Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » GYES alatt teherbeesni, miből számitják ki a másik gyermeknél a TGYÁS és GYED-et? fórum

GYES alatt teherbeesni, miből számitják ki a másik gyermeknél a TGYÁS és GYED-et? (tudásbázis kérdés)


1 2
2011. szept. 1. 20:02
és elfelejtettem még, úgy, hogy ha 4 órában megy vissza, akkor a 4 óra/napi bér mégsem a 8 órás bér, akkor még kevesebb járna neki?
2011. szept. 1. 20:00
Sziasztok! Tudna valaki segíteni? Ha valakinek van egy gyermeke, aki után még GYED-re jogosult, és azt lejártát követően visszamegy GYES mellett dolgozni 4 órában, és mondjuk másfél éven belül ismét szül, mi alapján számolják neki a TGYást/gyed-et? Azzal az összeggel, amely az első gyermeknél számoltak? 365 nap biztosítás alapból megvan, de újra munkába állástól számított másfél éven belül mi lesz akkor az alap az új gyerkőc esetén? Az a másfél év+ fél évet adnak hozzá az első gyermek előtti jövedelméből? Vagy a minimálbér 2szeresét veszik alapul?
2009. szept. 25. 17:28

Sziasztok.

Én egy 25 éves kismama vagyok. Nemrég tudtam meg hogy jön a baba. A születése minden bizonnyal a törvényváltás utánra esik, azaz 365 nap munkaviszonyt néznek. A gondom az hogy nekem eddig 220 napom van az előzőről nincs papírom mert külföldön voltam és nem kaptam meg, bár még próbálkozom de nem sok eséllyel. a jelenlegi munkahelyemen okt. 21-el lejár a szerződésem. Mit javasoltok mi lenne a legjobb megoldás? Én már sokmindenen agyaltam de kiváncsi lennék tapasztaltabbak véleményére is. Előre is köszönöm. Edina

47. micimacko72 (válaszként erre: 46. - Herengtimea)
2009. márc. 28. 09:49
irtam privit de nézd meg a csaladinet.hu-t hátha ugy sikerül
46. herengtimea (válaszként erre: 45. - Micimacko72)
2009. márc. 27. 19:15
megnéztem ezt az oldalt,de nem találom a gyest,mindig csak valami klubokat dob ki.segits kérlek
2009. márc. 27. 14:34
44. micimacko72 (válaszként erre: 42. - 1eb84e4bad)
2009. márc. 27. 12:56

igen? Én tavaly kérdeztem még de nekem a 3o nap is sok. Mivel nincs már meg a helyed akkor felajánlanak gondolom egy másik munkakört. Nálunk igy csinálták a csajokkal. Senkit sem vettek vissza a régi helyére azt akarják, hogy mondjunk fel igy nem kell végkielégitést sem fizetniük

:-(((

2009. márc. 27. 12:46
na és mi van akkor, ha a munkaköröm is megszűnt közben, míg gyeden voltam? és pl nincs hova visszavenniük elméletileg? akkor kell csinálniuk egy helyet? vagy elküldik azt, aki határozott időre van helyettem...
42. 1eb84e4bad (válaszként erre: 39. - Micimacko72)
2009. márc. 27. 12:45
1 év??? én 30 napot tudok legfrissebb infok szerint...
41. micimacko72 (válaszként erre: 40. - 81002da781)
2009. márc. 27. 12:42
én igy tudom, hogy egy évig. Én szerettem volna ha felmondanak, mert nem tudnék visszamenni 3 műszakba. De egy évig nem mondhatnak fel, a cégnél mondták :-(((
2009. márc. 27. 12:39

Köszi, ezt még nem is hallottam, hogy 1 évig védett vagyok...

Nekem valahol azt mondták rögtön felmondhatnak...

39. micimacko72 (válaszként erre: 38. - 81002da781)
2009. márc. 27. 12:21
van egy törvény ha gyesről visszamész l évig védett vagy, nem küldhetnek el. De én a 9 hónapot végig betegállományban voltam.
2009. márc. 27. 12:12

Nekem az lenne a kérdésem, ha tudtok segíteni, hogy mi van akkor ha mondjuk decemberben leszek terhes, jövő májusban lejár a GYES, akkor mi van?

Akkor 5 hónapos terhes leszek, elvileg a melóhelynek visszakellene vennie dolgozni, de ha már most elzárkóznak ettől, akkor szerintetek mire számíthatok?


Köszi

Barack

37. 1eb84e4bad (válaszként erre: 36. - Micimacko72)
2009. márc. 27. 11:56
na igen de van megelőző 180 nap jövedelmem. Na majd utánajárok .
36. micimacko72 (válaszként erre: 35. - 1eb84e4bad)
2009. márc. 27. 11:47
én sem értek igazán hozzá de ugy olvastam, hogy ugye mivel nincs jövedelmed a szerződés szerinti béredet veszik alapul.
35. 1eb84e4bad (válaszként erre: 33. - Micimacko72)
2009. márc. 27. 11:42
tehát a módosított kevesebb alapján, annk ellenére, hoyg abból gyakorlatilag egy fillért nem kaopk???
2009. márc. 27. 11:40
hatályos akart lenni, bocsi
33. micimacko72 (válaszként erre: 32. - 1eb84e4bad)
2009. márc. 27. 11:40
szerintem az akkor hatyályos szerződéses béred alapján számolnák.
2009. márc. 27. 11:31
ma kaptam egy levelet a mhelyetől, hogy áttérnek heti 36 órára, szerződésmódosítás stb, és arányosan kevesebb a bér is. Na most, ha most születne a második gyerek, akkor a módosított bérem alapján számolnák a juttatásokat? vagy az alapján, ami az előző tgyás előtt 180 nappal volt?
31. micimacko72 (válaszként erre: 30. - Judita79)
2009. márc. 27. 11:22
igen, elég érdekes. A kismamában vagy talán az anyák lapjában volt ez a téma, ott olvastam és állitolag szakértő válaszolt. Ki van ez ugy találva, nehogy valaki is jol járjon vele :-((
30. Judita79 (válaszként erre: 29. - Micimacko72)
2009. márc. 27. 09:49

Figyelj, kérdezd meg a mákot, mert nekem meg azt mondták, hogy ha az anyuka tgys-t kap, és az apuka igényli a gyest, akkor a gyest LE KELL MONDANI mert hogy 2 ellátás nem lehet egy családban!


de amúgy ez is olyna, hogy MEGYÉNKÉNT MÁST MONDANAK! Tehát ez itt somogyban , így van! De lehet hogy fejér, borsod, tolna mind mind mást mondanak! szóval elég nyakatekert egy ország ez! :D

29. micimacko72 (válaszként erre: 28. - Judita79)
2009. márc. 27. 09:45
igen, én is igy olvastam, hogy a szerződött béredből számolják ki mivel most Gyeden vagyok. Amit ha lemondok akkor pl. az apuka igényelheti helyette a Gyest arra a gyerkőcre.
2009. márc. 27. 09:35

az a baj ezekkel, hogy tényleg annyira összetett dolgok, hogy nehéz általánosan válaszolni, mert minden eset más! Meg én még nem is vagyok annyira tapasztalt tb-s, tehát nem találkoztam még minden esettel!

de a mákban biztos elmagyarázzák, és tanácsot is tudnak adni, hogy mikor jársz jobban!


De ha két gyerek van, és te mondjuk tgys-t igényelsz, a másik gyerek után akkor le kell mondani a gyes! ezt tegnap mondta egy mákos mert pont volt egy ilyen esetem, és felhívta a figyelmem, hogy szigorúan mondassuk le, mert utána vissza kell figyelni! úgyhogy akinek ilyen van, az figyeljen oda!

2009. márc. 27. 09:32

a betegszabi: 15 MUNKANAPRA jár, a munkáltató fizeti, és 80%-os távolléti díj az alapja!

a táppénzt, az oep fizeti, és az alapja, a megelőző évben szerzett kereseted azon rész ami után 2% pénzbeni egészségbiztosítási járulékot fizetsz! ezt osztják 365 nappal (ha gyes, gyed, táppénz kieső napnak számítanak vagyis ha valamelyik volt az előző évben, akkor arra a napra eső bért és napot sem veszik figyelembe) és mikor kiszámolják a napi átlagot, annak a 70%-át veszik. a táppénz NAPTÁRI NAPRA JÁR!

ezek a fő különbségek!

Ezért ha valaki gyesen, gyenen volt, akkor nem fizetett eg.bizt. járulékot, tehát azokra a napokra nincs olyan jövedelem ami alapján meg tudják állapítani a tgyst! Vagyis, vagy visszaszámolnak 180 napot, ha ugyanott dolgoztál a gyes, gyed előtt! Vagy az ellátás kezdő napján érvényes bruttó béredet veszik a tgys alapjául, és annak veszik a 70%át, mint a táppénznél!

remélem értitek így!

26. micimacko72 (válaszként erre: 25. - Herengtimea)
2009. márc. 27. 09:25
én is hasonlo cipőben járok. Gyeden vagyok 54.ooo-et kapok. De munkaviszonybol jöttél el és gondolom most is fennáll a munkaviszonyod. Tehát a szerződött béredből számolják ki nem a gyed összegéből. én ugy olvastam. De nekem is magas. Minél többet olvasok utánna annál jobban belegabalyodom.
2009. márc. 27. 09:17

nagyon örülök,hogy segitetek,de most már hülyébb vagyok mint előtte!

mi a különbség a betegszabi és a táppénz között.és hogy járnák legjobban?most gyeden vagyok 60 000 forintot kapok,mert csak minimálbérért dolgoztam,most júniusban lejár a gyed és gyeden leszek egy évig.ha innen mennék táppénzre akkor az előző gyed összegét kapnám,de ha elmennék valahová dolgozni nagyobb bérért,nem mintha annyi munkalehetőség lenne!,akkor jobban járnék???

24. micimacko72 (válaszként erre: 22. - Judita79)
2009. márc. 27. 09:11
csak az a baj, hogy mi vidéki cég vagyunk a TB ügyintéző meg Pesten van. Na akkor kérj segitséget :-((
2009. márc. 27. 09:07

ja és akkor a betegszabadság eleve kevesebb bért kapsz, és akkor ez a 80%-os kevesebb bér lesz a jövedelmed, és ennek veszik a 70%-át még!


Tehát jóval kevesebb is lehet!

2009. márc. 27. 09:06

Az ha szabit veszel ki az jó! De ha betegszabit, az már más! vigyázni kell vele, mert a betegszabadság csak 80%-os!

Tehát kevesebb, mintha szabin lettél volna! Mert ugye, azt meg a távolléti díj 80%a! Úgyhogy jól körbe kell járni ezt!! sok bukatató van benne!

de egy jó tb ügyintéző tud segíteni!

2009. márc. 27. 09:03

sziasztok!


Én úgy tudom hogy a tgys a napi átlagkerest 70%-a!

Az alapja, amiből meg kiszámolják, a 180 napi kereset! Abból is az a rész ami az egészségbiztosítási járulék (pénzbeni) 2% alapja!

Tehát visszaszámolják, a tgys 1. napjától a 180 napot, megnézik az ezalatt lévő összes kerestet, ezt osztják a 180 nappal, és ennek veszik a 70%-át!


ha nincs tényleges jövedelem, akkor az ellátra való jogosultság kezdőnapján érvényes szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni (Tb. törvény)


ha valaki előtte gyesen volt, az nem jövedelem alap, csak jogfenntartó időnek számít!

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook