Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Ismerősöm szeretne felmondani jelenlegi munkahelyén, de fenyegetik, hogy akkor annak jogi következményei lesznek fórum

Ismerősöm szeretne felmondani jelenlegi munkahelyén, de fenyegetik, hogy akkor annak jogi következményei lesznek (beszélgetős fórum)

1 2
51. Channa* (válaszként erre: 50. - Timycat)
2018. ápr. 11. 22:07

De versenytilalmi.

X évig kapok egy bizonyos összeget, hogy ne lépjek ki. Ha kilépek, akkor fizetnem kell, illetve ki van kötve, hogy nem mehetek bizonyos cégekhez dolgozni, bizonyos munkakörökbe, ha még is megteszem, akkor is fizetnem kell, stb., akkor is fizetnem kell, ha elcsábítok munkatársakat, stb.

Nem hiszem azt, hogy értékesebb vagyok, hiszen valamilyen szinten meg vagyok kötve, és igen magas anyagi következményei lehetnek a tetteinknek.

Eddigi munkahelyeimen az utolsó munkanapomon egyoldalúan felmondta a munkáltató az ilyen szerződéseket, mert ha pl. nem konkurenshez megyek, akkor nekik kellett volna fizetniük, és persze a szerződésben benne volt, hogy egyoldalúan ők felmondhatják. Én természetesen nem.

50. timycat (válaszként erre: 49. - Channa*)
2018. ápr. 11. 19:49

Ez nem szerződésszegés. A határozott idejű munkaviszony, illetve a jogellenes megszüntetés is teljesen független a versenytilalmitól.

Az pedig a versenytilalmi lényeg/értelme hogy fizet a munkáltatód ha te betartod az abban foglaltakat. Tehát ez sem szerződésszegés.

Sok munkavállaló azt hiszi a versenytilalmitól értékesebb pedig nem. Egy érvényesített versenytilalmi sok munkakörben szakmai "gyilkossággal" ér fel. Ha tényleg ér valamit a munkavállaló akkor vagy az új munkáltató megfizeti a sápot vagy a munkavállaló maga.

Mi még soha senkinek nem fizettünk. Mert vagy olyan távozott akiért nem kár, sőt volt hogy kvázi megkönnyebbültünk hogy innentől a konkurenciát bomlasztja, egyszerűen elálltunk a vt. érvényesítésétől. Aki értékes volt vagy a szakmában akart maradni azt megváltották vagy megváltotta magát.

49. Channa* (válaszként erre: 43. - Timycat)
2018. ápr. 10. 22:49
Nálunk a versenytilalmi nem csak azt tartalmazza, hogy melyik céghez nem mehetünk, hanem egyebeket is, de konkrétan a "megszegés" ha kilépek a cégtől és nem konkurenshez megyek, akkor a cég fizeti nekem x ideig a fizetésem x %-át havonta, illetve ha felmond nekem egy bizonyos időn belül, akkor 12 havi béremet fizeti ki, azaz úgy szegi meg, hogy az általa vállalt ideig nem alkalmaz.
48. timycat (válaszként erre: 47. - PöttyösPanka)
2018. ápr. 10. 21:53
Ooo ne tudd meg hány munkavállalónak lövése sincs hogy mi van a munkaszerződésében :/ a jogaikkal/kötelezettségeikkel meg pláne nincsenek tisztában. Ez szerintem tipikusan egy olyan téma -ideértve nem csak a magán hanem a közszférát is- amit középsuliban a leendő munkavállalóknak/munkáltatóknak meg lehetne, kellene említeni.
47. PöttyösPanka (válaszként erre: 46. - 12d083b51b)
2018. ápr. 10. 08:42
Pedig poén lenne olyan szerződéseket íratni alá a felszolgálókkal, amikben el vannak rejtve ilyen kis gonoszságok (:C Aki nem olvassa el, amit aláírt, az így járt XD
46. 12d083b51b (válaszként erre: 44. - Timycat)
2018. ápr. 10. 08:33
Nem, jelen esetben erről nincs szó. Csak mint újabban bevett szokásról beszéltünk, és ahogy te is írtad, bizony még ez esetben sem lesz a felmondásból jogi következmény, amivel a munkáltató az alkalmazottat riogatja.
45. timycat (válaszként erre: 7. - Michelle.r)
2018. ápr. 9. 21:33
Felbontás??? Mich...
44. timycat (válaszként erre: 38. - 12d083b51b)
2018. ápr. 9. 21:28

Versenytilalmi megállapodásnak hívják... nem elég csak beleírni a szerződésbe aztán szívjon vele a munkavállaló. Nagyon kevés versenytilalmit láttam, amit ne lehetne eredményes megtámadni vagy könnyen kijátszani. Pár éve divatos volt, de többnyire hatástalan vagy ugyan megállapodnak ekörben de aztán nem alkalmazzák.

Nem hinném hogy jelen esetben ez játszana.

43. timycat (válaszként erre: 30. - Channa*)
2018. ápr. 9. 21:26

Hogy tud egy munkáltató megszegni egy versenytilalmit?

Nem ezért fizet a munkáltató

42. timycat (válaszként erre: 24. - 12d083b51b)
2018. ápr. 9. 21:24
Nem kell 3 db. Ez azért ennél jóval cizelláltabb hogy 3 db fegyelmi azt jónapot.
41. Channa* (válaszként erre: 39. - Michelle.r)
2018. ápr. 9. 11:01
Én se vagyok ügynök és üzletkötő sem.
40. 12d083b51b (válaszként erre: 39. - Michelle.r)
2018. ápr. 9. 10:54

Szerintem a főnöke egy igen csavaros eszű ember:

- egy ilyen szöveggel ráijeszt a dolgozóra, így ha az meggondolja magát, őneki nem kell másik után szaladni

- egyébként pedig mint látjuk/mondjuk, nem is hazudott, hiszen egy szerződés felbontásának vannak olyan lépései, következményei, amelyek a jog szabályoz, tehát valóban vannak jog-következményei.


Így még azt sem mondhatja rá senki, hogy fenyegetőzik. A kis hamis!

39. michelle.r (válaszként erre: 38. - 12d083b51b)
2018. ápr. 9. 10:50

Nekem is ilyen szerződésem van, pedig sem befektetési tanácsadó, se biztosítási üzletkötő nem vagyok. Egy évig nem mehetek hasonló profilú céghez. Mondjuk olyan végkielégítést kapok, hogy nem is áll érdekemben ;) Menedzser szerződésnek hívják. De kicsit messze vittük a témát az eredeti felvetéstől. Nem hinném, hogy a fórumindítót ilyen veszély fenyegeti :D


Hogy finoman fogalmazzak, nem a szofisztikált tárgyalástechnika mestere a főnöke.

38. 12d083b51b (válaszként erre: 29. - Smirnoff)
2018. ápr. 9. 08:41
Az ilyen kikötések leginkább a "befektetési tanácsadó" (= biztosítási üzletkötő) munka szerződésében szokott benne lenni az u.n. "egyéb kikötések, feltételek" rovatba vésik fel. És bizony, ha a dolgozó aláírt egy ilyen munka szerződést, akkor azt el is fogadta.
37. PöttyösPanka (válaszként erre: 36. - PöttyösPanka)
2018. ápr. 9. 08:39
Írtam, hogy nem hinném, hogy komoly jogi következménye lehet egy felmondásnak, de ezt nem fogom biztosra állítani, mert nem vagyok tisztában a részletekkel.
36. PöttyösPanka (válaszként erre: 30. - Channa*)
2018. ápr. 9. 08:37
Én sosem dolgoztam vendéglátásban, így nem tudom, milyen kikötéseket szoktak tenni. Ez csak egy példa volt a következményekre.
35. PöttyösPanka (válaszként erre: 29. - Smirnoff)
2018. ápr. 9. 08:36
Ezért kezdtem azzal, hogy nem hinném, hogy bárkinek is megéri bíróságra vinni a dolgot, bármi legyen is a szerződésében a kérdező ismerősének. Mert ugye ha megszegi ami benne van a felmondást illetően, addig nem érdekes a dolog, amíg jogi útra nem tereli az egyik fél. Anélkül meg tényleg csak fenyegetőzés.
34. 12d083b51b (válaszként erre: 28. - Smirnoff)
2018. ápr. 9. 08:32

Az oka nincs rajta, de a módja igen!


[link]


Görgesd le: "Igazoló lap az álláskeresési járadák és álláskeresési segély megállapításához" nyomtatvány 20. pontja.

33. Smirnoff (válaszként erre: 31. - Channa*)
2018. ápr. 9. 08:30
Már nem emlékszem, régi eset. Az biztos, hogy egy pincérnek nem kell ilyesmitől tartania.
2018. ápr. 9. 08:27

Végkielégítés meg nem jár automatikusan mindenhol, az csak adható.

Azért nem érhet valakit hátrány, mert felmond, és a felmondási idő letelte után továbbáll. Esetleg a volt főnök majd kígyót-békát dobál rá a háta mögött meg köcsögöl vele amíg a maradék idejét tölti.

31. Channa* (válaszként erre: 29. - Smirnoff)
2018. ápr. 9. 08:26
És, hogy tudta elveszteni a pert a munkáltató? Valószínű, hogy a szerződés nem volt megfelelő, nem?
30. Channa* (válaszként erre: 25. - PöttyösPanka)
2018. ápr. 9. 08:25

Ja, értem mire gondolsz a végkielégítéssel kapcsolatban! Valahol egy megegyezésre, de ha már a felmondás is ilyen döcögős, akkor nem hinném, hogy meg tudná ezt csinálni.


Én írok alá titoktartásit már 1995. óta, most is írtam alá az új munkahelyemen, elég félelmetes, na meg persze a munkaszerződés is az, de már elég rutinos vagyok, betartom a szabályokat, stb.:D

Ha jól gondolom, akkor vendéglátásban ilyet nem köthetnek ki. Nekem az összes előző munkahelyemen olyan szerződésem volt, ahogy a jelenlegin is olyan van, hogy bizonyos cégeknél nem helyezkedhetek el 3 évig, ezek jellemzően azok a cégek, ahol az a program működik, amivel dolgozok. De ez alól is van kibúvó, hiszen elhelyezkedek náluk, de csak olyan munkakörbe, ahol nem foglalkozok a programmal, pl. lehetek takarítónő vagy vezérigazgató, de fejlesztő, tesztelő, stb. nem, mert ugye így a tudásomat átadom és üzleti előnyökhöz jut az új munkáltató, és ha megszegem és kiderül, akkor a szerződésem alapján 12 havi munkabéremet kell megfizetnem....

Ja, és persze, a munkáltató fizet, ha ő szegi meg...

29. Smirnoff (válaszként erre: 25. - PöttyösPanka)
2018. ápr. 9. 08:24
Ez a nem dolgozhat adott területen vagy helytálló a bíróság előtt vagy nem. Egy barátomnak is volt ilyen a szerződésében, a cégnél többen is felmondtak, és másik, azonos profilú céghez mentek. A volt munkáltató pert indított, és vesztett.
28. Smirnoff (válaszként erre: 21. - 12d083b51b)
2018. ápr. 9. 08:21
Nincs rajta a kilépős papírokon a megszűnés oka.
27. Channa* (válaszként erre: 24. - 12d083b51b)
2018. ápr. 9. 08:15
És gondolom az a papír, amin rajta van a fegyelmi, az leadandó a következő munkáltatónak, mint pl. a MIL lap, ugye? Azaz elkerülhetetlen, hogy lássák...
26. Channa* (válaszként erre: 23. - 12d083b51b)
2018. ápr. 9. 08:14
Igen, gondoltam, hogy innen tudod.:) Én csak a sajátomat, férjemét, és a gyerekemét szoktam látni.
25. PöttyösPanka (válaszként erre: 18. - Channa*)
2018. ápr. 9. 08:11

Én nem tudom, milyen következménye lehet. De ha a szerződésében mondjuk feketén-fehéren le van írva, hogy felmondás után három évig nem dolgozhat hasonló területen, az már necces. Gondolom ez ebben a szakmában nem jellemző, de műszaki területen elő szokott fordulni.


Ha fegyelmivel küldik el, akkor nem jár a végkielégítés, de ha csak nem elégedettek a munkájával, azért nem jár fegyelmi. Ilyenkor szokták a munkáltatók erőltetni a közös megegyezést, mert akkor sem jár a pénz.

24. 12d083b51b (válaszként erre: 22. - Channa*)
2018. ápr. 9. 08:00

Szóval az úgy van/volt: 3 db. írásbeli figyelmeztetés kell ahhoz, hogy fegyelmivel elküldhessenek. Viszont minden írásbeli figyelmeztetés esetén az elkövetett bűnödről tanúk aláírásával ellátott jegyzőkönyvet köteles a munkáltató készíteni.

Vagyis 3 db. jegyzőkönyv mellé 3 db. írásbeli figyelmeztetés, és csak utána jöhet a fegyelmivel való elbocsátás.


Ez túl macerás a munkáltatónak, azért ilyenkor egyszerűbb egy olyan munkakörbe átrakni a dolgozót, amit egész biztosan nem fogad el, így ő mond fel, és minden oké.

23. 12d083b51b (válaszként erre: 22. - Channa*)
2018. ápr. 9. 07:55
Könyvelőként ügyfeleim alkalmazottai jöttek-mentek, kismillió ilyen papírt kitöltöttem a hosszú évek alatt.
22. Channa* (válaszként erre: 21. - 12d083b51b)
2018. ápr. 9. 07:53

Szerencsére én még nem láttam ilyet:D Még sosem volt olyan jellegű problémám a munkahelyeimen, ami miatt figyelmeztetést, fegyelmit, stb. kaphattam volna:D

Remélem kibírom enélkül még ezt a 10-15 évet:)

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook