Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Helyes-e ha az időskorú beteg, nem tudja mit diagnosztizáltak nála? fórum

Helyes-e ha az időskorú beteg, nem tudja mit diagnosztizáltak nála? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4
91. globus
2011. szept. 2. 16:36

Szerintem egyénileg kell mérlegelni.

A daganat típusa jelentősen befolyásolja a hátralévő lehetőségeket. Ehhez persze szövettani mintavétel kell, a leletig néhány hét időt nyer a hozzátartozó. Jó tudni, hogy idős korban lassabban regenerálódnak, újulnak sejtek, és az ő esetükben ez a ráksejtekre is igaz. Ugyanakkor egy esetleges kemoterápia "jó" sejtekre irányuló csapását ők lényegesen nehezebben heverik ki. Ha egyáltalán sikerül... Ezzel arra célzok, hogy akkor van értelme közölni a betegség tényét, ha úgy látjuk, hogy a néni elvállalná a kezelést, és annak főleg lenne reális hatékonysága. 80 év körül félholtra gyötörni azért, hogy éljen fél évvel tovább, hááát... sok esetben a szövettanig eljutni is kalandos úton lehet. Mérlegre érdemes tenni jelen esetben azt, hogy milyen panaszai, tünetei vannak a néninek. Létezik olyan is, hogy egészen más célú vizsgálat során derül ki valami disznóság, azt tényleg nem kellene bolygatni (idős korban).

Fiatalon a helyzet még ennél is összetettebb.

2011. szept. 2. 16:08
Én gyógytornászhallgatóként anno belefutottam, hogy a beteg tudta, mi a betegsége NEVE, de nem értette, miért romlik az állapota. Elmagyaráztam neki, és láttam, hogy eddig nem is tett említést senki neki erről. A vége a betegségének biztos fulladásos halál. Nagyon elkeserítettem, de helyesnek éreztem ,hogy elmondtam... és ő sem utált érte... bezzeg a dokit...
2011. szept. 2. 16:00
Nem tudom, mit szólt volna a 88 éves beteg, ha közlik vele, hogy "asszonyom, önnek kétoldali mamma carcinomája van..."
88. debju (válaszként erre: 87. - A14deb9047)
2011. szept. 2. 14:26
vagy épp nem meghosszabbítják a szenvedést hanem felgyorsítják a folyamatokat...
87. a14deb9047 (válaszként erre: 85. - Debju)
2011. szept. 2. 14:12

Nem vagyok ugyan idős, de az utóbbi mellett döntenék. Adott esetben nem vállalnám sem a műtétet, sem a kemoterápiát, csak a fájdalom csillapítását kérném. És igyekeznék az élet minden percét kiélvezni; ezért is van "bakancslista".

Az élet látszólagos, nem egyenlő a haldoklás meghosszabbításával. Gyakran csupán a szenvedés idejét odázzák el. Sokszor egyszerűen nem hagyják az embert meghalni.

86. debju
2011. szept. 2. 14:12

persze, én is értem, hogy joga van mindenkinek tudni stb...


nekem is furi, hogy orvosok belemennek a titkolózásba (sőt...)

85. debju
2011. szept. 2. 14:05

most jogokat, esküket féretéve


jobb úgy befejezni, hogy kórházban lökdösik az embert egyik vizsgálatról a másikra, felgyorsítva ezzel a folyamatokat?


jobb úgy, hogy tudatában van a bajának és annak, hogy az orvos közli, hogy nem tudnak érdemben semmit tenni?


vagy jobb otthon a szerető családi környezetben, tünetek csillapításával várni azt ami 80 fölött úgyis bekövetkezhet egyik pillanaról a másikra.


Ha én lennék idős ember ez utóbbit választanám.

84. michelle.r (válaszként erre: 82. - A14deb9047)
2011. szept. 2. 13:53
Naná, hiszen megszegte az orvosi titoktartást. A beteggel kell közölnie, nem mással.
83. f1e23b97ee (válaszként erre: 80. - Michelle.r)
2011. szept. 2. 13:30
Bár lehet, hogy az előző hozzászólásomból nem ez tűnik ki, de én is egyetértek ezzel.
2011. szept. 2. 13:27
Jelentettek már fel orvost azért, mert az közölte, hogy a hozzátartozó rákos beteg, és néhány hete van csupán hátra.
81. michelle.r (válaszként erre: 70. - 07c4794583)
2011. szept. 2. 13:22

Ez attól függ, hogy melyiktek adatlapján van fénykép :P


Neeeeeeeeeeee már!

80. michelle.r (válaszként erre: 64. - F1e23b97ee)
2011. szept. 2. 13:20

Gondolni bármit lehet. De ha a beteg rákérdez és a doktor nem mondja meg, súlyos orvosetikai vétséget követ el.


Mindenkinek joga van ahhoz, hogy tudja, mi vár rá. Az életet tudni kell befejezni és ahhoz idő kell.

79. michelle.r (válaszként erre: 60. - Derya)
2011. szept. 2. 13:18

Sajnos tök igaza van. Úgy kb. 15 éve egy barátom ismerősét egy vérátömlesztésnél megfertőzték hepatitis C-vel. Később valami mennyiségi kvótára hivatkozva megtagadták a térítésmentes kezelést, mert kell a gyógyszer a fiatalabbaknak. A fickó 51 éves volt.


Sose voltam orvos, de nem hinném, hogy a hippocratesi esküben ez benne lenne. De ettől még így van, lássuk be.

78. debju (válaszként erre: 74. - Derya)
2011. szept. 2. 11:27
ez esetben én is rosszul fejeztem ki magam elismerem
77. 07c4794583 (válaszként erre: 74. - Derya)
2011. szept. 2. 11:26
nahát, megint előkerült az "ilyen emberekkel nem vitatkozom".. de érdekes...
76. 07c4794583 (válaszként erre: 75. - Debju)
2011. szept. 2. 11:25

ja persze, deryának szólt, de szerintem tudja ő is.


mindegy, én részemről léptem, nagyon nem bírom, amikor valaki pocskondiázni kezdi a másikat, csak mert nem bír érdemben reagálni a logikus érvelésre.


pláne, ha még a logika-oldalon is hát hogymondjam.. hiányosságok vannak :D

75. debju (válaszként erre: 70. - 07c4794583)
2011. szept. 2. 11:23
vagy esetleg férecímezted?
74. Derya (válaszként erre: 71. - Debju)
2011. szept. 2. 11:22

én ilyet nem adtam a szádba és még csak nem is írtam ilyet. meg még hasonlót sem.

nem szeretem, amikor kiforgatják a hsz-eimet, és beleképzelnek olyan mögöttes tartalmakat, amik pedig nincsenek benne.

az ilyen emberekkel nem lehet értelmes módon vitázni. :-(

73. debju (válaszként erre: 70. - 07c4794583)
2011. szept. 2. 11:21
lehet, hogy most féreétrettél
2011. szept. 2. 11:21
Na mindegy, személyeskedőkkel abszolút nem kívánok beszélgetni, az nekem szint alatti. Már nem emlékszem, ki indította a topikot, de ha nem provokálni meg fontoskodni akar, akkor azt gondolom, döntse el érzelmi alapon, illetve személyes kapcsolat alapján, hogy hogyan bánik a hozzátartozójával, nem pedig valami globális, állandó szabályra alapozva, hogy mit és hogyan közöl otthon. Remélem, minden simán megy.
71. debju (válaszként erre: 68. - Derya)
2011. szept. 2. 11:19

dehogy zavar

mindenkinek lehet véleménye, én aláírom azt is ha te támogatod nagyon idős nagybetegek kezelését, de ne add a száma azt, hogy én leírnék ennyi erővel gyerekeket is

70. 07c4794583 (válaszként erre: 69. - Debju)
2011. szept. 2. 11:18

aha. hát ha most ideírom, hogy te egy hülye vagy, és különben is megnéztem az adatlapod, és veled nem lehet beszélgetni, mert egy idióta vagy, akkor győztem a vitában?



mert ennyi a nagy logikai meg észérves tudományod.

69. debju (válaszként erre: 67. - 07c4794583)
2011. szept. 2. 11:14
én mindig magamból indulok ki: ha észérvekkel az álláspontomon tudnak változatni akkor elgondolkodom és volt is már rá példa
68. Derya (válaszként erre: 66. - Debju)
2011. szept. 2. 11:13
szerintem, ha zavar, hogy vannak emberek, akinek a tiédtől eltérő véleménye van, akkor ne indíts új topic-ot, mert itt kb 100% az esélye, hogy lesz olyan, akinek más vagy netán tán teljesen más a véleménye.
67. 07c4794583 (válaszként erre: 66. - Debju)
2011. szept. 2. 11:12
hagyd, ő a "mindenki hülye, csak én vagyok a helikopter" típus :o)
66. debju (válaszként erre: 63. - Derya)
2011. szept. 2. 11:11

na ugye, örülök, hogy rájöttél

ekkor értelme van annak is amit te írtál

65. 07c4794583 (válaszként erre: 60. - Derya)
2011. szept. 2. 11:09

tudod, annyira látszik, amikor valaki kifogy az érvekből :)


mindenféle érdemi hozzászólás nélkül jön a "te ilyen meg olyan" vagy


egyetlen pontban meg se próbáltál reflektálni arra, amit írtam. mint az oviban, vitatkozunk, vitatkozunk, de amikor elfogy a mondanivalóm, jól meghúzom a copfját :))


sajnállak egyébként, mert értelmes embernek tűntél, csak sajnos nem vagy hajlandó se tanulni, se változtatni a bebetonozott álláspontodon, kár érted. hát akkor hülyézz le tovább mindenkit, aki nem ért egyet veled, és megmaradhatsz a biztonságos kis világképednél. nem az én bajom. :)

2011. szept. 2. 11:09
Sokan úgy gondolják, hogy ha nem mondják meg a betegnek hogy mekkora a baj, csak azt mondják, hogy ez egy lassan gyógyuló makacs betegség akkor jobban elhiszi a beteg, hogy meggyógyulhat, mintha szembesítenék azzal, hogy a diagnózis alapján halálos beteg.
63. Derya (válaszként erre: 62. - Debju)
2011. szept. 2. 11:08

"akkor gondolom azt is megkérdőjelezed, hogy egy bnizonyos kor felett miért nem lehet vért adni, donorprogramban részt venni stb. . . "


ez egy logikai bakugrás....

62. debju (válaszként erre: 57. - Derya)
2011. szept. 2. 11:03

szerintem meg nem

másak az esélyei egy fiatal szervezetnek, másak egy elhasználódott idős szervezetnek


akkor gondolom azt is megkérdőjelezed, hogy egy bnizonyos kor felett miért nem lehet vért adni, donorprogramban részt venni stb...


itt amúgy szó nem volt arról, hogy a vizsgálat mennyire költséges, de ez is egy érdekes téma.

1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook