Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Ízfokozók kikerülése fórum

Ízfokozók kikerülése (beszélgetős fórum)


23. 1366d1807f (válaszként erre: 21. - Varbóc)
2009. jan. 29. 23:08
Más néven kínai só. A kínaiak minden ételükbe tesznek. Nekik semmi bajuk sincs tőle?
22. 036bf4cfe4 (válaszként erre: 20. - 1366d1807f)
2009. jan. 29. 22:05
Honnan veszed hogy nincs bajuk tőle? Ugyanannyi mint bármely más olyan fogyasztóban aki fogyasztja. És az egyén érzékenységében is van szignifikáns különbség.
2008. nov. 8. 04:18
A natrium-glutamát veszélyes. Aki sok készételt, konzervet fogyaszt, az idővel számolhat a hátrányokkal.
20. 1366d1807f (válaszként erre: 18. - Varbóc)
2008. nov. 4. 07:49
Csak azt nem értem, hogy a kínaiaknak miért nincs semmi bajuk tőle? Ugyanis ezt azért nevezik kínai sónak, mert ők minden kajába raknak belőle.
19. katácskák (válaszként erre: 14. - Venes)
2008. nov. 4. 03:59
köszönöm az ötletet
2008. nov. 4. 03:56
A nátrium-glutamát veszélíyességéről én is hallottam. Sajnos ezt ennek ellenére fogyaszjuk a termékekkel, szinte kikerülhetetlen.
2008. jún. 8. 15:36
A tippek jók és megfogadhatók. A Light termékektől nem leszel karcsúbb (aki ezekkel próbált már fogyni, az tudja)
16. pan.pan (válaszként erre: 4. - Éva*)
2008. jún. 8. 15:35
A mesterséges édesítő szerek kikristályosodnak az izületekben mozgásszervi megbetegedéseket és nagy fájdalmat okoznak
15. pan.pan (válaszként erre: 6. - Zse pi)
2008. jún. 8. 15:33

Igen, a natrium-glutamátról van szó. Ez egy halucinogén anyag, függőséget okoz mint a cigi v a drogok. Semmilyen íze nincs, de elégedettség érzetet nyújt.


"Annyira szeretem, muszáj ennem egy kis...."


Rengeteg (szó szerint) található a kínai ételekben is, és sajnos szinte az összes sós termékben a boltok polcain(kész, félkész ételek, chipszek, kekszek, stb)

14. Venes
2007. aug. 14. 08:56

Meglehet tanulni azt is, hogy mi a finom az ételek természetes ízében...de tényleg tanulni kell, nem vicc.

Főleg azoknak akik nem hogy vegetéznak, hanem mű kajákon élnek. (pl. zacskós leves)

Ilyenkor arra kell gondolni, hogy ez csak egy kreált ,,világ" és nem a valóság. És akarjuk hogy becsapjanak minket? Nem, igaz?

13. Rika1
2007. máj. 7. 14:30
Ez tényleg elgondolkodtató,amit itt írtatok.Én a delikáttal vagyok így.Ha nem teszek akár egy csipetnyit is az ételbe,egyszerűen hiányzik.De delikát vagy vegetának kell lenni benne.:)
2007. máj. 7. 13:52
nem jo
11. éva*
2006. nov. 2. 06:18

Egy-két cikk az internetről, a forrást is megjelöltem.


[link]



Íz fokozók azok az anyagok, amelyek erősítik az élelmiszerek meglevő ízét és zamatát, elnyomják az ízbeli hibákat, és állandósítják az élelmiszer ízét. Növelhetik élvezeti értékét, de túlfogyasztásra is ingerelhetnek. Ezek az adalékanyagok főleg olyan termékek eladhatóságát segítik, amelyek az ízüket, aromájukat kedvezőtlenül befolyásoló (rossz) nyersanyagból vagy technológiával készültek. Sok készételnél az aromák és íz fokozók használata gyakorlatilag elengedhetetlen. Mivel az aromákat a könnyebb kezelhetőség kedvéért általában oldószerekkel és hordozóanyagokkal kell vegyíteni, így azok még számos egyéb anyagot is juttatnak az élelmiszerekbe.


[link]


AROMÁK ÉS ÍZFOKOZÓK

Az élelmiszereknek ízt és szagot kölcsönöznek, elnyomják az ízbéli hibákat és állandósítják az élelmiszer ízét. Növelhetik az élvezeti értékét, de túlfogyasztásra is ingerelhetnek. Ezek az adalékanyagok főleg olyan termékek eladhatóságát segítik, amelyek ízét, aromáját kedvezőtlenül befolyásoló (rossz) nyersanyagból vagy technológiával készítettek. Sok készételnél az aromák és ízfokozók használata gyakorlatilag elengedhetetlen. Mivel az aromákat a könnyebb kezelhetőség kedvéért általában oldószerekkel és hordozóanyagokkal kell vegyíteni, így azok még számos egyéb anyagot is juttatnak az élelmiszerekbe.

E620 Glutaminsav ??

E621 Nátrium-glutamát ??

E622 Kálium-glutamát ??

E623 Kálcium-diglutamát ??

E624 Ammónium-glutamát ?? E625 Magnézium-diglutamát ??

Ezek az ízfokozók váltják ki az érzékeny embereknél ún. "kínai étterem-jelenséget" (halántéktájú nyomást, hát- és fejfájást). A patkányoknál szaporodási zavarokat és - az utódoknál - tanulási nehézséget okoztak. Étvágynövelő hatása elhízáshoz vezet. A fogyasztót megtéveszti az élelmiszer tényleges összetételét illetően. A glutamátot általában szójából nyerik és húskészítményekhez adagolják. Az arra érzékenyeknél nyaki- és hátfájást, gyengeséget, fejfájást, szapora szívdobogást okozhat.



[link]



Az ízfokozók közül elsősorban a glutamátokat (E620–625) kerüljük. Szójából nyerik, húskészítményekhez adagolják. Bár étvágynövelő hatásuk van, állatkísérletekben szaporodási és tanulási zavarokat okoztak. Problémás aroma lehet a kinin és a kvassziafa is. E számuk nincs.

10. éva*
2006. nov. 2. 06:15
Amikor életem első cicájának boldog tulajdonosa lettem, egy ismerősöm felhívta a figyelmemet, hogy Whiskas márkájú cicakonzervet ne adjak neki, mert van benne valami, ami miatt utána már semmilyen más ételt nem fog megenni. Nem tudom igaz-e, mert megfogadtam a tanácsát. Viszont valamit adni kell a cicusnak, így a Friskies nevű szárazeledelt kapta. Egyszer amikor elfogyott, akkor már 1 éves volt a cicus, nem lévén a közértben ez a fajta, vettem másikat. A cicám nem evett 2 napig, így hát úgy döntöttem, hogy nem kisérletezek vele, hogy meddig bírja étel nélkül és mikor adja fel, újból megkapta kedvenc eledelét. De ez azért elgondolkoztatott engem. Mi van ha velünk is ezt csinálják? Tudom, hogy tünhetek fóbiásnak is, de mindenki gondolkodjon el, és tegyen belátása szerint.
2006. nov. 2. 05:31
Ennek az egésznek az átgondolására az késztetett, hogy volt a TV-ben egy műsor egy közel 400 kg-os férfiről. Szerepelt még a műsorban több 200 kiló körüli is. A kinti divatos fitnessguruk fogyasztották őket le. Mindegyikre az volt jellemző, hogy szinte csak készételeken éltek, pizza, chips, cola és a többi, hisz külföldön sokkal nagyobb a választék. Amin változtatniuk kellett, a legfőbb, hogy mindent maguknak kellett megfőzniük az alapanyagokból. Tudom nálunk még nem annyira elterjedtek a készételek, bár a Globus mostanában előrukkolt a mikróban készíthető készételekkel a reklám szerint. Én is reggel 1/4 7 kor indulok dolgozni, 1/2 6 kor érek haza, kinek van kedve ezután még főzöcskézni? Múltkor olvastam egy statisztikát, hogy Euróbában az olaszok azok, akik minden nap főznek frisset, a fiatalok is, 90%. A többi országban ez a % max. 40-60 % és inkább az idősebb generáció. Csináljatok egy hétvégi bevásárlást, utána nézzétek meg, hogy pl. 20 termékből ? az ami ízfokozót is tartalmaz. Ijesztő.
2006. nov. 1. 08:27
Erosen ajanlom a sinus(arcureggyulladast)!!:) Nekem mar 1 honapja tart, se kep se hang, masszoval se nem erzek semmi szagot, es nem erzek semmi izt! Hatarozottan segit a dietaban!:)
7. Venes (válaszként erre: 6. - Zse pi)
2006. nov. 1. 08:18

Ezek után én se mereke belegondolni, hogy miktől lettem beteg. Az a legfurcsább, hogy nehezen tudunk megszabadulni ezen ételek csábításától. Mindig kívánja őket az ember. Nagy akaraterő és elhatározás kell ahhoz, hogy lemondjunk róluk, mégha tudjuk is, mennyire károsak.


Éljen az egészséges táplálkozás! (Meg a bioboltak.:))

2006. okt. 31. 19:47

Egy műsorban halottam, hgy az ízfokzók (E621-ez a leggyakoribb, főleg a porkajákban) vakságot okozhatnak.


Anyukámnak meg egy ortopédus mondta, hogy a zacskós levesektől is kialakulhatott a porckopása. :(

2006. okt. 31. 18:26

Én most éppen azon dolgozom, hogy teljesen kiiktassak minden féle finomított terméket, megf édesítőszeres, ízfokozos árut.

Semmi sem rosszabb a szervezetnek, mint ezek. Csak hát nehéz leállni vele. Mert ha éhes vagy és venni akarsz valahol valamit magadnak és nincs biobolt a közelben, akkor lényegében bukta a dolog. Gyümölcsöt nem érdemes venni marketekben, mert legalább annyira ,,felnyomottak", mint a többi termék, talán kicsit jobbak.

Szóval nehéz a helyzet, ilyen esetekben.


Egyébként könnyedén lehet jobbítani az életen. Cukor helyett méz, finomított termékek helyett teljes kiőrlésűek. A kősó helyett tengeri só.

A zacskos levesek helyett meg házi levesek, sok fincsi zöldség álltal főzöttek.:)


A lényeg, hogy rendes, adalékanyagoktól mentes dolgokat együnk és akkor lecsökken a normálisra a napi ételbevitel és még tisztábbak is leszünk!

2006. okt. 31. 11:32

Próbálkozom majd a túró készítésével is,még nem próbáltam, ha meglesz leírom.

A másik amit nagyon szeretek, remek fogyókúrás kelléknek tartom a Bake Rolls-t. Én túróhoz, tojáskrémhez, franciasalátához szoktam enni egypár karikát. finom az íze, főleg a fokhagymásnak, de az tele van E-vel és ízfokozóval.

Ezt is házilag készítem:

Nekem mindíg van a hűtőmben foghagymás olaj a husik kenéséshez, vagy ha valamihez egy kis foghagyma kell, de nincs kedvem pucolni, mosogatni egy gerezd hozzávaló miatt.Úgy készítem, hogy egy fej foghagymát lereszelek, és felöntöm 1 dl olivaolajjal.

1 nagykiflit felszeletelek, ami másnapos, így könnyen szeletelhető vékonyra, 2-3 mm-esre, fotó a bemoldalon, hogy mennyi lesz belőle. Ezzel a foghagymás olajjal megkenem vékonyan a gofrisütőt, vagy a szendvicssütőt, kinek mije van, és ebben megpirítom. A képeken látszik, hogy milyen guszta lesz. Én műanyag dobozban tárolom, nagyon sokáig friss marad. A tányéron mindíg 1 kifli ill. 1 zsemle mennyiségét lehet látni. A 90 gr.-os csomagnak megfelelő mennyiség midössze 25 ft-ba kerül.

A Norbi fogyókúrát követőknek mondom, hogy az abonett és ez is gondolom 3-as Norbi szerint, én ezeket végig 1-esnek ettem, hisz minimális amit egy étkezéshez eszik ebből az ember.

2006. okt. 31. 11:19

A mezei dobozos tejet, amire az van írva: Magas hőmérsékleten hőkezelt, homogénezett, nos ezt a tejet pohárba öntve a konyhában hagytam "aludni".

Remélhetőleg ebben nincs tartósító, ízfokozó, legalábbis nincs ráírva a dobozra. 2 nap alatt aludttej lett belőle. A kefirpártiak szeretni fogják. Ezt csak azért írom, mert a fiatalok akik még nem csináltak ilyet, nem tudhatják, hohy milyen az íze. Ha már megaludt, mehet a hűtőbe, jópár napig eláll ott.

A nagymamám praktikája volt, aki falusi asszony volt, hogy a tejbe amit aludni tett, belekevert poharanként 1 teáskanál tejfölt. Így sokkal krémesebb lesz az aludttej.

Ebből az aludttejből amiből 2 dl midössze 28 ft,ebből készítettem a gyümijoghurtot.Kevertem bele a saját megszokott édesítőmből, tettem bele a nyáron édesítővel eltett eperlekvárból, ami inkább szószra hasonlít. nagyon finom, garantált fogyókúrás. Aki nem tett el ilyen lekvárt, annak ajánlom, hogy a kapható mirelit málna, szamóca, szeder kíválóan használható hozzá. A félig felengedett gyümölcsöt összeturmixolva hozzá lehet adni az aludttejhez. szerintem még így is kijön 30-50 ft-ból és tele van gyümivel.

2. 7130b15964 (válaszként erre: 1. - Éva*)
2006. okt. 31. 11:15

Az édesítők ugyanolyan rosszak, ha nem rosszabbak, mint a finomított cukor. Ugyanis azzal csapják be az agyat, hogy édeset eszel és beindul az inzulintermelés.


Szóval jobb, ha finomított cukor helyett természetes édesítőt használ az ember és azt is csak mértékkel, amikor nagyon kell.


Az ízfokozók egy másik kategória, nem hinném, hogy túl sok jót tesznek, ráadásul az arra érzékenyeknek hasmenést is okoznak.

2006. okt. 31. 11:06

Meggyőződésem, bár semmi bizonyítékom nincs rá, de a sok adalékanyag, főleg az ízfokozók igen nagy szerepet játszanak abban, hogy állandóan enni akarunk, akkor is ha nem vagyunk éhesek. Itt megosztok egy-két ötletet, hogy én hogyan próbálom meg kikerülni. Ha így egészségesebb ételhet jutunk, egy kis macerával még spórolunk is, csak jól járunk. Ami elindított az az volt, hogy a gyümölcsjoghurtok, amit nagyon szeretek, a cukornélküli változatoknak bűn rossz íze van, pedig én jócskán használok édesítőt, a kávét is azzal iszom, a sütiket is, így szokva vagyok. Nem tudom abba milyet tesznek. Próbáltam a Norbi félét is, mindkétszer hasmenést kaptam.

Szóval a receptek...

Várom a többiek praktikáit, ötleteit.


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook