Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » J.D.Salinger fórum

J.D.Salinger (beszélgetős fórum)


2011. okt. 14. 06:14
köszönjük el-Horto!
2011. okt. 14. 06:13
és még rengeteg más minden is van
2011. okt. 14. 06:11

[link]


ez legális!

15. mazsi-drazsi (válaszként erre: 5. - 9242a6388c)
2010. jan. 30. 14:46
ez az utolsó mondat annyira jellemző rá.. :-)
14. mazsi-drazsi (válaszként erre: 11. - Sylvia81)
2010. jan. 30. 14:45

Az biztos, hogy nem ettől a könyvtől kattannak be az emberek. Mondjuk van benne valami társadalmon kívüliség, de az nem agresszió.

És véleményt tényleg csak akkor lehet valamiről mondani, ha már ismeri az ember. Így jó, hogy a többiek is elolvasták, legalább tudták, miről is van szó. Aztán hogy ezzel az új élménnyel ki mit kezd és ki hova teszi magában, ez már az egyéntől függ.

13. mazsi-drazsi (válaszként erre: 12. - Egypt)
2010. jan. 30. 14:39
Hát nem egy Vidám könyvek sorozat, de mégis van egy egyedi humora, ugyanakkor nagyon sok fontos kérdést vet fel. Különleges életlátás, különlegesen magírva. Én szeretem.
12. egypt
2010. jan. 28. 22:53
A Zabhegyezőt nagyon szeretem, de van tőle egy novellás kötetem, az nem igazán jött be... Nagyon lehangolt.
2010. jan. 28. 22:42

Emlékszem, mikor először vettem a kezembe Salinger Zabhegyezőjét. A könyvtárban akadtam rá, egy korábbi ajánlóról jutott eszembe. Az eleje nem fogott meg annyira, de valószínűleg a stílusa miatt, nem voltam hozzászokva ehhez a hanghoz. Sokáig nem jutottam, mikor - egymástól függetlenül - néhány emberrel az aktuális olvasmányaikról beszélgettünk. Én megkérdeztem őket, mi a véleményük erről a könyvről? Mindenki hülyén nézett, hogy "te ezt olvasod??? Úúúristen..." Nagynéném volt a legkomolyabb, ő kajakra a szemembe nézett és közben hátrébb lépett kettőt. Mikor megkérdeztem tőle, mi a baja vele, azt mondta: "Semmi extra, csak pl. Lee Harvey Oswald is ezt olvasta saját bevallása szerint, mielőtt - állítólag - megölte Kennedyt. És egy csomó pszichopatának is ez a kedvenc könyve. Te jóóól vagy???

Ezek után csakazértis végigolvastam, közben a környezetem fürkészte, mikor kattanok be. Nagyon tetszett, olyannyira, hogy nemcsak megvettem, de féltett kincse lett a könyvespolcomnak. Elolvastam azóta már vagy 6szor. Mikor másodszorra olvastam, unokatesóm (nagynéném lánya) is beleolvasott, és neki is bejött. Mikor végeztem, kölcsönadtam neki, és végigment a családon, úgyhogy végül nagynéném is elolvasta. Nem lett a kedvence, de már nem néz hülyén az emberekre, ha azt hallja, hogy épp olvassák.


És ami nagyon tetszett:

Egerben van egy gyorskajálda a belvárosban (ha vernének sem találnám meg, ha egyáltalán megvan még), annak a falára részletek vannak/voltak írva a Zabhegyezőből.

2010. jan. 28. 22:30
Valóban a Zabhegyező a legismertebb írása és kamaszkoromban egy időben akkor voltam nyugodt, ha nálam volt a kötet és mint valami Bibliát olvastam naponta. De a többi írását is érdemes elolvasni, eredeti stílussal és humorral ír és szeretem azt az Istenkeresést, ami az írásaiban mindig jelen van. A családtagok egymás iránti szeretetét és azt az egyedi világlátást, ami Salingert jellemzi.
9. mazsi-drazsi (válaszként erre: 5. - 9242a6388c)
2010. jan. 28. 22:26
"Az ember 11 és 80 éves kora között nem változik..." (Seymour: Bemutatás)
2010. jan. 28. 22:20
1951-ben publikált Zabhegyező című regénye egy csapásra kultikus figurává tette. Főművében egy frusztrált, kiábrándult és agresszív fiatal nemzedékről írt, rajtuk keresztül adva nyomasztó látleletet az amerikai társadalomról. A Zabhegyező főhőse, Holden Caulfield ennek a generációnak - és persze a mindenkori lázadó és elégedetlen kamaszkornak - az emblematikus alakja.
2010. jan. 28. 22:17
Zabhegyező!!! A legjobb könyv!!!!
2010. jan. 28. 22:16

Zabhegyező....alapmű:) imádom


isten nyugosztalja...

2010. jan. 28. 22:14
"Semmi nem változik; ami változik: az ember saját maga. Nem az, hogy idősebb lesz, vagy ilyesmi. Nem éppen azért. Csak éppen megváltozik. Mondjuk, most kabátban megy. Vagy az, aki legutóbb a párja volt, skarlátot kapott, és most más a párja. Vagy a Miss Aigletinger helyettese viszi az osztályt. Vagy az ember hallotta, hogy a szülei reggel állati nagy parádét rendeztek a fürdőszobában. Vagy az ember csak elment az utcán egy pocsolya mellett, amin szivárványszínű benzinfoltok úsznak. Úgy értem, az ember kicsit mindig más, nem tudom ezt pontosan megmagyarázni. És még ha tudnám is, nem biztos, hogy akarnám."
2010. jan. 28. 22:11
Szeretem...
2010. jan. 28. 22:11

Manhattanben született zsidó apa és ír katolikus anya gyermekeként. (Anyja betért amikor összeházasodott az apjával, J.D. csak a bar micvóján tudta meg, hogy csak félig zsidó) Az apja húsimporttal foglalkozott. Az ifjú Salinger Manhattan nyugati felének különböző állami iskoláit látogatta, majd a McBurney magániskolát választotta 9. és 10. osztályban. Ezután felvételt nyert a waynei (Pennsylvania) Valley Forge Military Academy-re. Itteni élményeiről írta Zabhegyező című regényét. A New York Universityt egy tengerjáró hajón való munka kedvéért hagyta el az első éve után. 1938-ban A szülei Bécsbe küldték, hogy az apja cégénél tanuljon és fejlessze német és francia tudását. Egy hónappal az Anschluss előtt hagyta el Ausztriát. A collegevillei (Pennsylvania) Ursinus Collegeba iratkozott be, ahol egy félévet végzett el. 1939-ben a Columbia Universityn irodalmat hallgatott Whit Burnetnél. Ő közli először lapjában Salinger egy írását. 1942-ben behívják a hadseregbe, részt vett a normandiai partraszállásban, a koncentrációs táborok felszabadításában. A hadseregnél ismerte meg Ernest Hemingwayt. Feleségül vett egy alacsony beosztású német hivatalnokot, akit magával vitt Amerikába. Kapcsolatuk néhány hónap után megromlott, Sylvia visszatért Németországba.


1948-tól a The New Yorker című újságban publikált, amely már hat évvel korábban is kért tőle írást, egy részben önéletrajzi tárgyú művét a Slight Rebellion off Madisont. Ezt a művét a háború miatt csak 1946-ban jelentették meg. A Slight Rebellion off Madisonban jelenik meg Holden Caulfield karaktere, akinek később egy egész regényt szentelt: az 1951-ben megjelent Zabhegyezőt (Catcher in the Rye). A művet több országban és egyes amerikai államokban is betiltották szabadszájúsága miatt (az átkozott szó például 255 alkalommal fordul benne elő). Ma évente 250 000 példányban kel el. 1953-ban néhány novelláját a The New Yorkerben közölték. 1961-ben adta ki a Franny and Zooeyt, 1963-ban a Magasabbra a tetőt, ácsok és Seymour: Bemutatás című kisregényeit. 1953-ban Cornish-ba (New Hampshire) költözött. Egy ideig részt vett a helyi közösség, az egyetemi diákság életében, később teljesen visszavonult. Később Marlowba költözött. 1955-ben összeházasodott Claire Douglas, egyetemistával, aki a kedvéért abbahagyta tanulmányait. Két gyermekük született, Margaret és Matthew. A Franny and Zooey című művében Franny karaktere Claire életén alapul. 1965-ben elváltak. 1965 óta nem publikált új művet. 1978-ban a Newsweek felröppentette a hírt, hogy egy nagyobb, második világháborús, romantikus regény kiadására készül, azonban a hír tévesnek bizonyult. A világtól elvonultan él. 1972-ben egy évig viszonya volt Joyce Maynard 18 éves írónővel. Az ezredfordulón lánya, Margaret Dream Catcher: A Memoire címmel adta ki visszaemlékezéseit, amelyben sok Salinger-legendát cáfolt meg. Az író harmadik felesége a nála negyven évvel fiatalabb Colleen O'Neill.

2010. jan. 28. 22:10
Holden miatt nem tudtam aludni. Szerintem a Zabhegyező miatt nem mentem világgá. Hanem haza anyámhoz, akivel 10 évig nem beszéltem.
2010. jan. 28. 22:07

Amúgy is rossz napom van és most még azt is megtudtam, hogy ma meghalt a kedvenc íróm. Sajnos annak, akinek ezt el tudnám mondani, már nem tudom, pedig ő értené csak igazán, hogy kit vesztettünk ma el. Mert számára is, az ő éleében is komoly szerep volt Salinger írásainak. Persze az írásai itt vannak bennünk és itt is maradnak, és általa ő is.

Írjon, aki szerette őt olvasni, érdekelne kinek mit jelentett az életében.


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook