Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Hogyan segítsen a gyerek a házimunkában? fórum

Hogyan segítsen a gyerek a házimunkában? (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Hogyan segítsen a gyerek a házimunkában?

1 2 3
16. forrest2010 (válaszként erre: 2. - 12d083b51b)
2016. szept. 13. 11:25
Az egyik családban 2014 nyár elején született picilány tavaly másfél évesen !!! segített Apának a favágásnál , tündéri kisporonty ! vitte a fát be a tárolóba , segített Apának , piciket , amit éppen elbírt ...... az én lányom reklamált h miért nem vártam el tőle több segítséget hajdanán , mert amikor szüksége lett volna 1-2 dologra , ő csak állt , mint Bálám szamara !!!! elszúrtam :( alaposan ! akkor úgy gondoltam a gyereknek az a dolga h játsszon ! volt egy barátnője , akinek minden ki volt osztva takarítás-mosogatás .....be volt fogva rendesen ! nagyon ritkán mehetett a többivel játszani , felháborított , h az anyja hogy tolhatja rá ennyire a saját dolgát az egyik gyerekére / a 2 nagyobb lánya semmit !!! nem segített ! / a lányom volt az egyik véglet ez a kislány + a másik , de azért a kettő közötti lenne az igazi :)
15. gribedli*** (válaszként erre: 7. - Boldogzokni)
2016. szept. 13. 11:15

Az ikeából van nekünk 3 szennyesládánk, megnéztem direkt, hogy hogy hívják, de sajnos már levágtam a cetlit. Ez egy ilyen 25cm széles szennyesláda, van fekete, fehér és bordóslila (harmadiknak pirosat akartam, de ebből a fajtából nincs, ezért megelégedtem a bordóssal). És mindenki szín szerint dobálja bele a cuccot. Régen ezt párnahuzattal csináltam, egy nagy szennyeskosárba biztostűvel beleerősítettem fehér/kék/piros párnahuzatot a szájával felfelé. Azóta is ez a rendszer működik nálunk, csak nőtt a család, így beinvesztáltam az ikeásba. Én esküszöm, már nem is tudom, mi az, hogy szennyes válogatás:DDD


Tettem azért a szobáikba is kosarat, amikor megtelik, akkor lehozzák és szín szerint beledobálják. Annyira rutin lett, hogy észre se veszik, hogy ez házimunka.


Hiszek neked, mert a saját szememmel láttam, hogy már totyogóként is kiveszik a részüket a dolgokból, csak az anyukák küldik el őket, mert eleinte ez hátráltató, holott ez az a nagyon érzékeny időszak, amikor eldől, hogy szokás lesz belőle vagy nyűg. Senki se születik úgy, hogy mindent tud, a kézügyesség idővel jön, de ha később kezdik, akkor is a nulláról indulnak, mert akkor is idő kell az elsajátításhoz csak már ott lesz a hátrány, hogy nem lett belenevelve, tehát inkább nyűgként fogja kezelni.

14. gribedli*** (válaszként erre: 3. - Nikletty)
2016. szept. 13. 11:02

Ha csak alkalomadtán teszik, akkor nem válik szokássá annyira. Ha mindig meg kell tenniük, nekik lesz könnyebb felnőttkorban mert már automatikusan megy.


Az oviban is elpakolják a gyerekek a cuccaikat, minden ebéd után ez van, nem fakoltatív jellegű, nálunk csak a fiam vágott pofákat egy ideig, ha felállt az asztaltól és ment volna, az apja köhintett egyet és a gyerek már tudta is:)


Sőt, minél kisebb korban válik szokássá (mert a tied az enyémmel egyidős:D), tapasztalni fogod, hogy még akkor is megcsinálja, ha te elfelejtetted kérni rá. Szerintem tök jó dolog ez, végülis a gyerekek sokszor játszanak olyat, hogy főznek, takarítanak, miért ne tehetnék meg akkor igaziból is? Amikor játszanak, akkor sincs terhükre és nem lesz terhükre akkor sem, ha minden vacsora után 30másodpercet (vagy csak 15?) elvesz az életükből, hogy betegyék a tányért a mosogatógépbe.


Szívességet teszel neki, ezt az oldalát nézd, mert felnőtt korában neki lesz könnyebb:)

13. boldogzokni (válaszként erre: 12. - Gribedli***)
2016. szept. 13. 10:55
Nekünk van olyan műanyag póló-hajtogató kis izénk, azzal imádják hajtogatni a ruháikat, csak néha így megháromszorozódik az idő, amit a vasalásra-hajtogatásra kell fordítanom. :D
12. gribedli*** (válaszként erre: 2. - 12d083b51b)
2016. szept. 13. 10:53

A portörlés a gyerekeknél, a kicsiknél az egyik legkedveltebb feladat.


De igaz, hogy a koordinációs képességük még nem olyan, sok dolgot meg kell mutatni. Pl tipikus, hogy amikor azt mondod, hogy hajtogasson össze valamit, ők a kis logikákukkal négyzet alakúra gyűrik-nyomogatják a ruhát, mert csak azt látják, hogy hát négyzet alakúnak kell lennie:)))


Viszont, ha megmutatod, egyből eltanulják, hogy saját példámmal éljek, az enyémek kezdetben csak félbehajtották a pólót, nadrágot (ami ebben a korban kisebb helyet foglal el így is), és így tették el a fiókba. Az igazi pólóhajtogatást később mutattam meg, de nekem tökéletesen elég volt, hogy ők szórakoznak és nem KI cibálják a ruhákat, hanem be rakosgatják.


Nem kell ám őket lebecsülni, a gyerekek sokkal többre képesek, mint gondolnánk. És nem, nem lesz tökéletes elsőre de azt úgy kell hagyni, mert különben megsértődnek.

11. boldogzokni (válaszként erre: 8. - Gribedli***)
2016. szept. 13. 10:52
Imádom az ilyen műsorokat, könyveket, köszi, majd rákeresek.
10. Hoxa
2016. szept. 13. 10:50

Nálunk sima fehér, ikeás tányérkészlet van, a legalsó nagy fiókban tartjuk, pont azért, mert a terítés a gyerekek dolga. Nem sajnálom, ha eltörik véletlenül, mert tudok venni akár 1-1 darabot is.

Kiszedik a mosogatógépet is simán.

Porszívózni segítenek, meg a mosás ki-be pakolásában, szárítógép kirámolásában, de a szobáik.... hjaj.


Azt vettem észre, hogy azt nagyon szeretik, ha minden el van rakva (általam), akkor mindig hatalmas kedvük kerekedik, hogy a nagy üres területeket a padlón kitöltsék játékokkal újra. :)))

9. boldogzokni (válaszként erre: 6. - 12d083b51b)
2016. szept. 13. 10:45

A háborúkat a nagyobb gyerekekkel lehet vívni. Amikor már elvárnád, hogy a 12 évesed segítsen, de nem segít, mert sosem volt rászoktatva. Ha korábban nem vontad be, nem voltak apró elvárások vele szemben, akkor később már sokszor hiába kapsz a fejedhez, időutazni nem tudsz... :)


Én úgy értem, hogy kisebb korban be kell őket vonni, értékelni és dicsérni a segítségüket, hogy kialakuljon bennük az igény arra, hogy segítsenek később is.

IDŐBEN kell elkezdeni.

Nyilvánvalóan nem a 4 évesem fogja egyedül szétválogatni a ruhákat és a nagyobb gyerek sem fog önállóan mosni helyettem, de igenis vegyék észre, ha tudnak segíteni és "akarjanak" segíteni.

8. gribedli*** (válaszként erre: 1. - Boldogzokni)
2016. szept. 13. 10:43

Szuper a cikk!:)


Annyit hozzátennék, hogy a második, harmadik gyereknél mindezek, amiket felsoroltál, előrébb jönnek, mert látja a nagyobb testvértől és a gyerekek fogékonyabbak a másik gyereknél látottak "lemajmolására", vagy egyáltalán, arra, hogy segítünk, az én kislányaim pl 4 évesen már behajtogatták a saját ruháikat és rendet raktak a szekrényükben is, nemcsak a szobában.


A legkisebb pl alig tudott még járni de már hisztizett, hogy a saját tányért, evőeszközt csak ő teheti a mosogatógépbe, vagy alig ért még fel az asztalhoz és már megterítette (a terítőt nem, csak a többit). Akárhogy féltettem a porcelánnal, engednem kellett mert annyira akarta:D


Mondták is az oviban első napon, hogy picúr, de olyan ügyes mint egy nagy.


A nagyfiamat kellett talán a legtöbbször noszogatni de 14 évesen főz magának tojást vagy más kaját, a nyaralásokra a bőröndjét egyedül pakolja, a régi könyveit, cuccait mondani sem kell, kiszanálja, ágyneműt cserél magának, stb.


Mivel látom, hogy ha nála, akit noszogatni kellett, ilyen jó eredményeket ért el, szerintem a csajok az ő korában már lezavarják a nagytakarítást;D


Jól összefoglaltad amúgy, egy takarítós könyvben láttam hasonló listát (a How Clean Is Your House című műsorban szereplő 2 hölgy írta)

7. boldogzokni (válaszként erre: 2. - 12d083b51b)
2016. szept. 13. 10:41

Ezeket természetesen az én segítségemmel, felügyeletemmel.

Nekem a 2 évesem simán törölte velem az asztalt. Nagyon imádta!

A sötét-világos ruhák válogatásával sem volt semmi gond.

6. 12d083b51b (válaszként erre: 4. - Nikletty)
2016. szept. 13. 10:17

Persze, bevonni, és mutatni neki hogyan is szoktuk, és próbálgassa ő is... de valahogy nem ez jött le a cikkből:


Vannak napok, amikor nem lehet elkerülni a házimunka körül dúló háborúkat. De mindig van holnap, így képesek vagyunk változtatni is!


Ez a "házimunka körül dúló háborúk"... kifejezés nekem nem ezt sugallja... Persze remélem, hogy tévedek, vagy egy kicsit árnyaltabban kellett volna fogalmazni. De egy asztal letörlése 2-3 évesen, amikor még meg sem nőtt az a csöppség akkorára, hogy felérje az asztalt... no mindegy, lehet hogy én látom rosszul.

2016. szept. 13. 10:16
Mondjuk én 4 éves gyerekre nem bíznám a porcelánt...
4. nikletty (válaszként erre: 2. - 12d083b51b)
2016. szept. 13. 10:11

én nem ütköztem meg ezzel, mert velem együtt csinálja a gyermekem ezeket alkalom adtán. Vagy mert épp kedve van, vagy mert amúgy is ott van körülöttem és akkor kapok az alkalmon és bevonom.

De gondolom ezt még nem rendszeresen kell érteni?

Tehát nem minden mosást pakolunk be együtt, hanem alkalom adtán.

2016. szept. 13. 10:09

Én is így gondolom, ill remélem, hogy ha bevonom, meg hagyom neki próbálni kis korban is, akkor nagyobb korában nem lesz neki akkora probléma... bár azt modnják kamaszkorral megváltozhat az előtte segítőkész gyerek is.

4 évesem van, s néha segít ruhát válogatni, néha megteríteni, ruhát szennyesbe stb. Kérésre elpakol ha valamit előhagy. De ugye jól gondolom, hogy nem várható el, hogy ezt mindig minden nap rendre megtegye... tehát mindig segítsen pl az asztalt leszedni. Hisz még kicsi, pl van hogy megeszi a vacsiját, s megy mert valamit szeretne csinálni még a játékával fürdés előtt. Hisz még kicsi, fő dolga a játék. Vagy? Ahogy nől idővel várja el az ember, hogy egyre többször önállóan is tegye meg?

2016. szept. 13. 10:05

Azt mondod, hogy:

- 2-3 éves gyerek törölje le az asztal, és egyéb bútorokon is a port? És ugyanebben a korban már a szennyes ruhát pakolja be a mosógépbe???

- 4-5 évesen megteríti az asztalt, és kajálás után le is szedi (tányérok, poharak stb.) + szétválogatja mosás előtt a szennyest???

- ...


Szóval nem minden tétellel értek egyet, nem akarok kötözködni:

Úgy gondolom esetenként olyan feladatokat adsz nekik, amelyek még korukhoz, testmagasságukhoz, fizikai erejükhöz mérten korainak tűnnek.

2016. szept. 13. 09:36
Úgy gondolom, ahhoz, hogy olyan gyereket nevelgessünk, aki segít nekünk a ház körül, korán el kell kezdeni az előkészületeket. Nem elég, ha 10 éves korában észbe kapunk, hogy rendetlen, mindenét széthagyja és egy gyufaszálat sem tesz keresztbe otthon.

Ugrás a teljes írásra: Hogyan segítsen a gyerek a házimunkában?
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook