Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Iskoláskor előtt ki tanult meg írni és olvasni, vélemények erről... fórum

Iskoláskor előtt ki tanult meg írni és olvasni, vélemények erről... (beszélgetős fórum)

28. a360345bdd (válaszként erre: 24. - Trapiti)
2011. márc. 19. 10:00

Én magamtól tanultam meg olvasni és sohasem szótagoltam, sőt sokáig nehezen ment az elválasztás. Én a szavakat olvastam, jó még ma is :D

Szerintem az én lányom is hamar megtanul majd olvasni, még az oviban, mert itthon azt látja hogy olvasunk. És neki is sokat olvasunk.

2011. márc. 19. 08:48
ez nem árthat ma se
2010. nov. 9. 15:34
emlékezni...jó vagy rossz?
2010. okt. 17. 07:23
Az én lányom most elsős, és egy fél éve, magától tanult meg olvasni, és írni nagy nyomtatott betűkkel. Nem tanítottuk, volt, hogy kérdezett, hogy ez milyen betű, de mégis nagyon meglepődtünk, amikor rájöttünk erre, hogy folyékonyan olvas. Az óvónő biztatott, hogy nem lesz gond a suliban, sokan így mennek elsőbe, de persze a többség rémiszgetett, hogy unatkozni fog egész évben. Nem így lett, a tanárok nagyon jól kezelik a helyzetet, kb. 3 gyerek tud olvasni már az osztályban. Van, hogy ők olvassák fel a feladatot, biztatnak, hogy otthon is olvastassuk őket, majd segítségei lehetnek a társaiknak. Sikere van a lányomnak, nem unatkozik, nagyon élvezi a sulit, eddig csak előnyét látom ennek, sztem hosszú távon pedig a magabiztossága, amivel elkezdte az iskolát, az fog sokat jelenteni.,
24. trapiti (válaszként erre: 18. - Alfoldi13)
2010. okt. 16. 13:37

Nálunk otthon az volt a tapasztalat, hogy nekem aki már úgy mentem iskolába, hogy tudtam írni-olvasni, sokkal könnyebb dolgom volt. A hugom nem akarta hogy Anyukám megtanítsa, ráadásul balkezes is. A tanítónéni szerint persze ez nem volt gond. Náluk is szókéspes olvasástanítás volt, januárban szóltak hogy nem tud olvasni a gyerek és ha ez így megy tovább ismételnie kell az elsöt, és a szülök csináljanak valamit!!! Így mégiscsak Anyulám tanította meg a hagyományos módszerrel pár hét alatt. Az egyik legnagyobb gond az volt, hogy szeptembertöl januárig nem tünt fel senkinek az iskolában, hogy a bal kezes gyerek jobbról balra próbál olvasni... erre kellett többször figyelmeztetni és attól fogva ment minden. Jobban járt volna, ha nem bízzák a szüleim az iskolára...


Amit én tapasztaltam: gyorsabban olvastam egész iskoláskoromban a többieknél, nem volt gond sem a szövegértéssel sem a helyesírással.

Persze azt nem tudom, van-e különbség abban ha egy gyerek magától tanul meg iskolás kora elött olvasni ill. ha megtanítják.

2010. okt. 16. 13:08
én is suli élőtt tanultam meg írni,olvasni,számolni,semmi hátrányom nem volt belőle,a gond az óvodákkal van,sajnos a legtöbb oviban még a nagycsopotosok is egész nap játszanak,az iskola előtt célszerűbb lenne egy előkészítő csoportot nyitni,ahol már nemcsak játék lenne,hanem azért egy kis felkészülés a sulira,akkor nem kezdené sok gyerek a sulit majdnem 8 évesen!
22. trapiti (válaszként erre: 20. - A0c1361e44)
2010. okt. 16. 12:56
bocs a 77 magyar népmese volt, tényleg nem mindegy ;)
2010. okt. 16. 07:28

Sziasztok!

Én 5 éves lehettem,amikor megtanultam írni olvasni a testvérem után.Bár sosem tanított rá senki,csak én mindig ott játszottam,ahol a testvérem tanult.A játéknak az volt a címe:Mit csinál a testvéred?

Érdekelt,és akarva akaratlanul belém ment.

20. a0c1361e44 (válaszként erre: 17. - Trapiti)
2010. okt. 16. 07:10

Nem kötekedésként!

77 magyar népmese, vagy Minden napra egy mese (ami 365):))))

2010. okt. 15. 23:48

A bátyám és köztem 1 év kor különbség van, igy ő amikor elsős volt én mindent megtanultam vele.

Igen, kicsit unatkoztam elsőbe, de jól esett, hogy a csodámra járnak:)

Nem értek egyet a pedagógusokkal abban, hogy nem szabad. ha a gyerek érdeklődik ez irányba, akkor miért ne? Más módszer? Evvel sem értek egyet. A módszer mindegy, az a lényeg, hogy a gyerek megtanulja. Semmi hátrányom nem volt ebből.

Nem tudom, hogy ebből ered e, de nekem nagyon jó a memóriám:) Főleg a számokkal, adatokkal kapcsolatban. Igy a törit is akadályok nélkül vettem. Ha évszám volt az anyagban, akkor mindent tudtam:)

Nagyon szeretek olvasni, ez gondolom nem csak ebből adódik, hanem az akkori szórakozási lehetőségek korlátaiból is, bár én még ma is többre becsülök egy jó könyvet, mint a TV bámulását. Nyelveket is könnyen tanulok, bár hamar el is felejtem gyakorlás nélkül.


Viszont nem tartom bajnak, ha egy gyerek nehezen tanul meg olvasni, irni. Minden embernél más a fejlődés, igy nem hiszem, hogy bármelyiknek lenne előnye vagy hátránya.

2010. okt. 15. 23:34
érdekes kérdés és ha meg is tanult maradt e marad e ebből az előnyből valami a végére is?mert én még ezt is különbözően élem meg...ma
17. trapiti (válaszként erre: 11. - Alfoldi13)
2010. okt. 15. 13:47

Szia :)

Jó a kérdés...


Én 4 évesen fél évre kikerültem külföldre nagymamámmal, ahol csak a legszükebb környezet tudott magyarul. Nagymamám, aki 6 elemit végzett, már nem gyözte a 365 magyar népmesét felolvasni :) Leírta a betüket (kicsi, nagy) és mindegyik mellé rajzolt valamit, ami azzal a betüvel kezdödött: alma, bárány stb. Odaadta, ezek a betük, ezeket kell összeolvasni. Ennyi volt, mire hazajöttünk, folyékonyan olvastam és az utolsó levélre én írtam rá: "Anya nemsokára jövök haza!"

Iskolában nem volt gon, idös rutinos tanítónénim volt, aki mindig adott plusz feladatot. Szerencse volt hogy tudtam olvasni, mert akkoriban a szóképes olvasástanítás volt a divat és a legtöbb osztálytársamnak problémája volt a szüvegértéssel és a helyesírással még évekig.


3 éves kislányom egy éve ismeri a betüket, mostanában rajzolgat néhányat és épp a napokban vettem észre hogy pl. a wc-n az apja könyvének a címét betüzgeti hibátlanul. Nem trenírozom erre, de nincs elzárva elöle, érdekli és úgy néz ki nem sok választja el attól, hogy megtanuljon olvasni. Nem tudom és nem is akarom visszafogni. Évvesztes, 7 évesen megy elvileg iskolába, majd meglátjuk... próbálok nézelödni hogy hol találok olyan iskolát ahol elfogadják az Ö gyorsabb haladási igényét (másban is sokkal többet tud, mint a 3 évesek általában). Mást nem tehetek...


(bocs a sok rövid ö-ért, nem jó a billentyüzetem... ) ;)

2010. okt. 15. 12:48
mi nemrég költöztünk ki hollandiába. az 5 éves lányomnak most keresünk iskolát. Az igazgató mindegyikben azt mondta hogy náluk az 5 évesek már tanulnak olvasni, írni, számolni, mert azt vallják hogy ezt jobb minél előbb megtanulni, annál jobban rögzül bennük. Persze az én lányom egyenlőre hollandul se tud, de erre is vannak speciális osztályok, ahol ezt meg fogják neki tanítani. Sajnos mivel év közbe jelentkeztünk, így a legtöbb helyen teljes a létszám, ezért kell suliról-sulira járnunk most. Valahol csak lesz üresedés.
2010. okt. 15. 12:39

Én is még ovisan tanultam meg olvasni, nem kényszerből, hanem mert érdekelt. Anya vitt hátul a bicikli csomagtartóját, én pedig kérdezgettem a betűket útközben, amiket a házakon láttam.

Ennek hatására kitűnő voltam a suliban, nyelvtanból helyesírási versenyeket nyertem és a mai napig szeretek olvasni.

Szerintem ha nem kényszerből tanul a gyerek, akkor semmi hátránya nem válik abból, hogy már első osztályos kora előtt megtanul írni és olvasni.

14. ani001 (válaszként erre: 13. - A360345bdd)
2010. okt. 15. 11:48

Nem én találtam ki ezt egy cikkben volt:S Pl. az én lányom is két évesen folyékonyan számolt már. Mondjuk rengeteget köszönhetünk néhány úgy mondd fejlesztő mesének is:)

Mondjuk én nem erőltetem,ha érdekli mindenképp meg kell mutatni/mondani a gyereknek,ha pedig nem akkor hagyni kell, hátránya nem lesz belőle:)

2010. okt. 15. 11:24

Kit érdekel milyen módszerrel tanítanak ma olvasni??? Pfff A lényeg, hogy olvas! Én magam pl szavakat olvasok és mindig nehezen ment a szótagolt olvasmány. Elsőben nekünk ilyen könyvünk volt :(

Ha egyszer érdekli a gyereket az abc, meg a számok, miért ne válaszolhatnék a kérdéseire???

2010. okt. 15. 11:19

Engem apukám akart megtanítani olvasni. Odaültetett az asztalhoz, hogy akkor most megtanít.Én meg sírtam, ellenkeztem, mert nem akartam. Végül feladta, többet nem erősködött. Az iskolában azután hamar megtanultam, és azóta is imádok olvasni.

Szóval, ha egy gyerek igényli, kéri, magától szeretné, játéknak fogja fel, akkor minden rendben. Ha viszont nem akarja, erőltetni nem szabad.

2010. okt. 15. 11:15
tessenek erről többen is megszólalni!
2010. okt. 15. 11:04
Én alig voltam 4 éves, mikor a testvérem első osztályos lett, és iskolásat játszott velem, közben megtanított olvasni :) Nekem annyi hátrányom lett, hogy az első osztályt nagyon utáltam, mert borzalmasan unatkoztam.
2010. okt. 15. 10:17
Egyik barátnőm a kisfiát megtanította már az iskola előtt olvasni és nagyon hasznosnak bizonyult. Persze ez már 20 éve volt, de jelen esetben ez mindegy. Volt aki még évek múlva sem tudott rendesen olvasni, a srác meg már elsőben folyékonyan. Szerintem jó dolog, ha van rá időtök, kedvetek és a gyerek is benne van.
8. Esernyő57 (válaszként erre: 7. - Szamó)
2010. okt. 15. 10:10
Az én fiam most nagycsoportos, ismeri a betűket és amit mond le is tudja írni. Nagyon remélem, hogy nem lesz gondunk jövő ősszel az iskolában.
2010. okt. 15. 10:08

Szia!

Nagyfiam most másodikos, kitűnő tanuló :)

Középsős volt az oviban, mikor felbosszantotta, hogy a "nagyok" le tudják írni a nevüket. Kérdezte, hogy ő miért nem tudja? Hétvégén megmutattam neki a nevét, megbeszéltük a betűket. Megtanulta még: apa, anya, mama, papa. Nagyon boldog volt, örömmel mutatta az óvónéninek a tudományát. Aztán játék közben néhe megkérdezett 1-1 betűt, ez mi-az mi? Mi megmondtuk neki. Nem tanítottuk írni-olvasni, csak válaszoltunk a kérdéseire. 2 hét múlva vasárnapi reggelinél elolvasta, hogy rama margarint reggelizünk! Döbbenten ültünk az apjával...... Rövid idő leforgása alatt szinte folyékonyan olvasott és a legtöbb betűt hibátlanul leírta.


Suliban semmi gond nem volt, a tanító néni könnyen kezelte a helyzetet, mindig adott neki külön feladatot, hogy ne unatkozzon. Ő pedig büszke volt, hogy a feladatot ő olvasta fel a többieknek :)


Szóval, nekünk nem lett belőle hátrányunk, de hansúlyozoi, nem tanítottuk olvasni, csak terelgettük, segítettünk neki....... Nagyon érdekelte!


Ugyanígy voltunk a számolással...... Már ovis korában is az volt neki a játék, ha leültünk és írtunk egymásnak egyszerű feladatokat......

2010. okt. 15. 10:06

Én is nagycsoportban tanultam meg magamtól olvasni(anyuék sem tudták,hogy tudok,a szomszéd vigyázott rám,jött egy levele,de nem volt meg a szemüveg,én meg odamentem és felolvastam neki..jól meg is sértődött anyuékra amiért ilyesmit titkolnak előle,hiszen közel állunk egymáshoz)

Elsőben nem igazán volt mit tanulni,a tanár velem olvastatta fel a feladatokat.Az óra többi részében megpróbáltam elfoglani magam.Előre kitöltöttem az összes feladatot,meg ilyesmi.A többi gyerek utált emiatt,legszívesebben letagadtam volna,hogy többet tudok náluk...

Másodikra minden különbség eltűnt.(végre)

2010. okt. 15. 10:04

én számolni tudtam iskola előtt és nagyon élveztem, hogy szinte munka nélkül ment a matek. nálam egy életre megalapozta a matek szeretetét, amit később csak megerősített egy szigorú, tekintetre méltó, de kedves matek tanár is felsőben.

írás-olvasás? mi hátránya van annak, ha előre tudja a gyerek?

2010. okt. 15. 10:03

Szia!


Pont mostanában olvastam erről egy cikket, ha megtalálom az oldalt belinkelem neked, amiben azt nyilatkozzák a tanítónők,h ellenzik azt,h a gyerek úgy kezdje az elsőt,h olvas meg ír. Főleg azért,mert ők már más módszerrel tanulnak olvasni is,mint például mi:)

2010. okt. 15. 09:56

Szia!

Én nagy csoportos ovis voltam mikor magamtól megtanultam olvasni. Még abban az évben számolni is, de azt már nem magamtól. Első osztályt úgy kezdtem, hogy nyomtatott betűkkel le tudtam írni pár szót, olvastam, a hosszú szavakkal akadtak gondjaim. A számolásból sosem volt hátrányom, elsőben már szoroztam és osztottam.

Remélem a lányom is ilyen érdeklődő lesz.

2010. okt. 15. 09:55
Bár nekem még nem ilyen korú a gyerekem, de ha igényelni fogja, érdekelni fogja, akkor megtanítom neki, de ha nem, akkor szerintem felesleges. Bár a tempó elég gyors az iskolában!
2010. okt. 15. 09:52

hát ez is megosztó téma...vagy nem..

annyi az előnye mint a hátránya vagy?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook