Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Hogyan főzzek jó rizst? fórum

Hogyan főzzek jó rizst? (tudásbázis kérdés)


2021. jún. 6. 20:46
Rizsfözővel könnyü
2021. jún. 6. 19:27

Milyen egyszerű étel és milyen könnyű elrontani!

Akkor mi a nagy titok?

23. Epresturmix (válaszként erre: 18. - Fórumnyitó (anonim))
2021. jún. 6. 19:12
Nehéz megállni, hogy ne keverjek rá. Nekem sem sikerült sokáig jó rizst készíteni, de valahol megtaláltam a titok nyitját és tádámmm. 😀
22. globus (válaszként erre: 20. - Alessandro)
2021. jún. 6. 16:48
Nocsak, egyezik az ízlésünk? Majonézzel, kis tejföllel, csak úgy magában.
21. Guruljka (válaszként erre: 20. - Alessandro)
2021. jún. 6. 13:52

Igen, ez a zírt zsírral étkezés, amit én a magam részéről szeretnék elkerülni.

Nagyon szeretem a rizst, képes vagyok akár magában, hidegen is enni.

A majonézt is szeretem, de csak elvileg, mert inkább ellenállok neki, mint hogy rászokjam.

20. Alessandro (válaszként erre: 15. - Guruljka)
2021. jún. 6. 13:42

Nem csak pörkölt mellé, de én szoktam pirított rizst rántott dolgokhoz is csinálni (karfiol, gomba, hal...), vagy éppen csak úgy önmagában is megeszem egy kis majonézzel megcsorgatva és alaposan összekeverve.



Globusnak: a csirizes rizst szottyosnak is szokták nevezni

2021. jún. 6. 13:29
Köszönöm mindenkinek, hasznosak voltak a tanácsok! ❤️ 🤗
18. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 10. - Epresturmix)
2021. jún. 6. 13:27
Oh, én kavargatom 2-3x.akkor ez a baj. Köszi! 🤗
17. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 13. - Globus)
2021. jún. 6. 13:26
Én is imádom, cukros-kakaóporosan! 😁🤗
16. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 2. - Oneday)
2021. jún. 6. 13:25

Szia! Nagyon köszi a tippet.

🤗

15. Guruljka (válaszként erre: 11. - Alessandro)
2021. jún. 6. 12:48
Én azért nem zsírozom a rizst, mert általában az is zsíros, amihez esszük.
2021. jún. 6. 12:47

Soha nem pirítgatom a rizst. Két-két és félszeres, sós vízbe szórom, amikor a víz éppem felforrt. Akkor megkeverem, nehogy a rizs az edény aljára tapadjon.

Jól záródó fedőt teszek rá. Amikor felforrt, leveszem a hőfokot 2-esre és beállítom az időt 20 percre.

(Szendvicstalpú edény és indukciós főzőlap.)

Ha már lezártam, egy keveréssel fellazítom és tálalásig a fedő alatt békén hagyom.

13. globus (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2021. jún. 6. 12:09
Fúúú! Most eszembe juttattad a tejberizst, muszáj lesz megcsinálnom holnap :DDD Imádjuk.
12. globus (válaszként erre: 6. - Bless the child)
2021. jún. 6. 12:05

Ezt a szót neten olvastam először, felénk abszolút ismeretlen :) Ha összeragad a rizs, mondjuk sok víz van rajta, alacsony hőfokon ázik, vagy kevergetik, arra azt mondják, hogy csirizes.

Nekem jobban ízlenek a drágább fajták: basmati, jázmin. Ezek másnaposan is puhák, az olcsóbb típust másnap kis vízzel lehet újramelegíteni, hogy jó legyen, akkor további vizet képes felvenni.

Mióta a drágábbat veszem, utolsó szemig elfogy.

Tejberizshez, rakotthoz mindegy a minőség, oda mehet olcsóbb.

11. Alessandro (válaszként erre: 8. - NomNom)
2021. jún. 6. 11:53

Azért sokkal jobb ízű a rizs, ha előtte lepirítod rendesen egy kis étolajon és sózva. Én utána felöntöm hideg vízzel, de csak úgy érzésre mennyiséggel. Eleinte én is méricskéltem a kétszeres mennyiséget, de már nagyon rég óta nem is méricskélem. A titok a hőfokban rejlik, mindegy milyen a rizs, többször kell figyelni, mert elég hamar felszívja a vizet. A vég felé szoktam a legkisebb fokozatra állítani a hőt, mert akkor már hamar lekaphatja az alját. Én a vége felé szoktam egy kicsit átkeverni és ha kell még némi vizet adok hozzá. Utána már elzárom a hőt és fedő alatt hagyom kb. 20 percig magában gőzölődni. Akkor már nem ég oda csak még szív egy kis vizet (gőzt) magába.

Pirítás nélkül felesleges készíteni, mert akkor már egyszerűbb megfőzni a zacskós rizst. Az is finom és pergős, de össze sem lehet hasonlítani az előzőleg lepirított rizzsel.

10. Epresturmix (válaszként erre: 2. - Oneday)
2021. jún. 6. 09:33
Le se írom, mert én pontosan így készítem! A lényeg, hogy nem szabad közben kavargatni!
9. NomNom (válaszként erre: 8. - NomNom)
2021. jún. 6. 07:13
Ja és csak néha keverem át, hogy tuti nem égett-e le. De még sosem történt olyan h leégett volna.
8. NomNom (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2021. jún. 6. 07:12
Nem mindegy milyet használsz. Vegyél basmatit vagy jázmint, nem lehet elrontani. Nem kell pirítgatni meg semmit csinálni, felrakod 2x-es vízben, kis só bele ha úgy szereted (én szoktam 2-3 kardamomot beledobni ha ázsiait főzök) és tökéletesre fő.
2021. jún. 6. 06:47

Én is hasonlóan csinálom, de nem "pirítom" sokáig, épp csak 1x, 2x megkavargatom majd forróvizet öntök rá. Én nem szoktam kétszer annyi vizet tenni rá, hanem annyit, hogy ellepje a rizst és még kb 1 cm-el magasabban legyen, mint a rizs.

Remélem érthető.

Felforralom, ezután a legkisebbre leveszem hőfokot és fedő alatt kb. 20 perc alatt kész.

Igen, szerintem is a kevergetéstől lesz mázgás;)


Ja, én a sót akkor teszem rá, amikor felöntöm, de nem hiszem, hogy ez számít.

6. Bless the child (válaszként erre: 5. - Oneday)
2021. jún. 6. 06:27
Nálunk az a rizs mászkos:)
2021. jún. 6. 06:08
Egyébként szerintem sokat számít, hogy forró víz van hozzáadva és talán, ami még fontosabb, hogy nincs kevergetve, fő magától. Valószínű sokszor a kevergetéstől lesz olyan egybeálló, pépes, "nyunyás".
4. Bless the child (válaszként erre: 2. - Oneday)
2021. jún. 6. 06:06
Ugyan így csinálom én is
3. Oneday (válaszként erre: 2. - Oneday)
2021. jún. 6. 06:01
*menzás rizs akart lenni
2. Oneday (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2021. jún. 6. 06:01

Szia. Régen én is sokáig kutattam a mentás rizs titkát, mert nem hittem el, hogy olyan egyszerű, mint ahogy receptekben van.

Ahogy én csinálom : sóval kevés olajon megpirítom rendesen a rizst. Ezután dupla annyi forrásban lévő vizet öntök hozzá (tehát pl 1 pohár rizs, 2 pohár víz), egyet keverek rajta, majd lefedem és hagyom főni. Nem keverem, nem nyúlok hozzá. Ha látom, hogy már elfőtt a víz alóla, elzárom a gázt, és pluszban egy konyharuhát teszel az edény tetejére. Negyed óráig hagyom állni, utána felkeverem. Nekem mindig pergős lesz így.

2021. jún. 6. 05:03

A jó rizs alatt azt értem, ami szó szerint pereg, ha kifőztem. Nem áll össze, nem tejberizs állagú, nem ragad össze. Az éttermekben lévő minőséget szeretném, de nem gyorsrizzsel elérni.

Ti hogy szoktátok? Én olajon megpirítom, felöntöm vízzel, ha puhul, elzárom a gázt alatta. Leszűröm. Így is "ehetetlen". Mit rontok el? Köszönöm, ha segítesz!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook