Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Idegennyelvtanulás mikortól? Miért? fórum

Idegennyelvtanulás mikortól? Miért? (beszélgetős fórum)


16. Kim31 (válaszként erre: 13. - Susunny)
2011. okt. 14. 11:19
Sziasztok!januárra várjuk első babánkat és mivel én majdnem anyanyelvi szinten beszélek németül, ezen a nyelven tervezem vele a társalgást. Érdeklődnék, h. van-e esetleg vki aki szintén idegen nyelven beszél Mo-on a gyerekéhez? mik a tapasztalatok úgy a gyerek mint a külvilág irányából? ( apuka magyarul beszélne)
15. susunny (válaszként erre: 14. - Fille)
2011. jan. 9. 23:21
Köszi! Sok sikert hozzá! Csak kitartással és következetességgel kell csinálni! :)
14. Fille (válaszként erre: 13. - Susunny)
2011. jan. 7. 10:22
Gratulálok! Vmi ilyet szeretnék majd én is a saját leendő gyermekeimnél :) Sok sikert ! :)
2011. jan. 7. 00:20

Sziasztok!


Mi kétnyelvűen neveljük a gyerkőcöket születésüktől fogva. Én csak németül beszélek velük (bár nem az anyanyelvem, de a végzettségem német tanár + éltem kint több évet + felsőfokú nyelvvizsga), a többi családtag magyarul. A nagyobbik fiam (Marci) 2 éves és 5 hónapos, a kicsi 5 hónapos. Érdekes módon egyáltalán nem volt gond a kétnyelvűségből, sőt korához képest hamarabb is kezdett el beszélni. Az első szava (Apa és Anyán kívül) németül hangzott (Ball-labda), meg utána is egy darabig több volt a német szó, de azért magyarul is mondott már néhány szót. Két évesen már 2-3 szavas "mondatokat" mondott. Mára már rendesen ragoz, németül és magyarul is. És persze azt is megtanulta, hogy apa nem érti azt, amit az anya igen. Szóval totál jól működik az egész.

Kb. 1 hónapja angol bébiszittert fogadtam heti 2X másfél órára és már egy-egy angol szót is mond.

És az a legjobb, hogy mindez olyan természetes neki, mint levegőt venni. Szóval mindenkinek ajánlom, akinek megvan a nyelvtudása, mert nagy kincs, hogy nem nyögve, küszködve kell megtanulni idegen nyelveket.

Ha valakinek hasonló tapasztalata van, szívesen olvasnék róla vagy akár még találkoznék is hasonló szituban lévőkkel.

Szóval írjatok!


Üdv: Zsuzsi

12. martin3 (válaszként erre: 11. - Talian35)
2010. dec. 15. 10:12
szerencsére mi baranyában élünk, itt sok a sváb és a német ovi ingyen van, ugyanolyan, mint az állami, semmi különbség, csupán az, hogy ott németül is beszélnek a gyerekekkel, de ugyanúgy magyarul is, csak az utasítások(vetkőzz le, moss kezet, stb) németül mennek, és tanulnak verseket, meséket, dalokat is németül,illetve az ünnepségek nagy részén németül beszélnek és a műsor is németül megy. Ezt az ovit csak dícsérni tudom, kedves, normális óvó nénik vannak, és nem rideg. Bár ide is nagyon nehéz bekerülni, természetesen elsősorban a svábokat veszik fel( férjem is az), de szerintem ez így helyes. A horvát oviba is elsősorban horvát nemzetiségüek járnak, nekik lett létrehozva. (mármint az itt élő horvátok számára)
11. Talian35 (válaszként erre: 10. - Martin3)
2010. dec. 15. 06:38
Sajnos a német ovi ritka mint a fehér olló.. :-( Pontosabban van a közelünkben is egy, de oda bejutni nem lehet, csak tősgyökeres sváboknak :-) Kicsit el is vannak maguktól szállva, és amit még nem birok egy másik, relative környékbeli német magánóvodában, hogy nekem iszonyú rideg - az a tipikus 3 lépés távolságtartó. Nemhiába nagyon sok gyereknek nem jön be, és hamar elhozzák őket.
10. martin3 (válaszként erre: 9. - Talian35)
2010. dec. 14. 22:28
nem feltétlenül kell hozzá egész nap idegennyelven beszélni. PL én a kislányommal születése óta beszélek németül, de csak akkor ha épp kedvem, erőm energiám van, épp eszembe jut stb, de pl 3éves kora előtt nem erőltettem semmit, ha láttam hogy van hozzá kedve, akkor beszéltem vele így, de volt olyan, hogy kerek perec elutasította, nem akarta, hogy más nyelven szóljak hozzá. Aztán német oviba írattuk, és 2 hónap múlva németül szólt hozzánk, azóta is szívesen beszél, szereti, jövőre megy a német kéttannyelvűbe suliba. Így, ha megvan hozzá az intézményi háttér, tök jó, ha otthon is hallja az adott idegen nyelvet, nemcsak az oviban...pl társasozni szoktunk németül, vagy játék közben "váltok" németre, vagy ha pl ő kezdi el németül a beszélgetést, én is németül válaszolok vissza...
9. Talian35 (válaszként erre: 7. - Fille)
2010. dec. 14. 22:05
Ha egész nap idegen nyelven beszélnek úgy jó sztem. Nálunk nem tudtam kikerülni oviban az angolt, ezért most azért vagyok kénytelen járatni a gyereket suli után, hogy ami megvolt tudás, legalább ne felejtse el. Én is felnőttem úgy hogy suliban 5.-től tanultam idegen nyelvet és megtanultam kettőt, szóval alkati kérdés :-) Az meg nem vitás, hogy anyanyelvi környezetben a legkönnyebb megtanulni. Viszont ezért részesitem előnyben a németet, mert az itt van közel, de Anglia drágább és messzebb van. De mindenki az angolt nyomja, ez bosszant kicsit :-(
8. martin3 (válaszként erre: 7. - Fille)
2010. dec. 14. 21:33
játékos módszer, ez a lényeg...ne unja, minden perce "le legyen kötve" és azt érezze ez neki egy játék, a nyelvtant és a szavakat is meg lehet tanítani játékkal, észre sem veszik...és mindenki 5-öst ír, imádják a tanárt, nincs rendetlenkedés az órán, mert élvezik...csak kár hogy kevés az ilyen nyelvtanár...
2010. dec. 14. 21:30
Nekem nem aktuális szülő szempontból a kérdés, én a tanár oldala vagyok, és érdekel a közvélemény. a Tanítás alatt nem mindig szó szerinti tanítást értettem, ahogy többen is írtátok, hogy játék, mese :) de örülök, hogy a játékos tanulástól nem mindenki zárkózik el. Jelenleg nyelviskolát "vezetek", de szeretnék a jövőben ovit nyitni, ahol csak játszanak a gyermekek, de mégis ragad rájuk egy nyelv, ami nem feltétlenül az angol. És mindenképpen úgy akarom ezt tenni, hogy az átlag szülő is megengedhesse magának, ne kerüljön sokkal többe mint egy átlag ovi. szóval várom a véleményeket :)
2010. dec. 14. 21:27
az sem mindegy heti hány órában foglalkoznak vele az adott nyelven az oviban vagy később a suliban, egyáltalán nem mindegy, hogy elsőben heti 5 idegen nyelvvel kezdi vagy heti 2-vel, vagy csak 3. osztálytól...
2010. dec. 14. 21:25
még annyit: hiába tanítjuk meg a gyereket otthon egy idegen nyelvre, pl 3 éves koráig(nem anyanyelvi szintre, csak pl a szülő beszél, játszik vele), ha nincs meg hozzá a megfelelő intézményrendszer pl óvoda, iskola...mert utána visszafejlődik a gyerek, viszont, ha megvan hozzá az intézményi háttér is, szuper...
4. martin3 (válaszként erre: 1. - Fille)
2010. dec. 14. 21:23
szia! én úgy gondolom simán el lehet kezdeni velük beszélni, játszani stb az adott idegen nyelven, abban az esetben, ha a szülő beszéli az adott nyelvet. Most itt nem a kétnyelvű családokról beszélek, hanem pl arról, ahol tudnak a szülők az adott nyelven(nem feltétlenül anyanyelvi szinten) és foglalkozni is tudnak a gyerekkel ezen a téren. Annak viszont semmi értelme, ha a gyereket elhordjuk heti 1-2 alkalommal "idegennyelv órára" és otthon semmilyen "visszacsatlást", megerősítést nem kap az adott nyelven..bár annak is van értelme, csak nem annyira látványos a dolog, max annyi, hogy hall más nyelvet is...
2010. dec. 14. 21:23
Az ovis angol heti egyszer hülyeség. Elég, ha hallja az idegen nyelveket, és nagyjából be tudja mérni, hogy ez angol, ez német, ez francia... stb. Iskolában ráér tanulni, ott már elég intenzív és következetes az oktatás, az oviban meg... na inkább hagyjuk.
2010. dec. 14. 21:20
Ha idegen nyelven beszélsz vele otthon (ami szerintem egy anyának nem megy, nekem sem ment), az jó és főleg ha következetesen úgy beszélsz mindig. Ha nem, akkor simán ráér 3.osztálytól - sok nyelvet tanitó pedagógus mondja. Nincs előbbre az, akit ovis korában heti 1x angolra hurcolnak.
2010. dec. 14. 21:16
Ti mikortól tanítanátok/taníttatnátok gyermeteket idegennyelvre? Inkább pici korától, hogy másik anyanyelvévé válhasson, vagy iskola elejétől vagy inkább az alsó tagozat végén, vagy még később? Várom az érveket!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook