Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Igaz az, hogy 2011-től már a terhesség alatt is jár a családi pótlék? fórum

Igaz az, hogy 2011-től már a terhesség alatt is jár a családi pótlék? (tudásbázis kérdés)

18. 0a969f72e1 (válaszként erre: 16. - F303be5590)
2011. jan. 1. 12:21
köszönöm a segítséget!
2011. jan. 1. 08:55
Az adókedvezményt tudtam - bár azzal sem voltam tisztában teljesen, köszi, hogy kiraktad. A családi pótlékra nem találtam semmit. Nemrég mondta ezt nekem valaki.
2010. dec. 31. 15:23

Családi kedvezmény


29/A. § (1) A családi kedvezményt érvényesítő magánszemély az összevont adóalapját [29. § (1) bekezdés] a családi kedvezménnyel csökkenti.

(2) A családi kedvezmény - az eltartottak lélekszámától függően - kedvezményezett eltartottanként és jogosultsági hónaponként

a) egy és kettő eltartott esetén 62 500 forint,

b) három és minden további eltartott esetén 206 250 forint.

(3) A családi kedvezmény érvényesítésére jogosult

a) az a magánszemély, aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult, kivéve azt a magánszemélyt, aki a családi pótlékot

aa) vagyonkezelői joggal felruházott gyámként,

ab) vagyonkezelő eseti gondnokként a gyermekotthonban, a javítóintézetben nevelt vagy a büntetés-végrehajtási intézetben lévő, gyermekvédelmi gondoskodás alatt álló gyermekre (személyre) tekintettel kapja,

ac) szociális intézmény vezetőjeként, az intézményben elhelyezett gyermekre (személyre) tekintettel

kapja;

b) a várandós nő és vele közös háztartásban élő házastársa;

c) a családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek (személy);

d) a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély

a c)-d) pont szerinti esetben azzal, hogy az ott említett jogosult és a vele közös háztartásban élő magánszemélyek közül egy - a döntésük szerinti - minősül jogosultnak.

(4) Kedvezményezett eltartott

a) az, akire tekintettel a családok támogatásáról szóló törvény szerint családi pótlékot folyósítanak,

b) a magzat a várandósság időszakában (fogantatásának 91. napjától megszületéséig),

c) az, aki a családi pótlékra saját jogán jogosult,

d) a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély.

(5) Eltartott

a) a kedvezményezett eltartott,

b) az, akit a családok támogatásáról szóló törvény szerint a családi pótlék összegének megállapítása szempontjából figyelembe vesznek.

(6) E § alkalmazásában jogosultsági hónap az a hónap,

a) amelyre tekintettel a családi pótlékot juttatják,

b) amelyre tekintettel a rokkantsági járadékot folyósítják,

c) amelyben a várandósság orvosi igazolása alapján a jogosultság legalább egy napig fennáll, kivéve azt a hónapot, amikor a megszületett gyermek után a családi pótlékra való jogosultság megnyílik.

29/B. § (1) A családi kedvezmény ugyanazon kedvezményezett eltartott után egyszeresen, azonban a jogosulttal közös háztartásban élő házastárssal, élettárssal - amennyiben a gyermeket nevelő egyedülálló családi pótlékát az élettársak egyike sem veszi igénybe - az összeg vagy a kedvezményezett eltartottak megosztásával közösen is érvényesíthető (ideértve azt az esetet is, ha a családi kedvezményt a jogosult egyáltalán nem tudja érvényesíteni). A családi kedvezmény megosztása az adóbevallásban, munkáltatói adómegállapításban a 29/A. § (3) bekezdés c)-d) pontjában nem említett jogosultak esetében független attól, hogy az adóelőleg megállapításánál mely jogosultnál történt annak figyelembevétele.

(2) A családi kedvezmény érvényesítésének feltétele a magánszemély adóelőleg-levonáshoz, adóbevalláshoz vagy munkáltatói adómegállapításhoz tett írásbeli nyilatkozata

a) a jogosultságáról, magzat esetében a várandósságról,

b) a családi kedvezmény megosztása esetén a megosztásról,

amelyen fel kell tüntetnie - a magzat kivételével - minden eltartott (kedvezményezett eltartott) adóazonosító jelét, ennek hiányában természetes személyazonosító adatait, lakcímét, megosztás esetén a másik fél adóazonosító jelét is.

(3) Ha a magzat (ikermagzat) felismerése az adóévi adó megállapítását követően történik, a várandósság időszakának a bevallott jövedelem adóévére eső jogosultsági hónapjai alapján járó családi kedvezmény az elévülési időn belül önellenőrzéssel érvényesíthető.

(4) Az adóhatóság az ellenőrzés során kérheti a várandósság tényéről kiadott orvosi igazolást.

(5) E törvénynek a családi kedvezményre vonatkozó szabályait (ideértve a családi kedvezménnyel összefüggő adóelőleg-fizetést, adómegállapítást érintő rendelkezéseket is) kell megfelelően alkalmazni bármely EGT-állam jogszabálya alapján családi pótlékra, rokkantsági járadékra, vagy más hasonló ellátásra jogosult magánszemély (jogosult, eltartott) esetében is.

[link]

2010. dec. 31. 13:11
Sem a GYES, sem a családi nem jár a terhesség alatt.
14. Orsy27 (válaszként erre: 13. - 0a969f72e1)
2010. dec. 31. 13:08
Írd be keresőbe szerintem. Én ha aktuális lesz, akkor felhívom majd a MÁK-ot.
13. 0a969f72e1 (válaszként erre: 8. - Orsy27)
2010. dec. 31. 12:13
Én is erről hallottam. Tudtok valami konkrétabbat róla? Hol lehet utánna nézni?
12. Orsy27 (válaszként erre: 10. - Nikletty)
2010. dec. 31. 12:10
igen, ezt most vezetik be
2010. dec. 31. 11:56
nem tudom, szerintem nem
10. nikletty (válaszként erre: 8. - Orsy27)
2010. dec. 31. 11:37
én is ezt hallottam, az adókezdvezményt kaphatod meg, ha elmúltál 12hetes
9. martamay (válaszként erre: 1. - Lliinnddaa)
2010. dec. 31. 11:25
szerintem ez hulyeseg.. nem hallottam rola..
2010. dec. 31. 11:22
Én csak a családi adókedvezményt hallottam, hogy már 91 napos terhességtől jár.
7. anikko (válaszként erre: 6. - 5e48d37001)
2010. dec. 31. 11:16
Gyes terhesség alatt???!!!
6. 5e48d37001 (válaszként erre: 1. - Lliinnddaa)
2010. dec. 31. 11:11
Én a Gyest hallottam,nem a családit
2010. dec. 31. 11:07

Sosem járt így, és a jelnelgi kormény nem arról híres, hogy nagyon jótékonykodna. Akkor talán előbb megemelnék mind ennek, mind a gyesnek az összegét!

Legalábbis így lenne logikus, bár én a politikában már nem keresek logikát! :(

2010. dec. 31. 11:06
Nem jár.
2010. dec. 31. 11:05
Ezt nem hinném.
2. palhajni (válaszként erre: 1. - Lliinnddaa)
2010. dec. 31. 11:05
Én ezt nehezen tudnám elképzelni.
2010. dec. 31. 10:59
Igaz az, hogy 2011-től már a terhesség alatt is jár a családi pótlék?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook