Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Ez szklerózis multiplex lenne? fórum

Ez szklerózis multiplex lenne? (tudásbázis kérdés)


1 2
32. Szavitri (válaszként erre: 2. - Some1likeU)
2023. márc. 12. 11:05

Szia,


Mi lett veled végül? egy családtagommmal most hasonló van és nagyon fél...


köszönöm

31. Panna.33 (válaszként erre: 30. - Astaroth)
2019. márc. 14. 13:07
Köszönöm! Viszont kívánom! :)
30. Astaroth (válaszként erre: 29. - Panna.33)
2019. márc. 14. 12:54

Igen, ez egy örök dilemma ennél az állapotnál. :D Lényegében én is "kezdő" vagyok, mert bár tavaly januárban kerültem kórházba, a diagnózist júniusra sikerült meghozni. December óta szedek gyógyszert. Szerintem fogsz kapni te is új góc megjelenésétől függetlenül. Én egy évig rohangáltam gyógyszeres kezelés nélkül - nem lett gócom, mégis írtak fel gyógyszert.


Idővel majd szerintem kitapasztalod, hogy mi mitől van, egy dologra érdemes odafigyelni: ha valami nagyon nem múlik, ami fájdalom/bizsergés/érzés zavar/koordináció zavar, azzal mindenképpen érdemes orvoshoz menni. Félévente egy MR se árt.


Legyen minden rendben veled! Hajrá! :)

29. Panna.33 (válaszként erre: 28. - Astaroth)
2019. márc. 14. 10:38

Én nagyon kezdô vagyok még, gyógyszert nem is kaptam. Májusban lesz kontroll MR, gondolom akkor kapok, ha lesz új góc.

Nem tudom, jól vagyok-e. 😀

Próbálok, de vannak fájdalmak, nem tudom, hogy emiatt, vagy sem. Abban is tanácstalan vagyok, mikor, melyikkel zaklassam az orvost, és melyik amelyik még hiszti csak.

28. Astaroth (válaszként erre: 27. - Panna.33)
2019. márc. 14. 09:29

Én egyszer rákérdeztem a neurológusomnál, ő azt mondta hogy az még önmagában sokat nem jelent, hogy a betegség hol tart azt elsősorban az MR tudja megmutatni. Gondolom nálad is az van, mint nálam, hogy mesterségesen lent tartják a számukat. Nekem most egy Gilenya nevezetű csodát kell szednem.


Én amúgy jól vagyok, remélem te is! :)

2019. márc. 14. 08:55
Egyébként nem tudom, hogy minden SM betegnek így van-e, mint nekem, és nem is néztem még utána, de nekem a fehérvérsejtek aránya eltér a normálistól az utóbbi pár évben.
26. Guruljka (válaszként erre: 25. - Some1likeU)
2019. márc. 13. 23:25
Épp akartam kérdezni, mi is volt a rendelőben. Drukkolok ám!
2019. márc. 13. 23:23
Koszonom a választ Mindenkinek! Szóval voltam orvosnàl, és beutaltak a neurológiára. A vérvételem eredménye is megjött, minden rendben. Cukor is, pajzsmirigy működés is.
2019. márc. 13. 22:32

Szia!

Nekem nem volt ez a viszketés, amit írsz. Egy meghatározhatatlan furcsa fájdalom volt a jobb mellem alatt, ami utána átment érzékelési zavarba, terjedni kezdett, de lassan. Lement a térdemig, aztán vissza és elmúlt, kivéve azt a fájó bizsergô pontot, ahol kezdôdött.

A második tünet a kettôslátás volt kb. egy évvel az elsô után.


Ilyen viszketés, Amit írsz,

nekem a terhesség utolsó heteiben volt, de jöttek pöttyök is. De én toxémiás voltam.


A kéz zsibbadás éjjel nekem is van, de a neurológus szerint inkább az alagút szindróma lehet nálam is. (ha nagyon zavarni fog, utána megyek, de momentãn elvagyok vele) Mozgatásra nekem elmúlik.

23. Astaroth (válaszként erre: 22. - Some1likeU)
2019. márc. 13. 16:13

Nálam egyik napról a másikra összeomlott a rendszer. Teljesen. Lezsibbadt az egész bal oldalam (rekesz vonalától lefelé minden), szorítást éreztem a rekesz alatt félkörösen (mintha rám adtak volna egy fűzőt, de csak bal oldalt húznák össze), nem volt térdreflexem és nem éreztem semmit (tűvel böködtek, de nem éreztem belőle semmit).


Így utólag, ha visszagondolok voltak előzményei, de annyira általános tünetek, hogy senki nem gyanakodott szklerózisra. Ráadásul én több dologban nem hozom a klasszikus tankönyvi példát (pl. az a formakör ahova engem besoroltak átlagosan 6-8 havonta produkál valami enyhébb tünetet, én 1 évig vígan elrohangáltam a kórház után úgy, hogy nem kaptam még gyógyszert se). Nálam, ami előzménynek tudható be, az egy furcsa hátfájás volt és semmi más. Úgy fogalmaztam meg anno a háziorvosomnak, mintha a lapockám környékén kígyószerűen tekeregne egy húzódozó fájdalom, ami néha előre mászik a mellkasomra. Mire gyanakodtak egyből? Szív. Csak aztán a kardiológus közölte, hogy olyan szívem van, hogy ha csak azon múlna, akkor 100 évig élnék. :))) Ezután pedig ráfogták, hogy ülő munka, rossz tartás, pihenjen és húzza ki magát! :D


És hidd el, a legjobb tanács amit valóban adhatok: ne félj! ;) Minden rendben lesz! :)

22. some1likeU (válaszként erre: 19. - Astaroth)
2019. márc. 13. 16:00
Köszönöm szèpen! Örülök hogy minden rendben Veled! Sajnos hajlamos vagyok a legrosszabbra gondolni, de sose tudni! Meglátjuk hova utalnak be. Angliaban elek, es itt hajlamosak az orvosok mindent konnyen venni, ès megvarni mig rosszabbodik a szituacio. Teged milyen tunetek utan kuldtek mri-re? Mikor vetted eszre a legelso tuneteket? Voltak enyhe tunetek is?
2019. márc. 13. 15:57
Itt ulok az orvosi váróban, làssuk mit mondanak!
20. Nyamitörp (válaszként erre: 1. - Some1likeU)
2019. márc. 13. 09:33

Szia!

Szerintem ez még kevés ahhoz, hogy egyáltalán tippelni lehessen, hogy mi áll a háttérben. Az internetes orvosi oldalakon valahogy mindig a legborzalmasabb betegségekbe botlik az ember, ha az mind igaz lenne, akkor max. pár év alatt a komplett emberiség kihalna. Ha már mindenképp az internetről szeretnél tájékoztatást kapni, akkor inkább olvass bele fórumokba, ahol pl. ezzel a betegséggel élők mesélnek magukról, de ez sem helyettesíti az orvos általi diagnózist.

19. Astaroth (válaszként erre: 1. - Some1likeU)
2019. márc. 13. 09:24

Szia!

Nekem SM-em van, a legenyhébb formakörbe soroltak be. A legfontosabb, amit leszögeznék az az, hogy mivel ez egy autoimmun betegség mindenkinél egyedi(!) lefolyású. Nekem pl. borzasztó szerencsém van, mert semmi nem látszik rajtam belőle (1 éve diagnosztizálták), kapok gyógyszert és úgy élek mint minden egészséges ember. Valójában többet "küzdök" a gyógyszer mellékhatással, mint magával a szklerózissal.

Alapvetően a viszketés nem feltétlenül tünet, inkább a zsibbadás, érzéketlenség (nálam konkrétan úgy indult, hogy a teljes baloldalam eltűnt), koordinációs zavarok (járás közben, rendszeresen elejtesz tárgyakat, ügyetlenné válik a kezed stb.) és fáradtság. Állítólag az egyik legjellemzőbb tünet a folyamatos fáradtság érzés, ami nem javul, nem múlik. Vicces, hogy nálam pont ez maradt ki, én pörgök-forgok-világítok. :D

Nálam néha gyengeségben nyilvánul meg, illetve frontérzékenységben. Gyengeség alatt azt értsd, hogy volt olyan, hogy 3 hétig olyan volt a bal karom, mintha influenzás lettem volna. Gyenge volt az izomzatom. Aztán varázsütésre eltűnt.


Szóval két jó tanács:

1) Ne félj a betegségtől (valójában ez egy megváltozott immunállapot), együtt lehet vele élni. Egyre többeket érint a 30-40-es korosztályból, folyamatosan kutatott és egyre jobb gyógyszereket dobnak a piacra. Nekem szabályosan javított az életminőségemen, mert azóta odafigyelek magamra, hogy SM-et diagnosztizáltak nálam.

2) Ha nagyon aggódsz csináltass MR vizsgálatot. Koponya és gerinc. Az mutatja ki a legbiztosabban.


+1) NE STRESSZELJ! Azzal ártod magadnak a legtöbbet. Amikor engem bevittek a kórházba, mert "földhöz vágott" a szklerózis és még keresték a tüneteim okát simán benne volt, hogy pszichoszomatikusak a tünetek, mert borzasztóan stresszes időszakom volt és az is tud ilyet csinálni. Csak azért nem küldtek át a Pszichiátriára, mert az MR kimutatta a gyulladásokat a gerincemben, meg az agyalapnál.

Nyugi, nem lesz semmi baj. Legyen egy csodálatos esküvőd! :)

2019. márc. 13. 09:14

Éjszakai kézzsibbadás. Elképzelhető, hogy alagút szindróma okozza. Másfél évvel ezelőttig azt sem tudtam, hogy van ilyen betegség, aztán elkezdett -főleg- éjszaka zsibbadni mindkét karom, valamint úgy fájt aludni sem tudtam, csak úgy, ha lógattam a kezeimet, de ez sem volt egyszerű. Aztán valamennyire csendesült, hónapok után, de a jobb kezemet így is műteni kellett. Ne ijedj meg, 15 perces műtét, aznap, de legkésőbb másnap mehet haza az ember a kórházból. Ennek nézz utána először, mielőrr rémeket látsz.


A viszketéssel kapcsolatban pedig annyit: határozottabban bánj a szappannal! :)))

2019. márc. 13. 08:23

Próbálhatsz még gyógyszertári fürdetőt, hypoallergén öblítőt vagy semmit.

Mindenre figyelj ami a testeddel érintkezik.

Az arcodat lehet, hogy kifújta a szél. Az elmúlt napokban ez simán elképzelhető.

16. Lávli (válaszként erre: 12. - Ágio8405)
2019. márc. 13. 08:14
Igen, meg az éjszakai-reggeli kézzsibbadás is.
15. e528a9eaf0 (válaszként erre: 14. - PöttyösPanka)
2019. márc. 13. 08:13
Sot, lehet viszketes attol is, ha hideg eri a bort, vagy a napsutes miatt. Sok oka van.
2019. márc. 13. 08:01
Bármitől lehet. Én akkor viszkettem rettenetesen, mikor terhes voltam. Főleg este, lefekvés után. Sokszor elaludni sem tudtam a vakarózástól. Ne ess kétségbe.
2019. márc. 13. 06:44

Ne googleben olvasott betegsegek alapjan allitsd fel a magad diagnozisat, hanem menj orvoshoz, es majd o kideriti mi is a baj.

Tavgyogyitas sem opcio.

2019. márc. 13. 03:30
Pajzsmirigy alulmukodes gyakori tünete is ami nagyon gyakori sajnos manapság.
2019. márc. 12. 22:32

Menj el egy magánlaborba és nézesd meg vese- és májfunkciókat, hormonszinteket stb.


Nem csak az SM állhat viszketés mögött. Lehet a stressztől kezdve egy sor betegség, de akár gyógyszer, étel, étrendkiegészítő mellékhatása is. Tök felesleges parázni, inkább járj utána, ha nem múlik! Simán lehet, hogy egyszerűen szezonális bőrszárazság okozza.

10. some1likeU (válaszként erre: 9. - Amaunet)
2019. márc. 12. 22:31
De sajnos! Hajlamos vagyok tulstresszelni a dolgokat. Nagyon remelem hogy csak errol van szo.
9. Amaunet (válaszként erre: 8. - Some1likeU)
2019. márc. 12. 22:28

Ahogy Zsófi is mondta, lehet köze még a cukorhoz. Figyelj oda a vércukrodra!

Kicsit utána olvastam, de sehol nem említik a viszketést, mint az SM kezdeti tünetét.


Használd a krémet és légy türelmes! Majd jön a jó idő, szellősebben öltözünk és el fog múlni.


Kicsit aggodalmaskodó vagy és kicsit hipochonder, nem?:)

8. some1likeU (válaszként erre: 5. - Amaunet)
2019. márc. 12. 22:19

Probalok, de annyira zavar a viszketes. Probalom kitalalni mi lehet a gond, es mindig az sm is rajta van a listàn :/

Plusz vettem jo hidratalo kremet is, de eddig semmi hatasa :(

7. some1likeU (válaszként erre: 6. - F4e7e8321e)
2019. márc. 12. 22:18
Hat igazàból kèzzsibbadàsom volt egy ideig , de mindig csak este alvas közben, es volt hogy minden nap jelentkezett egy idoben. Most olyan problemam nincs , csak ez , meg a szemeim ègnek reggelente, szàraznak érzem őket. Szemèszeten dolgozok, megnèztèk a szemèszek a latóideget es azzal minden okè. Szezonàlisan vannak tüneteim, ès szinte majdnem mindig minden a sm -hez vezet a weboldalakon. Mik az elso tunetek àltalâban? Amúgy elèg stresszes idoszakom van, de jo ertelemben. Esküvőm lesz es azt tervezem es rengeteg dolog kavarog a fejemben. Gondoltam hogy esetleg lehet e osszefuggesben a stresszel?!
2019. márc. 12. 22:12

Én hamarabb gondolnék valami allergiára/bőrszárazságra, esetleg cukorbetegségre.

SM szerintem máshogy kezdődik.

Miért ez jutott eszedbe?

Más neurotikus tüneted van?

5. Amaunet (válaszként erre: 1. - Some1likeU)
2019. márc. 12. 22:10

Nem lehet, hogy a téli ruházkodás, fűtés miatt száraz a bőröd és emiatt viszket?

Nem kell rögtön rémeket látni!:)

4. some1likeU (válaszként erre: 3. - 65c23b64bf)
2019. márc. 12. 22:04
Nem tudom, nem hiszem hogy az lenne. Ugy kezdodott, hogy az arcom az orrom mellett bal oldalt remegett enyhen, aztan azt felvaltotta ez a viszketes. Az allergia meg kipirosodassal, kiütessel jarna, vagy lehet tevedek.
2019. márc. 12. 22:02
Inkább száraz bőr, allergia?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook