Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Feltétlenül kell a nyelvtanuláshoz az adott nyelv nyelvtana? fórum

Feltétlenül kell a nyelvtanuláshoz az adott nyelv nyelvtana? (beszélgetős fórum)

1 2
37. a32f396a94 (válaszként erre: 36. - 55Judit)
2021. febr. 23. 12:14

Na éppen ez az egyik aggályom az iskolai nyelvtanulással. Rögtön igeragozás, meg nyelvtan, amikor az embernek még lövése sincs semmiről... Aztán persze ha nem megy, akkor azt hiszi, hogy ő nyelvi antitalentum, pedig ez nem így van. A szótanulás meg megint csak azért nem volt a kedvencem, mert nem kontextusban lettek a szavak elsajátítva, szóval a szódolgozat után rövid idővel a legtöbb kiesett. Adott egy szó, amihez különböző jelentéseket társítunk a szótárban, de honnan tudjuk melyiket, mikor kell használni? Minél többször találkozunk egy ismerős szóval - szövegkörnyezetben - annál könnyebbé válik a használata.

Önállóan kezdtem el angolul tanulni podcastek, sorozatok, idegennyelven történő olvasás stb. segítségével, sokkal könnyebb volt az egész. Netflixet is nézek, angolul angol felirattal. Nem mondom, hogy mindig mindent értek, de élvezni tudom a legtöbb sorozatot, ami engem ÉRDEKEL. Ez a kulcsszó, az érdeklődés, ahogy rájöttem. Ezek után nem fogom magam kínozni a "hagyományos" módszerekkel.

36. 55Judit (válaszként erre: 35. - A32f396a94)
2021. febr. 23. 11:39
A gyerekek anyanyelv megtanulása más mint az iskolában történő nyelv elsajátítása. Természetes közegben külön nyelvtan tanulás nélkül is megtanulható egy nyelv. Nem csak a gyerekeket lehet példaként felhozni, hanem pl. a kolumbiai koka ültetvényeken dolgozó négereket is. Egymástól tanulják meg a spanyolt, és ugyanúgy hadarnak mint a született spanyolok. Iskolában viszont hiába tanulja meg valaki a szavakat, természetes közegben nem tudják mondatokban használni.
35. a32f396a94 (válaszként erre: 34. - Lolita2112)
2021. febr. 23. 11:06
Ellenpéldaként rögtön fel lehetne hozni a gyerekeket. Szerinted tanulnak nyelvtant, amikor megtanulják az anyanyelvüket?
2016. márc. 16. 06:21
probalj beszelni ugy,hogy nem tanulod meg a nyelvtanjat egy nyelvnek.lehetetlen.
2016. febr. 26. 08:59
Én simán letettem a középfokú nyelvvizsgát angolból, hogy minimális szinten foglalkoztam a nyelvtannal. Most már magasabb szinten vagyok, de még mindig nem érzem annyira a hiányát, de van bennem egy természetes igény, hogy elsajátítsam.
2016. febr. 26. 08:13
miután nyelvtannal fejezel ki egy csomó dolgot, persze.
2016. febr. 26. 08:12
persze hogy kell
2016. febr. 26. 07:11
igen kell persze hisz anelkul nem tudod elsajatitani a nyelvet.
2016. jan. 30. 21:00
Előbb-utóbb.
28. emily (válaszként erre: 22. - 3f5c70e7b8)
2010. aug. 10. 20:19
Az internet csodákra képes... ;)
27. emily (válaszként erre: 18. - 3f5c70e7b8)
2010. aug. 10. 20:16
Egyetértek. Én is inkább mondom a férjemnek, hogy javítson ki, ha hülyeséget beszélek. Még a mondandóm értelmét is megváltoztathatja, ha valamit rosszul mondok.
26. emily (válaszként erre: 9. - F303be5590)
2010. aug. 10. 20:13
Már miért ne lenne? Felétek nem tanítanak az általános iskolában magyar nyelvtant? Azt azért tanítják, hogy a saját nyelved helyesen tudd használni. Nézz körül csak itt a fórumon, rá fogsz jönni, hogy sajnos még felnőtt fejjel sem megy mindenkinek...
25. emily (válaszként erre: 7. - Elszabadult hold)
2010. aug. 10. 20:10
Nem tudom... Persze, hogy tanul szavakat az a kisgyerek, de sokkal többet ér, ha a nyelvtant is megtanítják neki tisztességgel. Szerintem.
24. syria (válaszként erre: 15. - Ef7dc8407e)
2010. aug. 9. 07:32

Lomb Kató egy zseni volt. „Kilenc-tíz nyelven tolmácsolt (négyen felkészülés nélkül is), illetve hat nyelven fordított szakirodalmat és olvasott szépirodalmat, ... összesen tizenhat nyelvvel keresett pénzt.”

„...kedvenc módszere az volt, hogy beszerzett egy eredeti regényt egy számára vadidegen nyelven, amelynek témája őt magát is érdekelte (legyen az detektívtörténet, szerelmes regény, vagy akár műszaki leírás is megfelel), és abból fejtette meg, silabizálta ki a nyelv alapjait: a nyelvtan lényegét és a legfontosabb szavakat.”


Érdemes megismerkedni a módszerével. Nyilván hatékony, mert ő „nem hitt az úgynevezett nyelvtehetségben”.


Nem hiszem, hogy rossz tudásra biztatott volna bárkit. Ez alatt olyasvalamit érthetett, hogy a lényeg nem vész el, „ha nem tudjuk meg, hogy kökény- vagy galagonyabokor mögül figyeli-e a detektívfelügyelő a gyilkost”.

2010. aug. 8. 12:48

Szerintem minimális nyelvtan nélkül nem lehet nyelvet tanulni. Valami alap kell, azért minimum a nemek ragozásával legyünk tisztában.

Én vettem 20 nyelvórát interneten, most pedig hallás után tanulok. Tehát alapom már volt, így pedig sokkal könnyebb.

22. 3f5c70e7b8 (válaszként erre: 19. - F303be5590)
2010. aug. 8. 11:04

Egyetértek. De ahhoz, hogy az olvasás sikerélmény is legyen, már kell egy bizonyos szint.

Tudom, hogy angolul hozzá lehet férni rengeteg, direkt nyelvtanulóknak készült kiadványhoz, amiket az adott szinthez igazítanak, na de próbáld meg ugyan ezt hollandul... vagy finnül... :)

2010. aug. 8. 10:55

Én 15éve tanulok angolul...

Nevelő apám erőltette a nyelvtant... ha nem ment, mondta... lehet hogy nem szépen.


Ennek hatására meg sem szólaltam ezelőtt fél évig...

Megismerkedtem egy pasival.

Érti amit mondok, az elején nem ment helyesen.

Na már a nyelvtan is megy - ösztönösen, mert "kell", "jobb".


Sztem megtanulod előbb utóbb... a beszéd a lényeg,h megértsenek, és MERJ beszélni!!


... magánvélemény... :)

2010. aug. 8. 10:47
ezzel együtt pedig jön a nyelvtan is
2010. aug. 8. 10:47

szerintem fontos lehet az idegen nyelven való olvasás, nemcsak a hallás utáni tanulás


mert azért ha belegondolunk, magyarból is nélkülözhetetlen a szókincs kiterjesztéséhez

18. 3f5c70e7b8 (válaszként erre: 17. - Ef7dc8407e)
2010. aug. 8. 10:43

Határozottan kértem a páromat, hogy javítson ki... :) Mert abból tanulok. :)

Hiába, nem vagyunk egyformák! :D


Az eredeti kérdés nem is az volt, hogy helyes -e a nyelvtant túlzottan eröltetni, hanem az, hogy lehet-e nyelvtan nélkül idegen nyelvet tanulni.

Ha belegondolsz, a nemzetiségi ovikban sem tanítanak nyelvtant. Meg a kisiskolásoknak sem, mégis megtanulják a nyelvet valamilyen szinten.

Viszont egy kvázi felnöttnek, akinek nincs lehetösége napi 4 órában nyelvet tanulni anyanyelvi tanároktól, nehezen fog menni, hacsak nem nyelvkörnyezetben él, de mondom, én nyelvkörnyezetben haladtam leglassabban a tanulással. :) És megtanulhatok a tv-böl is beszélni, de a motivációs levelemhez az elég kevés lenne... :)

17. ef7dc8407e (válaszként erre: 16. - 3f5c70e7b8)
2010. aug. 8. 10:36
Én is szeretném tökéletesen tudni (és meg is fogom tanulni, a nyevtant is)de az a,hogy meggyőződésem,hogy kár annyira erőltetni amennyire a mai magyar nyelvoktatásban teszik. Én példáulha a férjemmel beszélgetek,hajlamos volt kijavítani a hibáimat. Már a következő mondatnál éreztem,hogy elbátortalanodtam és törekszem a helyességre ami viszont megölte az egészet. Most bár nem tanulom a nyelvtant, de helyesen beszélek, mert egyszerűen ragad rám. Nem tudom ez, hogy működik, talán úgy, ahogy a gyerekeknél.
16. 3f5c70e7b8 (válaszként erre: 15. - Ef7dc8407e)
2010. aug. 8. 10:29

Na ja... Csak ha valaki mindig, mindenben a legjobbat akarja nyújtani, annak hiába mondod, hogy midegy, mennyire rosszul beszélsz egy idegen nyelvet, az a lényeg, hogy mondd a magadét!

Lehet, hogy Lomb Kató szerint érdemes rosszul tudni egy nyelvet, de én vagy jól beszélek, vagy sehogy. Nem azért, mert gátlásaim vannak, hanem ez magammal szembeni igényem. Nem tudok rajta változtatni. :) Mondjuk úgy,hogy az én motivációm a hibátlanul beszélni tudás. :)


Továbbra is állítom egyébként, hogy szerintem vannak, akik nem tudnak nyelvtan nélkül megtanulni egy nyelvet.

15. ef7dc8407e (válaszként erre: 12. - Syria)
2010. aug. 8. 10:15
Én inkább Lomb Katóval értek egyet: A nyelv az egyetlen amit rosszul isérdemes tudni. A nyelvtanulás két alappillére amotiváció és a gátlás nélküliség, ahhoz pedig nem kell nyelvtan.
2010. aug. 8. 10:13
Itt Magyarországon olyan szinten elcseszett nyelvtanítási módszereketcsinálnak, hogy az már botrányos. A nyeltan erőltetése csakblokkolja a tanulót,ráadásul gátlásokat is kialakít benne. Hanem tudom jólmondaniinkább nemmondomsehogy.
13. ef7dc8407e (válaszként erre: 1. - Elszabadult hold)
2010. aug. 8. 10:10
Nem kell, én január óta tanulok tv-ből hallás után angolul és folyékonyan beszélek most már. Az azért hozzá tartozik az igazsághoz, hogy korábban tanultam egy keveset, úgyhogy van némi alapom. Azt azért tervezem, hogy egyszer átnézem a nyelvtantis, met nyelvizsgázni szeretnék.
12. syria (válaszként erre: 4. - 3f5c70e7b8)
2010. aug. 8. 09:51

Ha neked nem fontos, hogy megérteni emberek utca, akkor nyelvtan kell nem tanulni. :D


Minden nyelvhez szorosan tartozik a nyelvtana. Anélkül tanulni időpocsékolás, és félműveltséget eredményez.

2010. aug. 7. 22:28
Attól függ mihez kell az idegen nyelv - nyelvvizsgázni tuti nem lehet nyelvtan nélkül.
2010. aug. 7. 22:28

és mellette persze egyéb ismereteket is szerez

a nyelvtanról szerintem semmi lényeges dolgot nem tanítanak külön, amit már az írás-olvasáskor ne lehetne tudni

9. f303be5590 (válaszként erre: 2. - Emily)
2010. aug. 7. 22:27
szerintem ebben így nincs igazad. megtanul írni és olvasni
8. 3f5c70e7b8 (válaszként erre: 7. - Elszabadult hold)
2010. aug. 7. 20:55

Lehet, hogy ha van mögötte egy módszer, akkor hatékonyabb.

Én két nyelvet tanultam meg nyelvtannal, magas szinten, a harmadikkal szenvedtem nyelvtan nélkül nyelvkörnyezetben (!), úgyhogy beszereztem a nyelvtant. Most már okés... :)

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook