Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Karácsony - szűk vagy nagycsaládi körben? fórum

Karácsony - szűk vagy nagycsaládi körben? (beszélgetős fórum)


17. 328e1b30ab (válaszként erre: 14. - Gribedli***)
2016. nov. 26. 17:15
Nyilván mindenkinek mások a szokásai. Nálunk például szülinapi tárgyi ajándék nincs: akkor utazunk, élmények vannak. Így az egyetlen ajándékozós alkalom számunkra a karácsony.
2016. nov. 26. 13:35

Mi a Szentestét szűk családi körben tartjuk (párommal és a gyerekek).25-én mi megyünk rokonokhoz, 26-án vidéki rokonok jönnek hozzánk néhány napra.


Mindenki kap ajándékot, de nem a méregdrága dolgokról szól az ünneplés. Együtt vagyunk, jókat eszünk, beszélgetünk és Szentmisére megyünk.

2016. nov. 25. 21:11
Mi már pár éve csak a nagyon szűk családi körben ünnepelünk, de nagyon jó így. Volt, mikor már szentestén, ajándékbontás, vacsora után elsétáltunk a közeli családtagok otthonába, ajándékozás, ünneplés, beszélgetés... de ezek elmúltak. Változnak az idők, ahogy az emberek is... De szerintem így is tökéletes. Mert ilyenkor olyan nyugodt az ember.
14. gribedli*** (válaszként erre: 13. - 328e1b30ab)
2016. nov. 25. 15:08

Ezzel egyetértek, aki akar, adjon, de spec nekünk mindenünk megvan, nem hiányzik, hogy legyen karácsonyi ajándék is, sőt, személyesebb dolognak tartjuk a szülinapit, ennyi. Ahogy te is írod, egész évben gondolunk egymásra, ezért ha valami soronkívüli ajándék bejön a képbe, nem fogjuk megvárni vele a karácsonyt, hanem odaadjuk amikor akarjuk, meg ismétlem, mindenünk megvan, mind tárgyi, mind egyéb dolgok.


Míg a gyerekeknek meg érthető, hogy nagyon várt ünnep, az ajándékok miatt is.

13. 328e1b30ab (válaszként erre: 12. - 9a095cf031)
2016. nov. 25. 13:41

Általában a figyelmetlen emberek, vagy azok, akik rossz, számukra kényelmetlen rutint követnek, s nem érzik magukat otthon a saját életükben, nos, ők azok, akik elanyagiasodást szoktak emlegetni. Mert számukra teher a saját életük, a saját ünnepük.


Az ünnepét mindenki alakítsa ki kedve szerint: aki adni akar, adjon, aki nem, az pedig ne tegye, rögtön nincs stressz.


Mi ajándékozunk, felnőtteknek is, mert fontos része ez az ünnepnek. Egész évben figyelünk a másikra, így nem gond kitalálni, mire vágyik az illető igazán. Nem szeretnék ajándék nélküli karácsonyt, olyan fontos része ez a csodavárásnak.


Igaz, csak olyanokkal töltjük az ünnepet, aki valóban közel áll hozzánk, huszadik rokont nem látogatunk. Mi értelme lenne?

12. 9a095cf031 (válaszként erre: 9. - Gribedli***)
2016. nov. 25. 12:02
Mi sem igazán ajándékozunk, max. valami kis apróságot, de semmi komolyat. Mondjuk, gyerekek még nincsenek, nekik biztosan fogunk majd pár év múlva, azokat az időket már várjuk.
11. ina87
2016. nov. 24. 22:15
egyik napot itt másikat máshol mivel másfelé élünk így se h sem jön össze h egy helyen legyen mindenki meg hát olyan a munka h bármikor szólhatnak és menni kell,de próbálunk mindenhova eljutni és szépen meg ünnepelni ezt a szép csodás napot...
2016. nov. 24. 18:36
szent este szűkebb családi körben, 25; 26 hozzánk jönnek, mi megyünk. szűk családi körben van ajándékozás, a tágabban nincs (ki bírná anyagilag?) de a hangsúly nálunk is azon van, hogy legyünk együtt érezzük jól magunkat
9. gribedli*** (válaszként erre: 8. - 9a095cf031)
2016. nov. 24. 17:34
Felnőttek között senki nem ad nálunk ajándékot, talán ezért sincs az a stressz. Szülinapokra adunk szép és fontos ajándékokat, az személyreszóló, karácsonykor csak a gyerekeknek, mindenki ad mindenki gyerekének de úgy, hogy megvan a lista, hogy mit kértek a gyerkőcök és ki-ki abból választ, hogy mit akar adni, nem kitalálósdi alapon van. Úgyhogy ez a rohangálás nekem nincs, nem töröm a fejem. Szülinapokon annál inkább, de az meg nem egyszerre van mindenkinek:D
8. 9a095cf031 (válaszként erre: 5. - Gribedli***)
2016. nov. 24. 16:11
Igen, néha csodálkozom is, miért létezik az a sztereotípia, hogy a karácsonynak muszáj pénzről szóló, idegbetegséggel töltött, ajándékhajkurászó időszaknak lennie :)
2016. nov. 24. 15:53
Sógornőm kislánya...ő 20 éves, szóval nem is kicsi:D A sógoromé pedig 5 hónapos.
2016. nov. 24. 15:52
A rokonságban mindenki a szentestét a saját kis családja körében tölti. Nincs császkálás ide-oda. Első napján jönnek a gyerekek, másnapján jönnek a nővéremék eszünk iszunk majd felkerekedünk és átmegyünk a másik nővéremhez felkajálni a sütikészletét mert enni azt nagyon szeretjük csak sütni nem. :)
5. gribedli*** (válaszként erre: 1. - 9a095cf031)
2016. nov. 24. 15:50

Mi nem Szenteste tartjuk a karácsonyt, hanem 25-én. Szenteste normál vacsi van, sovány úgymond, és éjféli mise, aztán másnap reggel lesznek csak a fa alatt az ajándékok és a 25-ei ebéd a legfontosabb esemény. Az egész család jön, vagyis nagyszülők, tesók is. A sógornőm és a kislánya messzebbről, így ők egy hetet vannak anyósnál ilyenkor.


Az idén a legkisebb családtaggal együtt (a sógorom kislánya) összesen 5 gyerek+7 felnőtt, nálunk leszünk, de nem mindent én főzök, beosztjuk, hogy ki mit főz, a menüt korábban döntjük el egyszerre. És 25. este is meg 26. ebéd is ugyanez a felállás lesz.


Szerintem nagyon kényelmes is, az van, amit leírtál, mindenki besegít, játszanak a gyerekekkel is felváltva, szóval soha nem arról szólt, hogy idegbeteg a vendéglátó, vagy hpgy valaki elégedetlen, inkább szép lassan áthelyeződött hozzánk a helyszín, előtte ugyanez volt, csak anyósoméknál, az is jó volt, de 5. éve lesz az idén, hogy nálunk csináljuk:)

4. 9a095cf031 (válaszként erre: 3. - 328e1b30ab)
2016. nov. 24. 15:34

Karácsony táján tele van a net olyan kérdésekkel, hogy a szülők megsértődnek a látogatási sorrenden vagy mert nem otthon ünnepelnek a gyerekek, de most nyilván nem fogja azért mindenki megszakítani a kapcsolatot a családjával.


Mondjuk, én sem értem, miért kell sértődést csinálni belőle.

2016. nov. 24. 14:44

Aki a karácsonyból képes megsértődést rendezni, azzal én egy hétköznapon sem tartanám a kapcsolatot.


Szenteste a családok együtt vannak, mindenki a saját otthonában, majd a következő napokon a szülőket meglátogatjuk. Kb. Ennyi a nagy forgatókönyv, bár most rendhagyóan nálunk lesz mindenki 24-én. Tizenvalahányan gyűlünk össze egy kis időre.

2016. nov. 24. 13:30
Mi itthon maradunk, mert család vagyunk. Szülők már nem élnek, csak 25-26-án megyünk látogatóba testvérekhez attól függően, hogy melyik nap szabad. Sajnos férjem valamelyik napon minden évben dolgozik, ezért hozzá igazodunk.
2016. nov. 24. 13:10

Mi a szokás nálatok, kivel és hogy töltitek a karácsonyi ünnepeket? A szűk családotokkal (párotok és gyerekeitek) vagy szenteste együtt vagytok a szülőkkel, nagyszülőkkel, egyéb rokonokkal is?


Mi lehetőleg szeretjük úgy intézni a karácsonyokat, hogy együtt legyünk a párom szüleivel és a testvéréékkel szenteste, bár ők nem mindig vannak jelen, mert messze élnek és nem tudnak minden évben jönni. Ha gyerekeink leszek, akkor is szeretnénk úgy tölteni az ünnepeket, hogy nálunk legyen a karácsonyi vacsora, délelőtt készülődjünk, főzzünk, ebéd után jöjjenek át az anyósomék és sógorék, játsszanak a gyerekekkel, ha szeretnének, segítsenek a főzésben és maradjanak estig. Ez egyébként nekik sem probléma, ők is így képzelik el a karácsonyokat. Ha kettesben szeretnénk maradni a párommal és gyerekekkel, biztos rosszul esne nekik, de tudom, hogy elfogadnák és nem cseszegetnének, de mi inkább együtt töltenénk mindannyian a szentestét. Jó hangulatú a délután, karácsonyi zenét hallgatunk vagy ilyesmi filmeket nézünk, iszogatunk, eszünk, beszélgetünk. Nekem kicsit talán furcsa is lenne csak a párommal tölteni a karácsonyt, bár előfordult már, de jobb szeretjük a tágabb ünneplést.


Az én családommal annyira nem vagyunk jóban, hozzájuk 25 vagy 26-án szoktunk kimenni ebédre 2-3 órára, illetve a párom tágabb családja is össze szokott gyűlni, hozzájuk s elmegyünk valamelyik nap.



Ti hogy ünnepeltek? Volt már belőle sértődés? Ha tágabb családban, nálatok hogy telnek az ünnepek?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook