Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Gyógyszerfüggőség, depresszió, szorongás, pánik... van kiút! fórum

Gyógyszerfüggőség, depresszió, szorongás, pánik... van kiút! (beszélgetős fórum)


72. 4ab67f870d (válaszként erre: 71. - Sly001)
2011. szept. 13. 15:55
Hát ezt nem tudom, én nem az alapján választottam, amit állítottak róla, hanem hogy jó :-) Szerintem egy próbát megér.
71. Sly001
2011. szept. 13. 15:15

Megtaláltam,ezt olvastam róla még régebben,ezért nem irattam eddig:


A buspiron anxiolitikus hatása csak 2-4 hét alatt jelentkezik. Korlátozza alkalmazását, hogy kérdéses a hatékonysága korábban benzodiazepinnel kezelt betegeknél. A buspironnal sem állatkísérletekben, sem a klinikai vizsgálatok során nem volt megfigyelhető tolerancia és dependencia. Nincs kereszttolerancia buspiron és a benzodiazepinek között és a buspironnak nincs kölcsönhatása az alkohollal. Nem adható együtt MAO-bénítókkal.

70. Sly001
2011. szept. 13. 15:12

Az 5-HT1A parciális agonista anxiolitikum(ok)


Több olyan nem benzodiazepin típusú szer bizonyult hatékony anxiolitikumnak, melyek hatásai is függetlenek a benzodiazepin receptoroktól. E csoportba tartozik a buspiron (Anxiron), mely egy azaspirodecandion származék.

A buspiron esetében teljesen elválaszthatóvá vált a szedatohipnotikus hatás az anxiolitikus hatástól, a buspiron ugyanis nem rendelkezik szedatohipnotikus hatással. Ez a gyógyszercsoport további bizonyítékkal szolgált arra vonatkozóan is, hogy a szerotonerg szereknek fontos szerepe van a szorongás kezelésében. A buspiron és az azzal rokon gepiron és ipsapiron nagy affinitással kötődnek az 5-HT1A receptoron kívül a D2 receptorokhoz is. Az 5-HT1A receptor parciális agonistáiként csoportosítják ezeket a szereket. In vitro vizsgálatok szerint teljes agonistaként viselkednek a preszinaptikus receptoron és parciális agonistaként a postszinaptikus receptoron.

Farmakodinámia. Az 5-HT1A receptoron kifejtett hatással magyarázzuk a buspiron anxiolitikus tulajdonságait. Jelentősen csökkenti a szerotonin turnovert a hippocampusban, kevésbé a cortexben és a striatumban. A buspiron metabolitja, az 1-pirimidil-piperazin (1-PP) nagy affinitással kötődik az ?2 adrenerg receptorokhoz és valószínű, ez a hatás lehet felelős a buspiron antidepresszív hatásáért. A buspiron klinikai hatásait tehát az ősvegyület és metabolitja együtt magyarázhatják.

Farmakokinetika. A buspiron gyorsan felszívódik, egyszeri adagolás után a csúcs plazmakoncentráció 40-90 percen belül észlelhető. A buspiron kb. 95 %-a a plazmaproteinekhez kötődik és in vitro vizsgálatok szerint kiszorítja a digoxint a proteinkötésből. A buspironnak rövid az eliminációs felezési ideje, egyszeri adás után 2-3 óra. A buspiron a szervezetben 1-pirimidil-piperazinná metabolizálódik (1-PP), mely mint említettük, nagy affinitással kötődik az ?2 adrenerg receptorokhoz és valószínű, hogy ez a hatás lehet felelős a buspiron antidepresszív tulajdonságaiért. Ugyanakkor krónikusan buspironnal kezelt emberekben sokkal alacsonyabb 1-PP szintet találtak, mint az állatkísérletekben. Ez a lehetséges magyarázata annak, hogy a buspiron antidepresszív hatékonysága ellentmondásos, a szer nem használatos súlyos depressziós állapotok kezelésére.

Klinikai alkalmazása. A buspiron napi adagja 20-40 mg, a maximális adag napi 60 mg. A buspiron a generalizált szorongásban szenvedő betegek kezelésében alkalmazható; nem hatékony pánikrohamok ellen.

A buspiron anxiolitikus hatása csak 2-4 hét alatt jelentkezik. Korlátozza alkalmazását, hogy kérdéses a hatékonysága korábban benzodiazepinnel kezelt betegeknél. A buspironnal sem állatkísérletekben, sem a klinikai vizsgálatok során nem volt megfigyelhető tolerancia és dependencia. Nincs kereszttolerancia buspiron és a benzodiazepinek között és a buspironnak nincs kölcsönhatása az alkohollal. Nem adható együtt MAO-bénítókkal.

A buspironra jellemző gasztrointesztinális (főleg nausea) mellékhatásokat a szerotonerg hatással magyarázzuk. A kezelés elején egyes betegek nyugtalanságra panaszkodnak, melynek többféle magyarázata is lehetséges: a buspiron fokozhatja a centrális noradrenerg aktivitást, de dopaminerg hatást jelző akathisia is lehet. A dopamin D2 antagonista hatás klinikai korrelátumai bizonytalanok, a szer klinikailag nem hatékony antipszichotikum. Mivel a dopaminerg mellékhatás nemkívánatos, ezért olyan 5-HT1A parciális agonista szerek fejlesztése folyik, melyek várhatóan mentesek lesznek a dopamin antagonistákra jellemző mellékhatásoktól (pl. alnespiron).

2011. szept. 13. 14:34
Meglátod, rendben lesz minden! :-)
68. Sly001 (válaszként erre: 67. - 4ab67f870d)
2011. szept. 13. 14:23
Remélem...
67. 4ab67f870d (válaszként erre: 66. - Sly001)
2011. szept. 13. 14:20
Na, mázlista :-) A Helexre meg szerencsére nem szoktál rá :-D Ha rosszul vagy tőle, akkor nem. Akkor a szervezeted pont szabadulni akar tőle...
66. Sly001 (válaszként erre: 65. - 4ab67f870d)
2011. szept. 13. 14:16
A pszichiáter ment nyugdíjba,aki rászoktatott a Helex-re.Apósom pedig háziorvos.
2011. szept. 13. 14:12
Félegyházi doktor nekem anno azt írta, hogy az Anxiron egyetlen hátránya, hogy viszonylag lassan alakul ki a szervezetben a biztos, tartós hatáshoz való szerszint. Két-három hét. Nem ismerem azonban az állapotodat, nem tudom, mennyire létszükséglet neked a Helex, én mondjuk, ha ennyire rosszul lennék tőle, azonnal abbahagynám. Volt ilyen, mikor próbáltunk olcsóbb generikumokat keresni a jelen gyógyszereim helyett. De szerintem bárhogy döntesz, mindenképpen konzultálj orvossal. A háziorvosod ment nyugdíjba, vagy pszichiáter? Mert egy rendes háziorvossal ezt még jobban meg lehet beszélni és fel is írhatja.
64. Sly001 (válaszként erre: 63. - 4ab67f870d)
2011. szept. 13. 14:07
És tudnál tanácsot adni,hogy akkor hogyan vezessem be ezt a szert?Először szedjem együtt a kettőt?És milyen adagban?Én nyitott vagyok mindenre...
63. 4ab67f870d (válaszként erre: 61. - Sly001)
2011. szept. 13. 14:03
Hülyeség. Én Rivortil-Xanax-Zoloft kombináción voltam. A szorongás nem javult, pedig az orvosom, akit amúgy tisztelek, állította, hogy a Zoloftnak azt is enyhíteni kéne. Hát nálam nem. Na, én ezt kérdeztem anno Félegyházi doktortól, hogy mit lehet ilyenkor csinálni, ha az orvosom makacs, viszont én nem a nagykönyv szerint reagálok a felírt gyógyszerre. Az Anxiront én találtam a neten, konkrétan rákérdeztem nála a Rivotril helyett, azt mondta, jó alternatíva, nagyon jó szer, jók a tapasztalatok, nincs hozzászokás, viszonylag kevés mellékhatása van. Elkezdtem szedni, azóta jól vagyok. JÓL. Xanax e mellé is bevehető, viszont nem lesz rá szükséged, szerintem.
62. 4ab67f870d (válaszként erre: 59. - Sly001)
2011. szept. 13. 13:59
De hát csak lesz másik orvosod... Amúgy én hajlamos vagyok azt mondani, hogy ahogy érzed. Hiába mondja az orvosod, hogy akkor most egy hétig egy egész, aztán egy hétig fél, aztán hagyja abba, ha te sz...-ul leszel. És én azért az új orvossal más alternatívákat is megbeszélnék... De te tudod.
61. Sly001 (válaszként erre: 58. - 4ab67f870d)
2011. szept. 13. 13:58

Megnéztem az Anxiron tájékoztatóját,igazad is lenne,ha ezzel kezdtem volna annak idején alprazolam helyett.

Ugyanis több helyen is olvastam,hogy aki már szedett ilyen erős BZD-t,mint én,annak sajnos már nem használ a buspirone...

60. Sly001 (válaszként erre: 58. - 4ab67f870d)
2011. szept. 13. 13:54
Nekem eddig Parogent és Yarocent írt fel,de ki sem váltottam,mivel azt mondta,szedjem együtt a szorongásoldóval...
59. Sly001 (válaszként erre: 57. - 4ab67f870d)
2011. szept. 13. 13:53

Remélem,mert most iratok Xanax-ot,és próbálom majd lecserélni.

De a gyógyszert felíró orvosom már nyugdíjba vonult,írtam is a Dr. úrnak,szóval vele nem tudom megbeszélni a csökkentés ütemét.

2011. szept. 13. 13:51

Nem akarok beleszólni...


Ezt írja a gyógyszertájékoztató a Helex SR-ről


"Mint minden gyógyszer, a Helex SR retard tabletta is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.

A kezelés kezdetén a következő mellékhatások fordulhatnak elő, amelyek a későbbiekben elmúlnak: álmosság, szédülés, homályos látás, fejfájás, bizonytalanság érzése, zavartság, szorongás, kimerültség, fáradtság és izomgyengeség.

Egyéb mellékhatások lehetnek még: gyomor- és bélrendellenességek, étvágytalanság, fokozott étvágy, testsúlyváltozás, szájszárazság, bőrkiütés, szexuális zavarok, depresszió, emlékezetkiesés, nyugtalanság, izgatottság, ingerlékenység, agresszivitás, érzéki csalódás, dühöngés, mentális zavarok, lidércnyomás, hallucináció, viselkedési rendellenességek, inkontinencia, vizelet visszatartás, menstruációs zavarok és rendellenes májműködés.

Értesítse kezelőorvosát, amennyiben a mellékhatások közül bármelyik súlyossá válik, vagy ha a felsoroltakon kívül egyéb mellékhatást is észlel."


Ugyanezt írja a Xanax SR-nél is, és a sima Xanaxnál is, szinte szó szerint. Sztem te abba a kis részbe tartozol aki egyszerűen rosszul reagálsz rá. Amúgy miért nem akarod elfogadni az antidepresszánst? A pánik pedig szorongásból táplálkozik. Egy jó szorongásoldó segíthetne, ilyen az Anxiron, és ha jól tudom, azt a háziorvos is felírhatja. Amióta szedem, gyakorlatilag az összes pánik tünetem megszűnt, pedig előtte Rivotrilt kaptam, rosszabbul voltam tőle, befulladtam (asztmás vagyok), szédülés, a végén már olyan erős szorongásrohamaim voltak, hogy hallucináltam.

2011. szept. 13. 13:40
És, segített?
56. Sly001
2011. szept. 13. 13:35

Megjött Félegyházi Dr. válasza:


Kedves Kerdezo!


A dolog egyszeru. At kell valtani sima xanaxra. Ugyanazzal a dozissal kell kezdeni, majd fokozatosan csokkenteni a dozist. Meg kell beszelni a gyogyszert feliro orvossal, hogy milyen utemben kell csokkenteni a dozist.


A lenyeg az, hogy nagyon lassan.


Udvozlettel,


Dr.Felegyhazy Zsolt

55. 4ab67f870d (válaszként erre: 54. - Sly001)
2011. szept. 13. 08:22

Szívesen. Van még egy oldal, amit tudok ajánlani, ott is mazsolázgathatsz: [link]

Nekem a legnagyobb öröm, ha valakinek tudok segíteni :-) Mihamarabbi gyógyulást kívánok, oldódjon meg minden problémád!

54. Sly001 (válaszként erre: 53. - 4ab67f870d)
2011. szept. 12. 19:46

Köszönöm az ötletet:))

Remélem nekem is tud segíteni.

53. 4ab67f870d (válaszként erre: 52. - Sly001)
2011. szept. 12. 19:32
Szerintem kedvelni fogod, nagyon nyitott és nagyon korrekt. Beszélgetni lehet vele, nem beteg-orvos alárendelt kapcsolatban vagytok. Érdemes, én többet megtudtam a helyzetemről és más dolgokról hat levélből (nem egyszerre), mint 20 év alatt a konkrét "kezelő"orvosaimtól.
52. Sly001
2011. szept. 12. 19:11

Kérdeztem tőle!

Remélem hamar válaszol,és egyértelműen.

51. 4ab67f870d (válaszként erre: 48. - Sly001)
2011. szept. 12. 15:44
Félegyházi doktor átlag naponta, kétnaponta válaszol. Csodálatos orvos, ha nem rendelne olyan messze, már rég a betege lennék.
50. 1e8bb72856 (válaszként erre: 49. - E31f48b5f6)
2011. szept. 11. 22:00
Igen,pontosan ez az,rátapintottál,ezt kell leküzdeni, saját magunkat.Szembe kell nézni a gyengeségeinkkel, fájdalmainkkal,konfliktusainkkal, nem szabad azt hinni,hogy túl okosak vagyunk,és csak a többiek hülyék,akik ott vannak pl velem egy csoportterápián..ismerem ezt az érzést,nálam is volt ez az elején,sokat! Nekem az mellesleg ahogy írtam,nem vált be. Nekem az egyéni használt,használ.A szorongásokat az okozza,hogy le akarod tudni a kényszert,és félsz,hogy ha egy pillanatra is elgyengülsz,elereszted magad,visszajön a kényszer. Én is csináltam. Bár még gyerek voltam! És nem mindenre emlékszem tisztán. Az orvos leás a gyerekkorig,sőt csecsemőkorig. Mindenkinél más a módszer,de azért vannak elemek,amik ugyanazok. Megismered önmagad,lassan rájössz,mit miért teszel, mi mit vált ki,miért úgy reagálsz dolgokra,ahogy...és egyszercsak kezded meglátni az összefüggéseket. Nekem az nehéz, hogy leküzdjem az indulataimat,hiszem sok évig éltem úgy,hogy ha valami nem tetszett,vagy ordítottam,vagy azzal védekeztem,hogy beteg vagyok,elbújtam mögé, és akkor már elnézőbbek voltak velem,az sem érdekelt,ha dilisnek gondolnak. "Teljesen meg akarok gyógyulni"...ez nagyon tetszik nekem.Te is borzasztóan erős vagy,csak nem tudod talán!
49. e31f48b5f6 (válaszként erre: 39. - 1e8bb72856)
2011. szept. 11. 21:04
A gyógyszer leszokás ok. De a kiváltó ok amiért végül elkezdted szedni, akkor az vmiféle pszichoterápia hatására vagy az erős akaratod miatt szűnt meg? Egyszerűen elhatároztad, hogy nem akarsz tovább így élni és kész? Az orvossal folytatott beszélgetések feltártak olyan dolgokat amitől megvilágosodtál? Én ocd-s vagyok és már milliószor elhatároztam, hogy nem akarok tovább így élni, mégis mindig ugyanott (jó azért most nem annyira súlyos mint volt) találom magam. Annyit azért haladtam már, hogy rituáléim egyáltalán nincsenek, ellenállok a kényszergondolat indukálta kényszercselekvéseknek is, de az ellenállás miatt szorongok. Sokat. 10 éve vagyok ocd-s, amikor jelentkezett akkor nagyon durva volt, azt hittem megőrültem. Ahhoz képest ez az állapot elviselhető, de nem elég. Teljesen meg akarok gyógyulni. Gyógyszert én soha nem szedtem és nem is szeretnék. Erős akarattal ellent tudok állni a kényszereimnek, ezt tudatosan és ésszel meg tudom tenni, ugyanakkor ez olyan szorongást indukál, amit még nem tudok akaratlagosan eltüntetni, kezelni. Próbálkoztam 2 helyen is viselkedésterápiával, de azt hiszem tmég túl öntelt és "okos" vagyok ahhoz, hogy eredményesen alávessem ennek magam.
48. Sly001 (válaszként erre: 47. - 1e8bb72856)
2011. szept. 11. 20:27
Persze,csak napok vagy hetek kérdése,amire jön válasz...
47. 1e8bb72856 (válaszként erre: 46. - Sly001)
2011. szept. 11. 20:21
Ezt a neten én is láttam. Van három borderline ismerősöm,mind más tüneteket produkál, és egyikükre sem igaz minden tünet egyszerre, vannak más tüneteik is,és ezek közül pedig nem mindet produkálják.Nem azt mondtam,hogy te az vagy,hanem hogy kicsit hasonlít a két betegség... Van,akin nem is látszik,hogy beteg,van akin nagyon. Ha valaki nem dörzsölt doki,vagy nem végez el minden szükséges tesztet,könnyedén összekeverhető vagy félrediagnosztizálható ez a betegség. Egyikőjükkel szorosabb ismeretségben voltam, ő borzalmasan szenvedett,szegény. De most nem ez a téma, ha megírtad a netdokinak, megüzened mit írt vissza?
46. Sly001 (válaszként erre: 45. - 1e8bb72856)
2011. szept. 11. 19:15

Na azért ne essünk túlzásokba,ilyen azért nem vagyok:))



A borderline személyiségzavarban szenvedők nehezen kezelik érzelmi, indulati életüket. Rendkívül gyakoriak a szélsőséges érzelmi megnyilvánulások. A végletekig képesek szeretni és gyűlölni, sokszor ugyanazt az embert. Mind depressziós, mind mániás tünetek előfordulhatnak.


Szinte állandó jelleggel szoronganak, viszont a szorongásoldókhoz nagyon gyorsan hozzászoknak. Kapcsolataikban is rendkívül változékonyak; hol erősen kötődnek, hol önállóságukat bizonygatják bármi áron. Irányításra, támogatásra szorulnak, de alig tűrik azt. Indulataikat nehezen, szinte egyáltalán nem tudják kontrollálni; gyakoriak az agresszív megnyilvánulások.

45. 1e8bb72856 (válaszként erre: 43. - Sly001)
2011. szept. 11. 19:07
Hm...ez egy kicsit nekem olyan,mint a borderline szindróma...Hajlamosak vagyunk egyébként minden diagnózist,amit megállapítanak,magunkra húzni,és egy idő után bele is éljük magunkra húzzuk azt is,ami addig nem volt,persze ez nem azt jelenti,hogy kételkedek a diagnózisban...csak velem pl ez történt! Annyira meg akartam felelni a rám húzott diagnózisnak,hogy a végén produkáltam azokat a tüneteket,amik nem is voltak addig. Amit leírsz,az elég komoly szenvedést okozhat neked. Neked szerintem ha el is mennél terápiára,mellette kellene más kezelés is, mert így bizony nem lehet élni teljes életet!
44. Sly001 (válaszként erre: 42. - 1e8bb72856)
2011. szept. 11. 18:59

Na én is így vagyok.

Rosszabbul vagyok a szedése mellett,mint amikor még nem szedtem semmilyen gyógyszert.Ez csak jelent valamit,nem?

És hiába mondtam a régi dokimnak,hogy rosszul vagyok a gyógyszer szedése mellett,azt mondta,hogy akkor emeljem fel az esti adagot 1 mg-ra.

Ha akkor hallgattam volna rá,akkor most napi 1.5 mg-ot szednék...

43. Sly001 (válaszként erre: 41. - 1e8bb72856)
2011. szept. 11. 18:56

Ez jó ötlet!Majd próbálkozom.

Az orvosomat hiába kértem,csak írja az újabb gyógyszereket(pszichiáter...).



Én az orvosnál kaptam egy tájékoztatót,és van benne egy "szomatizációs betegség" nevű állapot,ami teljesen illik rám.Én rögtön megállapítottam,hogy nekem ez a bajom.

Sajnos ezt írják róla:


Testi tünetekkel: fájdalmakkal, zsibbadással, torokszorulással, szívdobogással, fulladással, egyensúlyzavarral, szédüléssel, hányingerrel, látási-hallási zavarokkal, sőt rohamszerű rosszullétekkel járhat az itthon még ma is gyakran tettetésnek vagy "hisztériának" minősített szomatizációs betegség.

Ennek tünetei nemcsak rövid rohamokban,hanem tartósan mutatkoznak,pánik helyett inkább hangulatingadozással járnak és erősen függenek a külső körülményektől.A két betegség összetévesztése sok bajt és csalódást okoz,mivel a pánikbetegség általában igen jól,a szomatizációs betegség viszont alig-vagy egyáltalán nem-reagál gyógyszeres kezelésre.


Ezt egy orvosi kiadványban írják le,amit az orvosom adott a kezembe,a címe:

Dr. Bánki M. Csaba

A gyógyítható pánikbetegség címmel

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook