Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Epemütéttel kapcsolatosan tud valaki segíteni?Hogy müködik, mit lehet enni utánna, stb? fórum

Epemütéttel kapcsolatosan tud valaki segíteni?Hogy müködik, mit lehet enni utánna, stb? (tudásbázis kérdés)

1 2
2019. aug. 27. 14:40
Leírnátok, hogy milyen panaszotok volt műtét előtt ami miatt végülis vállaltátok a műtétet? Ha rátok tört a rosszullét mi segített? Mit vettetek be? Köszönöm!
57. Bözsi néni (válaszként erre: 56. - DrBarbie77)
2019. aug. 9. 09:43

Szia, nekem 5 éve vették ki az epehólyagot. Azóta max. annyi bajom van, hogy ha kihagyok étkezést (pl. nem reggelizek), elkezd sajogni a bordák alatt.


Illetve néha, ha túl nehéz kaját eszek, vagy ritkán a tejtermékek evése után. Olyankor beveszek egy Dipankrint és az megoldja a dolgot. Én eszek mindent.

2019. aug. 9. 08:58
Sziasztok! 4 éves korom óta van iszonyatos fejfájásom és bár akkor nem vizsgálták ki a Cholagol csepp mindig segített. Most így 30 év után rosszabbodott a helyzet, már a bordák alatt is elég sokat fáj. Néhány éve nézték ultrahanggal akkor azt mondták "tele van trutyival" kő nincs. Végig olvastam a fórumot, de hasonló problémákkal nem találtam itt senkit, hogy fejfájás is kísérné a betegséget, felfújódást olvastam csak. Persze biztos van más is, mert én ennyitől biztos nem műtetném meg magam, sajna még most sem adtam rá a fejem, pedig valószínűleg az lesz belőle. Viszont ahogy itt olvasom, nem nagyon lesz jobb a műtét után sem. Ha utána se lehet megenni bizonyos dolgokat akkor hogyan javul az életminőség? Kérlek írjatok erről. Köszönöm!
55. 408020f45e (válaszként erre: 1. - 285ef8daf9)
2014. júl. 6. 04:08
Még annyi, hogy utána sokáig úgy indultam el otthonról, hogy előtte felmérte útközben hol tudok majd wc-re menni. Kiszámíthatatlan volt ugyanis a hasmenésem:) De én nem diétáztam, ettem mindent és azóta is.:)
54. 408020f45e (válaszként erre: 51. - Adri005)
2014. júl. 6. 04:04
Minden esetre beszélj azzal, aki műteni fog! Az a biztos!
53. 408020f45e (válaszként erre: 51. - Adri005)
2014. júl. 6. 04:02

Nekem nem kellet előtte bemennem beszélni senkivel. Amikor az időpontra bementem, akkor aznap beszéltem a sebésszel, meg az altató orvossal. Délután kellett mennem,felvétel után vérvétel, beszélgetés, aztán másnap délelőtt 9 körül meg műtés.(kedden délután be, szerdán műtét, szombatra már otthon is voltam)

Kb 2 cm heg marad, meg a csövek helye kb 3 mm-es talán.

52. gizus58 (válaszként erre: 51. - Adri005)
2014. júl. 5. 14:30
Nem! Altató orvosi nélkül nem csinálják meg!
2014. júl. 5. 11:45

Sziasztok!

Azért írok, hátha valaki tud valamit a témáról, vagy már járt így ahogy most én. Hétfőn lesz laparoszkópos epeműtétem. Januárban szültem. Most vettem észre hogy a héten el kellett volna mennem az altatóorvoshoz, de elfeletettem. Ilyenkor mivan? Azért megcsinálják a műtétet ugye? Előre is köszi!

2013. okt. 3. 11:39

A műtét után rendes helyeken kapsz egy listát, mi az amit nem lehet enni, s meddig.

Azután e tűrőképesség evésileg igen változó lehet, magadnak kell kitapasztalni.Engem 9 éve műtöttek, egyre kevesebb dolgot tudok megenni gond nélkül. Hozzászoktam, és igyekszem változatosan étkezni.

Ami alapszabály, mivel nincs már epehólyagod, magadnak kell szabályoznod az epetermelésed. Nagyon zsírosat nem szabad enni.Naponta legalább 5x, ha meg tudod valósítani, 7x egyél keveset. Legyen benne zsiradék, hogy egyenletes legyen az epetermelésed. Pl. tízóraira egy joghurtban is van annyi, ami biztosítja az epetermelés egyenletességét.

2013. okt. 2. 18:02
2.5 hete műtöttek, LC. Már a "kísérletező" fázisban vagyok, bár az orvos szerint 6 hét szigorú diéta kellett volna. Arról is felvilágosítottak, hogy nagyon nagy különbségek vannak egyén és egyén között, hogy műtét után mit tud megenni. Van, aki ugyanúgy mindentől felfűvódik és van, aki kevés kivétellel vissza tud térni a teljesen normális étrendhez és fűszerezéshez. Én úgy látszik a szerencsések közé tartozom, mert eddig semmi nem okozott panaszt (és már megkóstoltam a zsírban sült fokhagymás tarját is párolt vöröskáposztával). Minden műtöttnek ajánlom, ha már jól érzi magát, kis mennyiségekkel bátran kísérletezzen, mert csak akkor fog kiderülni, mit ehet és mit nem.
48. majean
2012. szept. 9. 20:13
Sziasztok, új vagyok, még műtét előtt de jó volt végigolvasni a tapasztalatokat.
2010. dec. 2. 01:08
Szia! Annyit tudnék hozzáfűzni, h saját tapasztalatom szerint epeműtét után a kilóinkra olyan szempontból érdemes vigyázni, h miután az epe a zsírbontásban játszik szerepet, s a műtét után nem tud "tárolóedény" (epehólyag) híján koncentrálódni, tehát egy-egy zsírosabb étkezés után nem feltétlenül tud elegendő epe jelen lenni a zsír emésztésénél/-hez, kevésbé lesz tökéletes a zsírok bontása, egy szónak is száz a vége: könnyebben ragadnak a kilók! Mondom, ez saját tapasztalat, de nálam abszolút így működik! Egy éve volt a műtétem, szerencsére nagyon hamar regenerálódtam, nem nagyon kellett diétáznom, bármit tudok enni, de sajnos azt kifejezetten érzékelem, h rosszabbul bontódnak a zsírok. Persze ezt zsírszegény étkezéssel gondolom lehet kompenzálni, de ennek az elméletnek a helyességét nem ellenőriztem a gyakorlatban. :D
46. 285ef8daf9 (válaszként erre: 45. - Bogárka62)
2008. nov. 11. 16:41

Köszönöm,kedves vagy..

Próbálkozok..

2008. nov. 11. 10:12
Szia! Anyukámat műtötték epével. Csak az ő tapasztalatait tudom leírni. A káposzta, élesztős sütemények, uborka nyersen, paprika nyersen, banán, hát kb ezeket nem tudja még most sem megenni. De ez egyénenként változó. Szerintem egyénenként változó, hogy ki mit bir megenni. Figyeld, hogy mitől vagy "beteg" és azt ne egyél. Az évek alatt ki fogod tapasztalni, hogy mi az amit ehetsz és mi az amit nem. /hagyma, retek, főtt tojás sem jó/
44. 285ef8daf9 (válaszként erre: 43. - Zarahell)
2008. nov. 11. 09:46
Hát nem..És mégis ezt kellett...
43. Zarahell (válaszként erre: 42. - 285ef8daf9)
2008. nov. 10. 22:02
:-( Jaj... szegény.. pedig te sem vagy egy nagyikorosztály. :-S
42. 285ef8daf9 (válaszként erre: 41. - Zarahell)
2008. nov. 3. 10:13

Én most mindenhez azokat a dolgokat használom amit a kis receptkönyvem ír..

Beszereztem egy kimondottan epéseknek készült könyvecskét..

Nem vágtak,sajnos azt tavaly már megcsinálták az összenövések miatt..Már annyira durva volt hogy a petefészkeim is összenőttek egymással,a vékony és a vastagbéllel..

Azóta járok ellenörzésre..

41. Zarahell (válaszként erre: 40. - 285ef8daf9)
2008. okt. 29. 14:02

Ú, de jó neked... nekem azóta egyik kajám sem ízlik.. Minden olyan snassz, és ízetlen.

De azért az jó, hogy a korábbi összenövések ellenére nem kellett vágni! :-)

40. 285ef8daf9 (válaszként erre: 38. - Zarahell)
2008. okt. 29. 09:21

nekem korábbi laporoscopok miatt voltak összenövések..

Nekem holnap lesz 3hetes a műtétem..

De a diétát tartom azt mondta a doki jó lenne ha tartanám is még egy ideig.

Ettől függetlenül olyan finom kajákat csinálok most hogy azt mondta a férjem elöbb kellett volna diétázni:-)

39. Zarahell (válaszként erre: 30. - E71af41436)
2008. okt. 27. 18:01
:) Ó, hát köszönöm.. de nem voltam még disznóvágáson.. így a kép nincs meg, de már akkor elméletben értem. :)
38. Zarahell (válaszként erre: 29. - 285ef8daf9)
2008. okt. 27. 17:30

3 hete volt a műtét kb, de úgy néz ki, rendbejött a hasam. Érdekes ez a hízás-epe dolog.. Én elég vékony vagyok, a doki nem is hitt a szemének, hogy hogy kerülhetett oda ennyi kő, akkor meg aztán végképp hátast dobott, mikor ecseteltem a kedvenc kajáimat, mert nagyon zsírosan ettem mindent..

Már nagyon sokat "rosszalkodom", és úgy érzem, egyre jobban bírom a dolgokat kajailag :)

A laparoszkóp miatt volt összenövésed??

Mikor műtöttek?

37. 1e958693ca (válaszként erre: 36. - 285ef8daf9)
2008. okt. 25. 13:31

Jó neked! :-)

Írtam, akit velem egyidőben műtöttek, annak semmi problémája nem volt utána. Nem vagyunk egyformák.

36. 285ef8daf9 (válaszként erre: 35. - 1e958693ca)
2008. okt. 23. 18:50

Én mióta megmütöttek és tartom a diétát,fogyok..

Jó még csak 2 hete volt a mütét,de 64 kilóról lementem 58-ra..

És remélem megy majd lejjebb is..

35. 1e958693ca (válaszként erre: 34. - 1e958693ca)
2008. okt. 20. 11:04
Ja, az lemaradt, hogy ez kb. 9 hónapig tartott. Kísérleteztem közben is mással, de nagyon rosszul voltam. Aztán onnan még ugyanennyi idő kellett, míg normálisra beállt az epetermelésem (tehát össz másfél év), és végre ehettem, ahogyan a műtét előtt. Bár vannak dolgok, amiket azelőtt megettem, ma meg nem tudom, de ez nem olyan nagy baj, tudom őket nélkülözni (pl.paradicsompaprikát, cseresznyét, meggyet nem tudok enni, pedig szerettem).
34. 1e958693ca (válaszként erre: 33. - 285ef8daf9)
2008. okt. 20. 10:59

Igen, mert nemigen tudtam megenni semmit a kenyéren, krumplin, rizsen, párolt csirkemellen kívül. Zöldségből pl. csak zellert, sárgarépát, céklát, gyümölcsből meg az almát, ananászt, dinnyét, szőlőt héja-magja nélkül tudtam enni. Nem éppen diétás ennivalók.

Ne ijedj meg, nem jár így mindenki !

33. 285ef8daf9 (válaszként erre: 32. - 1e958693ca)
2008. okt. 19. 19:11
+20Kilót szedtél fel?
32. 1e958693ca (válaszként erre: 9. - Bódiné Anikó)
2008. okt. 19. 14:52

Az epe a patkóbélbe ürül előtte is, utána is (ez a gyomor után lévő kezdeti vékonybélszakasz). A máj termeli az epét, ami az epevezetéken keresztül az epehólyagba jutva raktározódik, és onnan ürül, amikor az étel a patkóbélbe jut. Műtétkor -akár vágásos, akár laparoszkópos- eltávolítják a köv(ekk)el teli epehólyagot. Ezután az epének nincs hol raktározódni, ennyi a hátrány.

Műtét után tehermentesíteni kell szegény emésztőrendszerünket, és be kell állnia az epetermelésnek is, ezért kell a diéta.

Én is kaptam füzetet, nem tudom, hol van, de az alábbiakra emlékszem:

Kerülni kell: zsíros, fűszeres ételeket, tojást, zsíros sajtokat, zsíros tejtermékeket, puffasztó ételeket (K-betűs főzelékek, hüvelyesek, kukorica, gomba), az alkoholt, fekete teát, kávét, kólát.


Ajánlott: a húsokat eleinte párolva fogysztani (no és persze sovány húst), valamint pépesíteni az ételeket.

Mindent jól meg kell rágni!!!


Én sajnos kb. másfél évet szenvedtem, mire beállt az epetermelésem, addig a kenyéren, krumplin, rizsen kívül mindentől puffadtam, és váltakozva voltak hasmenéses-szorulásos időszakaim. Fentieknek köszönhetek + 20 kg-ot :-((.


Kollégámat velem egyidőben műtötték, két hét múlva mindent evett, és semmi baja nem volt.

Nem vagyunk egyformák.....

2008. okt. 19. 13:46

Epeműtét után ha elhagyod a kórházat adnak diétás receptfüzetet,hanem akkor kérjél.


Nekem is volt ..május 3-án műtőttek ,igaz nem kis műtét volt,mert beavatkozás lett a vége,nagyműtét lett belőle jó hagyom ,mert ez nem ez a téma.

30. e71af41436 (válaszként erre: 28. - Zarahell)
2008. okt. 19. 11:51
a cseplesz az a hájréteg úgymond tartója.Ha esetleg voltál már valaha disznóvágáson,akkor a disznó hasából is kiveszik,szépen levagdossák a véres részeket róla és abba tekerve sütik meg a töltött szűzpecsenyét.Mivel zsír az alap,így nem is úgy gyógyul,ahogy teszem azt az izom...
29. 285ef8daf9 (válaszként erre: 28. - Zarahell)
2008. okt. 19. 11:29

Nekem ajánlottak egy nagyon jó szirupot és bevált!

Nekem sem volt semmi a mütét után ami meg is ilyesztett..

Viszont én 3évvel ezelött elkezdtem hizni és 48kg-ról felhiztam 65-re.A dokim azt mondta ez is az epe büne mivel az bontja le a zsirt...Ha nem tudja akkor csak rakódik..

Hát remélem most sikerül visszamennem legalább 50-re..

Sajnálom hogy nem tudták laporoscoppal csinálni..Bár annak is megvan a hátránya..Nekem ez volt az 5. de tavaly már volt nagymütétem mert olyan összenövéseim voltak miatta..

Akkor te is diétázol most rendesen gondolom..

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook