Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Kecskesajt készítése fórum

Kecskesajt készítése (beszélgetős fórum)


1 2 3
55. 6b3a35c3e8 (válaszként erre: 54. - Guruljka)
2016. jan. 26. 06:01
Egy bak elég száz anyához is..... De a gyakorlatban hogy ne nyírja ki magát a bak ötven anyára szoktak egyet tartani. Amikor ivarzanak az anyák olyan kor nem eszik rendesen és nagyon leromlik a bak. Egy haver mesélte, hogy kapott ajándékba egy racka juh kost, jó mondjuk az birka nem kecske de eléggé hasonló a sexuális életük, a természetben is az erős bakok kosok háremet gyűjtenek maguknak. Na a racka kos egyszer bekeveredett az ivarzó merinó anyák közé egy azaz egy éjszakára... gondolták csak nem lesz nagy baj belőle.... Majd infarrktust kapott amikor negyven három kis raszta bárány született... :)
2016. jan. 26. 00:50

No találtam anyagot, több termelő is szól benne.


[link]


Ez agy szaklap egy riportja, hozzáértők.


Az egyik azt mondja, egyrészt megfelelő iskolában tanulja a szakmát, a jelenlegi 25 fejős kecskétől 40-45 liter tej van, de ebből komoly eladásra még nem jut. Majd ha 50 fejős állata lesz, majd akkor!


Ki lehet számolni: a takarmány költségét már megtudtuk, mármint hogy egy évre egy állatnak hány mázsa kell, én az árat nem tudom.

Hozzájön a sajtkészítés költsége: víz, áram.

A kecskét ha párban veszed, elég hamar hasas lesz az anya, és a fejés megváltozik, ehhez én nem értek, de tudom, hogy így van.

A sajt kilója mondjuk 2300 Ft. Hány kiló sajtot kell előállítanod, hogy megéljetek? Mondjuk hogy Ti négyen esztek havonta 60 ezer Ft-ból. A számláitokat nem tudom, add hozzá. Plusz legalább 20 ezer Ft havonta a takarmány, habár kevésnek tűnik. Legyen az összeg akár csak 100 ezer, ami két gyerekkel nem sok! Ez azt jelenti, hogy 100 ezer osztva 2300-al, havonta 43,5 kg eladott sajt, ami ha jól emlékszem, tízszer ennyi tejből állítható elő. Azaz 430 liter tejből havonta, ami megvan annak a gazdának a 25 fejős kecskéből, de ő eteti a szaporulatot is, és pár bakot, gondolom. Ennyit nem tartasz el a kert sarkában, és ennyinek nem 20 ezer a havi takarmánya. A cikkben az is ott van nagyjából, ez a 25 fejős kecske mekkora területen van tartva!


Azért drága a kecskesajt, mert a ráfordítás is nagy. A kecske nem nagy állat, nem ad sok tejet. Nem azért kecskesajtoznak kevesen, mert hülyék és nem jöttek rá a könnyű megélhetés nyitjára, hanem mert jobban tudnak számolni, mint Te, már ne haragudj.

Ha annyira szeretsz állatokkal foglalkozni, állj be valakihez addig is dolgozni, míg legalább a tartásba beletanulsz. Ha még fizetést is kapsz valamit, még jobb.

53. Guruljka (válaszként erre: 48. - Vancsa1977)
2016. jan. 26. 00:26
Ugyan, azt el fogja mondani, hogy mennyiből és hogyan kezdtek. Ezt még beszélgetés közben is elmondja valaki. Megkérdezed, "ugye biztosan sokba volt az elején? Nem féltetek belevágni?"
52. Guruljka (válaszként erre: 46. - Vancsa1977)
2016. jan. 26. 00:20

Tehát mindketten csak a kecskékkel foglalkoznátok.

Minden anyagi biztosíték nélkül.


Megvennétek valahogy (HOGYAN? MIBŐL?) pár havi takarmányt előre. A férjed először építene a saját két kezével egy jó istállót, amelyben a takarmány is elfér, vagy annak külön szellős helyet, nem tudom, melyik a jobb vagy olcsóbb megoldás. Ez már van jó pár 10 ezer forint, és kecske még nincs benne.


Tudom, milyen a gyári munka, én is csináltam. Lesz utána valami nyugdíjam, nem sok, mert a férjemet ápoltam jó 10 éven át, ezek az évek meg a munkanélkülin töltött idő azért hiányzik.

A kecskék mellett egyikőtök sem lehet beteg, mert ketten is nehezen bírjátok. Ha fejni hamar megtanulsz is, abból nem lesz még a kecske sem önellátó, és akkor Ti még nem ettetek. Max. a kecsketejet.

Pedig a következő adag takarmányt is ki kell termelni. Plusz a számláitokat, és a havi kosztot.


Látod, én ovit is, iskolát is fizettem, arra is kellett keresni.


Sőt a fiatalabbak nem tudják: régen ha egy hónapban nem volt ledolgozva 21 napod, nem kaptál családi pótlékot. Tehát dolgozott, aki jót akart. És kibírták. Állva is.


Próbálj összerakni havonta pár tízezer Ft-ot alaptőkére. Ha összegyűlt legalább 50 ezer, vehetsz belőle deszkát a leendő istállóhoz.


Földet miből vennél?


Fellelkesedtél, de attól számolni még kellene.

Nem nagyon vagytok eleresztve anyagilag. AZ nem úgy van, hogy a kecske legel. Ha rossz a takarmánya, tejelni sem fog. Télen meg nem tud legelni. Ha egyikőtök sem dolgozik legalább biztosítékképpen valahol, mégis miből akarjátok magatokat fenntartani? Hány kiló kecskesajtot kellene eladnod, hogy mindenre jusson, és folyamatosan maradjon nagyobb összeg takarmányra, váratlan állatorvosra, oltásokra? Ezt kellene számolnod, nem az álomfelhőket!

2016. jan. 25. 23:48
Bátraké a szerencse, de kezdőtőke nélkül kizárt a siker. Úgy emlékszem annyi hely sincs otthon ahol néhány palánta elfér. Hol tartanád az állatokat? Hol legeltetnél? A szemes takarmányt megvennéd? A széna, szalma a legolcsóbb kiadás de rendszeres. Én lehet vennék egy kecske párt ( ha nagyon be lennék zsongva) vagy csak pár liter tejet egyáltalán kipróbálni ezt a sajt készítést. És ha csak a tejet vennéd valakitől? Nagyobb tételben nem olyan húzós, adhatnál kóstolót az ismerősöknek a próba sajtból....
50. Vancsa1977 (válaszként erre: 43. - 5c54c8b1c1)
2016. jan. 25. 22:58
Ezt mind tudom!
49. Vancsa1977 (válaszként erre: 42. - Guruljka)
2016. jan. 25. 22:58
Nem tudom írtam-e már korábban,de most nem akarom visszagörgetni a hozzászólásokat,hogy van a Face-n egy ismerősöm(kollégiumban volt szobatársam),és a férje foglakozik kecsketartással(nem tudom,nem emlékszem,hogy sajttal foglalkoznak-e),és írtam még az őszön neki,azt válaszolta,hogy a férje csinálja,és egyáltalán nincs sokban nekik!6 kecskéjük van 3 pár.
48. Vancsa1977 (válaszként erre: 41. - Guruljka)
2016. jan. 25. 22:53
Az egyik minden szombaton kint árul a piacon több fajta sajtjával,de nem hiszem,hogy elárulná egy "talán leendő" konkurenciának.
47. Vancsa1977 (válaszként erre: 40. - Unom)
2016. jan. 25. 22:51
Esküszöm szerdán,vagy vasárnap megkérdezem azt a házaspárt akik hordják nekem a házi tejet(2x3 litert,és tehén tejet)!!
46. Vancsa1977 (válaszként erre: 39. - Guruljka)
2016. jan. 25. 22:50

Tudom,hogy elég sok a költségek,járulékok.Hisz nincs minden ingyen...

Az ovitól csak minden drágább lehet,ugyanis szeptembertől 1-2 kivétellel mindenkinek ingyenes,és a bölcsi is.


Hidd el a férjemnek az ezzel járó munka szinte feleannyi lenne,mint most ahol legutóbb volt.Nem erőltetné meg annyit és annyira magát,meg a sajátját csinálná,és nem hajtanák.Akkor állna meg amikor neki jól esik.Van itt 2 multi cég.Háááát ami ott folyik!!!Az rabszolga robot 1000-rel!!!!Az egyik helyen(mind a 2 szerelő munkahely,d mást szerelnek),és kivették az emberek hátsója alól a széket,hogy állva szereljenek 8 órát.2 óránként van 5 perc szünet,egyszer 15 perc kajálásra.


Csak az alaptőke tart vissza a belekezdéshez!Mert ha az meglenne már holnap belefognék!Sőt már elindítottam volna pár hete.

45. Vancsa1977 (válaszként erre: 38. - Unom)
2016. jan. 25. 22:42

Nem nem tudom,hogy mennyit fektetett bele.

Nem emlékszem,hogy írta volna a cikk.

Utána olvastam sokat sokszor.

44. Guruljka (válaszként erre: 43. - 5c54c8b1c1)
2016. jan. 25. 20:00

...a nem kicsi hűtő...


De azt írta, először nem akarna sajtot.

43. 5c54c8b1c1 (válaszként erre: 42. - Guruljka)
2016. jan. 25. 18:13

Aztán ott van a fejés, az edények tárolása, mosogatása; és a tej tárolása, maga a sajtkészítés folyamata, készáru tárolása, csomagolása, szállítása;

a szigorú szavatossági idôk betartása;

HCCP rendszer, stb.

2016. jan. 25. 17:42

Most írja egy kecskés a facén, hogy egy kecskének egy évben 2 mázsa takarmányt kell számolni. Ő télire maga kaszálja a szénát még a nyár folyamán, és saját kukoricát termel. Életerős férfiember, egy iskolás gyerekkel, és nyomja mellette a 3 műszakos munkát. A felesége nem tudom, mit csinál. Évek óta kecskézik, sajtot még csak mostanában kezdenek saját maguknak csinálni. Amíg jó idő van, a kecskéket kiengedi a jókora legelőre, ahol karámot épített. Nem kérdeztem, mennyibe volt a faanyag, de saját maga több szabadnapját fordította az építésre.

Tehát ha van egy tágas istállód, amiben ott áll a széna és a 6 mázsa szemes takarmány, akkor vehetsz kecskét több tízezerért. Nem baj, ha állatorvos ismerős is van addigra, akit bizalommal hívhatsz, ha baj van. Ja, mindezt olyan területen, hol engedélyezik az állattartást, mert egy nyaralóövezetben nem nyerő a dolog.

A legelőt illetően ezt találtam a neten még:


"Nem 2-3 ezer forinttal van a baj, ami egy bála széna ára, hanem a sokszor 2-3 ezerrel, amit éves szinten jelent.

Túlnyomó részt legelésre alapozni a kecsketartást szerintem nem szerencsés, inkább max 30% arányban jobb megoldás. Inkább az "ebből is és abból is egy kicsit" technika minél változatosabb fajtája jó ide.

A területet tekintve nem nm-ben kellene gondolkozni, hanem ha-ban. Ha a területet egy nap alatt leborotválják,másnap mit fognak enni? és utána? A legeltetést követően kb 2-3 hét (vagy inkább 1 hónap) regenerálást hagyni kell. A területen tartózkodnak folyamatosan - mert máshova nem tudnak menni -, akkor előbb-utóbb a fű kipusztul (mert tele sz@rják, és nitrogén mérgezést kap a föld). Emiatt kell őket vándoroltatni másik helyre. Ehhez viszont már képzett terelőkutya kell (nem terem minden bokorban, és hosszú idő (és sok pénz) mire használhatóvá válik egy kutya). Amennyiben tudsz több ha-s területet szerezni, lehet bölcsebb lenne abból kaszálót csinálni, hogy ne kelljen sok pénzt költened a téli takarmányra. Az év közbeni legeltetést a partoldalban megoldani hasznos lenne."

41. Guruljka (válaszként erre: 33. - Vancsa1977)
2016. jan. 25. 17:05
Akkor attól a 3-tól meg lehet tudni, mennyibe van az istálló, és mennyi az a takarmány-készlet, ami ha megvan, utána lehet kecskét venni.
40. unom (válaszként erre: 39. - Guruljka)
2016. jan. 25. 16:58
Hasonló vállalkozás, csak kecskék helyett tehenekkel kb. 30 millió forintba került, és ez csak az indulás...
39. Guruljka (válaszként erre: 35. - Vancsa1977)
2016. jan. 25. 16:56

Ettől még nem fogod bírni télen-nyáron vasvillázni a trágyalés szalmát alóla.


Tudván, hogy a férjed is betegeskedik, nyilván valami otthoni elfoglaltság lenne a jó, de ha a kecskesajtozás annyira könnyű lenne, már nagyon sokan csinálnák, olyanok is, ahol nagykamaszok is vannak a családban, a közelben pedig rokonság, akik segíteni tudnak.

Nem az a lényeg, menyi az a trágya, habár 10-12 állat almozásában szépen meg lehet erősödni. De ha a férjed pont megbetegszik, egyedül csinálhatod, és a kecskének nem mondhatod, hogy most éppen nem érsz rá.

És nincs alaptőkétek, tartalékotok. Mit csinálsz, ha hirtelen állatorvost kell hívni? Szénát, egyéb takarmányt, szalmát alájuk miből veszel, még ha nem is adsz el semmit? Többe kerül, mint a gyerekek ovija.


Ne mindjárt a vállalkozásban kell gondolkodni. Ha regisztrált álláskereső vagy, olyan tanfolyamokra is mehetsz, hogy csuhaj, még a közlekedést is fizetik. De ha sehova nem akarsz időre menni, ahogyan pl, én sem így 58 évesen, akkor is legalább a már meglévő szakmáddal kezdj valamit. Én is a meglevő tudásomat hasznosítom a fordítással. És több évbe telt, mire elértem, hogy most nagyjából egyenletesen van munkám!


Ha jól emlékszem, valami kertészeti szakmád van. Az még legalább kisebb költségigénnyel jár, mint az állattartás. És nem megy rá eleven, érző állat, ha mégsem jön össze.


Vállalkozásban akkor is kell adót fizetned, ha semmit nem kerestél, és TB-t is. Tudod, mennyit? Nézz utána. Nem mindjárt azzal kell kezdeni. Ha nem élelmiszert akarsz előállítani, akkor nem kell annyi engedély, sem külön felszerelés.

38. unom (válaszként erre: 31. - Vancsa1977)
2016. jan. 25. 15:22

Azt is tudod, mennyit fektetett be? Mert az se mindegy.

Ha kicsit sem értesz hozzá úgy könnyű belebukni, és úszik minden. Először tanulj, utána már jobban átlátod a területet.

37. Vancsa1977 (válaszként erre: 30. - Unom)
2016. jan. 25. 09:34
Amit leírtál azt tudom mind.
36. Vancsa1977 (válaszként erre: 34. - 5c54c8b1c1)
2016. jan. 25. 09:33
Csak kecskét az a pár csinálja az fel is dolgozza magának a tejet.
35. Vancsa1977 (válaszként erre: 29. - Guruljka)
2016. jan. 25. 09:32

Elhiszem,hogy a vállalkozás nem kismiska,de bele kell valamibe fognom

Nálunk nagyon kevés a munkahely,sok a munkanélküli.

Olyan választék van,hogy van 2 multi cég ahol minimum 2 műszak(de ők 3 műszakos állást favorizálj,hogy abba menj dolgozni),meg van egy Városüzemeltető cég ahová mehetek utcát seperni,vagy gazt kiszedni a kiültetett virágok között.

2 kis gyerekem van(5,5 és 3 éves),a kisebb most készül oviba nemsokára,és lejár a Gyes-em.

Nekünk nincs segítségünk,egymásra számíthatunk a beteg férjemmel(te tudod a bajunkat).

Az oviba szállítás-hazahozás és ezt nem tudjuk megoldani.Fél 6-kor nyit az ovi,míg felöltöztetek 2 gyereket(a kicsit még be is kell szoktatni először) az negyedóra,majd amire beérek a városba(peremkerületben lakunk)

A kecske szerintem nem hagy annyi sok trágyát,mint a tehén.

34. 5c54c8b1c1 (válaszként erre: 33. - Vancsa1977)
2016. jan. 25. 09:22
Akkor kezdd otthon 1-2 liternyi tejjel otthon a gyakorlást.
33. Vancsa1977 (válaszként erre: 26. - 5c54c8b1c1)
2016. jan. 25. 09:16

Én ilyen "magasságokban" nem gondolkodtam,hogy éttermek,és pizzások.

Csak a piacra és a rengeteg sok ismerősömben gondolkodtam,és bízok,akik megvennék,és esetleg szájról-szájra történő reklámra.

Az egyik ismerőssel beszélgettem a minap,és mondja,hogy itt ahol élünk(a környékbeli falvakat is beleszámolva akik bejönnek eladni a városba) max 3 csinálja ezt.

32. Vancsa1977 (válaszként erre: 25. - Guruljka)
2016. jan. 25. 09:12

Nem a külön saját főzőedényeimbe akarnám csinálni.

Van egy oldal az a neve,hogy Panni sajtműhelye!!

Ott leírja,hogy ő is egyik napról a másikra fogott bele a sajtkészítésbe.

Nála lehet recepteket is olvasni,és lehet nála rendelni a sajtkészítéshez mindent-webshopja van.

Edényektől kezdve,oltóanyagok stb...

Egy komplett minden ami a sajtkészítéshez kell az 21000 ft körül van ha jól emlékszem.

31. Vancsa1977 (válaszként erre: 24. - Unom)
2016. jan. 25. 09:07
Nem 1 és nem is 2 embert olvastam a net-en akik belefogtak ebbe.Volt egy Budapesti tanárnő az egyik,aki tipikus városi lányként nőtt fel,és kiköltözött azt hiszem Komárom-Esztergom megyébe(de em biztos,hogy jól emlékszek a megyére,de vidékre ment az biztos),és vett egy tanyát ott csinálja a kecsketartást,és a sajt készítést,teljesen ismeretlenül fogott bele.
30. unom
2016. jan. 24. 20:10

[link]

Nézd meg ezt, egy sajtkészítő ír a kezdetektől.

És vedd azt is figyelembe, hogy kemény fizikai meló, hajnaltól estig, ünnepnap nélkül. Ha beteg a gyerek az állatokat akkor is el kell látni, nincs szabadság vagy ünnep.

Ha megszeged az állattartásra vonatkozó szabályokat elúszhat a házad is akár, ha nincs szerencséd.

Könyvelő, ügyvéd mindenképpen kell, meg kell tanulnod a szakmát, a marketinget. Ezek mind pénzt és időt igényelnek, nem is keveset.

2016. jan. 24. 16:52

...és legalább egy kisebb traktor, amivel kaszálni is lehet, de trágyát hordani is.


Maga a vállalkozóvá válás sem kismiska, anyagi tartalék kell ahhoz is. Én évek óta fordítok, adózom is utána már, de még az adóhivatalban is azt mondták, ennyire még nincs értelme vállalkozóit kérni. Pedig a szótár és a gép nem kér enni.


Az állattartás ráadásul kemény fizikai munka is. Ugyanakkor nemcsak a család iránti, de az állatok iránti felelősség is terheli, aki belefog.

28. 5c54c8b1c1 (válaszként erre: 27. - Guruljka)
2016. jan. 24. 16:28

Saját rét, kaszáló, legelô az alap.

Sajnos a kecskesajt nem az az élelmiszer, amit az ember nap mint megvásárol.

Szeretem, de az ára...

2016. jan. 24. 16:10

No meg: tőkeerős környezet, és sok segítő kéz, mert nem kis fizikai munka és idő már az állatok megfelelő tartása is.


Annyi pénztartalék is kellene, hogy legyen addig fedezet a mindennapokra (a család és a kecskék ellátására is!), míg a bolt beindul.


Én először azt mérném fel, hol és mennyiért tudnék rendszeresen szénát beszerezni, mint alap takarmányt. És szalmát az állatok alá. De rendszeresen ám!

2016. jan. 24. 16:04

Igazából akkor lenne egy idô után rentábilis a vállalkozás, ha tudnál piaccal, étteremmel, büfével, pizzázóval, stb. üzletet kötni, akik folyamatosan megveszik az elkészített árut.

Ez az élelmiszer nem a mindennapi étkezés része.

A csupán sajtkészítés terve (szerintem) kevés.

Egy élelmiszeripari szakmérnök tudna ebben információhoz segíteni.

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook