Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Gyógytornász vagyok, ha van kérdés és tudok segíteni, akkor írj! fórum

Gyógytornász vagyok, ha van kérdés és tudok segíteni, akkor írj! (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... ❯❯
2011. jan. 26. 09:57

Szia, Ametiszt!


Köszi!!!


Igyekszem, hogy minél előbb helyrejöjjön a térdem. Már egyre jobban hajlik! Jó érzés nagyon!

A combizmom is kezd olyan lenni, mint előtte volt!

Tényleg napról napra jobb!


További szép napot!

493. Ametiszt19 (válaszként erre: 492. - Boka1983)
2011. jan. 25. 17:51

Szia Boka!

Ez nagyon szuper. Jó, hogy ennyire törődsz magaddal, meg lesz az eredménye is hamar ! Jó pihenést addig is a két úszás és ellipszisezés között :)

492. Boka1983 (válaszként erre: 490. - Ametiszt19)
2011. jan. 24. 15:46

Szia, Ametiszt!


Köszi a kérdésed!


Nem volt megerőltető annyira, én rosszabbra számítottam. Bemelegítettem előtte úgy, ahogy mondtad. Az igaz, hogy többször meg kellett pihennem közben, de nem a fájdalom miatt, egyáltalán nem fájt közben, csak lábtempózni még nem tudok olyan gyorsasággal mint műtét előtt és így fárasztó volt (háton úsztam végig). Meg még merevek az izmaim picit, de az úszás sokat segített rajta, meg a vízben tett kerékpározó mozdulatok is (azt többször ismételtem a vízben pihenés képpen a fordulók között). Ma már jobban hajlik a térdem, mint tegnap.


A héten is megyek úszni majd, de addig az ellipszis traineremen erősítgetek.


Szép estét!

491. Ametiszt19 (válaszként erre: 489. - Ediklara)
2011. jan. 24. 15:14

Kedves Ediklara! Pedrina már régen nincs Hoxán, ezért én szoktam válaszolni a kérdésekre. A McKenzie torna rengeteg féle lehet, hogy Te éppen milyen kezelést kaptál és miért okozta a panaszokat azt az ottani gyógytornásszal beszéld meg. A Mckenzie módszer is csak egy a sok közül, ahogy panaszt kezelni lehet. Van valami degeneratív elváltozás a derekadban, ami a problémát okozza, vagy "csak" a tartásból és a terhelésből adódik a fájdalmad?

Általánosságban a tornának nem szabad éles fájdalmat okoznia, de ha valóban nagyon kötött az izomzat, akkor a mobilizálásnál és erősítésnél ahogy nyúlnak az izmok, szalagok eleinte nagyon kellemetlen lehet, sőt lehet ugye izomláz is, amit deréktájon nehéz megkülönböztetni sokszor, ha mellette állandó fájdalom is van. Szóval röviden, beszélj a kezelést végző gyógytornásszal a benyomásaidról, és ha továbbra sem érzed a javulást próbálj ki más konzervatív módszereket (egy seregnyi van :). Jobbulást kívánok!

490. Ametiszt19 (válaszként erre: 488. - Boka1983)
2011. jan. 24. 15:08
Szia Boka! Hogy ment az úszás? Nem volt túl megerőltető elsőre?
489. ediklara (válaszként erre: 1. - 12075a76b9)
2011. jan. 24. 09:07
Kedves Pedrina! 21 éve vannak derékfájdalmaim. Most elkezdtem járni Mackenzie tornára. Eddig kétszer voltam, de szomorúan tapasztalom, hogy a fájdalmaim nemhogy csökkentek volna, inkább sokkal jobban felerősödtek. A gyógytornász azt mondta, hogy nagyon kötöttek az izmaim, sokáig tart, mire kilazulnak. Pedig erről a tornáról azt írták, hogy szinte azonnal hatásos. Szerinted érdemes járni, és szenvedni? Vagy tapasztalatod szerint mikor kezd el használni? Nagyon megköszönöm, ha válaszolsz!!!
2011. jan. 22. 19:43

Szia, Ametiszt!


Igen, ellipszis trainerem van. Ma próbáltam rajta menni (10 percig sikerült is), persze csak 1-es, max. 2-es fokozaton. Nem okozott problémát és nem is fájt. A térdproblémáim, ill. a műtét előtt is elég sokat használtam (napi 15-20 percet, nagyon szeretem).

Holnap megyek úszni, kíváncsi vagyok, hogy fogja bírni a térdem. Remélem, rendben lesz minden.


Köszi szépen az eddigi válaszokat és tanácsokat, sokat segítettél!


További szép estét!

487. Ametiszt19 (válaszként erre: 486. - Boka1983)
2011. jan. 22. 18:29

Szia Boka!

Furcsállom, hogy nem írnak ki ilyenkor legalább egy csoportos tornát, de ha nem hát nem :) Háton fekvésben gyakorold a térd hajlítást úgy, hogy talpra csúsztatod a lábad, majd vissza nyújtod a talajra. Ha nehezen megy, lehet a sarkad alá kis lasztit rakni és azon gördíteni. Minél előbb nyered vissza a teljes mozgástartományt annál jobb (fájnia nem szabad, de húzódhat).

Crosstrainer alatt az elipszis traiert érted? Amin állsz, kapaszkodsz a kezeddel is, ugye? Ezer neve van, ezt még nem hallottam :)

A bicaj és a vízben végzett mozgás azért jó, mert a mozgás folyamatos,dolgoznak a comb izmai, de nincsen rajta a testsúlyod. A folyamatosságot a te géped is megvalósítja, viszont testsúlyterheléssel, ami lehet hogy eleinte (főleg amíg dagad a láb) nem jó. A másik előnye a szobabicajnak, hogy nagyobb térd hajlítás szükséges hozzá, így nagyobb mozgáspályán erősíti a combot. Kezdetnek én inkább ezt javasolnám, de ha nincs más lehetőséged és nem okoz panaszt, akkor edzhetsz a Te gépeden is, csak először pár perccel kezd, és ha nem fokozódnak a panaszok akkor emelhetsz rajta mindig picit (naponta, két napona), de az erősséget ne emeld addig, amíg el nem jutsz egy 20 percig min.

2011. jan. 22. 08:20

Kedves Ametiszt!


Köszönöm a választ és a segítséget!

Hát, kontrollra már nem kell mennem, csak varratszedésre kellett mennem egy héttel a műtét után, azt mondták, csak panasz esetén kell visszamennem. Mankót csak a műtét napján kellett használnom. Van egy nagyon jó térdrögzítőm patella-gyűrűvel, azt szoktam hordani napközben.

A hajlítás és nyújtás is megy már fájdalommentesen. Guggolni még nem tudok, de azt mondták is,hogy egy darabig még nem fog menni és nem is szabad. Indometacinos krémet használok naponta többször, az jó szokott lenni.


Szobakerékpárom nincsen, de van cardio-gépem itthon (crosstrainer), az is jó lehet?


Üdv.: Boka

2011. jan. 21. 22:40
Jaj ne haragudj, látom, hogy írtad is, hogy nem írtak ki gyógytornát :))
484. Ametiszt19 (válaszként erre: 483. - Boka1983)
2011. jan. 21. 22:39

Kedves Boka!

A chondromalacia azt jeletni, hogy a porc felpuhul (általában a térdkalács azon részén, ahol a combcsonttal ízületet alkot -chondromalacia patellae). Ha már máshogyan nem tudnak javítani a helyzeten, akkor alkalmazzák ezt a műtétet. A felpuhult porcréteget eltávolítják (abrázió).( Kis túlzással hasonló ahhoz, mikor az ember levágja a túlburjánzott füvet a kertben.) A műtéttől függően az orvos kérheti az adott végtag részleges, vagy teljes tehermentesítését az első hetekben. Neked írtak fel segédeszközt, rögzítőt?

Orvosod nem javasolt gyógytornát? Gondolom azért kontrollra mész vissza, mindenképpen kérdezz rá. Először otthoni tornával kéne kezdened, fontos, hogy a combizomzat visszanyerje az erejét, illetve hogy be tudd teljesen hajlítani a térded, és ki is tudd nyújtani teljesen (mindig a másik alsó végtaghoz hasonlítjuk a műtöttet). Ha ez megvan fájdalommentesen és a hegek szépen gyógyultak, akkor nincsen akadálya a (gyors) úszásnak, de előtte óvatos vízben sétálást, bicikliző mozdulatokat, térd hajlításokat-nyújtásokat, 90 fokig történő "guggolásokat" lehet gyakorolni. SZobabicaj és a gyaloglás is segíthet.

A porcfelszín egészségese tartásához folyamatos, egyenletes mozgásra van szükség, hogy termelődjön elég ízületi folyadék, ami a porc táplálását biztosítja. Fontos ilyenkor még sokat inni is.

Lábdagadás ellen pedig jó a rugalmas pólyázás (egészen a lábujjaktól kezdve fel combközépig) illetve a Lioton gél és az egész alsó végtag felpolcolása.

Persze csak akkor, ha az orvos mást nem mondott :)

2011. jan. 21. 18:14

Kedves Ametiszt!


Segítség, illetve tanács kellene.

Én egy 27 éves lány vagyok és december 02-án műtötték a jobb térdemet arthroscopiával chondromalacia miatt. Porcplasztikát csináltak, ill. a zárójelentésben ez áll (nem tudom, mit jelent?): vaporizatios abrasios plasztikát végeztek. Azt írták, hogy töredezett és felpuhult volt a porcfelszín.

Most még szednem kell a Donát, gyógytornát nem javasoltak, egy hónapig itthon voltam vele, most már egész jól tudok menni, nem is sántítok, a lépcsőzés is jól megy már, bár a teljes súlyomat ilyenkor még nem tudom ráhelyezni, mert akkor még fáj, estére általában bedagad, meg fájdogál.

A kérdésem az lenne, hogy úszni vajon megpróbálhatok-e már vele (persze nem mellúszásban)? Vagy várjak még vele?

Mit javasolsz?

Előre is köszi a választ!

2011. jan. 19. 19:48
Ennyit a jó időről :D Hogy vagytok lányok?
2011. jan. 14. 21:09
Csuda jó idő lesz a hétvégén, irány a szabadba :))
480. d0d8909694 (válaszként erre: 475. - Ametiszt19)
2011. jan. 10. 11:05

Kedves Ametiszt!

Köszönöm a választ, az MRI véleményt privben írom meg. Előre is köszönöm, hogy átnézed.

479. Ametiszt19 (válaszként erre: 478. - Havasigyopár)
2011. jan. 9. 10:36
Értem és köszönöm :)
478. havasigyopár (válaszként erre: 477. - Ametiszt19)
2011. jan. 9. 10:23

Köszönöm a tanácsokat,a tavaly jártam gyogytornára,már 13 éve járok,de az ösztöl kimaradt a betegségem miatt.

(nem haragszom a tegezésért,itt mindenki tegezödik)

477. Ametiszt19 (válaszként erre: 476. - Havasigyopár)
2011. jan. 9. 09:47
Kedves Havasigyopár! Eddig nem kellett tornáznod? Kórházban sem? Érdekes :) Addig ha lehet ne ülj sokat, próbálj inkább a hátadon feküdni (egyenesen) vagy oldalt (esetleg hason ha kényelmes és nem mélyül az ágyad közepe) vagy állj. Ne emelj (3 kg max.), ne hajolj gömbölyű törzzsel, ne forogj, hajolj oldalra sem. A fejeddel, vállaiddal tornázhatsz mindent,azt is mozgasd át, hogy ne gémberedjen el :) A hátra speciálisabb gyakorlatok vannak, ami mindig az adott betegtől függ, ezeket majd a gyógytornász elmondja. Ha nincsen lehetőséged bejárni valahová, otthonápolásra is van lehetőséged állapottól függően. Mielőbbi gyógyulást kívánok Neked :) (És remélem Te sem haragudtál meg a tegezésért :)
2011. jan. 9. 07:33

Kedves Ametiszt

Köszönöm soraidat, a L4-es csigolyám van megmütve,67 éves vagyok.Az orvosommal megbeszéljük gondolom,amikor a mütét után 6 héttel visszamegyek,azaz 2 hét múlva,-

475. Ametiszt19 (válaszként erre: 474. - D0d8909694)
2011. jan. 9. 01:45

Kedves Nori55!


Ilyen korban már sokat korrigálni nem nagyon lehet. A 4 gyerek rengeteg, ilyen gerinccel meg főleg. Az jó ha mozogsz, ami jól esik azt tedd. Úszás lenne még jó, mert úszáskor a tested súlya tizedére csökken, így kevésbé terheli a gerinced, térded, miközben az izmokat jól átmozgatja, megmarad az állóképességed és a vénás keringést is segíti. Az a probléma a műtéttel, hogy ha csak a sérvet távolítják el, az valószínű kialakul újra, mivel a gerinc alakja és terhelése nem változik. Azon alakítani ilyenkor már nagyon gyötrelmes és kockázatos ( fiatal korban is az, de akkor még rugalmasabbak a szövetek). A fő baj itt a gerincvelő, ami ugye a csigolyák alkotta "oszlop"-ban fut, így ha a csigolyákat mozdítják, húzza a gerincvelőt, ami zsibbadásokat, bénulást is okozhat. Ha nincs más kontraindikációja, akkor fürdőkezelést, TENS-et, illetve bármilyen más fájdalomcsillapító eljárással is kiegészíthetnéd a gyógyszereket, hogy ne kelljen annyit szedni.Elektromos kezelést kaptál már fájdalomcsillapításra? Használt? TENS gépet lehet venni otthoni használatra, már vannak egész olcsók is, elemmel működnek. Várom a papírokat, nyugodtan írd meg privátban :)

És remélem nem haragszol a tegezésért :) Kellemes hétvégét!

474. d0d8909694 (válaszként erre: 473. - Ametiszt19)
2011. jan. 8. 23:34

Kedves Ametiszt!


Köszönöm a kimerítő válaszodat, egy kis reményt adtál. Sajnos elég idős vagyok (64), 4 gyereket szültem, így már nem sok esély van arra, hogy visszafordítható legyen az elváltozás. Kaptam már konzervatív kezelést, sajnos minden évben vissza kell mennem, gyógytornát is csinálok (nem minden nap :( :( ), van fűzőm is, amit álló munkához (főzés, mosogatás, vasalás) használok. Igyekszem mozogni, gyalogolni, de sajnos a térdeim is eléggé kopottak, így az sem mindig jó. Szobakerékpározni is szoktam, nyáron pedig a természetben. Szóval igyekszem mindent megtenni, de így is ritkán vannak olyan napok, amikor nem kell bevennem fájdalomcsillapítót.

Műteni sajnos nem lehet, csak a legvégső esetben, mivel "nagyon durva műtét lenne és a végeredmény is kétséges" (a gerincsebész szavait idéztem).

Ezért is érdekelne a Schrott, ha még segíthet.

A pontos elváltozást ígérem le fogom írni, csak ahhoz elő kell keresnem a papírjaimat.

Köszönöm.

473. Ametiszt19 (válaszként erre: 469. - D0d8909694)
2011. jan. 8. 21:57

Kedves Nori55!

A schroth (csudába mindig elírom :D hiába no, angolos vagyok nem németes) pontosan erre lett kitalálva. Azért fontos még a gerinc növekedési szakaszában elkezdeni a tornát, hogy megelőzzük a sérveket, és az egyéb súlyosabb következményeket. Mivel a Te gerinced már nem nő tovább, itt már nehezebb a korrekció, de Schroth szerint itt sem késő. A McKenzie módszer foglalkozik még a gerinccel átfogóan, sokan erre esküdnek,de nem minden esetben jelent ez sem megoldást. Igazából a "sima" gyógytorna is sokat segíthet. Nem jártál/jársz gyógytornára, fizikoterápiára? Fűződ volt? Neked is az ortopéd orvossal kéne tanácsot kérned (Hány éves vagy, hol és milyenek a görbületek hány Cobb fok, hol vannak a sérvek, volt-e MRI, mik a panaszok, mit dolgozol,mozogsz, szültél-e stbstb ... :)

Mindenképpen meg kéne próbálni a konzervatív (azaz nem műtéti) kezeléseket, hogy ne legyen rosszabb a helyzet (és oldódjon a fájdalom) és elkerüld a műtétet.

472. Ametiszt19 (válaszként erre: 468. - Havasigyopár)
2011. jan. 8. 21:47

Kedves Havasigyopár! Azt, hogy milyen kiegészítő kezelésekre van szükséged, azt az orvos dönti el. Ő írja ki a tornát, illetve más fizikoterápiás kezeléseket is. Gyógytorna már rögtön a műtét után fontos, persze a megfelelő gyakorlatokkal. A kórházban nem találkoztál gyógytornásszal? Kezelőorvosod nem írt fel tornát?

Eleinte kerülni kell a sok ülést (szobabicikli is ülésnek számít), de később fokozatosan vissza lehet szokni a hétköznapi terheléshez (és tornázni is kell). Ez állapottól, kortól, társbetegségektől, sérv helyétől, műtét módjától és sok minden mástól is függ, de legfőképpen az orvos utasítása a mérvadó. Ő mint mond?

471. Ametiszt19 (válaszként erre: 470. - Virgilius)
2011. jan. 8. 21:42
Köszönöm Virgilius, most épp más tanfolyamra megyek majd, de fenn van a tanfolyam a top wanted listámon :)
470. virgilius (válaszként erre: 467. - Ametiszt19)
2011. jan. 8. 16:24
Kár, hogy még nem végezted el, már mennénk is Hozzád! :))) Nagyon jó lenne lelkiismeretes, megbízható szakembert találni!
469. d0d8909694 (válaszként erre: 467. - Ametiszt19)
2011. jan. 8. 16:21

Kedves Ametiszt!


Nekem sajnos pont az általad leírt gerinc csavarodásom és ferdülésem van, megspékelve több sérvvel. Nekem is ajánlanád a Schrott terápiát?

Vagy helyette valami mást... ??

2011. jan. 8. 11:02

Lassan egy hónapja mütöttek gerincsérvvel,mikor szabad gyógytornára járnom?van szobabiciklim,mikor szabad használnom?

köszönöm a választ.

467. Ametiszt19 (válaszként erre: 466. - Virgilius)
2011. jan. 8. 10:46
A gerincferdülés lényegében két különböző típusú gerincdeformitást jelent. Az első, ami tényleg csak "ferdülés" az azt jelenti, hogy ha hátulról nézünk egy hátat egyenesnek tűnik, de ha oldalról, akkor látszik hogy a vállak előrébb vannak, van ahol nagyobbak, van ahol kisebbek az ívek, mint általában. A másik, ami valójában as scoliosis, 3 dimenziós elváltozást jelent, azaz a tér minden síkjában el vannak fordulva a csigolyák, illetve egymáshoz képes meg is vannak csavarodva. A gyógytesi és az úszás nagyon jó arra, hogy a vitálkapacitást, állóképességet és a gerinc mobilitását megtartsák, viszont nem korrigálnak jelentősen. A schrot lényege pont az, hogy asszimetrikus, és egyénre adaptált. Magyarul ha egy gerinc ferde, és arra ráedzünk, akkor azt a ferdeséget erősítjük tovább. A schrot úgy kezd, hogy korrigál, és utána ebben a korrigált helyzetben speciális erősítést, nyújtásokat és ami a legfontosabb, speciális légzéstechnikát is használ. Nagyon nagyon komplex ( nem hiába nem oktatják a főiskolán sem) ezért pici gyerekeknek nehéz megtanulni is. Érdeklődj utána, hogy ők hány éves kortól foglalkoznak gyerekekkel, én csak az alapokat tudom :S. De majd egyszer én is tervezem elvégezni a tanfolyamot :)
466. virgilius (válaszként erre: 465. - Ametiszt19)
2011. jan. 7. 23:32

Köszönöm! :)

Aki konkrétan ezt a fajta terápiát csinálja, ahhoz ugyan az van írva, hogy szabadságon van, de utána fogok érdeklődni.

A kislányom még csak 8 éves lesz, de nem csak sima scolija van, hanem meg is van csavarodva a gerince (ha nem írok ezzel butaságot), ő már elkezdheti vajon ezt?

Jelenleg járnak gyógytesire és gyógyúszásra az iskolában.

465. Ametiszt19 (válaszként erre: 462. - Virgilius)
2011. jan. 7. 16:42

Most nézem, hogy bp.-i vagy. A [link] egy budapesti képzési központ, ők végzik a tanfolyamokat is a gyógytornászoknak. Itt biztos kapsz segítséget!


[link] terapiak/scroth-terapia-3d-scoliosis-terapia

❮❮ ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook