. Nálatok azért már látszik a fejlődés, az ipar jelenléte. Nem tudom, hogy az újvidéki rész mennyivel elmaradottabb gazdaságilag az ország többi részétől, de ott meg az ország éléskamrája található. Csak ad valami munkalehetőséget a mezőgazdaság is.

Macedóniában pl. nem láttam jelentlétét sem az iparnak sem a mezőgazdaságnak. Csak a nagy kopár hegyek, amik kétségkívül szépek, de ez maximum az idegenforgalmat lendítheti. Azt meg nem fogja, mert amikor a határon alig lépek át és 25 koldus támad a kocsimra, az autópályakapunál a másik 20 és az ablakot nem mered lehúzni tőlük,és mindezt a rendőr 50 m-s jelenlétében teszik. Vagy a kapuban ülő díjszedő és a benzinkutas gátlás nélkül vág át, a benzinkút WC-je használhatatlan, s beinvitálnak egy raktár közepébe, hogy ott végezzem a dolgom. Miután közöltem, hogy ez nem toalett hanem raktár csak néztek rám értetlen szemekkel, hogy mi bajom van. Hazafelé hidd el felüdülés volt Szerbiába átérni. Ott már európai környezetben érezhettem magam.

32. lanu
2010. aug. 8. 15:33

Tudom.Ez van... Csak remélni tudom,hogy a gyerekeink eljutnak innen,vagy mi is összeszedjük magunkat és itthagyhatjuk az országot.

Tönkrement és ezen nem változtat senki,nekünk lesz muszály,ha egy szebb jövőt akarunk. :)

31. laszlozsu (válaszként erre: 30. - Lanu)
2010. aug. 8. 14:34

Egészen biztos, hogy már nem kell útlevél.


Lanu! Igaz, azt mi is megtapasztaltuk, hogy csak a szerb zene szól pl. a rádiókban. Végig az egész országon keresztül és Macedónián át is egyetlen angol nyelvű zenét nem hallottunk. Kínunkban már a gyerekek ezeréves mesedalos CD-it hallgattuk. Az is jó régi, hiszen a gyerekek már nagyok, de ott maradt valamikor a kocsiban, s most találtunk rá.

A lehetőségek itt sem sokkal bővebbek ám, csak bizonyos rétegeknek, bár kétségkívül itt legalább az anyanyelvedet használod. Sajnos ezért a történelem okolható, s annak nincs telefonszáma, hogy reklamáljunk nála.

30. lanu (válaszként erre: 27. - Mitválasszak)
2010. aug. 6. 16:24

Igen is egy nagy nulla ez az ország,soha nem fog fejlődni,nincs lehetőséged semmire,pláne,ha az anyanyelved magyar... Én szabadkán élek,szép a város,csak a szerb nép mentalítása kicsit...

Szórakozni sem lehet,mert mindenhol a hülye szerb zene szól,a moziban ne is álmodj,akár csak a magyar feliratról semm,nem sok mindent lehet itt csinálni..ez vaN.

29. Katinkaboszi (válaszként erre: 27. - Mitválasszak)
2010. aug. 6. 10:50

teljesen jogos és igazat is adok :)


itt sem lehet általánosítani az egész oldalra, hiszen vannak jó és rosszindulatú emberek is.

2010. aug. 6. 10:48

ne idegeljetek :(


most utazunk ki Horvátországba, a hónap végén és azt mondták, hogy nem kell útlevél, elég a személyi :)


most akkor hogy van ez?

Az utazással kapcsolatos oldalon is azt olvastam, elég a személyi :)


szép ország, tiszta és rendes, nem is lehet észrevenni, hogy pár éve mi dúlt arra :)

Egy helyen láttunk csak ebből valamit, egy régi kis út mellett egy telelőtt és rommá omlott ház volt :(

még maga a látvány is rettenetes, nemhogy ott élni akkor :(


gratulálok az ott élőknek, nemzetiségtől függetlenül, jól és gyorsan összekapták magukat :D

2010. aug. 6. 10:43

Azért megkérnék egyeseket, hogy ne sértegessenek minket. Szerintem egy országban sem fenékig tejfel. Tisztességes munkával kevés helyen tudsz jól élni...

Csak hogy ne nevezzek meg egy országot sem...Bocsi, de a sz...rt nagyon keménynek találtam.Csak azért, mert az ország mozgatórúgója néhány ember, nem kell általánosítani milliókra.(!!!)

2010. aug. 6. 10:37

Én is ebben az országban élek, de nem hallottam, hogy személyivel is be lehet jönni hozzánk külföldről. Jó hírnek találom, talán enged a ragasztó, ami a földhöz ragasztott minket, ill. egyeseket, akiken ezek a dolgok múlnak.

Egyetértek azzal, hogy nagyon szép ország. Szeretek itt élni, bár igaz, az északi részén élek...Azt pedig meg kell jegyeznem, hogy 31 éves létemre huszonéve dolgom van szerb nyelvvel, de a mai napig küszködöm vele, egyszerűen nem tudom megtanulni a nyelvtanát......

25. lanu (válaszként erre: 20. - Emagdi)
2010. aug. 6. 08:32
biztos! :D
24. angyalka73 (válaszként erre: 16. - F303be5590)
2010. aug. 5. 22:09

Köszönöm,habár nem én utaznék,hanem egy ismerősöm.

Bocs mindenkitől az ország megnevezésért,hirtelen felindulásból írtam,Szerbia az úti cél.

2010. aug. 5. 21:46
Miért sz.r ország? Én most utaztam rajta keresztül, nekem nagyon tetszett. Persze ebből még semmit nem lehet levonni, tudom.
22. VMarta
2010. aug. 5. 21:43

És én ebben a sz..r országban élek,mondhattok bármit

mi akkor is itt születtünk, itt élünk,nem tehetünk róla hogy így alakult....

2010. aug. 5. 21:41

Sem Horvátországba, sem Szerbiába, sem Macedóniába nem kell útlevél a 14 év felettiek számára.

Horvátországba minden típusú személyi igazolvánnyal be lehet lépni.

Szerbiába és Macedóniába csak az új kártyás típusú személyivel. Egyébként az utóbbiakba az idei évtől működik csak így.

Montenegróba jelenleg még csak útlevéllel belépni.

Szlovénia pedig EU tagállam, tehát ez magáért beszél.

20. emagdi (válaszként erre: 19. - Green angel)
2010. aug. 5. 21:33
biztos pont esett az eső amikor oda ment tengerpartozni :D
19. green angel (válaszként erre: 17. - Lanu)
2010. aug. 5. 21:30
Miért sz..r ország????
18. emagdi (válaszként erre: 11. - Loch ness)
2010. aug. 5. 21:30

nyilván valami egyezmény alapján :))


de teljesen biztos, hogy néhány éve a személyi igazolvány is elég (magyar állapolgároknak) horvátországba

17. lanu
2010. aug. 5. 21:27
Ennek a sz.r országnak,vagy mi ez már,sok féle neve volt...
2010. aug. 5. 17:51
sok szerencsét és jó utat!
2010. aug. 5. 17:51

magyar állampolgárokra vonatkozóan innét lehet tájékozódni minden országról (szerintem):

[link]

14. d606bc0fd7 (válaszként erre: 11. - Loch ness)
2010. aug. 5. 17:49
2010 júniusától Szerbiába is lehet személyi igazolvánnyal utazni magyar állampolgároknak.
2010. aug. 5. 17:45

Szerbiabol irok, akar Szerbiaba, akar Horvatorszagba szeretnel menni, utlevel kell, de vizum nem.

Akkor volt a szep ido amikor Jugoszlavia volt!

2010. aug. 5. 17:38
11. loch ness (válaszként erre: 6. - Emagdi)
2010. aug. 5. 17:33
Akkor le vagyok maradva. Úgy tudtam, hogy csak az EU-tagállamokba lehet személyivel menni. Horvátország meg tudtommal nem az, csak tagjelölt. Hogy van ez akkor?
2010. aug. 5. 17:31
ez tetszik, persze csak, ha vicc!
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook