Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Hogyan zajlik egy hagyatéki meghallgatás? fórum

Hogyan zajlik egy hagyatéki meghallgatás? (tudásbázis kérdés)

1 2
37. nefaria (válaszként erre: 35. - 5c0313b0fc)
2014. febr. 12. 15:54
Na erre van negatív példám is: kis vidéki településről jöttünk fel mi is a legnagyobb városba. Lent kellett volna készíteni egy adásvételi szerződést, szőlőre, tehát jó sok melóval jár (elővásárlási jogok miatt ez bonyolultabb, mint egy hitellel kombinált lakás adv). A mi ajánlatunk 25ezer forint volt (!!!) ami kb fele annak, amit ezért itt Pesten el szoktak kérni, csak az ismeretségre tekintettel. Lent megcsinálta egy ügyvéd 5ezerért...nem is jegyezték be, mert nem kérte ki az előv. jogos nyilatkozatokat pl NFAtól. Szóval bonyolultabb kérdés ez ennél egy kicsit :)
36. 273206364e (válaszként erre: 33. - 5c0313b0fc)
2014. febr. 12. 15:10
Nekem 1% kellett fizetnem.
35. 5c0313b0fc (válaszként erre: 34. - Nefaria)
2014. febr. 12. 14:43
Persze, de azért gondolj bele, egy kisebb településen, ahol akár egy kezeden megszámolod, hány ügyvéd van (és akik még akár össze is beszélnek a tarifák tekintetében), szóval egyáltalán nem diktál a piac!
34. nefaria (válaszként erre: 33. - 5c0313b0fc)
2014. febr. 12. 11:57
Hát érintettként mondom, hogy nem lenne jó. A közjegyzőknél behatárolható hogy milyen ügyben jár el (örökség, okiratszerkesztés, aláírási címpéldány, stb), az ügyvédi tevékenység ennél szerteágazóbb. Egy bonyolultabb ügyben pl. a tanácsadásnak is nagyobb az óradíja, mint egy egyszerűnél. De itt is vannak "szokások", pl, adásvételnél százalékos árak, cégalapításnál is fixen, ezt a piac kialakítja, árverseny van. És pl. az ügyvédet te választod, a közjegyzőt nem. Szóval sem a munka jellege miatt, sem a szabad piacgazdaság miatt nem lehet, nem lenne szerencsés. Pl. könyvelőknél sincs állami ármeghatározás, hogy mennyiért könyvel, de nyilván más összegért egy KATA-s vállalkozót, mint egy nagy árbevételű kereskedelemmel foglalkozó multit.
33. 5c0313b0fc (válaszként erre: 32. - Nefaria)
2014. febr. 12. 11:49

Mondjuk azt nem tudtam, hogy jogszabály behatárolja mennyit kérhetnek el egy-egy eljárás lefolytatásáért.

Meglehet, hogy az ügyvédeknél sem ártana egy ilyen szabályozás, akkor talán ismét a földön kezdenének járni!

32. nefaria (válaszként erre: 30. - 5c0313b0fc)
2014. febr. 12. 11:29
Egyébként az is meg van határozva, hogy hogyan osztják le az ügyeket. Az elhalálozás hónapja határozza meg, hogy az adott Önk.területén működő közjegyzők közül ki jár el, de a díjszabásuk nem egyéni, hanem jogszabály határozza meg (ügyérték alapján)
31. nefaria (válaszként erre: 29. - 273206364e)
2014. febr. 12. 11:27

De, attól még a végzést meghozza. Azzal lehet pl. húzni, hogy átutalásos számlát kér az ember, akkor nem kerül kínos helyzetbe. De ettől még ki kell fizetni, behajtható, végrehajtható.


Mondjuk most volt egy ügyem, ott a cca 10 M-s ingatlanra volt 50 M a közjegyzői díj, csak hozzávetőlegesség miatt írom.

2014. febr. 12. 10:27

Tudomásom szerint a közjegyzők (bár az önkormányzattól kapják az ügyeket, hogy a városban melyik közjegyző melyik ügyet tárgyalja), ettől függetlenül úgy dolgoznak, mint az ügyvédek, vagy bármelyik másik egyéni vállalkozó. A saját munkájuk utáni bevételről ők írják meg a számlát, és majd azok alapján csinálnak a NAV felé adóbevallást.

Mástól bevételt nem kapnak, nem szednek, csak az ügyfelektől.

Tehát költségmentességet nem fognak adni, de még részletfizetési lehetőséget sem nagyon hiszem, hogy engednének bárkinek is.

29. 273206364e (válaszként erre: 28. - Nefaria)
2014. febr. 12. 09:33
Ha valaki nem tudja kifizetni a közjegyzöt,akkor nincs örökseg?
28. nefaria (válaszként erre: 24. - 26eac75b9d)
2014. febr. 12. 09:21

Szia!


A közjegyzői díjra nem hiszem, hogy kérhetsz, de ezt közjegyzővel hátha meg lehet beszélni. Az illeték:

mentes:

- az örökhagyó mostoha- és nevelt gyermeke, mostoha- és nevelőszülője által megszerzett örökrész tiszta értékéből 20 000 000 forint

- az egy örökösnek jutó ingóörökség 300 000 forint forgalmi értéket meg nem haladó része.

- az örökhagyó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is), valamint túlélő házastársa által megszerzett örökrész.


(van még ,de max ezek jöhetnek szóba nálad)

Ha van ingatlan, és lesz földhivatali díj (6.600Ft) azt be kell fizetni, arra nincs mentesség vagy kedvezmény.

Általánosságban ennyit lehet mondani:)

2014. febr. 10. 12:43

Kellett vinni a személyes igazoló iratokat, az idézést, ha vannak számlák azt, meg azt az összeget, ami az idézésen van. Nekünk ott a közjegyzőnek kellett befizetni a tárgyalás végén.

Aztán a Földhivatalban szintén kellett fizetni és postán küldték ki a hivatalos tulajdoni lapot.

26. 273206364e (válaszként erre: 24. - 26eac75b9d)
2014. febr. 10. 12:13
Egy hete voltam,lakcim kärtya,szemelyi,temetesi költsegszämla,bär semmivel sem lett kevesebb az illetek,mint,amit levelben irtak.Azt nem tudom,hogy lehet-e reszletfizetest kerni,de lehetett välasztani,hogy helvben fizetsz,vagy csekken.Meg a Földhivatal fele is kell illeteket fizetni.Ha van telefonszämod kerdezd meg!
2014. febr. 10. 12:11
Én most voltam hagyatékin anyukám miatt,személyesiratok kellenek,és pénz attól függ mennyi az örökséged,de a közjegyzö leirja levélbe amit küld.
24. 26eac75b9d (válaszként erre: 22. - Nefaria)
2014. febr. 10. 11:54
Ha nincs normális jövedelmem,illetékmentességet kérhetek,vagy részlet fizetést?25500ft-ot kapok ebből 20000ft a rezsim.Eddig el tengődtem mert meg kaptam a temetkezési segélyt.Nem tudom hogy lesz tovább.Egyedül vagyok örökös.Sajnos munkát még nem találtam,bár a munkaügyközpontban meg ígérték hogy kiközvetítenek majd közmunkára.
2014. febr. 10. 11:50

A személyi igazolvány, (lakcímkártya stb.stb.) azok kellenek, mert megnézik, hogy valóban te vagy-e az, akit ők odavárnak.

Ha egyedül vagy örökös, akkor a közjegyzői munkadíj valóban egyedül téged terhel, ha vannak még örökös-társak, akkor ez a költség osztódik.


Azért azt nem árt tudni és előre eldönteni, hogy elfogadod-e az örökséget, vagy esetleg dönthetsz úgy is, hogy lemondasz róla. Akkor viszont erről ott és most kell nyilatkoznod.

Ha elfogadod az örökséget, akkor nemcsak az örökség a tied, de a későbbiek során fizetendő illetéket és az esetlegesen "fellelt" adósságokat, tartozásokat is a nyakadba vetted (igaz, hogy max. az örökölt vagyon mértékéig).


De valóban nagyon sok infó van ezzel kapcsolatban a net-en, érdemes utána-járni, mielőtt odamégy, hogy kellőképpen felkészült légy, és főleg, akkorra döntsd el, hogyan fogsz nyilatkozni!!!!

22. nefaria (válaszként erre: 18. - 26eac75b9d)
2014. febr. 10. 11:45

A hagyatéki eljárás költségeit az örökösök fizetik. Ha ez te vagy, akkor te, ha többen vagytok, akkor együtt. A várható költségekről a közjegyzői "levélben" lesz tájékoztatás.

vinned kell a személyes irataidat, illetve ha pl. volt végrendelete, vagy öröklési szerződése az örökhagyónak, akkor azt. De erről is tájékoztatni a közjegyző.

Általában egy tárgyalás van, aminek az a vége, hogy a törvényes/végrendeleti örökösnek átadja a közjegyző a hagyatékot. Ha ingatlan van, akkor megküldi a földhivatalnak, ott majd kell fizetni - erről majd a földhivatal küld végzést, ez ingatlanonként 6.600.-Ft.

Általánosságban csak ennyit lehet mondani :) De ha van konkrét kérdésed, akkor tedd fel, és szívesen válaszolok!

2014. febr. 10. 11:44
Még nem kaptam meg, azért vagyok ideges, mert márciusig ápolási segélyt kapok.Munkát még nem találtam és fogalmam sincs hogy fizetem ki az illetéket.
2014. febr. 10. 11:35

Legegyszerűbb, ha beírod a Google-ba, hogy "hagyatéki eljárás", millió oldalt dob ki, ahol jó alaposan utánanézhetsz.

Pl. itt:

[link]

19. bowie
2014. febr. 10. 11:33

Kaptál már a közjegyzőtől levelet? Abban általában leírják.

Kell vinni személyes iratokat, meg a levélben majd benne lesz az eljárás körülbelüli díja és annak az összegnek is nálad kell lennie.

2014. febr. 10. 11:30
Hagyatéki eljárás hogy zajlik? Mit kell vinnem?Kell fizetnem?
17. wanda8
2011. jún. 7. 21:36
és kb mennyi idő mire lezajlik ez az egész??
16. wanda8 (válaszként erre: 14. - Panni58)
2011. jún. 7. 21:04
Ezt tudtam,hogy a közjegyzőnek kell fizetni!Köszi
2011. jún. 7. 14:35

Ezek hasznosak lehetnek:


[link]

[link]

14. Panni58 (válaszként erre: 13. - Anname)
2011. jún. 7. 14:25
Mert a hagyatéki eljárásnak törvényben meghatározott költsége van, amit a közjegyzőnek kell fizetni.
13. Anname (válaszként erre: 12. - Panni58)
2011. jún. 7. 14:20
Miért kellene fizetni?
12. Panni58 (válaszként erre: 10. - Wanda8)
2011. jún. 7. 12:24

Felveszik a hagyatéki leltárt, és ha nem túl szövevényes a dolog, akkor kb. fél éven belül kiírják a hagyatéki tárgyalást, amiről időben értesítést küldenek minden érintettnek, oda el kell menni, és ott a közjegyző meghozza a határozatot az öröklésről. Ez megint pénzbe kerül, kb. 50-60 ezer forint, amit ott helyben kell kifizetni az örökösnek, vagy, ha többen vannak, akkor szétoszlik az örökösök között a költség is.

És tényleg szívesen :)

Sajnos van tapasztalatom.

11. wanda8 (válaszként erre: 10. - Wanda8)
2011. jún. 7. 11:52
Egyébként nagyon köszönöm,hogy segítettél!:-)
10. wanda8
2011. jún. 7. 11:51
Köszi,egyeneságon öröklődik.Még annyiban segítenél,hogy ha meg volt ez a meghallgatás utána mi következik?
2011. jún. 7. 11:48

Az attól függ, hogy milyen módon örökli valaki az ingatlant. Egyeneságinál azt hiszem nem kell fizetni (gyermek, szülő), utána a házastársinál már igen, annál több az unoka, és még több az egyéb.

Ez talán segít:

[link]

8. wanda8 (válaszként erre: 7. - Panni58)
2011. jún. 7. 11:42
Ez a holnapi csak egy meghallgatás.illetéket mekkora összegű ingatlan után kell ha kell fizetni most?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook