Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Ismeri valaki az "erős", érlelt tehéntúrót? Hogy készül? fórum

Ismeri valaki az "erős", érlelt tehéntúrót? Hogy készül? (tudásbázis kérdés)


13. Rozália (válaszként erre: 10. - Forrest2010)
2015. ápr. 13. 11:28
Édesem, van aki megeszi a csigát. Miért ne ehetne más ilyen érett túrót, vagy pálpusztai sajtot? Csak azért, mert neked nincs kedvedre... Nem kell itt undorkodni!
12. Hmv. (válaszként erre: 11. - Forrest2010)
2015. márc. 19. 15:11

:)


Ne is említsd, a férjem nagyon szereti, de ritkán mer venni!!!!!!

11. forrest2010 (válaszként erre: 9. - Hmv.)
2015. márc. 19. 14:30
....gusztustalanabb ? mint a pálpusztai ? / és van , aki azt szereti ! / 1x a fiam mesélte , h valaki bement hozzájuk az üzletbe és megkérdezte merre találja meg a férfias !!! sajtot , a fiamnak fogalma se volt róla , h az + mi ? fel lett világosítva !!! /
10. forrest2010 (válaszként erre: 8. - Rozália)
2015. márc. 19. 14:27
....svábok a felmenőim , de ilyet sose ettünk , ki is rázott a hideg tőle !!! brrrrrrrrrrrrrrrrr!
9. Hmv. (válaszként erre: 6. - Rozália)
2015. márc. 19. 12:38

Tipikusan ahány ház, annyi szokás.


A magam részéről már a látványától is felfordult a gyomrom, de határozottan emlékszem, hogy a kb. 50 évvel ezelőtt gyerekkorom idejében tanyai rokonok készítették, fogyasztották - de nem volt benne őröltpaprika.

Talán a paprikától elfogadhatóbb a kinézete, mert egyébként eszméletlenül gusztustalan.

2015. márc. 19. 08:53

És még egyet is találtam. Itt már arányok is vannak:)


[link]


"érett túró, amit a svábok esznek:

A túrót sóval és paprikával összekeverjük és hozzáteszünk egy kis szódabikarbónát. Az így összekevert sós paprikás túrót egy nylonzacskóba beletesszük, és meleg helyen érleljük (Nap, radiátor). Amikor folyóssá válik, meg lehet kóstolni.

Keverési arány: 1/4 kiló túróhoz 1 kávéskanál só, 1 kávéskanál csípős pirospaprika, 3 kávéskanál édes pirospaprika, 1 kávéskanál szódabikarbóna."

2015. márc. 19. 08:51

Ezt találtam Neked:


[link]


"Érett túró ! nem gyors, de nagyon különleges étel,régi sváb borkorcsolya, főleg kocsmákban lehetett kapni, büdös túrónak vagy büdinek is becézték . igaz, hogy ezt valaki vagy imádja, vagy képtelen megenni, ugyanúgy mint a pálpusztai sajtot.

Érett túró : a túrót mély tálba tedd,(lehetőleg fedelesbe) összekevered sóval, őrölt pirospaprikával és egy teáskanálnyi szódabikarbónát teszel bele. ha megvan akkor csomagold be az edényt jó pár réteg újságpapírba, és tedd be állandó hőmérsékletű helyre,meleg helyre. én az ágyneműtartóba teszem mindig a tartalék paplanokba bugyolálva. kb 3-4 nap és kész. kinézetre, szagra gusztustalan, ...de az íze nagyon különleges és finom!vajjal is lehet keverni ha kész."

6. Rozália (válaszként erre: 5. - Anyagi)
2015. márc. 19. 08:46

Az lesz az, amit én is írtam. Nem kellettek oda pontos mérések. Akkoriban nem méricskéltek. Csak úgy ízlés szerint. Még eszembe jutott, hogy egy kicsi őrölt köményt is szokott beletenni édesanyám.

Ha belegyúrták volna egy befőttes üvegbe, akkor csak annyi érett volna meg, amekkora az átmérője. Édesanyám egy tálban csinálta és határozottan tudom, hogy a konyhaszekrényben - tehát meleg helyen - érlelte.

De ez sem most volt. Ez nem 30, már 50 éve is megvan:)

2015. márc. 17. 22:25

Köszönöm!


Én úgy emlékszem vagy 30 év távolából, hogy a túrót vajjal, sóval és egy kicsi pirospaprikával összegyúrtál és egy befőttes üvegbe lenyomkodva érlelték a kamrában. De nem emlékszem pontosan az összetevőkre és az érlelés hosszára sem. Pedig szerettem! :)

2015. márc. 16. 09:04
a brinzára gondolsz?
2015. márc. 16. 08:00
Igazi házi tejből kell készíteni, mert abban nincs tartósítószer, és elég zsíros is, hogy ne legyen túl száraz, fűrészpor ízű a túró. Meg kell alvasztani a tejet, ha rövidebb ideig csinálod, akkor "édesebb", de ha hosszabb ideig (körülményektől függően akár 3 nap is) alvad, akkor savanykásabb, csípősebb, "erősebb" lesz. Ilyenkor már az erősebb szaga is érezhető. Ezután fel kell erősebben melegíteni, hogy a "java" összeálljon, a savó pedig különválik. Ha ez megtörtént, akkor szűrőruhába kell önteni mondjuk gyümölcsmosóba téve, és lecsepegtetni. Ha kell a savó, tégy alá tiszta tálat. Ha nem kell, akkor pl. a mosogató fölé is akaszthatod az összekötött batyut. Én egy kis darab függönyanyagot használok, nem tudom mi a neve, pár éve jött divatba, sűrű szövésű, teljesen sima felületű. De jó pelenka, konyharuha, sűrűbb gézanyag stb.
2015. márc. 16. 07:56

Nálunk szegény édesapám szerette nagyon...

Bekeverte édesanyám a túrót ízlés szerint tejföllel, sóval és kevés őrölt paprikával. Letakarta és meleg helyen hagyta pár napig, amíg kellemes érett illata nem lett és a teteje kissé nyúlós-szerű volt. Az egészet nem ették meg, csak a tetejéről azt a részt, ami "más" volt, mint a többi rész. Úgy emlékszem, utána még ismét hagyták érni. Nálunk érett túrónak hívják.

2015. márc. 16. 06:46
Ismeri valaki az "erős", érlelt tehéntúrót? Hogy készül?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook