Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » GYES alatt kirúghatnak a munkahelyemről (az ikreim 3 éves kora után, ha oviba se járnak)? fórum

GYES alatt kirúghatnak a munkahelyemről (az ikreim 3 éves kora után, ha oviba se járnak)? (beszélgetős fórum)

1 2
2012. febr. 27. 20:40
Igen, sajna az új jogszabályozás júliustól él, és akkor már nem vagy védett 3 évesnél idősebb ikergyermekekkel sem.Én ezt valószínűsítem.
31. dolgozolaany (válaszként erre: 30. - E28c748947)
2012. febr. 27. 20:13
Én is így gondolnám mint írtad, de ikrek esetében IS 3 éves korig van felmondási védettség és nem a GYES teljes idejére. Tartósan beteg gyermek esete más, a hozzáértő meg fogja mondani mi a teendő.
30. e28c748947 (válaszként erre: 28. - Emilia 0240)
2012. febr. 27. 19:34

szia

Jelenleg az ikergyest kapod, igaz?Az tankötelessé válásukig tart.Utána, ha tartósan beteg, pedig még pár évig az egyik után jár még gyes. No és az emelt csp.Szerintem a te esetedben jár a védettség, de jobb ha utána jársz.Nekem is ikreim vannak.

29. dolgozolaany (válaszként erre: 28. - Emilia 0240)
2012. febr. 27. 19:05
Ha gondolod, írd majd meg mire jutottál (akár priviben is). Remélem, nem mondhatnak neked fel, de a majdani nyugdíj(ellátásod) miatt valamilyen jogviszonyod kell hogy legyen, ezért is írtam az ápolási díjat.
28. Emilia 0240 (válaszként erre: 27. - Dolgozolaany)
2012. febr. 27. 09:22
Köszönöm, írni fogok nekik is.Ikrek, ikergyest kapok.A kislányomra nem ápolási díjat kapok, hanem 10 éves koráig gyest és emelt családi pótlékot, mivel tartosan beteg, így kögyógyigazolványunk is van.Ha megtudom mi a helyzet, akkor be fogok menni a munkahelyre és beszélek a munkaügyis nőcivel. Elég jól ismerem őket, ha tudnak akkor fel is mondanak nekem.Mégegyszer köszönöm a segítségeteket!
27. dolgozolaany (válaszként erre: 24. - Emilia 0240)
2012. febr. 26. 22:52

Élni él még a jogszabály, ennyit tudok, de hogy amit írtam, az-e a jelenleg hatályos, azt nem tudom. Gyorsan, időben fordulj egy jogban jártas személyhez, aki tudja, hogy jelenleg mi a helyzet ill. az új Munkavállalási Törvény mit ír ebben a témában, nehogy rosszabbul járj.


Nagyon sajnálom, hogy a kislányoddal otthon kell lenned, mert rá/miatta ápolási díjat kapsz, ha jól gondolom.


Egy előttem hozzászóló is írta, hogy a GYES alatt nem rúghatnak ki. Komoly következményei lennének (pl. munkaügyi per) a cégre nézve. A Te esetedben nem is csődeljárásról, csop. leépítésről van szó.

Ezt a jogszervizes oldalt ajánlom!!!!!

www.das.hu

26. 39694c0c70 (válaszként erre: 1. - Emilia 0240)
2012. febr. 26. 22:08

Tudomásom szerint alatta nem, legfeljebb akkor, ha visszamégy dolgozni.

Ennek nagyon szigorú feltételei vannak.

25. 117b1693d0 (válaszként erre: 24. - Emilia 0240)
2012. febr. 26. 19:42

Ha nincs ilyen ismerősöd, akkor tudom ajánlani, hogy regisztrálj a www.jogiforum.hu oldalon


Ott a fórum részen, hasonlóképpen, mint itt tudsz indítani egy topikot a kérdéseddel és szoktak ott lenni praktizáló vállalati gyakorlattal rendelkező jogászok is, akik tudnak neked válaszolni. Így szinte azonnal kapsz választ, ingyen. ÓbudaFan-t kifejezetten ajánlom, de van még egy pár, jól képzett, lelkes segítség ott.

24. Emilia 0240 (válaszként erre: 23. - Dolgozolaany)
2012. febr. 26. 19:37
Jó lenne,ha élne még ez a jogszabály.Az egyik ikrem tartósan beteg, a kislányom, lehet hogy emiatt jogtalanul rugnának ki? Azt hiszem megkérdezek majd egy munkajogászt! Mindenkinek köszönöm a segítségét!
23. dolgozolaany (válaszként erre: 10. - Emilia 0240)
2012. febr. 26. 19:22

Előkotortam szociális jog jegyzeteimet és ezt találtam ami idevág:

Tartósan beteg gyermek 10. életévének betöltéséig, vagyis ameddig a GYES-re jogosult - felmondási védelem illet meg - milyen formában él még ez a jogszabály?!


Még ennyit találtam:

A felmondási idő vége a gyermek 10. életévének betöltése, amely egyben a GYES folyósítására való jogosultság megszűnését is jelenti.

A fizetés nélküli szabadság munkavégzéssel nem töltött időnek, azaz passzív állománynak számít.

22. dolgozolaany (válaszként erre: 17. - Dolgozolaany)
2012. febr. 26. 19:01
Na, a fele lemaradt. :((
21. barbaron (válaszként erre: 19. - Horakulum)
2012. febr. 26. 19:01
Csak július 1-jén lép hatályba az új Mt.
20. barbaron (válaszként erre: 18. - Emilia 0240)
2012. febr. 26. 18:58
Akkor meg is válaszoltad a kérdésedet :)
2012. febr. 26. 18:57

És ezt is:


[link]


"Felmondási védelem



Biztos vagyok benne, hogy legelőször arra a kérdésre szeretnél választ kapni, hogy vajon a kismamákat megillető felmondási védelem megmarad-e? A válasz röviden: igen, tehát nem kell aggódni. De nézzük meg kicsit közelebbről, mert azért lesz, ami változik:



Az új Munka törvénykönyve tervezete megtartja a felmondási tilalom intézményét, e szerint a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt a várandósság, a szülési szabadság, továbbá a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság időtartama alatt. A védelem alkalmazása szempontjából továbbra is a felmondás közlésének időpontja irányadó, azonban változás, hogy a védelem fennállására a munkavállaló csak akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót a felmondás közlését megelőzően tájékoztatta.



További fontos változás, hogy amennyiben az édesanya visszatér a munkahelyére még a gyermek 3 éves kora előtt, alapvetően akkor is megilleti ugyan a felmondási védelem, de lesz egy kivételes eset, amikor mégis megszüntethető lesz a munkaviszonya. Ennek két feltétele van, amelyeknek egyszerre kell fennállniuk:



1.ha a munkavállaló képessége indokolja ezt, vagy a munkáltató működésével összefüggő okból szükséges

2.ÉS ha a munkáltatónál nincs a munkavállaló munkaszerződése szerinti munkahelyen egy másik olyan, betöltetlen munkakör, ami az anyuka képességének, végzettségének, gyakorlatának megfelelő lenne; vagy ha ugyan van ilyen, de az anyuka ezt at ajánlatot elutasítja.

Emelett a munkavállaló magatartásával összefüggő okból akkor lehet felmondani a 3 évesnél fiatalabb gyermeket nevelő, de már újra munkába állt kismamának, ha a munkavállaló a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlanságból jelentős mértékben megszegi, vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi (megjegyzem, ez azért szélsőséges eset.)



Mit jelent ez praktikusan?


Két fontos dolgot:



Míg a jelenleg hatályos rendelkezések szerint a felmondási védelem a fogantatás pillanatától megilleti a várandós asszonyt (akkor is, ha terhességéről maga sem tud, vagy tud ugyan róla, de munkáltatójával még nem közölte), az új Mt. már csak akkor biztosítaná a védelmet, ha a munkáltatónak tudomása van a várandósságról, mint a felmondást kizáró tényről.

Ha az anya nem marad otthon a baba 3 éves koráig, hanem korábban visszatér dolgozni, és időközben a cégnél "úgy alakul", hogy nem tudják visszavenni a korábbi munkakörébe, és a munkáltató nem is tud felajánlani másik hasonló munkakört, akkor a munkáltató megteheti majd, hogy nem állásidőre küldi az anyukát, hanem elbocsáthatja - természetesen a felmondás valós és okszerű indokolásának kötelezettsége ilyen esetben is fennáll!!



(Most biztosan sokan megijednek, de véleményem szerint nem lesz azért olyan könnyű visszaélniük ezzel a munkáltatóknak, ha pedig valaki mégis ilyen helyzetbe kerül, érdemes jogi képviselővel konzultálnia! >>>)



A felmondásra vonatkozó szabályok változásairól később részletesen fogok írni, de egyelőre nem érdemes jobban belemenni, hisz a törvényt még nem fogadták el, még csak a tervezetéről beszélhetünk!"


Ez még csak a tervezet volt, utána kell nézni neten az elfogadottnak, de szerintem beírod keresőbe és már olvashatod is.

18. Emilia 0240 (válaszként erre: 13. - Barbaron)
2012. febr. 26. 18:55
Nyugdíj járulékot vonnak belőlle, a gyes mellett elvileg a tb ingyenes, mert szolgálati időnek számít én így tudom.
17. dolgozolaany (válaszként erre: 7. - Emilia 0240)
2012. febr. 26. 18:54

Ikres szülőt is csak a gyerekek 3 éves koráig illeti meg a felmondási védelem.

Ez ma már nem a GYES folyósításának teljes idejéhez van kötve, hanem ikreknél is a gyermek 3. életévének betöltéséig jár. (Tehát már nem 6 év, hanem 3 év.)

2012. febr. 26. 18:54

Ajánlod figyelmedbe:


[link]

15. Mókinca (válaszként erre: 1. - Emilia 0240)
2012. febr. 26. 18:53
Sajna igen ! :((
2012. febr. 26. 18:53
Nem, de anno(1,5 éve) azt mondta a munkaügyis csaj, hogy a gyes időtartalma alatt vagyok fizetés nélküli szabadságon. Viszont tényleg nem kaptam papírt.
13. barbaron (válaszként erre: 7. - Emilia 0240)
2012. febr. 26. 18:52
A gyesböl vonnak valamit, nem tb-t?
12. barbaron (válaszként erre: 10. - Emilia 0240)
2012. febr. 26. 18:50
Arról nem kaptál papírt, hogy meddig engedtek fizetés nélküli szabadságra?
11. 117b1693d0 (válaszként erre: 9. - Barbaron)
2012. febr. 26. 18:49
Igen, közben rájöttem, hogy az ellátással keverhettem össze.:)
2012. febr. 26. 18:48
Beszéltem velük és mondtam, hogy nem megyek vissza dolgozni, mert a kislányom beteg és őt kell ápolnom, azt mondták, hogy ugyis 6 évig jár a gyes. Ennyi történt.
9. barbaron (válaszként erre: 6. - 117b1693d0)
2012. febr. 26. 18:46
Nem, régen sem volt 6 év a védettség, az Mt. nem tett kivételt. A gyes jár tanköteles korig (ha 30 órát vagy kevesebbet dolgozik az igénylô, akkor dupla, felette egy gyereknyi). Nekem is ikreim vannak...
8. 117b1693d0 (válaszként erre: 6. - 117b1693d0)
2012. febr. 26. 18:43

Na, megnéztem. 3 éves korig van védettség (a 6 év valószínűleg korábban is inkább valamiféle ellátásra vonatkozott).


De neked elvileg a 3 év lejártával fel kellett volna venned a munkahelyeddel a kapcsolatot. Ez nem történt meg?

2012. febr. 26. 18:39
Értem, hát így jártam, sajnos.Már csak az a kérdés, hogy ha 'kirugnak' akkor magamnak kell -e fizetnem a tb-t vagy sem.Nem tud valaki erről valamit?
6. 117b1693d0 (válaszként erre: 5. - Barbaron)
2012. febr. 26. 18:36
Ikrek esetében 6 év volt korábban a védettség határa, most viszont lehet, hogy változott...
2012. febr. 26. 18:34
A védettség nem a gyes végéig, hanem a gyerekek 3 éves koráig tart
2012. febr. 26. 18:34
Köszönöm, akkor várom majd a felmondólevelüket...
2012. febr. 26. 18:32
Aha...:(
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook