Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Hogyan győzhető le a lámpaláz? fórum

Hogyan győzhető le a lámpaláz? (tudásbázis kérdés)


1 2
33. Coach
2011. nov. 29. 18:28
A lámpaláznak és társának, a vizsgadrukknak az az eredete, hogy valami régebbi érzelmi hatást nem tudtunk feldolgozni, ott ragadt az érzelmi agyunkban, és hat ránk ha valamilyen hasonló helyzetbe kerülünk. Van módszer a megszüntetésére, néha már egyetlen fogalakozás is elég. Itt most csak annyit, hogy ha nagyon feszült vagy és ideges, akkor tedd keresztbe a két karod úgy, hogy a kezed az ellenkező oldalon a válladon legyen, és ütögesd felváltva a válladat kb. fél percig. Ha úgy érzed, hogy sóhajtanod kell, akkor hatott. Azt is érzed majd, hogy nyugodtabb lettél. Ennél pontosabb és végleges megoldás is van.
32. d4b0dd2692 (válaszként erre: 2. - 283bf2f8af)
2009. nov. 5. 22:27

Szia!


Én a "kutyaharapást szőrével" elvet vallom ilyen esetben!Tehát nem elbújni,hanem olyan lehetőségeket kell keresni,ami szerepléssel jár.Pl:ének,tánc,sport,színjátszókör stb, Amihez kedved és lehetőséged van,lényeg a szereplés,hogy mások előtt megtanulj teljesíteni.Azért az órákra nem árt felkészülni is ..

2009. nov. 5. 19:47

hello!


nekem is hasonló problémám van. Sütibabát teljesen megértem!

Szóval még általános iskolában (most vagyok 10. osztályos középiskolás) semmi problémám nem volt a szerepléssel, felelésekkel. Alsóban még gitároztam is és volt olyan amikor egyedül kellett kiállnom. Izgultam, de nem voltam lámpalázas. Amikor szóban kellett felelnem - egy egész osztály előtt - mindenki engem nézett, mégsem volt lámpalázam. A felelések elején kicsit izgultam, de nem remegett a hangom. Mikor középsuliba kerültem nagyon magasra raktam a mércét. Elvártam magamtól hogy tökéletes legyek, sosem akartam lesülni semmilyen téren. Minden apróbb hibából tragédiát csináltam. És sajnos ez be tett nekem. Felelés közben izgulok, a szívem a torkomban és remeg a hangom. Sajnos nem tudom hogy ezt a többiek észreveszik de mindig arra gondolok hogy igen. Valaki írta, hogy nézzek egy nekem szimpatikus ember szemébe. Nos, aki szimpatikus az pont mellettem van felelés közben szóval furán nézne ki ha rábámulnék. Az osztálytársaimmal sem olyan jó a kapcsolatom egyébként. Mintha idegenek előtt lennék. Próbálom magamat valahogy megnyugtatni csak nem megy. Még általánosban nem voltam lámpalázas szóval nem születtem ilyennek, de már 1 éve hogy ilyen vagyok.

Tudtok segíteni?

Próbáljam ki a tükrös módszert, vegyem fel magamat kamerára, mobilra és nézzem vissza? Jó tanuló vagyok az anyagot legrosszabb esetben is egy négyes szintre tudom.

2009. júl. 24. 23:30
Hali Sütibaba! Nagyon is megértelek, habár én csak most vagyok 13 de én is rettentő nagy sújokat érzek magamon. Ha lehet, én is szeretnék egy kis segítséget kérni! A helyzet az, hogy most kéne eldöntenem, mien középsuliba megyek, de nagyon le vagyok blokkolva. Az egyik rokonom felhozta, hogy (mivel szeretnék megtanulni gitározni, és elvileg jól éneklek, és ha gyakorolnák, még lehetne is belőle valami....) esetleg legyek előadóművész. De én is rettentő nagy lámpalázzal küzdők, és az önbizalmam is a padlón van, még a szüleimnek se merem felmondani e verseket, és a suliba egyszer úgy jártam, hogy az előző napi 4 órás tanulás egy leblokkolással kiürült a fejemből. Mit lehetne tenni?
2009. ápr. 16. 07:05
tanulással
2008. szept. 2. 23:32

Szervusz Sütibaba!

Főleg azokra a kommentekre szeretnék reagálni amik azt mondják, aki ilyennek születik, ilyen is marad. Ez valahol talán igaz, sose lesz feltűnési viszketegséged, de az nem igaz, hogy nem lehet magad feltornázni egy olyan szintre, ahol különösebb gond nélkül szerepelni tudsz. Én gitározom egy zenekarban, és sok gondom van a lámpalázzal, mivel egy koncerten nem elég csak kiállni és játszani, hanem bulit is kell csinálni, egyenlőre erre képtelen vagyok, de először még azt se tudtam elképzelni, hogy egyáltalán színpadra tudok állni, de megtettem és sikerült. Idővel belejön az ember, csak csinálni kell és nem azt mondani h sose fog menni. Egyébként pedig tök szimpatikus hogy ilyen vagy, ez önmagában nem akkora baj szerintem.

27. Ricu
2008. aug. 30. 18:26

Üdv Sütibaba!

teljesen megértelek, én is ugyan ilyen vagyok. mikor fellépésen először remegett a hangom, az egész iskola ott volt. iskola első voltam és hát persze, hogy nekem kellett, kiállni és beszélni. rajtam kívül csak egy vki volt a színpadon, képzelheted milyen volt. ráadásul nekem olyan barinőm sincs, akivel mindent megbeszélhetnénk, és támogatna. csak az Anyukám!

a felelésekkor is ez a helyzet. kiálltam az osztály elé, és borzasztó volt, viszont mikor a tanárral kommunikáltam, csak őt láttam sokkal jobb volt. azt hiszem, nekem az osztállyal van problémám, hogy ott nagyon nem számíthatok senkire.

sok mindent próbáltam, most a sport van soron. azt szeretem is csinálni, és tudom is. és remélem egy idő után pozitív változást hoz.

sok szerencsét! :)

2008. aug. 25. 14:13

Úgy állj hozzá,hogy nincs vesztenivalód, mégha ezt nem is mindig könnyű bemesélni magunknak. Nekem akkor sikerültek jól a dolgaim, ha úgy álltam hozzá hogy lesz ami lesz.

Valahogy csak ezzel tudtam magam kellőképp megnyugtatni,ellazulni, és oldani a szorongást.

Nyugodt fejjel pedig egyértelműen jobban megy, egy kis lámpaláz még nem is káros, hiszen fokozza a teljesítményt.

2008. aug. 25. 13:45

Én is tükörrel próbálkoznék....


Meg tanárosdit játszottam, mikor kisebb voltam. Így gyakoroltam a felelésre.

2008. aug. 25. 13:41
tanulással,szorgalommal,...gyakorlással rendszeres szerepléssel...és még mi minden segit tükör...visszanézés...stb stb
2008. aug. 25. 12:19

mindig lámpalázas voltam, ma közel a 40hez még mindig az vagyok. Nem rosszul szájharmónikázok magamnak otthon. Odáig már eljutottam, hogy magnóra feljátszom, visszahallgatom. Innen tudom, hogy nem rossz. De 2 év kellett ahhoz is, hogy magnóra feljátszam. Mindig elrontottam valamit, ha bekapcsoltam a felvevőt :DDDDDDDD


A párom előtt sem zenélek. Ennyi. Nem megy. Sose leszek sztár :DDDDDDD

22. sereva
2008. aug. 12. 22:09
Szerintem sehogy,aki ilyennek született nem sokat tud ellene tenni.
2008. máj. 9. 10:13
Ja,és ha előtte felmondom diktafonra,és visszahallgatom,sok hibán javíthatok:))
20. sodrak
2008. máj. 9. 10:07
Önbizalom, gyakorlás, felkészülés
2008. ápr. 21. 21:44

Én voltam a cégnél előadástechnikai tréningen,és csomó hasznos dolgot kaptam,pl.azt,hogy ki az,aki jobban tudja nálad az anyagot a jelenlévők közül???Na ugye,hogy senki,mert felkészültél!!

Váratlan kérdések mindig jöhetnek,ilyenkor egyszerűen meg lehet mondani,hogy most nem tudsz erre válaszolni,de utánanézel,és köv. talinál beszámolsz.Érdemes a neked szimpatikus emberekkel szemkontaktust felvenni,magabiztosabbá tesz,stb,stb..És minden előadás után csak jobb leszel!!!:)))Én már nem jövök zavarba,hasznos volt:))

18. Donyta
2007. szept. 24. 05:59
Nekem volt vidéken (ott éltem) egy feladatköröm. Szövetkezet Politikai Előadó voltam. Rengeteget készültem előadások szervezésében, levelezésekben, meghívók kiküldésében, stencileztem a szórólapokhoz, és a titkárnői feladatokba i besegítettem. Egyszer egy fejlesztési előadásra kellett mennem estére. ímár szinte minden meghívott jelen volt, megjelenés aláirva, de az előadó nem jött időre. Még vártunk egy keveset, és nem tudva mit tegyünk, a főelőadónak odaböktem, én megcsinálom, hiszen tudom miről van szó. Én készítettem az anyagot, és a válaszokat is tudtam. Kaptak az alkalmon, bár sosem voltam ilyen helyzetben. Mikor szóltak, hogy na jó nem várunk tovább, más nincs ugorjak be! Ekkor kezdtem rádöbbenni mit vállaltam el. Sokan voltak, és sosem kellett kiálnom idegenek elé, hogy elmondjak egy negyedéves tervet. Kimentem, végignéztem a tömegen és remegtem. Fogalmam nem volt, meddig jutok el... Rájöttem, hogy nem az emberekre figyelek csak néha ide oda rátekintek közben egy-egy arcra! A fejük felett eltekintve vittem az anyagot előre! Rajz és illusztrációs magyarázatot is kellett adnom, aztán jöttek az ehez füződő kérdések. Mindenre tudtam válaszolni, és lement az előadás is rendben. Fellélegeztem, és magamon is csodálkoztam, hogy nem sültem bele! Megdicsértek, hogy nem kellett elküldeni az érdeklődő sereget, és szépen mindent el is tudtam mondani. Nagyon jó érzés volt, és büszke voltam magamra! Másnap a főnököm, megkérdezte, miért nem értesítettük, hogy nem érkezett meg az előadó, ő bejött volna helyette. Megijedtem, de mindenki mellém ált és elmondták, milyen szépen értelmesen adtam elő mindent. Főnök elfogadta, csak attól tartott, hogy nem tudtam felvilágosítást adni sokmindenről. Később rájött az akkori résztvevőktől, hogy nagyon is rendben ment minden.. Megdicsértek, és továbbra is jó szervező maradtam.
17. Eszti91 (válaszként erre: 7. - 283bf2f8af)
2007. aug. 24. 12:35

én is így vagyok vele,valahogy zavarba jövök ha sok ember néz,pedig régebben azt hiszem ez nem volt gond,amikor még táncoltam sok ember előtt léptem fel persze csoporttal,egyedül nem volt merszem

viszont ha egy idegen hozzámszól néha elég jól el is tudok vele beszélgetni.


Tavaly lettem kilencedikes és az egyik töriórán elég kellemetlenül éreztem magam. Készültem az órára,de amikor a tanár kimondta a nevem,feláltam és szinte minden kiment a fejemből,több percen keresztül csak szótlanul álltam a helyemen. Csak egy-két szót tudtam mondani,ez még év elején volt,de félév után viszont 5-ösre feletem egy hosszú anyagból. Nagyon örültem akkor hogy sikerült. Viszont ha az osztály elé kéne kiállnom és felolvasni vmit asszem én is remegnék.

Van olyan tanár aki kihív a tanári asztal mellé és ott feleltet,ekkor néha remegek és jobban izgulok. De ha a helyünkön lehet maradni,akkor jobban megy a felelés.

2007. aug. 14. 15:56

Én is nagyon lámpalázas vagyok.

Ha szóbeliből vizsgázok,még azt is elfelejtem,amit tökéletesen tudtam.

Csokit szoktam enni,eddig ez bevált nálam.

2007. aug. 14. 12:34

Még valami. Én, ha tudom, hogy szerepelni fogok, vén fejjel is külön készülök rá, vagyis itthon elpróbálom. Elképzelem a hallgatóságot, és állva, mintha előttük lennék, hangosan elmondom a mondókámat többször is. Közben figyelek a testartásomra, és mérem az időt is.


Van, aki tükör előtt csinálja, mások pedig a családot ültetik be hallgatóságnak. Kinek mi jön be.

14. Szuszika (válaszként erre: 11. - 283bf2f8af)
2007. aug. 14. 12:19

Sütibaba!

Senki sem szeret "felsülni", de nem sikerül mindig minden úgy, ahogy azt elképzeljük, és elvárjuk magunktól. Emberből vagyunk, hibázunk. Ezt a tényt kell elfogadni. Nem kell beletörődni, csak nem szabad belőle tragédiát csinálni. Én ilyenkor, amikor nem vagyok elégedett a teljesítményemmel, azt szoktam magamnak mondani: ennyi idő alatt, ennyire voltam képes, majd máskor másként, hatékonyabban csinálom.


Az is sokat segít, például a suliban, ha bombabiztos a tudásod, vagyis "álmodból felébresztve" is tudod az anyagot. Ezt pedig akkor érheted el, ha érted is, amit megtanultál, nem csupán "bemagolod".

Vannak olyanok, akiket a teljesítményhelyzet teljesen leblokkol, bepánikolnak. Az ilyen típusúakon sokat segít a biztos tudás, sajnos tudomásul kell venniük, hogy nekik több tanulási időre van szükségük. :-)

Örülök, ha tudtam egy picit segíteni. :-)

2007. aug. 14. 12:12
Azzal komolyan nincs baj..ha ránézek a többiekre, még icipicit meg is nyugszom. Azt hiszem. De ha olvasni kell :S
2007. aug. 14. 11:59
:D Pedig feleni nehezebb, mint felolvasni valamit, és azt írtad, hogy azzal nincs gáz :D
11. 283bf2f8af (válaszként erre: 9. - Szuszika)
2007. aug. 14. 11:37

Szia Szuszika!

Az az igazság, h kicsit maximalista vagyok, és nem akarok "felsülni". Bár ha hibázok, azt elismerem minden további nélkül, és a negatív megjegyzéseket is könnyen elfogadom. Akkor ez is lehet a baj?

Nagyon jó dolgokat mondtok, köszönöm szépen! Kicsit kezdek megkönnyebbülni!

2007. aug. 14. 11:34
A családommal nagyon jó a kapcsolatom. Van két nagyon jó barátnőm, anyu a harmadik. Tényleg mindent elmondok neki. Apunak is..de nem olyan részletesen :) Elég sokat beszélgetünk. Hát a barátommal épp tegnap szakítottam. (És, mivel ő nem akart szakítani, most eléggé haragszik rám..sztem nem is akar velem beszélni) Szerinted ha anyu és apu elé kiállnék, és párszor felolvasnék nekik valamit, azzal belejöhetnék idővel a dologba? Bár ahogy belegondolok, szerintem előttük is izgulnék :S
9. Szuszika (válaszként erre: 7. - 283bf2f8af)
2007. aug. 14. 11:30

Szia Sütibaba!

Nem ismerlek, ezért csak kérdezem. Nem vársz el magadtól kicsit túl sokat? Nem lehet, hogy mindig mindenben a legtökéletesebb akarsz lenni? Nem lehet, hogy a legapróbb hibákat is, amit vétesz tragédiának éled meg, és félsz attól hogy hibázol?

Ha így van, akkor először azt kell megtanulnod, hogy elfogadd önmagad, külsőleg, belsőleg, és ne akarj többet, mint amennyire képes vagy. Ez persze nem az jelenti, hogy ne akarj jobban teljesíteni, csak éppen ismerd a saját határaidat.

2007. aug. 14. 11:18

:) a hugom most lesz 19 éves és ugyanilyen. Ha idegennel beszél akkor alig válaszol,és a hangja is olyan vékonyka lesz.

A családoddal hogy állsz? Jó a kapcsolatod? Szoktatok sokat beszélgetni? Jaa és barátod van? Mert vele gyakorolhatnál.

7. 283bf2f8af (válaszként erre: 6. - 5aa90c5d3b)
2007. aug. 14. 11:12

Szia Vanitás!

Azt hiszem az önbizalommal nincs baj..bár kicsit gátlásos vagyok. Különben ez a probléma akkor is előjön, ha buszon egyedül megyek valahova (nincsenek velem a barátnőim), vagy ha beszélek egy idegennel, vagy akár ha az utcán elmegyek egy csoportba verődött ember előtt. Pedig a külsőmet elfogadom..de most mégis az az érzés van bennem, hogy talán amiatt..

2007. aug. 14. 11:01

szia Sütibaba.

Ezt csak egyedül tudod leküzdeni. ÉN is voltam hasonló cipőben és vagyok is. Csak nekem már az állásinterjúkon jön elő :( De javulok!

Én magamban mindent átgondolok előre, vagyis próbálok mindenféle szitura felkészülni.

Hogy állsz az önbizalommal? Gátlásos vagy? A külsőd miatt vagy ideges? Vagy miért ez a probléma?

Próbáld először megtalálni az okát!

2007. aug. 14. 10:57
Nem, szerencsére csak két év múlva fogok érettségizni, mert 5 osztályos gimibe járok. De hjaj már attól is eléggé félek..és nem amiatt,h nem fogok tudni semmit.
2007. aug. 14. 10:46
Most fogsz érettségizni?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook