Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Gyedről gyedre...hogyan működik? fórum

Gyedről gyedre...hogyan működik? (tudásbázis kérdés)


2011. okt. 17. 13:09
Sziasztok!Lenne egy kérdésem.Éretem,én amit leírtatok.Nekem csak az lenne a kérdésem,ha a munkaviszonyom megszűnt a szülés után(passzív alapon kapom a Gyedet),akkor ha most 16 hónapos a fiam,akkor ha szeretnénk neki kistesót,hogy alakul a 9 hónap ellátása?Már arról lekéstünk,hogy 2 éves koráig megszülessen a tesó,de ha Decemberig sikerülne teherbe esnem(erre minden esélyem meg van),akkor hogyan tovább?A könyvelőm szerint menne a dolog,de többet nem mondott.Kaptam tőle egy időpontot,amikor megbeszéljük,de addigra szeretnék én is világosabban látni.
2011. jún. 26. 22:24

Én is most jártam utána a dolgoknak, leírom, mire jutottam, hátha valakinek segíthetek vele.

Jövő év elején jár le a GYED-em. Arra szeretnék teherbe esni ismét. A GYED lejárta utáni napon elmegyek táppénzre, amit a korábbi, szerződés szerinti bérem alapján fognak megállapítani. Jelenleg a max. GYED-et kapom, ami kb. 96e Ft. A táppénz maximuma kb. 93e Ft lesz. Ha megszületik a baba, akkor ismét kapom a tgyás-t, illetve a GYED-et, amit szintén a korábbi béremből fognak megállapítani, tehát elvileg ugyanannyit fogok kapni, mint most is. Én így tervezem.

24. bomee (válaszként erre: 22. - 710b866d3f)
2011. márc. 15. 22:35

Kedves Zambak, nagyon profi vagy, kérdezhetek én is?


Nekem már megszületett mindkét gyerekem, 17 hónap korkülönbséggel. Terhesen visszamentem dolgozni a nagy 1 éves kora után kb 3,5 hónapra. De mivel 2 éves koráig ugye jár a gyed arra is mentem vissza, ami most április 20-án fog lejárni. A kicsi ekkor 7 hónapos lesz, tehát gyedről gyedre lépek át.


Ebben az esetben azt a 3,5 hónap keresetét veszik figyelembe, vagy mivel nem volt 180 nap ezért az első gyerek előtti keresetet?? (Én az utóbbi esettel járnék jól, de majd talán meg tudod mondani, mi a valóság)

23. Fuoco
2011. márc. 15. 22:17
És azt jól gondolom, hogy ha kivettem a szabikat, ledolgoztam a 4 hónapot akkor húzhatok táppénzre és megintcsak nem kevés lóvét fogok kapni? Én Dórival 16. héttől táppénzen voltam, mivel nem igazán volt kedvem terhesen átvergődnöm Dunakesziről a 11. Ker-be, na meg elég stresszes voltam a melótól, na, a lényeg, kb 160-at kaptam végig! Ezt mi alapján számolják? Várható a tesónál is ez a magas összeg?
22. 710b866d3f (válaszként erre: 21. - Fuoco)
2011. márc. 15. 21:15
Igen, köbö négy hónapot kell ledolgoznod, hogy a szabik kivétele után meglegyen a kellő 180 nap. És akkor ismét nem lesz plafonja a TGYÁS-odnak, ami a te esetedben nagyon előnyös!
21. Fuoco
2011. márc. 15. 07:20

Halika!


Szóval a lényeg, hogy mivel mi biztosítottak vagyunk ránk a 180 nap vonatkozik, ez is csak azért kell mert magas a bruttóm, így nem maximalizálják a tgyást!


Ha jól számoltam idén már 23 nap jár nekem, az azt jelenti, hogy lesz kb jövő májusban 54-55 napom, tehát kb 4,5 hónapot kell dolgoznom, vagy 4-et, ha a 15 nap betegszabadságot is belevesszük. Közben már indulhat a projekt, aztán remélem az égiek is velünk lesznek és Dóri is jól érzi magát majd a nagyijánál!


Szuzi, neked minden ok a munkahelyeddel? Nem jól emlékszem, hogy gyed alatt megszűnt?

20. suzanne7 (válaszként erre: 19. - 710b866d3f)
2011. márc. 14. 20:48
Így már minden világos,de basszus minek kell így megbonyolítani a dolgokat!?
19. 710b866d3f (válaszként erre: 18. - 710b866d3f)
2011. márc. 14. 20:25

*illetve kellett. Mert ugye 2010-től már 365 nap kellett a GYED-hez.


Szóval ez a 180 nap nem magával a jogosultsághoz kapcsolódik, csak ahhoz, hogy az összeggel lehessen "machinálni" :)

18. 710b866d3f (válaszként erre: 17. - Suzanne7)
2011. márc. 14. 20:24

A 365 nap a GYED alapfeltétele, mármint első szülés előtt, hogy egyáltalán kaphass TGYÁS-t és GYED-et.


Az általam említett 180 ledolgozott nap csak ahhoz kell, hogy a második gyerkőcnél ne az első babánál érvényben lévő bért vegyék alapul, tehát a régi GYED-ét, hanem már az újból ledolgozott 180 nap átlagát.


Az elején én is furcsálltam, de ez a 180 nap nem ugyanaz a 180 nap, ami a jogosultsághoz kell. :)

17. suzanne7 (válaszként erre: 16. - 710b866d3f)
2011. márc. 14. 19:57
Az a 180 az ma már nem 360 nap?Vagy Rá még a régi törvény érvényes akkor is?Bocsi ám ha beleszólok nem akarok belekontárkodni:)
16. 710b866d3f (válaszként erre: 15. - Fuoco)
2011. márc. 14. 17:16

húúú, ilyen magas bruttó mellett bizony érdemes a második szülés előtt összekaparni a 180 napot!


Igen, gyűlnek a szabik természetesen, kortól függ, hogy évente hány nap, de neked szerintem annyi, mint nekem.

Évente 20 nap az alap és ehhez jön még hozzá amit a gyerkőc után kapsz, az évente 2 napot jelent. Tehát összesen évente 22 nap.


Ha összetudod hozni, hogy még a szülés előtt meglegyen az a bizonyos szükséges 180 nap (naptári nap, tehát a hétvégék is beleszámítanak), akkor mindenképpen megéri ezt megjátszani, mert akkor a TGYÁS-odat nem korlátozzák és jóval több pénzt kapsz az első fél évben.

15. Fuoco
2011. márc. 14. 14:38

Áhhhááá!!!! Vágok mindent! :)) még annyit mondj meg, hogy GYED alatt is gyűlnek a szabik?

Nekem magas bruttóm van, kb 210, úgyhogy ha gyűlnek a szabik GYED alatt is, akkor arra gondoltam, hogy pocisság előtt kiveszem a szabikat, és visszamegyek annyit dolgozni amennyit feltétlenül szükséges, aztán táppénz aztán TGYÁS aztán GYED! Szerinted?

14. 710b866d3f (válaszként erre: 13. - 710b866d3f)
2011. márc. 14. 12:21
*második szülés előtt
13. 710b866d3f (válaszként erre: 11. - Fuoco)
2011. márc. 14. 12:20

"egészen addig a szerződés szerinti béremet nézik, amíg nincs rendes jövedelmem?"


IGEN, ez rövid, tömör és érthető.


Tehát ha a második gyerek előtt nem mész vissza dolgozni és úgy születik a tesó a GYED vagy GYES alatt, akkor a régi béred lesz az alap.


Ennek az az egyik alapfeltétele, hogy a második gyerek születésénél is éljen még a régi munkaviszonyod, de ezzel nálad úgysincs gond. Nem szűnt meg a cég meg ilyenek.



Mondom, a legegyszerűbben úgy tudnám megfogalmazni, hogy ha GYED-ről, GYES-ről mész megint szülni maximum annyit veszíthetsz anyagilag, hogy a TGYÁS-od már maximalizálva lesz.

De ez inkább csak a magas jöveledműeket érinti kényesen, mert ha valakinek mondjuk 200-250 ezer a bruttója, az jobban teszi, ha visszamegy a második szülés napott dolgozni, hogy majd ismét abból számolják a TGYÁS-át.

A GYED meg ígyis-úgyis maximalizálva van.

12. 710b866d3f (válaszként erre: 11. - Fuoco)
2011. márc. 14. 12:13

Hiába GYES alatt születne a második pici, ugyanúgy az első babánál érvényben lévő szerződés szerinti béred lesz megint az alap.


Annyi, hogy én úgy tudom, a TGYÁS ilyen esetben ugyanúgy maximalizálva lesz, mint a GYED, tehát nem lesz korlátlan, mint az első babánál. Ez akkor érinthet szarul, ha bruttó 150-nél magasabb a bejelentett béred.


Mert ugye ilyenkor az első 6 hónapban a TGYÁS-t ebből számolják, viszont ha GYED-ből mész GYED-re, akkor a TGYÁS ugyanúgy maximalizálva lesz, mint a GYED.

11. Fuoco (válaszként erre: 10. - 710b866d3f)
2011. márc. 14. 12:10

Azt nem értem, hogy ha azt írják akkor lesz a szerződés szerinti béred a GYED alapja, ha a tesó 2 éves koráig megszületik a kicsi... akkor hogy lehet, hogy ha modjuk 2,5 évvel utána születik akkor is max-ot kapnék? Vagy pont az a lényeg, hogy egészen addig a szerződés szerinti béremet nézik, amíg nincs rendes jövedelmem?


ÁÁÁÁÁÁ

10. 710b866d3f (válaszként erre: 2. - Fuoco)
2011. márc. 14. 11:53

A táppénz tuti, hogy nem számít bele a GYED számításába, mert az is egy TB ellátás és egyik ellátás nem képezheti a másik ellátás alapját. Tehát ilyen esetben is a szerződés szerinti béred lenne a mérvadó.

Ami viszont beleszámít az éves átlagba az első 15 nap, az úgynevezett "betegszabadság", amelyet nem az OEP, hanem a munkáltató fizet.

2011. márc. 14. 09:18

Sziasztok!

Nekem 2,5 év van a két gyermek között, tehát már átmentem gyesre, gyedről, mikor született a pici.

A szülés várható időpontja elött 28 nappal meg lehet igényelni a tgyást. Ami nagyon fontos, hogy ehhez az orvos terhes állományba kell hogy vegyen! Ezt nekem elfelejtették mondani, úgyhogy lecsúsztam róla...

Még annyit kellett tenni, hogy az igénylés elött lemondtam a gyesről.

Nem tudom, hogy mennyivel jár le a gyeded a pici érkezése elött, ha van annyi szabid akkor érdemes azt kivenni és úgy visszamenni gyedre.

Nekem a munkáltatótól kértek igazolást és új munkaszerződést kötöttünk amiben felemelte a bérem és ez alapján kapom most a gyedem. Így most valamivel többet kapok mint először.

8. Fuoco (válaszként erre: 7. - Anikko)
2011. márc. 13. 16:02
Elvileg igen!
7. anikko (válaszként erre: 5. - Fuoco)
2011. márc. 13. 15:10

Értem, tehát ugyan annyit fogok kapni, mint most.

Köszönöm!

6. Fuoco (válaszként erre: 4. - E3bc67862b)
2011. márc. 13. 12:46

Köszi szépen.


Így megkapja a teljes gyedet is, és tgyást is kap?

5. Fuoco (válaszként erre: 3. - Anikko)
2011. márc. 13. 12:44

Szia


semmi baj, egyszer biztos eljön az én időm is. :)

Azt jelenti, hogy ha gyed alatt születik a kistesó akkor mivel a gyed nem számít jövedelemnek ezért az utolsó olyan jövedelmet veszik alapul, ami jelen esetben a nagy születését megelőző évi átlagkereseted 70%-a (ha jól tudom) laikus vagyok, biztos jönnek majd segíteni hozzáértők is! :)

2011. márc. 13. 12:40
Ősszel szült az egyik kolléganőm,2 és fél év van a gyerekek között.Mikor lejárt a Gyed, kivette a szabadságát,utána pedig elment táppénzre.Azt mondta,így érdemes csinálni.Remélem,segítettem.
3. anikko (válaszként erre: 2. - Fuoco)
2011. márc. 13. 12:26

Szia,

sajnos segíteni nem tudok, mert én id dilemmában vagyok, és kérdezni jöttem, ha nem baj.

Nekem nem tölti be a 2 éves kort a nagy mire meglesz a pici. Írtad, hogy a bérem lesz a gyed alapja. Ez mit jelent?

Bocsi, hogy nem segítek, csak kérdezek!

2011. márc. 13. 12:23

Sziasztok


Tudom, hogy ha a gyermek 2 éves koráig megszületik a kistesó, akkor a szerződés szerinti bérem lesz a gyed alapja, de mi a helyzet akkor, ha picivel több mint 2 év van a kicsik között. Ha elmegyek táppénzre pocakosan akkor az beleszámít és jogosult lennék újra a gyedre, vagyy ez hogyan működik?


Én már teljesen elvesztem...


Köszi mindenkinek!

2011. márc. 13. 12:20
Gyedről gyedre...

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook