Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Idős, beteg ember - hol van a legjobb helyen? Otthonában vagy intézményben? fórum

Idős, beteg ember - hol van a legjobb helyen? Otthonában vagy intézményben? (beszélgetős fórum)


A cikk, amelyhez ez a fórum nyílt, már nem aktív.

1 2 3 4
2009. szept. 28. 13:25

Az volt a legjobb, hogy otthon lehetett. Ha idősek otthonába került volna, nem biztos, hogy azt a traumát pozitívumként élte volna meg.

Fiatalok még mobilak, de az idősebbeknek a megszokott környezet a legjobb. És ahogy írtad is, megvannak a lehetőségek, hogy ne szakítsuk ki őket ebből.

Ne legyen e miatt lelkiismeret furdalásod,mert helyes döntést hoztatok.

2009. szept. 28. 13:22

ez attólis függ,lelkileg ki,hogyan bírja. mamám 86éves,7éve gondozza anyukám. 5éve kezdett el romlani az állapota,hallucináció,kényszerképzetek öngyilkossági kísérletek.. úgy fél éve teljesen lerobbant,etetni,pelenkázni kell,már azt sem tudja hol van.. anyukám majd beleroppan h így kell látnia de nem tudná elviselni ha nem ő gondozná..

anyukám szerint is jobb neki vele-bár fogalma sincs ki ő- és az otthonban hogyan élne és élne-e egyáltalán?


de kérdem én,élet ez még? :...((( h a haját tépi naphosszat,h a zsebkendőjét mártogatja a kakaóba a kifli helyett,h a pelenkába nyulkál és.. :...((

és ezt napmintnap végignézni a családnak..


szóval nem tudok állást foglalni jószívvel semelyik irányban sem :((

18. Roni24 (válaszként erre: 16. - Mmacus)
2009. szept. 28. 11:47

Szia!


Fogadd őszinte részvétem!

Minden tiszteletem a tiéd/tiétek, én is csak azt tudom mondani, amit már a többiek is sokan leírtak előttem!


Ismerem ezt a helyzetet, én is benne voltam! A nagymamám tavaly nyáron hagyott itt minket, hosszú betegség után!

Hidd el nekem, a lehető legjobbat tettétek édesapáddal, hogy nem dugtátok be egy otthonba, ahol meglátásom szerint, előbb elment volna, mint így!

Azt tettétek, ami NEKI a legjobb volt, amit ő szeretett volna és ez a legszebb, legtöbb dolog amit megtehettetek érte!


Az én mamám 86 éves volt, nagyon rossz fizikai állapotban volt már nagyon rég óta! Két éve, novemberben kezdődött, hogy nagyon hirtelen elkezdett leépülni szellemileg is!

Elért egy olyan szintre, hogy már nem is tudta hogy én ki vagyok, állandóan a szülei felől kérdezett, mintha visszafelé fejlődött volna agyilag! Képtelen volt megérteni, felfogni dolgokat, elvesztette az időérzékét! Etetni, pelenkázni, öltöztetni, fürdetni kellett és mindez rám és a 92 éves nagypapámra hárult! Én közben terhes is lettem és mellette itthon volt a 2 és 1/2 éves kisfiam is. Néha zokogva könyörögtem az édesapámnak, hogy adjuk be egy otthonba, mert már nem bírjuk és a papa is kikészül! Ő kötötte az ebet a karóhoz, hogy nem adja kórházba, se otthonba, mert akkor biztos hogy néhány héten belül meghal (hozzáteszem, Ő szinte semmit nem foglalkozott vele, hétközben egész nap dolgozott, hétvégén pedig soha nem volt itthon, egyedül a nagyfürdetésnél segített, mert fizikailag képtelen voltam - terhesen - megemelni az 50 kg-os magatehetetlen öregasszonyt)! Pokol volt ez az időszak számomra is, és a nagypapám számára is, mivel mi töltöttük a mamával a legtöbb időt, és teljesen kikészített minket! Persze akkor már nem tehetett róla, de világéletében elviselhetetlen természete volt!


Na, mindezt csak azért írtam le neked, hogy én is azt tartottam volna jó megoldásnak, ha otthonba kerül, mivel nekem (terhesen, kisgyerekkel), és a nagypapámnak fizikailag, idegileg így könnyebb lett volna! Arra nem gondoltunk, hogy a mamának hogy lett volna jobb, de most már tudom, hogy NEKI így volt a jó! Most már "csak" azért van lelkiismeret furdalásom, mert akkor nem azt néztem, hogy Neki mi a jó, hanem azt néztem, hogy nem bírom már tovább, nagyon féltettem a babámat...


Visszatekintve már én úgy vélem, hogy Neki így volt a legjobb, mégha nem is volt teljesen tisztában dolgokkal, de az sokkal rosszabb lett volna, ha egy idegen helyre kerül, idegenek közé...


A legjobb döntést hoztátok!

17. mmacus (válaszként erre: 15. - 3b41f6053f)
2009. szept. 28. 11:36
Úgy tudom, településenként változó, és függ az igénybe vett szolgáltatásoktól, igénybevevő jövedelmétől.
16. mmacus
2009. szept. 28. 11:35

Mindenkinek köszönöm a hozzászólásokat.


Többen azt fogalmaztátok meg, amit én is érzek, amennyi adatott Neki, azt legalább úgy élhette meg, ahogy Ő szerette volna.


Idővel biztosan megnyugszunk majd, de nem könnyű.

2009. szept. 28. 11:29

Még egy kérdés!


Ez a házi segitségnyújtás havi szinten mennyibe kerül?


Köszi

14. mel81 (válaszként erre: 12. - 3b41f6053f)
2009. szept. 28. 11:24
Nekem a nagyapámmal történt meg, hogy élete utolsó jó néhány évében nem tudott magáról gondoskodni. Apám látva, hogy ez mekkora anyagi és egyéb nehézséget okoz a családnak, előre közölte, hogy ha őróla kellene folyamatosan gondoskodni, inkább tegyük be egy otthonba. Nem viselné el a a tudatot, hogy egyszer terhet fog jelenteni a családtagjai számára.
13. mel81
2009. szept. 28. 11:19
Az ő élete volt, és szerintem egy idős embert is megilleti annak a joga, hogy ő döntsön a saját élete felett! Nagyon jól tetted, amit tettél, hogy így élhette le az utolsó éveit. Az életnek nem az a lényege, hogy minél hosszabbra nyújtsuk, senki nem él úgy, hogy ez a fő szempont. Ennyi erővel akkor fiatalon sem szabadna semmi veszélyeset csinálni, legjobb lenne, ha ki sem mozdulnánk otthonról. Az a fontos, hogy az ember boldogan és tartalmasan éljen, és ez legyen a cél.
2009. szept. 28. 11:18

Sziasztok!


Ez a téma sajnos engem,minket is érint:(


A mamám idős,hál istennek nem nagyon beteges 83 éves.


Tőlünk elég messze lakik,így a napi, szinte heti látogatás sem megoldott:(


Idő,(sajnos )pénz hiányában.


Amíg egyedül lakott mindig volt valami ami miatt azonnal rohanni kellett..Volt,hogy az udvaron elesett,eltört a keze.


Elintézte magának,hogy Budaörsre bekerült egy otthonba(közel a tesvéreihez)de ott sem érzi jól magát.Elvárná,hogy 2-3 naponta menjük,de nem győzzük benzinpézzel


Azt akarja,hogy hozzuk ki,és odaköltözne hozzánk.


De én már laktam együtt anyósommal,annak sem lett jó vége...

2009. szept. 28. 10:41
ha van olyan családtag aki szívvel lélekkel ellátja tud róla gondoskodni a nap 24 órájában,kizárólag otthon a legjobb helye egy beteg embernek
2009. szept. 28. 10:27

Fogadd részvétem. Nyugodjon meg a lelked: A legjobb döntést hoztad!

Az én nagymamám 5 éve él bentlakásos idősek otthonában, mert 24 órás felügyeletet igényel, alzheimer kór miatt. Akkor ez volt a legjobb. Ha legkisebb lehetőség lett volna, mi is hazahozzuk.

2009. szept. 28. 10:24

nem hiába mondják azt:"a Magyar ember nagyon röghöz kötött"

Sok ember ,szinte egész életét egy helyen éli le.

De ha sikerült egy saját kis fészket kialakítani magának, akkor biztos, hogy nehezen válik meg tőle.

Ez idős korban fokozottabban így van.

8. bige
2009. szept. 28. 10:21

Először is őszinte részvétem Édesapád elvesztése miatt.


Szerintem az a legfontosabb, hogy olyan helyen lehetett, ahol ő szeretett volna lenni. Nem vagyunk egyformák.

Én pl. tudom, hogy szeretnék majd öregek otthonába menni. Hiába próbálnának rábeszélni, hogy maradjak itt vagy ott.

Ugyanakkor lehet, hogy ha erőszakosabb vagy, és kényszerből ott marad - még eddig sem élt volna. Az a legfontosabb, hogy úgy volt, ahogy Ő szerette volna. ..de az is lehet, hogy élt volna még 1 évet, de korántsem olyan kényelmesen, örömmel, mint ahogy tette a saját tárgyai körében, a saját otthonában.


Egy kolléganőm élt együtt az anyósával. Elköltöztek egy nagyobb lakásba - az anyósa 1 hónap múlva meghalt. Ők meg ott álltak értetlenül, mert látszólag nem indokolta a halálát semmi.


Érezhető, hogy mennyire szeretted az Édesapádat. nagyon nehéz okosan szeretni, de Te így tettél. Nem úgy szeretted, ahogy Neked lett volna jó, hanem ahogy Őneki. Ne ostorozd Magad emiatt, mert jól döntöttél.

2009. szept. 28. 10:17
otthonában van a legjobb helye egy idős otthon pár perce jutott volna neki naponta idegen környezetben igy legalább othon volt és ennyi neki is jutott ha jól végig gondolod én se mennék semmi pénzért idősotthonba még ha nekem fizetnének se...
2009. szept. 28. 10:15

Szeintem kevés az az idős beteg, aki inkább a kórházat/idősk otthonát/elfekvőt stb választaná az otthona helyett.

9 év is nagyon szép idő, jól döntöttél.

A papám márciusban került kórházba, ő minden nap könyörgött, hogy csak egy órára, de vigyük haza. Nem lehetett, emrt ha kivisszük a kórházból, nem veszik vissza, és azonnal meghal. Ezt nehéz lett volna neki megmagyarázni. Márciustól júliusig (a haláláig) kórházról kórházra vitték, és minket pedig furdalt a lelkiismeret, hogy nem hozzuk haza. De nem volt mit tenni. Ő biztosan inkább az otthoni 1 órát és a halált választotta volna, mint 4 hónapos kórházi haldoklást.

De ezt MI nem választhattuk.

2009. szept. 28. 10:11
szerintem helyesen tetted.
2009. szept. 28. 10:09

Nagyon nehéz hozzá szólni!

Szerintem nagyon jól döntöttetek!

Nem érdemes a "mi lett volna ha" kérdéseken gondolkozzni.

Édesapád boldog volt a házában és a saját tárgyaival körülvéve.

Te magad is írtad, hogy oda vágyott vissza.

2009. szept. 28. 10:09

Szomorú történet nagyon.

A legjobb belátásod szerint cselekedtél.

2009. szept. 28. 10:08
Szerintem jobb, hogy így alakult. Sajnálom, hogy elhunyt, de valószínűleg ezzel lehetett a legjobbat tenni vele a saját lelki békéje miatt.
2009. szept. 28. 10:03
Nagy dilemma, ha a családban a szülő, nagyszülő önmagát ellátni képtelenné válik, mi a legjobb megoldás? Hol van jobb helyen az idős, beteg ember? Megszokott környezetében, amelyhez ragaszkodik, vagy idősek ápolást-gondozást nyújtó intézményében, ahol szakszerű ellátást kap? Meddig lehet tekintettel lenni arra, mit szeretne a hozzátartozó, s mikor kell(ene) meghozni a racionális döntést?

A cikk, amihez ez a fórum nyílt, már nem aktív.
1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook