Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Ha munkanélküli vagyok megillet valami juttatás szülés után? fórum

Ha munkanélküli vagyok megillet valami juttatás szülés után? (tudásbázis kérdés)

1 2
37. agis
2009. dec. 3. 16:54
A biztosítási jogviszony a munkanélküli ellátást is magában foglalja. Ha pl valaki dolgozik 270 napot (mert az a minimum a munkanélküli ellátáshoz) és utána elmegy munkanélkülira, közben teherbeesik akkor úgy számolják ki a napokat.
2009. dec. 3. 16:52
A 31. hsz-em szerintem nem arról árulkodik amiről Te beszélsz. De javíts ki ha tévedek!
35. Elfelejtett jelszó (válaszként erre: 34. - Agis)
2009. dec. 3. 16:51

Ki mondta úgy akarom kivenni?

Pont az ellenkezőjét mondom, ha valaki becsüeltesen ledolgoz x évet és szeretne elmenni szülni azzal jól kicsesznek, hogy ezt se kap meg azt se kap vagy ha igen akkor is sokkal kevesebbet meg kevesebb ideig mint mások akik esetleg nem is dolgoztak elötte csak a kiskapukat nyomatják.

34. agis (válaszként erre: 33. - Elfelejtett jelszó)
2009. dec. 3. 16:28
Ha nem teszel bele semmit a húsos fazékba, hogy akarsz onnan bármit is kivenni???
2009. dec. 3. 15:44
mekkora kitolás ez velünk! 2 év a 3 helyett!
32. Elfelejtett jelszó (válaszként erre: 14. - Lizocska82)
2009. dec. 3. 15:43
Akkor sem jár ha megvan a kellő biztosítási idő(365 nap az újaknak) csak pont elötte veszti el a munkáját?
31. Mandula71 (válaszként erre: 22. - Kedveske)
2009. dec. 3. 14:23

Ha munkanélkülin van nem jár a táppénz.


Ahogy olvastam a fórumnyitó hozzászólásait, még nem vár babát, így mindenféleképpen az új szabályok fognak rá vonatkozni. Nem lesz elég a 180 nap, 365 kell ahhoz, hogy kaphasson TGYÁSt és GYED-et és továbbra is áll az, hogy a szülés napján biztosítottnak kell lenni.

30. 97e35043a4 (válaszként erre: 29. - 97e35043a4)
2009. dec. 3. 13:59

Bocs, biztosított időszak...


Mindenképpen mégegyszer kérdezzen utána az OEP-nél.

29. 97e35043a4 (válaszként erre: 28. - Yulcsy)
2009. dec. 3. 13:57
Nekem azt tanácsolták, hogy rögtön menjek el munkanélkülire, hogy ne szakadjon meg a biztosítási időszak.
28. Yulcsy
2009. dec. 3. 10:34

Sziasztok!

Barátnőm ugyanebben a cipőben jár.Mikor megtudták a m. helyén, h babát vár nem hosszabbították meg a szerződését.Így ő is meg volt rettenve, h mi lesz.Neki Debrecenben azt mondták, h egyenlőre ne menjen el munkanélkülire,csak mielőtt a baba megszületne, hogy a szülés napján mnélkülin legyen.Rögtön másnap (szülés után) jelentkezzen át a TGYÁS-ra, majd ha az letelt, vissza a munkanélkülire pár napig majd onnan át a GYED-re.Szóval elég bonyolult, ő is rengetegszer volt a TB-nél + a munkanélküliben,de neki ezt tanácsolták.

2009. dec. 3. 07:21

Én munkanélküliként mentem szülni márciusban, és kapok mindent (csak ha most jönne a 2. bébi, akkor nem (ahhoz dolgoznom kellene 2 évet)...


Gyes alanyi jogon jár, csak nagyon kevés az élethez :(

26. varga.nora (válaszként erre: 24. - Vigyorex6)
2009. dec. 2. 22:36
az alanyi jogon jár
25. Ani58
2009. dec. 2. 22:36
Egyébként érdemes egy ügyvédet is megkérdezni,mert vannak kiskapuk.;)
2009. dec. 2. 22:36
Akkor ezek szerint marad a gyes...mivel nem számítok biztosítottnak. Remélem ehhez már nem kell annak lennem.
23. Ani58 (válaszként erre: 20. - Varga.nora)
2009. dec. 2. 22:35
bocsi!
22. Kedveske (válaszként erre: 8. - Vigyorex6)
2009. dec. 2. 22:34

Szülés után tuti kapni fogsz, ha biztosítva vagy/voltál ha nem (ahogy azt már lejjebb is írták): egyszeri anyasági támogatás, ha minimum négyszer megjelentél a viszgálaton, gyes, családi pótlék. A rendszeres jövedelmed durván 40.000 ft lesz.

A terhesség allatiról, csak tippelni tudok, mert egy csomó szabály most változott, de talán kaphtsz táppénzt, de ez nem hiszem hogy túl sok lenne.

21. Ani58 (válaszként erre: 18. - Varga.nora)
2009. dec. 2. 22:34
Ez a TGYÁS,nem a GYED.Valahogy rosszul írtad.
20. varga.nora (válaszként erre: 19. - Varga.nora)
2009. dec. 2. 22:33
ez a gyed, az előző hozzászólásomnál törölve
2009. dec. 2. 22:33

Gyermekgondozási díj

42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult

a) a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt,

b) a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt,

és a gyermeket saját háztartásában neveli.

(2) A 39. § (3)-(5) bekezdése, valamint az (1) bekezdés a) pontjának alkalmazásakor szülő alatt érteni kell

a) a vér szerinti és az örökbefogadó szülőt, továbbá a szülővel együtt élő házastársat,

b) azt a személyt, aki a saját háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni, és az erre irányuló eljárás már folyamatban van,

c) a gyámot.

(3)

(4) A gyermekgondozási díjra történő jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási időbe be kell számítani

a) a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély idejét,

b) a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány idejét,

c) a rehabilitációs járadék folyósításának idejét.

42/B. § A gyermekgondozási díj legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermek 2. életévének betöltéséig jár. Ha a gyermeket szülő nő - ideértve a gyermeket örökbe fogadni szándékozó nőt is - meghal, vagy a gyermek nem az ő háztartásában nevelkedik, úgy a gyermekgondozási díj az arra jogosult személynek a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosító időtartamra, illetőleg annak fennmaradó részére is jár.

42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha

a) a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja;

b) a jogosult - munkavégzés nélkül - megkapja teljes keresetét, ha a keresetét részben kapja meg, csak az elmaradt kereset után jár gyermekgondozási díj;

c) a jogosult egyéb rendszeres pénzellátásban - ide nem értve az álláskeresési járadékot és segélyt, a vállalkozói és a munkanélküli járadékot, valamint az álláskeresést ösztönző juttatást - részesül [1993. évi III. törvény 4. § (1) bek. i) pont];

d) a gyermeket - a külön jogszabályban foglaltak szerint - ideiglenes hatállyal elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, továbbá ha harminc napot meghaladóan bentlakásos szociális intézményben helyezték el;

e) a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsőde, családi napközi, házi gyermekfelügyelet) helyezték el, ide nem értve a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést;

f) a jogosult előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés, elzárás büntetését tölti.

42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.

(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (1)-(3) bekezdése szerint kell megállapítani.

(3) A (2) bekezdésben nem említett jogosult gyermekgondozási díjának naptári napi összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével kell megállapítani. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme, illetve a munkanélküli ellátás alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni.

(4) A maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét minden év január 15-éig - hivatalból felül kell vizsgálni, és a tárgyévre érvényes összeghatár figyelembevételével január 1-jei időponttól újra meg kell állapítani.

(5) Ha a gyermekgondozási díjat ugyanazon gyermek után és ugyanazon személy számára ismételten állapítják meg, úgy a díj összege azonos lesz az első ízben megállapított, de a (4) bekezdésben foglaltak szerint korrigált díj összegével.

(6) Ha a biztosított egyidejűleg fennálló több jogviszony alapján jogosult gyermekgondozási díjra, a jogviszonyonként megállapított díjak összegét egybe kell számítani, az ellátás összege egybeszámítás esetén sem haladhatja meg az (1) bekezdésben megállapított legmagasabb összeget.

2009. dec. 2. 22:32

Gyed:


Terhességi-gyermekágyi segély

40. § (1) Terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt, és

a) a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül szül, vagy

b) a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon túl táppénz, illetőleg baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül.

(2) A terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási időbe be kell számítani

a) a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj folyósításának az idejét,

b) közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejét,

c) a rehabilitációs járadék folyósításának idejét.

(3) A terhességi-gyermekágyi segély a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra jár.

(4) Terhességi-gyermekágyi segély a gondozásba vétel napjától a szülési szabadság még hátralevő tartamára annak a nőnek is jár, aki a csecsemőt örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette, ha az (1) bekezdésben foglalt feltételek a gondozásba vétel napján fennállnak.

41. § (1) Nem jár terhességi-gyermekágyi segély a biztosítottnak

a) a szülési szabadságnak arra a tartamára, amelyre a teljes keresetét megkapja,

b) ha bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a személyi jövedelemadó-mentes tiszteletdíjat - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja.

(2) Annak a biztosítottnak, aki a keresetét részben kapja meg, csak az elmaradt keresete után jár terhességi-gyermekágyi segély.

42. § (1) A terhességi-gyermekágyi segély a napi átlagkereset 70%-a.

(2) A terhességi-gyermekágyi segély alapjául szolgáló jövedelem naptári napi átlagát a 48. § (1)-(3) bekezdésében foglaltak szerint kell megállapítani.

(3) A (2) bekezdésben nem említett biztosított terhességi-gyermekágyi segélyének naptári napi összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével kell megállapítani. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni.

(4) A terhességi-gyermekágyi segély naptári napi összegének megállapítására vonatkozó részletes szabályokat a Kormány állapítja meg.

(5) A terhességi-gyermekágyi segélyre, ha jogszabály eltérő rendelkezést nem tartalmaz, a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

17. lizocska82 (válaszként erre: 15. - Vigyorex6)
2009. dec. 2. 22:32
Szerintem nem.
16. Ani58 (válaszként erre: 15. - Vigyorex6)
2009. dec. 2. 22:32
Szerintem akkor már nem vagy biztosított,hisz nincs jövedelmed amiből tb-t fizetnél.És ha nem fizetsz tb-t,nem vagy biztosított.Szerintem.
2009. dec. 2. 22:30
Akkor is biztosított vagy ha már nem kapsz járulékot, de még regisztrált munkanélküli vagy?
14. lizocska82 (válaszként erre: 12. - Varga.nora)
2009. dec. 2. 22:28
Nekem a Társadalom Biztosítónál mondták,hogy most hoztak be új rendeletet és szerencsém van,hogy még kaphatok GYED-et, mert most már aki munkanélküliről szül annak nem jár...
13. Ani58 (válaszként erre: 9. - Lizocska82)
2009. dec. 2. 22:28

Ne is mondd!A TB-vel csak küzdeni lehet!

Ha mn.-in vagy,ugyanúgy fizetsz tb-t,így biztosított vagy.Csak ezt nekem a TB-nél megmagyarázták,hogy nem így van.Vissza a munkaügyibe,akik állították saját igazukat.Egy hetes huza-vona után végre letárgyalták egymás közt,hogy mik a törvények és hallelúja,kaptam mindent.

12. varga.nora (válaszként erre: 9. - Lizocska82)
2009. dec. 2. 22:24
Gyed is akkor jár, ha 180 napig biztosított voltál, a szülést megelőző 2 évben
2009. dec. 2. 22:23
A jelen törvények szerint az jogosult a gyedre, akinek a szülést megelőző két évben van 180 biztosított munkanapja,és a szülés napján is biztosítottnak kell lenned, azaz munkaviszony szükséges.Akik viszont jövő májusa után szűlnek, nekik már 365 nap kell egy év gyedhez, + 1 év a gyes.
10. Vigyorex6 (válaszként erre: 4. - Mandula71)
2009. dec. 2. 22:23
Olvasgattam és a honlapokon is azt írják, hogy ha biztosított vagyok. Ez pontosan mit takar?
9. lizocska82 (válaszként erre: 6. - Ani58)
2009. dec. 2. 22:23
Igen ez eddig így volt, nekem is így jár, de sajnos már megváltoztatták, és csak GYES jár. Nekem is a legkisebbel, nagyon kellett ügyeskedni,hogy még épp beleférjek és kapjak GYED-et.
8. Vigyorex6 (válaszként erre: 3. - Kedveske)
2009. dec. 2. 22:22
Inkább akkor érdekel ha megvan már a baba, de a terhesség alattiról sem tudok semmit.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook