Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Hogyan segítsek a páromnak? fórum

Hogyan segítsek a páromnak? (beszélgetős fórum)


1 2
2012. jún. 3. 22:08

Az én fiam is 22 éves. Rettenetes lenne egyik másodpercről a másikra elveszíteni.

Szívból jövö részvétem, és kívánom, kapjatok annyi rengeteg erőt, amennyire most szükségetek van.

A férjem két hete halt meg éppen. Régen megbeszéltük már, elhamvasztattam és hazahoztam. Mert azt is megbeszéltük, hol fogom majd elszórni a hamvait.

A lelke már úgyis szabad, ne legyen a teste sem befalazva. Velünk van így is, egy sírtól vagy egy táblától nem lenne jobb. De ez az én, a mi érzéseink, nem lehet máséba beleszólni.

Amikor annak idején Édesapám hamvait falazták be a kolumbárium kis rekeszébe, akkor nem értettem, hogyan jön onnan ki az én szép szál Apám, hogy elmenjünk meginni egy sört?

Nálunk most hamar zajlott minden, napok alatt túl voltunk ezeken a dolgokon. Egy hét alig telt el, már mehettünk az urnáért.

Az én fiam még nem sírt. Kollégista, nincs most velem, lehet, nem én fogom átölelni, ha jön a sírás.

30. b.ary
2010. jún. 27. 13:14
még majd csak 5.-én lesz a temetés.nagyon nehéz,hosszú még az idő.azt látom kezdene megnyugodni a párom de temetés biztos fel fogja zaklatni.engem is.anyósról már nem is beszélve.épp tegnap mondta,hogy azt gondolta ahogy múlik az idő talán könnyebb lesz neki,de sajnos nem igy van,egyre nehezebb.akármihez nyúl a lakásban mindenről az unokája jut eszébe.
29. b.ary
2010. máj. 16. 07:26
Tegnap tudott beszélni,nem sokat de több mint a semmi.eljött a lánya hozzá,megnézze apját milyen állapotban van,hagytam őket beszélgetni,sírni,sokat segitett.utána már szóba került a temetés is,hogy ki milyenre godolt,nem-e mondott a gyerek még életében valamit róla,aztán kiderült ő hamvasztást gondolt és hogy legyen szétszórva.ezt az apja nem akarja és mondtam neki,hogy le kell ülni a volt feleségével és mindent át kell beszélni.félre kell tenniük az egymás iránt érzett gondolatokat(ha jó,ha rossz)és a fiúk érdekében egyszer közösen kell dönteniük.mondtam is a páromnak hogy neki is joga van beleszólni,és elmondani hogy mit gondol.szóval abban maradtunk hogy nem akarja ,hogy el legyen szórva,hanem legyen egy hely ahol az ember megemlékezhet róla.nem gondoltunk egyházi temetést sem,párom haragszik az Úrra amiért elvette,és nem akarja hogy egy pap csak arról beszéljen.személy szerint nekem is emberibb egy polgári temetés,ott legalább az elhunytról beszélnek,mert a pap sajnos inkább zsoltárokat meg imákat mond.de nem vagyunk egyformák,majd az anyja is elmondja hogy mit gondolt,ha már erről kell beszélni.úgyhogy én ezt haladásnak gondolom vele kapcsolatban,nem számitottam erre.mindenesetre a tehetetlenséget látom rajta,hogy nincs hibás,nem lehet kit okolni.bár az bántja hogy miért egyedül dolgozott a fia,hogy miért nem volt vele valaki,aki esetleg tudott volna rajta segiteni.van más is aki villámcsapás után életben maradt a gyors újraélesztésnek köszönhetően.ez bántja hogy nem volt ott senki.és már ez ellen nem tud tenni semmit.azt mondják 60 ezerből 1 aki meghal. hétfőn szállitják boncolni,szerettük volna elkerülni,hogy ne legyen ,de valószínű nem engedik.utána még eltelik gy jó pár nap ha hamvasztani kell,lesz 2 hét mire lehet a temetés.addigra egy kicsit lenyugodna az ember és akkor újra tépik a sebeket.sajnos.
28. 9b165d11ec (válaszként erre: 25. - Cbe267d9cf)
2010. máj. 15. 21:11
A kisgyerekek csak akkor hiszikel hogy a szeretett felnőtt meghalt,ha a saját szemükkel látják hogy már nem él.Így járt a gyerkőcöm egyik ovistársának az anyja is,hogy nem vitték el a nagymama temetésére az 5 éves kislányt és az utána hónapokig azt mondogatta hogy a nagyi él stb.
2010. máj. 15. 21:08
Nekünk azt mondta az irodalomtanárnőnk,hogy azért van ennyire sok lelkibeteg és depressziós ember az országban mert nem tudnak gyászolni és nem adnak időt a gyásznak így nem tudják feldolgozni a targikus eseményeket.Régen nem véletlen voltak a virrasztások a torok a családi összejövetelek és ezek a dolgok jót tettek a gyászoló félnek.
26. kisj
2010. máj. 15. 19:33

Részvétem:(

Sajnos nem tudsz a párodnak segíteni. Egy ilyen tragédiát nem lehet soha, de soha feldolgozni.

Szerintem azzal tudod könnyebbé tenni neki, hogy akkor, addig és csak olyan mértékben reagálsz dolgokra, ami neki jó. Magyarul: ott állsz mellette, de nem mész a terhére. Ha sírni akar hagyod sírni, ha hallgatni akar, akkor te is hallgatsz...

Lehet szépen csengő szavakat írni egy ilyen tragédiáról, de ezek véleményem szerint csak szóvirágok.

Egy gyerek elvesztése miatti fájdalom soha el nem múló érzés.

25. cbe267d9cf (válaszként erre: 23. - B.ary)
2010. máj. 15. 19:15
Az én unokaöcsém 5 éves volt apu halálakor. A temetésre nem hozták el a tesómék (igaz, azért mert ők külföldön laknak és csak a tesóm tudott hazajönni), viszont rendszeresen kimennek a sírjához a temetőbe (amikor itthon vannak mindig). A kisfiú sokkal jobban kezeli apu halálát, mint bárki más. Szerintem nekik még természetesebb a halál, vagy nem tudom, könnyebben tudnak elengedni. Én ezt tapasztaltam.
24. a14deb9047 (válaszként erre: 23. - B.ary)
2010. máj. 15. 13:48

Az elsősöknek már beszélünk a halálról, a temetésről. Azt mondják, hogy ajánlatos elvinni a temetésre, mert így tud vele szembesülni.

Ismerek olyan nagymamát, aki nem vitte el az unokáját a nagypapa temetésére, és nem tudta felfogni, hogy elment. Még évek múltán is kereste.

Van olyan tanítványom, aki 4 évesen veszítette el az anyukáját és ott állt a koporsója, sírja mellett. Magam is voltam olyanon, ahol az apuka a 2 gyermekével állt az elhunyt feleségénél. A kezükben egy-egy szál fehér rózsa volt.

Jobb felkészíteni, elmagyarázni, bármennyire is fáj. A kisgyermekeknek szoktuk mondani, hogy ott fenn az egyik csillagra ment el.

23. b.ary
2010. máj. 15. 13:27
odáig érti a fiam hogy Zsoltika nem jön többet,de az hogy miért az nem tiszta neki.bár kérdezte tegnap hogy viszünk-e neki majd virágot?még azt nem tudom elvigyem-e a temetésre?lehet jobb lenne ha nem lenne ott.
22. 2656c806ea (válaszként erre: 20. - B.ary)
2010. máj. 15. 13:19
Amikor a kisfiam 8 éves volt és meghalt a papája,láttam mennyire szenved,de eleinte nem sirt, ami nagyon aggasztott. Aztán hetekkel később egyszer ugy kelt fel,hogy kiszakadt belőle a zokogás. A szivem szakadt meg,de örültem neki,hogy kijött belőle végre...onnantól már tudott sírni. Én csak átölelem olyankor és simogatom.
21. a14deb9047 (válaszként erre: 20. - B.ary)
2010. máj. 15. 12:50
Kellenek a könnyek!! Ha sírok, hát sírjatok! Azzal csak könnyebb lesz!
20. b.ary
2010. máj. 15. 12:45
hívtam telefonon,kérdeztem mikorra ér haza,de olyan gyorsan lerakta a telefont,én meg bőgők.amiket bobomama írt az gyönyörű és igaz,sajnos nevelés kérdése az egész.és én is elkövetem ugyanezt a hibát,nekem a kisfiam 5 éves,de mikor valami miatt sír mindig mondom neki hogy nem vagy te lány,ne sírjál,meg hogy ne legyál anyámasszony katonája.de most hogy ezt elolvastam már tudom,hogy nem fogok rászólni,mert ugyanúgy nem fog beszélni az érzéseiről mint a párom.vagy legalábbis remélem hogy fog beszélni róluk!
2010. máj. 15. 12:21
.......én szólni sem tudok,csak potyog a könnyem,ahogy ezeket a sorokat olvasom.....
18. a14deb9047 (válaszként erre: 17. - Cbe267d9cf)
2010. máj. 15. 11:25
Gyönyörű sorok! Ettől szebben nem lehetne megfogalmazni az együttérzést, a fájdalmat.
17. cbe267d9cf (válaszként erre: 13. - B.ary)
2010. máj. 15. 11:16

Sajnos annyira hülye társadalomban élünk, ahol a kisfiúkat arra nevelik, hogy ne sírj, egy fiú kemény...stb. Ezért aztán ne csodálkozz, ha egy férfi nem tud beszélni az érzelmeiről! Erre nevelték, sőt sokan azt tartják, hogy ez a férfias viselkedés. Nagyon nehéz egy férfinak gyengének, esendőnek mutatkozni, még a párja előtt is. Ehhez már nagyon komoly önismeretre van szükség.

Viszont szerintem beszélj neki az érzéseidről. Ne traktáld, ne minden nap ezt a témát nyomasd, csak majd egyszer (nem azonnal, hanem mondjuk már a temetés után) kérd meg kedvesen, hogy szakítson rád egy pici időt. Teremts nyugodt hangulatot, hogy senki ne zavarhasson, ha kell, kapcsold ki a telefonokat. Akkor és ott, egyetlen egyszer beszélj neki minderről, amit itt nekünk leírtál. Hogy félted, hogy aggódsz, hogy nem tudod, mivel tudnál segíteni, kell-e egyáltalán segítened, hogy akar-e beszélgetni, vagy pont nem. Biztosítsd, hogy mellette vagy, akármi van, és mondd el neki, hogy pont azért, mert nem akarod nyaggatni, Te nem fogod ezt a szomorú eseményt emlegetni még egy jó darabig, de ha ő bármikor akar beszélgetni, készen állsz rá, és forduljon nyugotdan hozzád. Fontos, hogy MAGADRÓL beszélj! Pl. ne azt mondd neki, hogy "mert te mindent magadban tartasz, és ez rossz", hanem azt "félek, hogy mindent magadban tartasz, és ez rossz". Így nem vádolod, de mégis szóbahozod a témát, nem nyaggatod, de mégis hangot adsz az érzéseidnek. Lehet, hogy hatalmasat fogtok sírni, lehet, hogy hallgatni. Akárhogy reagál, hagyd, hogy kijöjjön, aminek ki kell jönnie. És ez után a beszélgetés után valóban ne hozd szóba, ne nyaggasd, de ha szóba jön, légy partner!

Nekem ősszel halt meg apukám, és a családomból - rajtam kívül - senki sem tudja normálisan feldolgozni. Anyukám gyakorlatilag a mai napig "zombi", a bátyám meg egyszerűen nem hajlandó erről beszélni. Én meg azért bírom, mert egyrészt van már önismeretem ahhoz, hogy merjek úgy gyászolni, hogy közben ne magamat sajnálgassam, másrészt pont emiatt az önismeret miatt köztünk apuval minden kimondódott (mondjuk a párodnál ilyen hirtelen esetben ez szóba sem jöhetett). És a párom is sokat segít, mert neki meg szakmája. De ugyanúgy segítene a tesómnak meg anyunak is, csak ők nem készek nyíltan szembenézni a gyászukkal. Ez van.

Sok-sok kitartást és szeretetet kívánok Nektek ehhez a nehéz helyzethez!

2010. máj. 15. 11:15

Mindezek természetes reakciók akár idős, akár fiatal részéről. S még ezután jönnek a nehéz napok, amikor intézkedni kell...

Ha meg különben sem az a fajta, aki beszél, akkor a fájdalmáról se nagyon fog.

Ha sír, sírj vele, ha hallgat, hallgass vele. Némán is lehet beszélni, a gesztusok mindent elárulnak.

15. b.ary
2010. máj. 15. 11:06
pár óra múlva jön haza a munkából,nem is tudom mit mondjak neki.elég közhely megkérdezni,hogy, hogy telt a napod?másabb lenne ha ki tudná magából beszélni.nem tudom jó-e ha szóba hozom a fiát bármivel is kapcsolatban.a szomszédaink tegnap elöbb tudták meg mint mi,nem szóltak csak ma reggel,mikor már látták hogy lement az anyósom az udvarra.nem akarták ők mondani tegnap.szegény egy éjjel alatt legalább 10 évet öregedett,igy is 70 éves szegény.első szülött unokája volt,tele tervekkel,élni akarással,pár éve komoly barátnővel.nem ivott,nem cigizett,csak dolgozott.anyósom szerint neki kellett volna inkább meghalni,ő már élt eleget.saját magát hibáztatja,pedig erről nem tehet.
14. cbe267d9cf (válaszként erre: 8. - B.ary)
2010. máj. 15. 10:48

Részvétem. Szerintem azon kívül, amit a többiek is tanácsoltak (mellette lenni, ha kell hallgatni, ha kell beszélni...stb), még megteheted azt is, hogy utána nézel a neten a gyász fázisainak. Olvass némi szakirodalmat! Nem azért, hogy őt traktáld vele (sőt, ezt egyáltalán ne tedd!), hanem azért hogy Te tisztában légy a viselkedésének okaival, felismerd az egyes gyászfázisokat. Így biztosan jobban tudsz majd segíteni neki, és nem fogod magadra venni, amikor mondjuk jön a tehetetlen dühöngés. És szerintem ne vádold magad, nem vagy önző, ha eközben nem felejted el, hogy neked a babádra is kell figyelni. Nagyon nehéz dolgod van, de természetes női ösztön, hogy egy anya már a pocakjában gondol a gyermekére.

Az, hogy tud sírni a párod, nagyon jó! A sírás sokat segít.És nem vagy tehetetlen, most azzal teszel, ha nem teszel!

13. b.ary (válaszként erre: 12. - 2656c806ea)
2010. máj. 15. 10:47
én nem fogom cseszegetni,van elég baja enélkül is,csak arra kell találjak megoldást hogy mi a jó most neki.ha magára hagyja az ember vagy ha nem.mindenki máshogy dolgozza ezt fel.én kibezélős fajta vagyok,nekem úgy könnyebb,de mivel még nem voltunk az elmúlt 6 évben ilyen bajban,nem tudom ő milyen.amúgy sem szívesen beszél az érzéseiről.
2010. máj. 15. 09:59

amikor apukám meghalt, a tesóm (bátyám) teljesen kivolt. A felesége meg állandóan baszogatta,hogy ne sirjál már,meg mostmár térj magadhoz, nyaggatta az örökség miatt, nem volt hozzá egy kedves szava, mikor meghalt már másnap jött a hülye dumájával,hogy "az élet megy tovább" . nem adott neki időt. A tesóm 4 hónap mulva elhagyta,pedig volt 2 gyerek. Azóta is külön vannak és ennek 3 éve. A tesóm megutálta.

ezt most ne értsd félre nem rád vonatkoztatom,csak egy példa volt,hogy mit válthat ki egy nem megértés.

11. b.ary (válaszként erre: 9. - A14deb9047)
2010. máj. 15. 09:52
sajnos azt nem tudja az ember hogy ez kinél mennyi ideig tart?elfogadja-e ha lehet egyáltalán?nem is tudom hogy mit akatam irni.annyi gondolat van a fejemben.
10. 2656c806ea (válaszként erre: 8. - B.ary)
2010. máj. 15. 09:50
Semmit nem tudsz tenni csak legyél mellette,ezt neki kell feldolgoznia. Csak szeresd!!!! Ez a legfontosabb. Most a kicsivel ne foglalkozz,ő szépen nő a pocakodba minden rendben van vele. Próbálj meg nem idegeskedni,hogy a párod ne aggódjon miattad és a kicsi miatt,had élje végig a gyászt..erre szüksége van. Ez borzasztó. Nagyon sajnálom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2010. máj. 15. 09:23

"Öt állomása van a bánatnak.

Mindannyiunknál máshogy néz ki, de mindig öt fázis van.


Tagadás. Harag. Alkudozás. Kétségbeesés. Elfogadás. "

(Elisabeth Kübler-Ross)

2010. máj. 15. 09:00
nagyon nehéz,és tudom hogy nem magammal kell most foglalkozni,de az a tehetetlenség ami ilyenkor van az kimndhatatlan.nem tudom hogy mivel teszek jót,ha szólók hozzá vagy ha csak hallgatok?reggel elment dolgozni,nem tudott volna itthon maradni,azt mondta meghülyülne.igy még jobban nem tudom hogy mit érez.nem hivogathatom 10 percenként.és ő sajnos befelé szenved,nem mondja ki soha ha bántja valami.bár tegnap nagyon sokat sírt,ez tőle már nagy szó.de érzem én is a fájdalmát és tehetetlen vagyok.
2010. máj. 15. 08:51

Őszinte részvétem!!!

Tényleg ne nyaggasd most, talán ez lenne a legjobb. Viszont legyél vele, amennyit csak lehet, még akkor is, ha csak némám ültök egymás mellett. Érezze, hogy ott vagy, a támasza vagy. Ahányszor rád, azaz rátok néz, úgyis eszébe jut a babátok, még ha nem is beszél róla.

Hatalmas tragédia érte, a támogatásod, lelki támaszod a legtöbb, amit adhatsz neki.

Sok-sok kitartást, türelmet és megértést kívánok nektek!!!

6. rinike (válaszként erre: 1. - B.ary)
2010. máj. 15. 08:49

Fogadd részvétem!

Szerintem is hagyd most. Most fájnia kell. Ahhoz, hogy Rád és a Babátokra tudjon figyelni, ahhoz idő kell. Úgy legyél mellette, hogy érezze, hogy számíthat Rád.

2010. máj. 15. 08:29

Úristen!! A férfiember nehezebben mutatja ki a fájdalmát, a gyászt is befelé éli meg. Talán csendesen, több figyelmességgel, kedvességgel. Ha megkérdeznéd, hogy akar-e róla beszélni?? Szakembert hallottam így kérdezni.


A ti falutokban van Kiss R. Sándor, ha jól emlékszem??

2010. máj. 15. 08:29
Őszinte részvétem!....Hagy most egy picit,nagy a fájdalma,segítsd amiben tudod!Ennél nagyobb bánatot elképzelni se tudok,mint mikor egy szülő a gyermekét veszíti el!
2010. máj. 15. 08:24

Őszinte részvétem:-(

Szerintem most picikét hagyd, hogy elmerüljön a gondolataiban....szörnyű tragédia érte.

2. 04e95f637a (válaszként erre: 1. - B.ary)
2010. máj. 15. 08:21
Őszinte Részvétem! :((
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook