Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » GYES melletti munkánál összevonják a pénzt, vagy kapom a fizut - a nettóm +a GYEST? fórum

GYES melletti munkánál összevonják a pénzt, vagy kapom a fizut - a nettóm +a GYEST? (tudásbázis kérdés)


2010. márc. 13. 18:16

igen, a nagymama vigyáz rá, azóta kiderítettem, hogy kaphatja a nyugdíjat és a GYES-t együtt, a rokkantsági meg özvegyi nyugdíjnál nem mindegy!

köszönöm a válaszokat!

Ez is hasznos lehet:

Nyugdíj –GYED és GYES- melletti munkavállalás:

A foglalkoztatottakat érintő és az egyes ellátások melletti kereső tevékenység korlátozására vonatkozó szabályok 2010. január elsejétől:



a) A nyugdíjkorhatárt el nem ért öregségi nyugdíjasok, akik 2008. január 1-je előtt nyugdíjasokká váltak, azokat semmilyen korlátozás sem érinti.

b) A nyugdíjkorhatárt el nem ért öregségi nyugdíjasok, akik 2007. december 31-ét követően váltak nyugdíjassá (Tny.Tv.83/B. §), azoknak a –nyugdíjjárulékot képező- jövedelme éves szinten a minimálbér 18-szorosát érheti el. Amennyiben ezt túllépi valaki, akkor a nyugellátása az adott évben szünetel, illetve ha erre decemberben kerül sor, akkor az érintettnek a december havi nyugdíját vissza kell fizetnie.

c) A rokkantsági nyugdíjasnak, valamint a baleseti rokkantsági nyugdíjasnak (Tny.Tv. 36/D §, ill. 36/G. §) a hat egymást követő hónapra vonatkozó havi átlaga nem haladhatja meg:

 a rokkantsági nyugdíj összegének kétszeresét és

 a mindenkori kötelező legkisebb munkabér összegét

 A mennyiben ezt túllépi, akkor megszűnik a nyugdíjjogosultsága. Nem szűnik meg, ha hat egymást követő hónap bármelyikében kereső tevékenység folytatása hiányában nem volt figyelembe vehető kereset, jövedelem. Ebben az esetben a hat egymást követő hónap számítása a keresőtevékenység folytatásának hónapjától újra kezdődik

d) Rehabilitációs járadékban részesülő (2007. évi LXXXIV.tv. 13. §) hat egymást követő hónapra vonatkozó – a személyi jövedelemadóval és a járulékokkal csökkentett – keresetének, jövedelmének havi átlaga nem haladhatja meg a rokkantsági nyugdíj alapját képező havi átlagkereset összegének 90 százalékát, illetve annak a megállapítást követően a rendszeres nyugdíjemelés (ek) mértékével növelt összegét, de legalább a mindenkori minimálbér összegét. Amennyiben ezt az összeget az érintett jövedelme túllépi, akkor meg kell szüntetni az ellátást.

e) Átmeneti járadék és rendszeres szociális járadékban részesülő (387/2007. (XII. 23.) kormányrendelet 17. §) hat egymást követő hónapra vonatkozó keresetének, jövedelmének havi átlaga nem haladhatja meg a mindenkori kötelező legkisebb munkabér 80 százalékát.

f) GYED-ben részesülő (Eb.tv. 42/A. §) kereső tevékenységet nem folytathat.

g) GYES-ben részesülő (Cst. 21., 21/A. §) a gyermek egyéves koráig – kivéve a kiskorú szülő gyermekének gyámját – kereső tevékenység GYES mellett nem folytatható.

h) A gyermek egyéves kora után a keresőtevékenység időkorlátozás nélkül folytatható, kivéve a GYES-ben részesülő nagyszülőt. A GYES-ben részesülő nagyszülő keresőtevékenységet a gyermek hároméves kora után napi négy órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik.

A gyermeknevelési támogatásban, /GYET/ (Cst. 24. §) részesülő személy, kereső tevékenységet napi 4 órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés otthonában történik.

12. Mandula71 (válaszként erre: 10. - F8db0709b8)
2010. márc. 12. 13:33
Jujj, ezt honnan vette? Dehogy kell lemondani a nyugdíját!
11. Mandula71 (válaszként erre: 9. - Csill Bill)
2010. márc. 12. 13:33

Ha az idén nem változtak a szabályok, akkor semmilyen hatással nincs. Mindkettő része ugyan az adóalapnak, de mivel adóterhet nem viselő járandóságnak számít, így a rá eső, adótábla szerinti adót le lehet vonni.


Ki fog vigyázni a kicsire, ha a te visszamész dolgozni? Tényleg a nagymama? Mert amennyiben a nagyszülő kapja a GYES-t, akkor a gyermek 3 éves koráig nem mehet bölcsibe, illetve a nagyszülő nem folytathat kereső tevékenységet.

10. f8db0709b8 (válaszként erre: 9. - Csill Bill)
2010. márc. 11. 17:52
Állitólag le kell mondania a nyugdiját,anyósom is ezen parázik,igy nem vállalja a gyest,pedig szeretnék gyes mellett nem feketén dolgozni:)
2010. márc. 11. 17:05
Sziasztok, köszönöm az eddigi válaszokat, most jön a svédcsavar, mi van, ha anyósom igányelné a GYES-t? a nyugdíjára milyen hatással lenne?
2010. márc. 10. 18:59
ha kifizetőhely is a mhely akkor is a kincstártól megy a gyes, a munkáltató, mint kifizetőhely a tgyást és a gyedet előlegezi meg, a gyest nem.
7. Cis77 (válaszként erre: 3. - Csill Bill)
2010. márc. 10. 18:58
a GYES-nek nincs más kifizetőhelye mint a MÁK. így azt mindenképp onnan kapod.
2010. márc. 10. 18:54
Nálam ugy fog kinézni,hogy kapom a fizetést a munkahelyemről,a kincsártól meg a gyest.Így a kettőt össze fogják vonni adóbevalláskor,de a szuperbruttosítás miatt lehet át is csuszok másik adósávba..
5. Mandula71 (válaszként erre: 3. - Csill Bill)
2010. márc. 10. 18:33

Azt nem tudom, hogy ha a munkáltató kifizetőhely, akkor milyen módon fizetnek, de a GYES-ből valóban nem vonnak adót.

Viszont adóalap növelő jövedelem, így ha magas összegű bérjövedelmed van, emiatt átkerülhetsz másik adósávba.

4. diagonalt (válaszként erre: 3. - Csill Bill)
2010. márc. 10. 18:29
A gyes nem adóköteles.H a mostani adószabályokkal és a szuperbruttósítással mi is lesz azt nem tudom,de jobban jársz ha bemész a MÁKhoz és megkérdezed.De szerintem nem kerül be az adóalapba.Legalábbis nagyon remélem,mert ha minden jól megy áprilistól én is dolgozom.
2010. márc. 10. 18:20
szia, én HM-nél vagyok, nálunk külön kifizetőhely van, ezért kérdeztem, lehet összevonják? elvileg a GYES-ből adót nem vonnak! ugye?
2010. márc. 10. 18:18
a gyest az államtól kapod a fizetést pedig a főnöködtől
2010. márc. 10. 18:15
GYES melletti munkánál összevonják a pénzt, vagy kapom a fizut - a nettóm +a GYEST?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook