Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Erdélyben élők, Székelyek! Szeretném megismerni a kultúrát, a szokásokat, az embereket fórum

Erdélyben élők, Székelyek! Szeretném megismerni a kultúrát, a szokásokat, az embereket (beszélgetős fórum)


9. syria (válaszként erre: 3. - 989059ae1f)
2016. júl. 25. 19:06

Ahhoz, hogy valaki makacs legyen, nem kell székely származás. Elég egy földjegyű születés, pl. bak. :)

A férfi-női szerepet a párodon keresztül nem tudod tesztelni? :D

A helyében én is ragaszkodnék hozzá, hogy székely vagyok. (A nemzetiségünket ugyanis lassan szégyellni kell. :(...)

2016. júl. 25. 15:35

Ma jöttem haza Székelyföldről. Feleségem unokatestvérével töltöttünk el néhány napot Brassóban (Tudom!! Brassó nem a Székelyföldön van!!!)és a Hargitán.

Csak a helyszínen tudod megismerni "a kultúrát, a szokásokat és az embereket".

7. K-né Zsóka (válaszként erre: 3. - 989059ae1f)
2016. júl. 25. 13:21
Igaza van a párodnak,én is székely vagyok és nem magyar. Valóban nyakasok vagyunk,és igen ,van női-férfi szerep. Minket másképp neveltek, a szüleink hittek egy-egy nyakleves gyógyító erejében, tisztelni kellett az idősebbeket,de hozzátenném,hogy a legtöbb idős tett arról,hogy tiszteletreméltó legyen. A valláson sokkal nagyobb hangsúly van mint itt. Ott vasárnaponként tele van a templom,komoly felkészülés előzi meg és nagy ünnepnek számít a konfirmálás,elsőáldozás,bérmálás. Sokat lehetne írni a különbségekről,de legjobb lenne megélni. Ha csak teheted látogass el minél gyakrabban a pároddal,megéri.
2016. júl. 25. 13:03
Szia! Én Csíkszeredai vagyok, itt is élek, bár vér szerint nem vagyok annyira székely. Bár itt szinte mindenkiben van valami beütés: tiszta magyar, szász, örmény, csángó stb. A székelyek is ugyanúgy magyarul beszélnek, bár van néhány szó, amit egy máshol élő nem ismerhet, mert pl. a románból vették át, de az itteniek sem mind használjék. Úgy látom, hogy nincsenek már nagy különbségek az itteni és magyarországi mentalitás között. Ugyanúgy vannak itt is hagyománytisztelő, konzervatív és lokálpatrióta emberek, mint ahogy vannak igazi kozmopoliták is. Az, hogy a vallás mennyire fontos, azt inkább családja válogatja. Talán az 50 fölöttiekre inkább jellemző, hogy a férfi-női szerepeket hagyományosabban látják, mint a nyugatiak, ugyanakkor mostanában látok egy olyan hullámot, hogy sokan szeretnének visszatérni a hagyományosabb értékrendhez. Bár az is lehet, hogy ez csak az én ismerettségi körömre jellemző. Ha van kokrét kérdésed, szívesen válaszolok. :)
5. 2104cc91e8 (válaszként erre: 1. - 989059ae1f)
2016. júl. 25. 12:21

Legjobban köztük lakva/élve lehet megismerni őket,

de ha a nyarakat (szabadságodat) ott töltenéd,

látnád, értenéd meg ők milyenek!

4. Magdalénia (válaszként erre: 3. - 989059ae1f)
2016. júl. 25. 12:00

Én nem vagyok székely, „csak” magyar, de végtelenül tisztelem a székely népcsoportot a távol és közelmúlt történelme alapján. Még van identitásuk. Nem keveredtek annyira, hogy elvesztették volna, így a hagyományőrzés is még természetes.

Régebben mi magyarok is ilyenek voltunk.

3. 989059ae1f (válaszként erre: 2. - Ibolyka43)
2016. júl. 25. 11:29

Nagyon sok minden érdekel. Az, hogy hogyan élik meg a magyarságukat például? A párom ugyanis ragaszkodik hozzá, hogy ő székely, még ha magyarul is beszél, nem azt mondja magáról hogy magyar, hanem hogy székely. Illetve vannak olyan dolgok, amikkel előzőleg nem találkoztam, gondolok itt a női-férfi szerepekre, ennek véresen komolyan vételére, a hatalmas makacsságra de ugyanolyan nagy és meleg szívre.

Kíváncsi vagyok, miben más a neveltetés ott. Észrevettem, hogy mennyire fontos a hit, a vallás, az idősebb tisztelete (magázódás).

2016. júl. 25. 11:22
Mit szeretnél tudni?
2016. júl. 25. 11:21
Mindig is nagyon szimpatikusnak találtam az erdélyi magyarokat, szerettem volna megismerni őket. Az élet úgy hozta, hogy egy székely fiú lett a párom, és bár általa kaptam ízelítőt, mégis szívesen beszélgetnék ottani magyarokkal. :)

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook