Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Hogy lehet házilag túrót készíteni? fórum

Hogy lehet házilag túrót készíteni? (tudásbázis kérdés)


2009. szept. 15. 18:26
aludttejet felforralsz,kicsapódik a savó és külön a túró.A végén cak le kell szűrni.
23. SF
2009. aug. 31. 16:29

Régebben az aludt tejet felforraltuk, majd leszűrtük, és ami a szűrőben maradt, ráfogtuk, hogy túró.

Nem ajánlom, nagyon savanyú és rossz ízű volt!

22. 91c956613e (válaszként erre: 20. - Fd8e423e9e)
2009. aug. 31. 16:28
Sajnos nekem bármelyik bolti tej csak megkeseredik (nem tudom miből van) ezért rakok bele élőflorás joghurtot.
21. 5e48d37001 (válaszként erre: 5. - Zongor-ike)
2009. aug. 31. 07:06

Amit leírtál az az ugynevezett brindza,vagy másnéven juhtúró.Gyakorlatilag nem más mint a gomolya,vagy bármilyen más sajt érlelése és sóval történő tartósítása,minél hosszabban érleljük annál erősebb ,szinte csípős íze lesz.A úró az nem ez.

A tejet meg kell altatni,gázon felhevíteni,majd gézdaragon,vagy bármilyen textilián vagy szűrőn leszűrni és kész a túró.

2009. aug. 30. 22:08
Könnyű, bármilyen nem tartós tejet megaltatsz, kb. 2 nap alatt meg kell, hogy aludjon, de szobahőmérsékleten kell tartanod egy lábasban a tejet, ha aludttej lett belőle, elkezded hevíteni (vagyis felrakod a gázra), és amikor elválik a savótól leveszed róla, és leszűröd (én egy gyolcs anyagba szűröm át, és lecsöpögtetem). Gyakran készítek túrót, hogy ne vesszen kárba a tej, ha lejárt a szavatossága.
2009. aug. 30. 22:01

Sajnos házi tej helyett bolti tejből készitem.Veszek élőflorás joghurtot, összekeverm

a felforralt kb. nyolcvan fokra lehütött tejjel és

egy 5 óra mulva(lehet egy nap is) felmelegitem(hevitem) lassan,kevest pihen és leszüröm,lecsepeg

és kész afinom turó.Unokáim kedvence a krém turó.

2008. nov. 11. 19:17
Én is szoktam rendszeresen csinálni túrót.Igaz hogy házi tejből.Beleöntöm egy edénybe,és hagyom,hogy megaludjon.Ha megaludt a tej,a gázon egészen kicsi lángon melegítem,amíg a széle buborékolni kezd.Akkor leveszem,hagyom kihűlni,és ha kihűlt,szűrőbe rakom,amit kibéleltem konyharuhával,és hagyom lecsepegni.
17. katácskák (válaszként erre: 10. - Manó68)
2008. nov. 10. 01:38
Köszi az elkészítési receptet. Kipróbálom.
16. dobos
2007. júl. 28. 17:52

Én a piacon szoktam ismerős nénitől venni a tejet,akinek tehene van.

A tejet egy picit meglangyosítom majd kihül,megvárom még megalszik,és pelenkába öntöm jó kicsurgatom és kész az igazi túró,nem szedem le a tejszít se,nem lesz pörgős a túróm.

15. Kedveske (válaszként erre: 11. - 0a6ce1d48d)
2007. júl. 27. 14:05
Na erre kiváncsi vagyok, hogy gondolod? Kifejtenéd részletesen?
2007. júl. 27. 13:20
Sehogy, mert túrót csak TEJBŐL lehet készíteni. Amit manapság kapni lehet, az még tehenet sem látott, vagy ha mégis látott tehenet, akkor a tehén nem látott még életében se füvet, se zöld takarmányt.
13. emagdi (válaszként erre: 12. - Tappancsi)
2007. júl. 27. 12:37

igen, gyerekkoromban emléxem, hogy a bolti zacskós tejből simán lehetett aludttejet v. túrót készíteni otthon.

a mai bolti tejekből ez esélytelen....

2007. júl. 27. 11:20
Úgy veszem észre a tej is számít. Házi tejből biztosan el lehet készíteni, és néhány éve még a bolti friss tejből is el lehetett. Ma nem tudom miből készül a "friss tej" (tehát nem tejital, meg hasonlók), mert a lejárata több mint egy hétre van meghatározva. Sem aludttejet, sem túrót nem tudtunk készíteni a megmaradt tejből már vagy 1,5 éve ... kiváncsi lennék miket raknak bele.
2007. jún. 13. 16:07
Nem a tej a lényeg, az csak a túró fajtáját határozza meg.
2006. dec. 19. 22:06

Én a túrót az alábbiak szerint csinálom.

Kizárólag házi tejből,{ ami még tejből van!}

amikor még langyos a tej, szoktam bele tenni egy-két kanál tejfölt, így előbb megalszik.

Amikor megaludt leszedem a tejfölt, és az aludttejet egy fakanállal összetöröm. Ezután langyos helyre állítom és amikor már jól szétvált a savó és a túró, leszűröm. Erre a célra a legjobb a textilpelenka.Én egy nagy szűrőbe teszem bele a pelenkát és abba az aludttejet.

Isteni finom!

9. DODICA (válaszként erre: 8. - Gyopár)
2006. nov. 7. 13:55
Kár. :( Kérdezd csak meg gyorsan! Ez a hidegen csinálja - módszer nagyon érdekelne! :) Izgalmasan hangzik.;)
2006. nov. 7. 12:33

Érdekes ez a többféle módozat, amiről írtok. Ezek után pontosan utána fogok kérdezni, hogy az én nagymamám hogyan csinálja, úgysem ártana már megtanulnom.


Azt tudom, hogy nagyon krémes, puha állagú, és egyáltalán nem csomós vagy morzsalékos, mint a bolti túró. Ha bármit készít belőle az ember, nem szükséges sem tejjel vagy egyéb dolgokkal lágyítani, összetörni, úgy jó, ahogy van.


Úgy emlékszem, hogy ő hidegen csinálja (maximum langyosan). A forró tej ugyanis összeugrik, attól lesz csomós. Több részletet sajnos nem tudok.

7. DODICA (válaszként erre: 5. - Zongor-ike)
2006. nov. 6. 11:21
??????? Nem értem, mi a bajod vele? Én igenis tehéntejből készítem, igaz, nem boltiból, hanem tényleg tehénből kijövőből!:)
2006. nov. 6. 08:38

Tetszés szerinti mennyiségû aludttej

Az aludttejes edényt meleg sütõbe teszem, de a sütõ ajtaját nyitva hagyom. Nem szabad fõnie, éppen csak meleg legyen. 4 órai állás után a tetején képzõdött savót leöntöm, a visszamaradt sûrû részt pedig vászonzacskóba öntöm és úgy akasztom fel, hogy alátehessek egy tálat, ami felfogja majd lecsurgó levét. Ha a zacskó tartalma már darabos, akkor szorosan beletömöm egy mûanyag edénybe és letakarva a hûtõszekrényben tárolom felhasználásig. Egy hétig biztonságosan eltartható. A visszamaradt savót leves vagy fõzelék habarására használom fel.

2006. szept. 22. 19:23

Sziasztok!


nehezen hiszem el, hogy a mai Magyarország területén a túrót tehén tejböl készítenék :-) Itt gondolom egy erdélyi keresi a nagymama receptjét :-)

Nagyon egyszerü:-)

vegyél egy adag júhsajtot és morzsold aprora, természetesen a kezeddel és rakd egy üvegbe jol legyömöszölve. kösd le és tedd hüvös helyre. 3- 5 nap letelte után kész a túród :-)

Ha finom túrós lángost akarsz készíteni, keverj a tóróhoz (1 evökanál túró egy lángoshoz és 1/2 evökanál cukor) és egy kis adag kapor-levél.

Ez egy igazi, erdélyi lángos :-))


Azonkívül az erdélyi "puliszkához" is egy nagyon finom töltelék :-))


gondolom nálatok sem drága eledel :-))

2006. szept. 20. 13:23
Én is hasonlóképpen csinálom, de miután összeugrott a tej, hagyom az edényben kihűlni, s csak utána szűröm le. Házitejből sokkalta finomabb készíthatő!!!
3. Rekus (válaszként erre: 2. - E71af41436)
2006. szept. 20. 10:07

Nagymamám miután megaludt a tej óvatosan megmelegítette. Ezt ő úgy csinálta, hgoy az tejes edényt a nagy fazék lassan fővő leves mellé (közvetlenül mellé) állította, de úgy is lehet, hogy lángelosztót raksz a tűzhelyre, és a lehető legkisebb lángon megmelegíted. Ekkor "összeugrik" a tej, és a kicsi túródarabok ott fognak úszni a savóban.

Ezután lehet leszűrni, de a ruha nagyon sűrű szövésű legyen, mert sokkalta apróbb szemcsés az így kapott túró, mint a bolti. A ruhát akaszd fel, és hagyd, hogy alaposan kicsöpögjön, hogy jó száraz legyen.


Anyósom nem szokott ennyit foglalkozni vele. Kecskéjük van, de az eljárás ugyanaz. A tejet leszűri (ne kerüljön bele kecskeszőr), és szép agyagköcsögökbe tölti. A lakás legmelegebb helyére rakja, mikor megaludt átönti egy fazékba, és nagylángon megmelegíti. Mikor a tej összeugrott, ruhába önti, kicsit megnyomkodja, és kész.

Az eredmény abban különbözik, hogy a savó fehérebb színű lesz, meg a túró is folyósabb, a bentmaradt savótól savanyúbb ízű, de ő így szereti...


Lehet bolti kefírből is, de az nagyon nem éri meg. Egy kis dobozból lesz vagy 1 evőkanálnyi túró.

2006. szept. 17. 17:41

itt is a házitejet kell előnyben részesítni.

Én úgy szoktam,hogy a tejet olyan helyre teszem,ahol meleg a levegő.Ott szépen alszik vagy másfél napig(én akkor tudom,hogy jó,ha az edénybe felfordul)utána egy tiszta konyharuhába beleöntöm és lecsöpögtetem. ha sokáig csöpögtetem,akkor elég száraz lesz. fontos,hogy az edény ne legyen zománcsérült,de a legjobb egy erre használt agyagedény.

1. Hoxa
2006. szept. 17. 16:34
Hogy lehet házilag túrót készíteni?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook