Főoldal » Írások » Lélek & Szerelem témák » Hogyan viselkedjünk a nárcisztikus emberrel?

Hogyan viselkedjünk a nárcisztikus emberrel?


Mindannyian találkozunk nárcisztikus személyiségű emberekkel, párkapcsolatban, munkahelyen vagy baráti társaságban. Honnan ismerjük fel és hogyan kezeljük őket?
Hogyan viselkedjünk a nárcisztikus emberrel?

Mint minden személyiségjegynek, ennek is vannak különböző fokozatai. De elmondhatjuk, hogy a nárcisztikus ember állandó figyelemre, csodálatra vágyik, imád a középpontban lenni, szerepelni. Ahhoz, hogy az ő személyiségük rendben legyen, elszívják mások energiáját.

A negatív figyelmet se bánják, csak foglalkozzanak velük, ezért szívesen mennek bele vitákba. Fontos, hogy bizonygassa a saját igazát, hirdesse önnön nagyszerűségét. Ha ő beszél, tuti, hogy hallod a folyosón vagy a szomszéd épületben.

Talán kicsit megtanulhatunk bánni egy nárcisztikus emberrel. Mivel a fenti helyzetben érzik jól magukat, a leggyilkosabb számukra a közöny. Ha nem reagálunk sem pozitív, sem negatív módon, közömbösek maradunk, az leblokkolhatja ezt az embert.

Ha szárazon, tényszerűen közölsz vele és nem tud hosszadalmas, cirkalmas magyarázatba fogni, az megzavarhatja. Ha újrakezdi a kioktatást, ömlengést, visszatérés az első ponthoz.

Mindenféle tekintély, egy főnök vagy hivatal veszélyezteti a hatalomvágyát. Nem tud veszíteni, egy játékban is dühösen reagál, mint egy kisgyerek. Kétségbe vonja a szabályzatot, tipikusan ő az, aki ok nélkül háborog egy intézményben, vendéglátóhelyen, közlekedésben az előírások ellen, akkor is, ha az esetleg veszélyes rá vagy másokra nézve. Ha ellentmondunk neki, kiakad, hiszen nem tudja elfogadni, ha valakinek más a véleménye. Ha bebizonyítod, hogy téved, még jobban fel lehet idegesíteni. Ha valaki fellép ellene, beválhat erősebb eszközként a nyilvános lejáratás, úgy nem tud utólag hazudni, megmásítani a történteket.

A kapcsolatokban jellemző, hogy miután ők szakítanak, azt mesélik úton-útfélen, a másik fél volt a hibás mindenért. Sajnos sokan hisznek nekik, mert az uralkodni vágyásuk miatt képesek bármilyen érzést, hűséget, szerelmet mutatni. Alattomosan tudnak manipulálni, az okosan adagolt dicsérettel és lehordással kikészítik a másik fél önbecsülését.

Véget vetni ennek a helyzetnek egyetlen módon lehet, végleg elhagyni. Valószínűleg ez is dühöt vált ki belőle, megpróbálja befeketíteni az exét és bosszút állni. Ezért baráti, családi segítség kellhet a szabaduláshoz, de szerencsére ritkán fordul tettlegességbe, ahol már hivatalos segítség szükséges, mert az ilyen emberek alapvetően gyávák. Ha látják, hogy érdektelenné váltak és már nem tudnak uralkodni a volt párjukon, legtöbbször megunják, viszont sajnos valószínűleg új áldozatot keresnek maguknak.




Írta: Liselotte, 2024. augusztus 26. 09:35
Fórumozz a témáról: Hogyan viselkedjünk a nárcisztikus emberrel? fórum (eddig 5 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook